کد خبر: ۸۶۵۶
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۱- 16 July 2022
آیت‌الله خاتمی در گفت‌وگو با رسا:

آیت‌الله جنتی سرمایه ارزشمند نظام اسلامی است

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: آیت الله جنتی سرمایه ارزشمند نظام اسلامی ایران است و همان ارادتی که به امام راحل داشتند را به مقام معظم رهبری دارند.

آیت‌الله جنتی سرمایه ارزشمند نظام اسلامی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت الله سیداحمد خاتمی، عضو فقهای شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرگزاری رسا، شورای نگهبان را از نهادهای اصیل پاسدار انقلاب اسلامی دانست و گفت: قانون اساسی سه وظیفه برعهده شورای نگهبان گذاشته است؛ یک پاسداری از احکام اسلام و اینکه تمامی قوانین و مقرراتی که در نظام اسلامی اجرا می‌شود بر اساس اسلام باشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اصل چهارم قانون اساسی، اصل پاسداری از احکام اسلام در قوانین نظام اسلامی را به‌لحاظ اطلاق و عموم حاکم بر همه قوانین معرفی کرد و ادامه داد: پاسداری از قانون اساسی وظیفه دوم شورای نگهبان است تا مصوبه‌ای از مصوبات مجلس بر خلاف قانون اساسی نباشد.

آیت الله خاتمی نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان، مجلس شورای اسلامی، همه پرسی و ... را برعهده شورای نگهبان دانست و توضیح داد: قانون اساسی تفسیر قانون را هم بر عهده شورای نگهبان گذاشته و شورای نگهبان نیز به تفسیر این نظارت می‌پردازد که این نظارت استصوابی است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: ناظر این اختیار قانونی را دارد که در هر مرحله‌ای تخلف از قانون را مشاهده کرد، بتواند دخالت کند تا از تخلف در انتخابات جلوگیری شود.

وی با اشاره به ارادت ثابت و قلبی خود پیش از انتصاب از سوی رهبر انقلاب به‌عنوان فقیه شورای نگهبان خاطرنشان کرد: من نزدیک به دو سال است که عضو شورای نگهبان شده‌ام که از آن روز ارادتم به این نهاد افزون‌تر شد.

عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی آیت الله جنتی عنوان کرد: ایشان فقیهی وارسته، زاهد، انقلابی، شجاع و مقید به قانون اساسی هستند که در جلسات اخیر شورای نگهبان هم صبح و هم بعدازظهر به صورت فعال شرکت می‌کردند؛ یعنی قانون را به‌طور کامل می‌فهمند، موضع می‌گیرند و قانون مدارانه عمل می‌کنند.

آیت الله خاتمی، آیت الله جنتی را سرمایه ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: آیت الله جنتی همان ارادتی را که به امام راحل عظیم الشأن داشت، همان ارادت و اطاعت را به مقام معظم رهبری دارند.

امام جمعه موقت تهران آیت الله شب زنده‌دار و آیت الله سیدمحمدرضا مدرسی از فقهای دقیق و پرکار شورای نگهبان و حقوق‌دانان شورای نگهبان را دقیق و برجسته دانست و ابراز داشت: به صراحت می‌گویم که به تدین، علم و فرهیختگی ایشان ایمان دارم.

آیت الله خاتمی خطاب به مردم درباره اهمیت شورای نگهبان برای بررسی مصوبات خاطرنشان کرد: مردم عزیز بدانند که این‌گونه نیست مصوبه‌ای در شورای نگهبان و با یک قیام و قعود تمام شود؛ ما در شهر مقدس قم پشتوانه و مجمع فقهی داریم که تعدادی از فقها قوانین را مباحثه و مشورت می‌کنند و نظر خود را ارائه می‌دهند.

عضو فقهای شورای نگهبان ادامه داد: ما یک پژوهشگاه حقوقی نیز داریم که حدود چهل نفر از خبرگان حقوق که همه از آن‌ها دکترا و کارشناسی ارشد دارند، موارد را از نگاه حقوقی و قانونی بررسی می‌کنند که وقتی این دو مرحله طی می‌شود شش فقیه و شش حقوق‌دان در جلسه نهایی قانون را بررسی می‌کنند.

آیت الله خاتمی دقت فوق العاده در مصوبات را حائز اهمیت دانست و گفت: بنده شاهد هستم در مصوبات دقت فوق العاده‌ای وجود دارد تا خلاف اسلام و خلاف قانون اساسی نباشد؛ بنده قبل از عضو شدن، ایمان به شورای نگهبان داشتم و بعد از آنکه عضویت یافتم، ایمانم به شورای نگهبان افزون‌تر شد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به حضور در چند جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام توضیح داد: در مواردی که اختلاف نظر میان مجلس و شورای نگهبان بود در مجمع تشخیص مصلحت دقت شورای نگهبان در نظارت بر مصوبات روشن بود که از خداوند متعال خواستارم توفیق خدمت به نظام اسلامی را به همه ما عنایت فرماید و همچنان شورای نگهبان هم با نشاط به وظیفه خود بپردازد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فیلم| نشست خبری دکتر طحان نظیف با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی

سخنگوی شورای نگهبان: نامزد‌ها ۶۲ هزار نماینده برای نظارت بر رای‌گیری معرفی کردند/ تنوع کاندیدا‌ها زیاد و تعداد آن‌ها بی‌نظیر است

گزارش تصویری نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی

یادداشت دکتر کدخدایی درباره مشارکت در انتخابات

سخنگوی شورای نگهبان: ۲۳۰ هزار ناظر مردمی بر امر انتخابات نظارت خواهند کرد/ با اراده و خواست مردم مجالس آینده شکل می‌گیرد

نشست خبری بین‌المللی سخنگوی شورای نگهبان فردا برگزار می‌شود

گفتگوی صریح سخنگوی شورای نگهبان در صدا و سیما؛ نامزدها وعده‌های خارج از اختیارات قانونی ندهند/ امروز اگر کسی بگوید مشارکت مهم نیست، دلسوز مردم و کشور نیست

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه صنعتی شریف

درخواست سخنگوی شورای نگهبان از دانشجویان برای نقش‌آفرینی در انتخابات و معرفی نامزد‌های شایسته به مردم/ خواست مردم ترکیب مجلس آینده را مشخص خواهد کرد؛ بیش از ۱۵ هزار نفر تاییدصلاحیت شدند

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رای

پربازدید ها

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

آیت‌الله مدرسی‌یزدی: اسلام پیش از همه مدافع حقوق بشر بوده است/ داوطلبان انتخابات مجلس از سلایق و افکار مختلف هستند