کد خبر: ۸۷۳۶
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۸- 21 August 2022
آیت الله اعرافی در دیدار رئیس بنیاد ملی نخبگان:

جدا شدن حتی یک نخبه از کشور فاجعه است

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: جدا شدن حتی یک نخبه از کشور یک فاجعه است که ضروری است موانع و چالش های موجود در تحقق این امر مورد بررسی قرار بگیرد و سعی شود در مسائل رشد و تربیت جامعه، نخبه و استاد، مرجع و الگو باشند، همانطور که این امر مهم در همه عرصه‌ها در حوزه علمیه حاکم بوده است.

جدا شدن حتی یک نخبه از کشور فاجعه است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت الله اعرافی در دیدار رئیس بنیاد ملی نخبگان کشور و هیئت همراه که در دفتر مدیر حوزه های علمیه در قم برگزار شد، ضمن تاکید بر حمایت دولت از نخبگان گفت: بنده در دیدارهای خود در سطح کلان پیگیر حمایت نخبگان و استعدادهای برتر بوده و هستم و این امر مهم همواره از حساسیت های بنده نیز می باشد.

مدیر حوزه های علمیه در ادامه خاطرنشان ساخت: علی رغم آن که در تعریف نخبه و شاخص ها و سنجیدهای آن کارهای علمی زیادی شده، اما بر حسب تجربه، این امور را کافی نمی دانم؛ چرا که سنجش نخبگانی گاهی دچار خطا می شود، بطور مثال گاهی افرادی که ظرفیت رشد و اثرگذاری دارند شناسایی نمی شدند ، لذا باید دائما سنجه های خود را اصلاح و در توسعه کمّی نخبگان وسواس خرج ندهیم و این که منابع ما کم است، نباید مانع توسعه این امر مهم شود.

عضو فقهای شورای نگهبان افزود: نکته دیگر که نتایج خوبی در یک دهه گذشته داشته، بحث راهبری قلمروهای دانشی است، لذا تخصیص منابع و برنامه ریزی بنیاد نخبگان باید به سمت حوزه های دانشی همچون هوش مصنوعی هدایت شود.

مدیر حوزه های علمیه گفت: راهبری حوزه های دانشی کار مهمی است که ابزار آن شرکت های دانش بنیان هستند.

وی کار در حوزه مطالعاتی مرتبط با نخبگان را مورد تاکید قرار داد و ابراز داشت: بحث تعامل با نخبگان در راستای تکریم معرفتی، ذهنی و علمی، مهمتر از مباحث معیشتی و رفاهی است که این امر در پایبندی به مباحث دینی ملی و کشور موثرتر خواهد بود، لذا این تعامل انسانی امر مهمی است که نیاز است کار بیشتری صورت بپذیرد.

آیت‌الله اعرافی خاطرنشان ساخت: در مقوله نخبگان و تربیت نخبگانی، اخلاق و مطالعات تاریخی و تمدنی مورد توجه باشد و این امر نیازمند الگوها و مدل ها و نقشه راه است که توجه بنیاد نخبگان را می طلبد.

وی گفت: جدا شدن حتی یک نخبه از کشور یک فاجعه است که ضروری است موانع و چالش های موجود در تحقق این امر مورد بررسی قرار بگیرد و سعی شود در مسائل رشد و تربیت جامعه، نخبه و استاد، مرجع و الگو باشند، همانطور که این امر مهم در همه عرصه ها در حوزه علمیه حاکم بوده است.

مدیر حوزه های علمیه، ضمن تأکید بر تعامل بنیاد نخبگان کشور با مرکز نخبگان حوزه علمیه، خاطر نشان ساخت: بنیاد نخبگان باید خطوط عملیاتی و برنامه مشترکی با حوزه های علمیه معین ترسیم و مشخص نماید.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

آیت‌الله رضوانی؛ شاگرد مورد اعتماد امام (ره) و تبیین‌گر نظرات فقهی شورای نگهبان/ فقیهی که نقش موثری در بررسی مصوبات مجلس داشت

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است

عملیات وعده صادق منطبق بر ضوابط حقوق بین‌الملل بود

اقدام نظامی ایران علیه رژیم صهیونیستی یک دفاع کاملا مشروع بود

آتشفشان قهر ملت‌ها و محور مقاومت صهیونیست‌ها را در شعله‌های آتش خواهد سوزاند / آفرین بر سپاه قهرمان ما

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

ایران خویشتنداری لازم را در برابر جنایت رژیم صهیونیستی داشته است

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد