کد خبر: ۸۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۴- 19 July 2022
ویژه‌نامه "ناظر امین"-۲۶/ گفتگوی اختصاصی با عضو مجمع تشخیص

شورای نگهبان نقش بی‌بدیلی در حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام در چهار دهه گذشته داشته است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شورای نگهبان نقش بی‌بدیل و انکارناشدنی در خدمت به انقلاب اسلامی و حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته داشته است.

حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با پایگاه‌ اطلاع‌رسانی شورای نگهبان گفت: «جمهوری اسلامی» عنوانی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای نظام جدید انتخاب شد و جمهوری اسلامی از دو واژه «جمهوریت» و «اسلامیت» تشکیل شده است.

وی ادامه داد: «جمهوریت» مبتنی بر مردمی بودن (در خدمت مردم بودن) نظام و پشتیبانی مردم از آن است. «اسلامیت» نیز از وحی گرفته می‌شود و مشروعیت‌بخش نظام است؛ به عبارت دیگر «جمهوریت» مقبولیت‌بخش و «اسلامیت» مشروعیت‌بخش نظام جمهوری اسلامی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در قانون اساسی راهکارهایی برای حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام پیش‌بینی شده است. راهکار حراست از جمهوریت، برگزاری انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، شوراهای شهر و روستا، همه‌پرسی و... است که در 43 سال گذشته انتخابات‌های بسیاری برگزار شده است.

مظفر اضافه کرد: برای حراست از «اسلامیت» نظام نیز در قانون اساسی ایجاد چند نهاد پیش‌بینی شده است که آن‌ها نهادهای رهبری و شورای نگهبان هستند. رهبری ناظر بر تمامی اعمال و تضمین‌کننده جهت اسلامی نظام هستند و شورای نگهبان نیز در جهت‌گیری ارکان تصمیم‌گیر نظام نقش موثر دارد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان حافظ «شرع» و «قانون اساسی» است، گفت: در تمامی کشورهای دنیا نهادی برای حراست از قانون اساسی وجود دارد اما در ایران، شورای نگهبان علاوه بر اینکه وظیفه پاسداری از قانون اساسی برعهده دارد، نگهبان شرع و جهت دادن تصمیم‌گیری‌ها به سمت اسلامیت نیز هست.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به نقش نظارتی شورای نگهبان در انتخابات‌ها عنوان کرد: برخی با بهانه‌های مختلف به دنبال کم‌رنگ کردن نقش شورا در انتخابات‌ها هستند. آن‌ها به بهانه‌هایشان رنگ و بوی حقوقی هم می‌دهند و به طور مثال می‌گویند وقتی اصل برائت داریم، نظارت استصوابی معنایی ندارد.

وی ادامه داد: یک بار در مجمع تشخیص مصلحت نظام این بحث مطرح و یکی از افراد سخنی بیان کرد که من در پاسخ به وی گفتم که اصل برائت مربوط به حقوق شهروندی و برای عموم جامعه است، اما برای انتخاب مسئولان اصل بر احراز صلاحیت است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی ایران از مقوله‌های اعتباری، تفویضی و «جعل» است و یکی از کارهای اساسی شورای نگهبان ایستادگی بر نظارت استصوابی و ممانعت از عدم تصاحب پست ریاست‌جمهوری و نمایندگی مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری توسط کسانی است که صلاحیت ندارند.

مظفر در پایان بیان داشت: شورای نگهبان نقش بی‌بدیل و انکارناشدنی در خدمت به انقلاب اسلامی و حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته داشته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

پیکر آیت‌الله امامی کاشانی در تهران تشییع شد

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم