کد خبر: ۸۷۰۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۸- 27 July 2022
آیت الله اعرافی:

عاشورا ظرفیت کامل تمدنی دارد/ نگاه بین المللی در هیئات مذهبی

مدیر حوزه های علمیه گفت: باید با بهره گیری از استعدادها و روش های نوین رسانه مکتب اهل بیت علیهم السلام را در جهان اسلام گسترش دهیم و این امر مهم نیاز به عمل مجاهدانه و کار خالصانه است، چرا که عاشورا در خود ظرفیت کامل تمدنی را دارد.

عاشورا ظرفیت کامل تمدنی دارد/ نگاه بین المللی در هیئات مذهبی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت الله اعرافی در دیدار هیئت امنای خادم الرضا با اشاره به فعالیت های این هیئت و تقدیر از بانیان آن گفت: در بیان عاشورا آیاتی در تطبیق و تعبیر آن برده شده است که مشهورترین آن آیه شریفه «یَا أَیَّتُها النَّفسُ المُطمَئِنَّة إِرجعی إِلی ربِّکَ راضیةً مَرضیة فَادخلی فِی عِبادی وَادخلی جَنَّتی» می باشد و نکته محوری آیه مقام اطمینان و آرامش است که از مقامات خاص سیر وسلوک و مفاهیم مهم اسلامی است و اما آرامشی که در روانشناختی مطرح می شود ملاک نیست، چرا که در آن برآورده شدن نیازهای فردی مطرح است و حقیقت و عمق آرامش بشمار نمی رود؛ اما مقصود این آیه شریفه از آرامش آنجایی است ناخدای کشتی طوفان زده در شرایط بحران و سختی و طوفان ها برخود مسلط است و هدف را گم نمی کند. لذا این اطمینان ظاهری و عمیقی که در مدیریت بحران حاصل می شود مصداق آیه شریفه است.

عضو فقهای شورای نگهبان در بیان توصیف آرامش اخروی خاطرنشان ساخت: آرامش اخروی امری است که فرد در صورت از دست دادن همه چیز خود باز آرامش دارد و این اطمینانی که در این آیه شریفه ذکر شده است در شرایط عادی نیست، بلکه در بحران است لذا می توان گفت اوج این امر در عاشورا است که در تاریخ نبوت و امامت آرامشی فرا منطقی رقم خورده است.

آیت الله اعرافی گفت: عظمت عاشورا آن قدر بالا است که قبل از اتفاق عاشورا در عصرهای گذشته عظمت آن همچون خورشیدی همه عالم را تحت تاثیر خود قرار داده است و از ازل تا قیامت ادامه دارد، لذا کار در این امر مهم خدایی بالاترین افتخار است و برافراشتن پرچمی که در دنیا و آخرت مهم است مقدس و ارزشمند است.

وی در بیان فضائل سوگواری در مقام حضرت سید الشهدا(ع) ابراز داشت: عزاداری و سوگواری سالار شهیدان دو سطح مستحب موکد و در سطح عمیق تر آن زندگی و جامعه را در شاخصه های طلاق و ازدواج امر به معروف و... تغییر می دهد، لذا عزاداری در همه سطوح ارزش دارد، ولی مراتبی دارد که در شعاع خود تغییراتی در سبک زندگی ایجاد می کند؛ چرا که ذخیره بزرگ عاشورا تغییر دهنده بدی های زندگی مردم به سمت اصلاح ارزش های دینی عفاف و حجاب و از بین بردن فقر می‌کند.

آیت الله اعرافی در ادامه عنوان کرد:آحاد جامعه و هرکسی که بتواند در جهت رفع فقر و کاهش فاصله طبقات جلوی منکر را بگیردآن شخص مسئول است و عاشورا یعنی برانگیختن حس اجتماعی نسبت به همه ارزش ها در این راستا این هیئت خادم الرضا و فعالیت های معنوی و جهادی آن می تواند مشعلی در جهت پیشبرد اهداف متعالی در جامعه به خصوص هیئات انقلاب اسلامی باشد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه، نگاه بین الملل در هیئات مذهبی را امری مهم دانست و تصریح کرد: نگاه بین المللی هیت خادم الرضا قابل تحسین می باشد، لذا با بهره گیری از استعدادها و روش های نوین رسانه مکتب اهل بیت علیهم السلام را در جهان اسلام گسترش دهیم و این امر مهم نیاز به عمل مجاهدانه و کار خالصانه است چرا که عاشورا در خود ظرفیت کامل تمدنی را دارد.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: کمک کردن به نیازمندان اتفاق خیلی خوبی بود که هیئت خادم الرضا به طور هدفمند دنبال کرده. با اینکه هزینه‌ها بالا بود کمک‌های خوبی صورت گرفت. خدا کمک کند و این اطعام هدفمند استمرار بیابد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

صهیونیسم جهانی از صحنه روزگار محو خواهد شد

ما از مردم غزه تا نابودی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنیم

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

با حضور حماسی در روز قدس نابودی اسرائیل را به مظلومان بشارت بدهیم

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

نظر شورای نگهبان درباره لایحه برنامه پنجساله هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران

اعلام صحت انتخابات در ۸۱ حوزه انتخابیه دیگر توسط سخنگوی شورای نگهبان/ تعداد حوزه‌های تاییدشده به ۱۳۳ رسید

لایحه کولبری تایید شد و مدت زمان سربازی کاهش یافت/ انتخابات الکترونیک در مرحله دوم برگزار می‌شود

تایید صحت انتخابات مجلس در ۵۲ حوزه انتخابیه از ۱۱ استان/ سخنگوی شورای نگهبان: وضعیت سایر حوزه‌ها در روز‌های آینده اعلام می‌شود

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

نظر شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی کارکنان دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

صحت انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شد/ اعلام صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵۶ حوزه دیگر + اسامی

صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه تایید شد/ مرحله دوم ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار می‌شود

۴۵ مصوبه مجلس در سال ۱۴۰۲ در شورای نگهبان بررسی شد/ مانند همه دوره‌ها گزارش‌ها و شکایات داشتیم، اما انتخابات در سلامت کامل برگزار شد