کد خبر: ۸۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۴- 19 July 2022
ویژه‌نامه "ناظر امین"-۲۶/ گفتگوی اختصاصی با عضو مجمع تشخیص

شورای نگهبان نقش بی‌بدیلی در حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام در چهار دهه گذشته داشته است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شورای نگهبان نقش بی‌بدیل و انکارناشدنی در خدمت به انقلاب اسلامی و حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته داشته است.

حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با پایگاه‌ اطلاع‌رسانی شورای نگهبان گفت: «جمهوری اسلامی» عنوانی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای نظام جدید انتخاب شد و جمهوری اسلامی از دو واژه «جمهوریت» و «اسلامیت» تشکیل شده است.

وی ادامه داد: «جمهوریت» مبتنی بر مردمی بودن (در خدمت مردم بودن) نظام و پشتیبانی مردم از آن است. «اسلامیت» نیز از وحی گرفته می‌شود و مشروعیت‌بخش نظام است؛ به عبارت دیگر «جمهوریت» مقبولیت‌بخش و «اسلامیت» مشروعیت‌بخش نظام جمهوری اسلامی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در قانون اساسی راهکارهایی برای حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام پیش‌بینی شده است. راهکار حراست از جمهوریت، برگزاری انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، شوراهای شهر و روستا، همه‌پرسی و... است که در 43 سال گذشته انتخابات‌های بسیاری برگزار شده است.

مظفر اضافه کرد: برای حراست از «اسلامیت» نظام نیز در قانون اساسی ایجاد چند نهاد پیش‌بینی شده است که آن‌ها نهادهای رهبری و شورای نگهبان هستند. رهبری ناظر بر تمامی اعمال و تضمین‌کننده جهت اسلامی نظام هستند و شورای نگهبان نیز در جهت‌گیری ارکان تصمیم‌گیر نظام نقش موثر دارد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان حافظ «شرع» و «قانون اساسی» است، گفت: در تمامی کشورهای دنیا نهادی برای حراست از قانون اساسی وجود دارد اما در ایران، شورای نگهبان علاوه بر اینکه وظیفه پاسداری از قانون اساسی برعهده دارد، نگهبان شرع و جهت دادن تصمیم‌گیری‌ها به سمت اسلامیت نیز هست.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به نقش نظارتی شورای نگهبان در انتخابات‌ها عنوان کرد: برخی با بهانه‌های مختلف به دنبال کم‌رنگ کردن نقش شورا در انتخابات‌ها هستند. آن‌ها به بهانه‌هایشان رنگ و بوی حقوقی هم می‌دهند و به طور مثال می‌گویند وقتی اصل برائت داریم، نظارت استصوابی معنایی ندارد.

وی ادامه داد: یک بار در مجمع تشخیص مصلحت نظام این بحث مطرح و یکی از افراد سخنی بیان کرد که من در پاسخ به وی گفتم که اصل برائت مربوط به حقوق شهروندی و برای عموم جامعه است، اما برای انتخاب مسئولان اصل بر احراز صلاحیت است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی ایران از مقوله‌های اعتباری، تفویضی و «جعل» است و یکی از کارهای اساسی شورای نگهبان ایستادگی بر نظارت استصوابی و ممانعت از عدم تصاحب پست ریاست‌جمهوری و نمایندگی مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری توسط کسانی است که صلاحیت ندارند.

مظفر در پایان بیان داشت: شورای نگهبان نقش بی‌بدیل و انکارناشدنی در خدمت به انقلاب اسلامی و حراست از جمهوریت و اسلامیت نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته داشته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در همایش جهاد تبیین حقوقدانان بسیجی

سخنگوی شورای نگهبان: زمینه مشارکت جریانات سیاسی مختلف در انتخابات فراهم است/ نظام جمهوری اسلامی ایران همواره امانتدار آرای مردم بوده است

گزارش تصویری حضور سخنگوی شورای نگهبان در جمع ناظران انتخاباتی استان قزوین

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)

پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه قزوین با سخنگوی شورای نگهبان/ دکتر طحان‌نظیف: نگاه سیاسی و جناحی نداریم؛ در بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کردیم

دکتر صادقی‌مقدم: آرای مردم با دقت و امانتداری اخذ و شمارش خواهد شد

فعالان شبکه مردمی نظارت، مدافعان حریم مردم سالاری دینی هستند/ صیانت از آراء تک‌تک مردم با رعایت کامل بی‌طرفی را وظیفه خود می‌دانیم

اقدام خصمانه کانادا، مغایر با مفاد منشور ملل متحد و موازین حقوق بین‌الملل است

چشم دوست و دشمن به انتخابات ایران است / همه پایبند قانون و اخلاق باشند

دولت نقش مهمی در اداره کشور و زندگی مردم دارد

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

دکتر طحان‌نظیف: بررسی صلاحیت‌ها طبق قانون انجام می‌شود/ برگزاری انتخابات الکترونیک در حال بررسی است

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها به پایان نرسیده/ از بخشی از مهلت دوم نیز استفاده خواهد شد