کد خبر: ۸۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۴- 19 July 2022
ویژه‌نامه "ناظر امین"-۲۶/ گفتگوی اختصاصی با عضو مجمع تشخیص

شورای نگهبان نقش بی‌بدیلی در حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام در چهار دهه گذشته داشته است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شورای نگهبان نقش بی‌بدیل و انکارناشدنی در خدمت به انقلاب اسلامی و حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته داشته است.

حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با پایگاه‌ اطلاع‌رسانی شورای نگهبان گفت: «جمهوری اسلامی» عنوانی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای نظام جدید انتخاب شد و جمهوری اسلامی از دو واژه «جمهوریت» و «اسلامیت» تشکیل شده است.

وی ادامه داد: «جمهوریت» مبتنی بر مردمی بودن (در خدمت مردم بودن) نظام و پشتیبانی مردم از آن است. «اسلامیت» نیز از وحی گرفته می‌شود و مشروعیت‌بخش نظام است؛ به عبارت دیگر «جمهوریت» مقبولیت‌بخش و «اسلامیت» مشروعیت‌بخش نظام جمهوری اسلامی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در قانون اساسی راهکارهایی برای حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام پیش‌بینی شده است. راهکار حراست از جمهوریت، برگزاری انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، شوراهای شهر و روستا، همه‌پرسی و... است که در 43 سال گذشته انتخابات‌های بسیاری برگزار شده است.

مظفر اضافه کرد: برای حراست از «اسلامیت» نظام نیز در قانون اساسی ایجاد چند نهاد پیش‌بینی شده است که آن‌ها نهادهای رهبری و شورای نگهبان هستند. رهبری ناظر بر تمامی اعمال و تضمین‌کننده جهت اسلامی نظام هستند و شورای نگهبان نیز در جهت‌گیری ارکان تصمیم‌گیر نظام نقش موثر دارد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان حافظ «شرع» و «قانون اساسی» است، گفت: در تمامی کشورهای دنیا نهادی برای حراست از قانون اساسی وجود دارد اما در ایران، شورای نگهبان علاوه بر اینکه وظیفه پاسداری از قانون اساسی برعهده دارد، نگهبان شرع و جهت دادن تصمیم‌گیری‌ها به سمت اسلامیت نیز هست.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به نقش نظارتی شورای نگهبان در انتخابات‌ها عنوان کرد: برخی با بهانه‌های مختلف به دنبال کم‌رنگ کردن نقش شورا در انتخابات‌ها هستند. آن‌ها به بهانه‌هایشان رنگ و بوی حقوقی هم می‌دهند و به طور مثال می‌گویند وقتی اصل برائت داریم، نظارت استصوابی معنایی ندارد.

وی ادامه داد: یک بار در مجمع تشخیص مصلحت نظام این بحث مطرح و یکی از افراد سخنی بیان کرد که من در پاسخ به وی گفتم که اصل برائت مربوط به حقوق شهروندی و برای عموم جامعه است، اما برای انتخاب مسئولان اصل بر احراز صلاحیت است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی ایران از مقوله‌های اعتباری، تفویضی و «جعل» است و یکی از کارهای اساسی شورای نگهبان ایستادگی بر نظارت استصوابی و ممانعت از عدم تصاحب پست ریاست‌جمهوری و نمایندگی مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری توسط کسانی است که صلاحیت ندارند.

مظفر در پایان بیان داشت: شورای نگهبان نقش بی‌بدیل و انکارناشدنی در خدمت به انقلاب اسلامی و حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته داشته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

حقیقت تنفیذ؛ فرایندی حقوقی و شرعی

چیستی و چگونگی تنفیذ

فیلم | اعتبارنامه رئیس جمهور منتخب توسط اعضای شورای نگهبان امضا شد

اعتبارنامه رئیس جمهور منتخب توسط اعضای شورای نگهبان امضا شد

گزارش تصویری امضای اعتبارنامه رئیس جمهور منتخب توسط اعضای شورای نگهبان

اعتبارنامه دکتر پزشکیان توسط اعضای شورای نگهبان امضا شد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳ مرداد ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی: زندگانی امام حسین (ع) الگویی کامل برای زندگی باعزت است/ کاپیتولاسیون نگاه ظالمانه دولت‌های استکباری را آشکار می‌کند

با تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری اقدامات او اعتبار شرعی و قانونی پیدا می‌کند

ثبت تجارب انتخاباتی در شورای نگهبان و بهره‌گیری از آن‌ها در اصلاح فرآیندها و روش‌ها

پربازدید ها

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

گزارش تصویری امضای اعتبارنامه رئیس جمهور منتخب توسط اعضای شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

انتخاب اعضای هیات‌رئیسه شورای نگهبان برای یک سال آینده

اعتبارنامه دکتر پزشکیان توسط اعضای شورای نگهبان امضا شد

۲ تصویر از ۲ عضو باسابقه شورای نگهبان در حاشیه مراسم تنفیذ حکم دومین رئیس‌جمهور

برگزاری انتخابات زودهنگام؛ نمایش ثبات و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران