کد خبر: ۸۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۱- 17 July 2022
ویژه‌نامه "ناظر امین"-۲۱/ گفتگوی اختصاصی با آیت الله خاتمی

شورای نگهبان ستون فقرات نظام است/ سینه شورای نگهبان برای شنیدن انتقادات فراخ است

امام جمعه موقت تهران گفت: من شهادت می‌دهم که شورای نگهبان از آغاز تا کنون به دنبال انجام وظایف محوله خود بوده است و حتی برای شنیدن و بررسی نقدها و انتقادات، سینه فراخ و سعه صدر دارد.

شورای نگهبان ستون فقرات نظام است/ سینه شورای نگهبان برای شنیدن انتقادات فراخ است

آیت الله سید احمد خاتمی عضو فقهای شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان با اشاره به سالروز تاسیس این شورا گفت: نهاد شورای نگهبان از نهادهای اصیل و کلیدی نظام اسلامی است، امام راحل عظیم الشأن فرمودند: " تمام مقصد ما، مکتب ماست " بر این اساس نهادی که از اسلامیت نظام مراقبت کرده و ستون فقرات نظام به حساب بیاید، نهاد شورای نگهبان است.

وی ادامه داد: بر اساس اصل چهارم قانون اساسی، تمام قوانین باید بر مبنای اسلام باشد و شورای نگهبان وظیفه دارد از اسلامیت نظام و قوانین مراقبت کند.

عضو فقهای شورای نگهبان تصریح کرد: قانون اساسی دو وظیفه دیگر را نیز برعهده شورای نگهبان گذاشته است؛ یکی نظارت بر انتخابات و همه‌پرسی‌هاست که در اصل ۹۹ ذکر شده و شورای نگهبان موظف است بر انتخابات‌های خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و همه پرسی، نظارت داشته باشد.

آیت الله خاتمی ادامه داد: وظیفه دیگر شورای نگهبان تفسیر قانون اساسی است که در اصل ۹۸ قید شده که این کار، با نظر سه چهارم اعضای شورای نگهبان انجام می‌شود.

وی با اشاره به اصل 99 قانون اساسی در مورد نظارت شورای نگهبان بر انتخابات گفت: نظارت این شورا به صورت استصوابی است که در این نوع نظارت، ناظر باید اختیارات کافی را داشته و در هر مرحله از انتخابات که فرایند قانونی از سیر خود خارج شده باشد، ناظر انتخابات که همان شورای نگهبان است، می‌تواند براساس قانون از بروز تخلف جلوگیری کند.

عضو فقهای شورای نگهبان خاطر نشان کرد: این نهاد از آغاز تاسیس تاکنون، پیوسته به ویژه در ایام انتخابات شاهد شدیدترین هجمه‌هایی بوده است که معمولاً از ناحیه کسانی که صلاحیت‌شان مورد قبول واقع نشده است.

وی در پایان اظهار داشت: من شهادت می‌دهم که شورای نگهبان از آغاز تا کنون به دنبال انجام وظایف محوله خود بوده است و حتی برای شنیدن و بررسی نقدها و انتقادات، سینه فراخ و سعه صدر دارد و در این عرصه تلاش می کند به صورت اسلامی عمل کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

طهارت اقتصادی و عدالت باید در کشور محقق شود

مردم ایران با حضور گسترده در انتخابات طراحی دشمن را برهم زدند

گزارشی از زندگی آیت‌الله امامی کاشانی؛ معتمد امام و منتخب مردم در مجالس/ خطیبی که سخنگوی شورای نگهبان بود

پیکر آیت‌الله امامی کاشانی در تهران تشییع شد

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم