کد خبر: ۸۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۴- 19 July 2022
ویژه‌نامه "ناظر امین"-۲۶/ گفتگوی اختصاصی با عضو مجمع تشخیص
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شورای نگهبان نقش بی‌بدیل و انکارناشدنی در خدمت به انقلاب اسلامی و حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته داشته است.

حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با پایگاه‌ اطلاع‌رسانی شورای نگهبان گفت: «جمهوری اسلامی» عنوانی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای نظام جدید انتخاب شد و جمهوری اسلامی از دو واژه «جمهوریت» و «اسلامیت» تشکیل شده است.

وی ادامه داد: «جمهوریت» مبتنی بر مردمی بودن (در خدمت مردم بودن) نظام و پشتیبانی مردم از آن است. «اسلامیت» نیز از وحی گرفته می‌شود و مشروعیت‌بخش نظام است؛ به عبارت دیگر «جمهوریت» مقبولیت‌بخش و «اسلامیت» مشروعیت‌بخش نظام جمهوری اسلامی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در قانون اساسی راهکارهایی برای حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام پیش‌بینی شده است. راهکار حراست از جمهوریت، برگزاری انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، شوراهای شهر و روستا، همه‌پرسی و... است که در 43 سال گذشته انتخابات‌های بسیاری برگزار شده است.

مظفر اضافه کرد: برای حراست از «اسلامیت» نظام نیز در قانون اساسی ایجاد چند نهاد پیش‌بینی شده است که آن‌ها نهادهای رهبری و شورای نگهبان هستند. رهبری ناظر بر تمامی اعمال و تضمین‌کننده جهت اسلامی نظام هستند و شورای نگهبان نیز در جهت‌گیری ارکان تصمیم‌گیر نظام نقش موثر دارد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان حافظ «شرع» و «قانون اساسی» است، گفت: در تمامی کشورهای دنیا نهادی برای حراست از قانون اساسی وجود دارد اما در ایران، شورای نگهبان علاوه بر اینکه وظیفه پاسداری از قانون اساسی برعهده دارد، نگهبان شرع و جهت دادن تصمیم‌گیری‌ها به سمت اسلامیت نیز هست.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به نقش نظارتی شورای نگهبان در انتخابات‌ها عنوان کرد: برخی با بهانه‌های مختلف به دنبال کم‌رنگ کردن نقش شورا در انتخابات‌ها هستند. آن‌ها به بهانه‌هایشان رنگ و بوی حقوقی هم می‌دهند و به طور مثال می‌گویند وقتی اصل برائت داریم، نظارت استصوابی معنایی ندارد.

وی ادامه داد: یک بار در مجمع تشخیص مصلحت نظام این بحث مطرح و یکی از افراد سخنی بیان کرد که من در پاسخ به وی گفتم که اصل برائت مربوط به حقوق شهروندی و برای عموم جامعه است، اما برای انتخاب مسئولان اصل بر احراز صلاحیت است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی ایران از مقوله‌های اعتباری، تفویضی و «جعل» است و یکی از کارهای اساسی شورای نگهبان ایستادگی بر نظارت استصوابی و ممانعت از عدم تصاحب پست ریاست‌جمهوری و نمایندگی مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری توسط کسانی است که صلاحیت ندارند.

مظفر در پایان بیان داشت: شورای نگهبان نقش بی‌بدیل و انکارناشدنی در خدمت به انقلاب اسلامی و حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته داشته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: