کد خبر: ۸۶۶۶
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۱- 17 July 2022
ویژه‌نامه "ناظر امین"-۲۰/ گفتگوی اختصاصی با غرضی

شورای نگهبان نقش مهمی در دفاع از «حقوق عامه» دارد

یک فعال سیاسی گفت: شورای نگهبان با دقت‌نظر می‌تواند از حقوق عامه دفاع کند و مطابق شرع و قانون اساسی به دفاع از حقوق مردم بپردازد.

شورای نگهبان نقش مهمی در دفاع از «حقوق عامه» دارد

سید محمد غرضی فعال سیاسی و وزیر اسبق پست و تلگراف و تلفن در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان اظهار داشت: لازم است «حقوق عامه» مورد توجه تمامی دستگاه‌ها و ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد. اگرچه دولت و قوه قضائیه در این رابطه نقش اصلی را برعهده دارند، اما شورای نگهبان نیز در این رابطه می‌تواند اثرگذار باشد و نقش مهمی ایفا کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مسئولیت‌های شورای نگهبان تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی با شرع و قانون اساسی است. شورا با دقت‌نظر می‌تواند از حقوق عامه دفاع کند و مطابق شرع و قانون اساسی به دفاع از حقوق مردم بپردازد.

غرضی در خصوص فرآیند نظارت بر برگزاری انتخابات‌ها هم گفت: تلاش برای احراز صلاحیت داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات‌های ریاست‌‌جمهوری و مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری و صیانت از آرای مردم در انتخابات‌ها نیز دو نقش مهم شورای نگهبان در رابطه با حقوق عامه است.

وی افزود: شورای نگهبان نباید اجازه دهد کسانی که در دوره‌های مسئولیت‌شان نسبت به حقوق عامه بی‌توجهی کردند، بر مسند ریاست‌جمهوری و کرسی نمایندگی مجلس تکیه بزنند؛ کما اینکه تاکنون نیز اینگونه بوده و امیدواریم در ادامه هم با دقت بسیار بیشتری صورت بگیرد.

نماینده دوره نخست مجلس شورای اسلامی گفت: برخلاف اینکه برخی می‌گویند شورای نگهبان ردصلاحیت‌های بسیاری در انتخابات‌ها انجام داده و به همین دلیل هجمه‌هایی به آن می‌کنند، شورای نگهبان تایید صلاحیت‌های بسیاری هم انجام داده که بعد مشخص شده است فرد شایستگی آن مقام را از دست داده و از صلاحیت‌هایی که داشته عدول کرده است. چرا درباره آن افراد سخن نمی‌گویند؟

وی ادامه داد: مسئولیت شورای نگهبان پاسداری از قانون اساسی است و این شورا نباید اجازه دهد کسانی که شایستگی ندارند، کاندیدا شوند و خود را در معرض رای مردم قرار دهند. مردم در انتخابات‌ها به شورای نگهبان اعتماد می‌کنند.

غرضی گفت: من در سال 92 داوطلب کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری شدم که شورای نگهبان بنده را تایید صلاحیت کرد. اما در دوره بعد که ثبت‌نام کردم، اعضای شورا بنده را به دلیل اینکه سنم بالای 75 سال است، تایید صلاحیت نکردند. من خودم را سرباز انقلاب اسلامی می‌دانم و به نظر شورای نگهبان احترام می‌گذارم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

دائرةالمعارف مناسبات اسلام و مسیحیت کاتولیک تدوین شود

برگزاری جلسه هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری

شورای نگهبان مستقل است و فراجناحی عمل می‌کند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی: حج می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای سطح بینش امت اسلام شود/ تاکید بر رعایت موازین قانونی و آموزه‌های اخلاقی در تبلیغات انتخاباتی

بازدید دکتر صادقی‌مقدم و دکتر طحان‌نظیف از روند چاپ تعرفه‌های انتخاباتی و آماده‌سازی دستگاه‌های احراز هویت

دکتر طحان‌نظیف: برخی از پرونده‌ها بیش از یک بار بررسی شدند

دکتر ره‌پیک: بررسی صلاحیت‌ها براساس مستندات انجام شد/ نگاه حزبی و جناحی به ترکیب نهایی کاندیداها نداشتیم

فیلم | حضور دکتر ره‌پیک در برنامه «صف اول»

تبلیغات انتخاباتی پس از اعلام رسمی وزارت کشور آغاز می‌شود

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند