کد خبر: ۸۷۷۳
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۲- 12 September 2022
آیت‌الله اعرافی در دیدار جمعی از اندیشمندان آمریکای لاتین:

بشر امروز نیازمند یک جبهه مشترک الهی، قدسی و توحیدی است

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: بشر امروز نیازمند یک جبهه مشترک الهی، قدسی و توحیدی است و در برخی از آرمان‌های الهی همه ادیان الهی و مذاهب اسلامی می توانند تشریک مساعی داشته باشند.

بشر امروز نیازمند یک جبهه مشترک الهی، قدسی و توحیدی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله اعرافی در دیدار جمعی از اندیشمندان آمریکای لاتین که در دفتر مدیر حوزه های علمیه در قم برگزار شد، در سخنانی به تبیین اهمیت و جایگاه حوزه علمیه قم و نقش بی بدیل آن در گسترش معارف اهل بیت(ع) در سرتاسر عالم پرداخت.

وی گفت: از باز تأسیس حوزه علمیه قم در دوران جدید یکصد سال می گذرد و امسال ما یکصدمین سالگشت بازتأسیس حوزه علمیه قم را داریم که منشأ خدمات و برکات زیادی برای عالم اسلام شد.

مدیر حوزه های علمیه ابراز داشت: گرچه قم از صدر اسلام و از قرن دوم همواره پایگاه معارف دینی و الهی بوده است، اما فراز و فرودهایی داشته و در زمان معاصر با حضور با برکت مرحوم آیت الله حائری یزدی(ره) شرایط ویژه ای پیدا کرده است و از نکات مهم تاسیس حوزه علمیه قم این بوده است که در سخت ترین شرایط منطقه از لحاظ دینی و در زمانی که سیاست های بین المللی و حکام داخلی و منطقه بر ضد دین و خفقان بوده است پایه های این حوزه گذاشته می شود که این مطلب خود درس بزرگی است که در شرایط دشوار بنای حوزه ای نهاده می شود که از دل آن بعدها انقلاب اسلامی می‌جوشد.

امام جمعه قم تأکید کرد:گرچه حوزه های علمیه همگی یک نهاد تاریخی بهم پیوسته می باشند، اما قم بر اساس تاریخ گذشته خود به قله بلندی رسیده است.

آیت‌الله اعرافی در تبیین برخی دستاوردهای حوزه علمیه قم در دوران جدید و معاصر گفت: در این دوران معاصر مرزهای علوم اسلامی در قلمروهای مختلفی همچون فقه، اصول، قرآن و حدیث و سایر عرصه های علوم اسلامی و اجتماعی توسعه زیادی پیدا کرده است و این گسترش امروزه در قلمروهای جدید نیز ایجاد شده است.

وی افزود: بنده از سایر مذاهب و مکاتب فکری و دینی بی اطلاع نیستم، اما می توان ادعا کرد که ذخیره علمی و دامنه وسیع علوم اسلامی در قم نسبت به سایر مراکز دینی و علمی دنیا کم نظیر است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه، گفت: تولید تئوری و اندیشه نظام دینی و اسلامی و حکومت دینی از ویژگی های دیگر و مهم حوزه علمیه قم در دوران جدید است، امام راحل(ره) در همین قم و بعد از آن در تبعید در نجف پایه های یک تفکر جدید را ریختند و در این تفکر اسلامی که دارای یک اندیشه جامع و تمدنی است می توان به همه نیازهای بشر پاسخ مناسب دهد.

مدیر حوزه های علمیه ابراز داشت: در حوزه علمیه قم دریچه های فکری علمای دینی و علوم اسلامی به روی مباحث تبلیغی و مقارن میان فرهنگ‌های مختلف و ادیان و مذاهب گوناگون گشوده شده است.

آیت الله اعرافی با اشاره به توجه کامل حوزه علمیه قم به مکاتب فلسفی غرب خاطرنشان ساخت: همه نحله ها و مکاتب فلسفی غرب در قم مورد توجه قرار دارد و مباحث جدید در حوزه الهیات و کلام و فلسفه که در غرب هست به صورت کامل در حوزه علمیه قم مورد توجه می باشد.

امام جمعه قم تأکید کرد: امروزه از همه ملل عالم در قم وجود دارند و مشغول تحصیل علوم و معارف دینی می باشند که قم در این عرصه نیز در نوع خود بی نظیر یا کم نظیر است.

وی با اشاره به توجه حوزه علمیه قم به بانوان و تولیدات فکری و معرفتی آنان خاطرنشان ساخت: همواره در طول تاریخ در میان بانوان علما و دانشمندان متفکر زیادی بوده است، اما به صورت خاص در حوزه علمیه قم و در دوران انقلاب اسلامی به تولیدات و توسعه علوم اسلامی در میان بانوان اندیشمند و متفکر توجه خوبی شده است و امروزه تقریبا نیمی از حوزویان ما در داخل و خارج از کشور از میان بانوان هستند.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به لزوم اهمیت توجه به قرآن کریم در میان طلاب و فضلای حوزه و مبلغین معارف الهی گفت: من کسانی را سراغ دارم که برای تبیین یک موضوع خاص همه قرآن را مطالعه می کنند و من بنده نیز شخصا برای صدها موضوع مختلف قرآن را مطالعه کرده ام و لازم می دانم که تأکید کنم که کار علمی را همه باید مهم بشماریم؛ مبلغ دین باید ذوب در آرمان‌های الهی باشد و از خود عبور کرده باشد و بتواند همه خواسته های نفسانی و مطامع دنیایی را زیر پا بگذارد.

وی گفت: تهذیب نفس و اصلاح نفس فرایندی نیست که تنها یکبار محقق شود بلکه یک عالم دینی باید در سطح عالمان دین و فراتر از مردم معمولی به تهذیب نفس و اصلاح خویش بپردازد.

مدیر حوزه های علمیه گفت: ما در کار تبلیغ وظیفه اصلی این است که معارف اهل بیت و دین را به دیگران معرفی کنیم اما سایر مسائل به انتخاب خود فرد و جامعه است، راه قم و انقلاب اسلامی از روش های خشونت بار و افراطی و شیوه هایی که در برخی دیگر از مراکز به اصلاح دینی می باشد جداست، راه ما عقلانی و حکمت آمیز برای آشنایی بشریت با معارف دینی است.

آیت‌الله اعرافی گفت: ما برای تبیین معارف اهل بیت(ع) و اسلام ناب باید یک نگاه جامع و بلندی داشته باشیم به این معنا که برخی برای تبیین معارف دین تنها به مختصات تکیه می کنند و مشترکات را نمی بینند و برخی دیگر نیز تنها به مشترکات می پردازند و مختصات را نمی بینند ولی راه ما هیچکدام از این دوتا نیست بلکه جداست.

عضو فقهای شورای نگهبان خاطرنشان ساخت: کار ما و شما دو بخش است بخش اول اینکه ممیزات مکتب اهل بیت(ع) را به درستی بشناسید و تبیین کنید که باید با دقت و درستی انجام شود و بخش دیگر اینکه به مشترکات خودمان که با سایر مذاهب اسلامی زیاد است و با ادیان توحیدی دیگر نیز توجه کنیم، بشر امروز نیازمند یک جبهه مشترک الهی، قدسی و توحیدی است و در برخی از آرمان های الهی همه ادیان الهی و مذاهب اسلامی می توانند تشریک مساعی داشته باشند.

وی افزود: در دیدار با پاپ نیز گفتم که بشر امروز نیازهایی دارند که همه ادیان الهی باید به آن پاسخ مناسب دهند و ما در اینجا باید راجع به آن گفت و گو کنیم، در ایام کرونا و کریسمس برای متفکران و دانشمندان مختلف نامه نگاری کردم و این ایده را طرح کردم که مورد استقبال قرار گرفت.

مدیر حوزه های علمیه تاکید کرد: دین همانطور که می تواند بشر را در فضای معنوی قرار دهد همانطور هم می تواند بسیاری از مشکلات دنیای بشریت را حل کند و نهاد دین و روحانیت باید این نگاه جامع را دنبال کند.

آیت الله اعرافی گفت: پیام قم و حوزه از یک سو مقاومت در مقابل ستم و مستکبرین عالم است و از سوی دیگر، صلح و آرامش در میان مذاهب و مکاتب و فرهنگ های مختلف است؛ حاملان پیام دین باید از یک سو همه توده های مردم را مورد توجه قرار دهد و از یک سو برای نخبگان و متفکرین برجسته نیز یک برنامه جامع و خاصی داشته باشد.

وی در پایان با بیان اینکه مکتب تشیع مکتب امید به آینده است و عالی ترین جلوه امید به آینده در عاشورا و کربلا و در نگاه زینب کبری(س) و امام سجاد(ع) تجلی کرده است تاکید کرد: غروب عاشورا در ظاهر تفکر مادی به آخر خط رسیده بود و جریان اموی پیروزی مطلق به دست آورده بود، اما هرگز حضرت زینب(س) و قافله اسرا، تسلیم این شکست نشدند و حضرت زینبی که یک شکست ظاهری را دیده بود، اما لبریز از امید به آینده بود و در مجلس دشمن با اینکه زینب(س) یک اسیر و شکست خورده بود، اما در واقع با روحیه و استقامت خود دشمن را به اسارت گرفته بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

حضور دادستان کل کشور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات؛ تاکنون تخلف خاصی صورت نگرفته است

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم