کد خبر: ۸۶۵۶
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۱- 16 July 2022
آیت‌الله خاتمی در گفت‌وگو با رسا:

آیت‌الله جنتی سرمایه ارزشمند نظام اسلامی است

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: آیت الله جنتی سرمایه ارزشمند نظام اسلامی ایران است و همان ارادتی که به امام راحل داشتند را به مقام معظم رهبری دارند.

آیت‌الله جنتی سرمایه ارزشمند نظام اسلامی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت الله سیداحمد خاتمی، عضو فقهای شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرگزاری رسا، شورای نگهبان را از نهادهای اصیل پاسدار انقلاب اسلامی دانست و گفت: قانون اساسی سه وظیفه برعهده شورای نگهبان گذاشته است؛ یک پاسداری از احکام اسلام و اینکه تمامی قوانین و مقرراتی که در نظام اسلامی اجرا می‌شود بر اساس اسلام باشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اصل چهارم قانون اساسی، اصل پاسداری از احکام اسلام در قوانین نظام اسلامی را به‌لحاظ اطلاق و عموم حاکم بر همه قوانین معرفی کرد و ادامه داد: پاسداری از قانون اساسی وظیفه دوم شورای نگهبان است تا مصوبه‌ای از مصوبات مجلس بر خلاف قانون اساسی نباشد.

آیت الله خاتمی نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان، مجلس شورای اسلامی، همه پرسی و ... را برعهده شورای نگهبان دانست و توضیح داد: قانون اساسی تفسیر قانون را هم بر عهده شورای نگهبان گذاشته و شورای نگهبان نیز به تفسیر این نظارت می‌پردازد که این نظارت استصوابی است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: ناظر این اختیار قانونی را دارد که در هر مرحله‌ای تخلف از قانون را مشاهده کرد، بتواند دخالت کند تا از تخلف در انتخابات جلوگیری شود.

وی با اشاره به ارادت ثابت و قلبی خود پیش از انتصاب از سوی رهبر انقلاب به‌عنوان فقیه شورای نگهبان خاطرنشان کرد: من نزدیک به دو سال است که عضو شورای نگهبان شده‌ام که از آن روز ارادتم به این نهاد افزون‌تر شد.

عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی آیت الله جنتی عنوان کرد: ایشان فقیهی وارسته، زاهد، انقلابی، شجاع و مقید به قانون اساسی هستند که در جلسات اخیر شورای نگهبان هم صبح و هم بعدازظهر به صورت فعال شرکت می‌کردند؛ یعنی قانون را به‌طور کامل می‌فهمند، موضع می‌گیرند و قانون مدارانه عمل می‌کنند.

آیت الله خاتمی، آیت الله جنتی را سرمایه ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: آیت الله جنتی همان ارادتی را که به امام راحل عظیم الشأن داشت، همان ارادت و اطاعت را به مقام معظم رهبری دارند.

امام جمعه موقت تهران آیت الله شب زنده‌دار و آیت الله سیدمحمدرضا مدرسی از فقهای دقیق و پرکار شورای نگهبان و حقوق‌دانان شورای نگهبان را دقیق و برجسته دانست و ابراز داشت: به صراحت می‌گویم که به تدین، علم و فرهیختگی ایشان ایمان دارم.

آیت الله خاتمی خطاب به مردم درباره اهمیت شورای نگهبان برای بررسی مصوبات خاطرنشان کرد: مردم عزیز بدانند که این‌گونه نیست مصوبه‌ای در شورای نگهبان و با یک قیام و قعود تمام شود؛ ما در شهر مقدس قم پشتوانه و مجمع فقهی داریم که تعدادی از فقها قوانین را مباحثه و مشورت می‌کنند و نظر خود را ارائه می‌دهند.

عضو فقهای شورای نگهبان ادامه داد: ما یک پژوهشگاه حقوقی نیز داریم که حدود چهل نفر از خبرگان حقوق که همه از آن‌ها دکترا و کارشناسی ارشد دارند، موارد را از نگاه حقوقی و قانونی بررسی می‌کنند که وقتی این دو مرحله طی می‌شود شش فقیه و شش حقوق‌دان در جلسه نهایی قانون را بررسی می‌کنند.

آیت الله خاتمی دقت فوق العاده در مصوبات را حائز اهمیت دانست و گفت: بنده شاهد هستم در مصوبات دقت فوق العاده‌ای وجود دارد تا خلاف اسلام و خلاف قانون اساسی نباشد؛ بنده قبل از عضو شدن، ایمان به شورای نگهبان داشتم و بعد از آنکه عضویت یافتم، ایمانم به شورای نگهبان افزون‌تر شد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به حضور در چند جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام توضیح داد: در مواردی که اختلاف نظر میان مجلس و شورای نگهبان بود در مجمع تشخیص مصلحت دقت شورای نگهبان در نظارت بر مصوبات روشن بود که از خداوند متعال خواستارم توفیق خدمت به نظام اسلامی را به همه ما عنایت فرماید و همچنان شورای نگهبان هم با نشاط به وظیفه خود بپردازد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

صهیونیسم جهانی از صحنه روزگار محو خواهد شد

ما از مردم غزه تا نابودی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنیم

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

با حضور حماسی در روز قدس نابودی اسرائیل را به مظلومان بشارت بدهیم

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

نظر شورای نگهبان درباره لایحه برنامه پنجساله هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران

اعلام صحت انتخابات در ۸۱ حوزه انتخابیه دیگر توسط سخنگوی شورای نگهبان/ تعداد حوزه‌های تاییدشده به ۱۳۳ رسید

لایحه کولبری تایید شد و مدت زمان سربازی کاهش یافت/ انتخابات الکترونیک در مرحله دوم برگزار می‌شود

تایید صحت انتخابات مجلس در ۵۲ حوزه انتخابیه از ۱۱ استان/ سخنگوی شورای نگهبان: وضعیت سایر حوزه‌ها در روز‌های آینده اعلام می‌شود

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

نظر شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی کارکنان دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

صحت انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شد/ اعلام صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵۶ حوزه دیگر + اسامی

صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه تایید شد/ مرحله دوم ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار می‌شود

۴۵ مصوبه مجلس در سال ۱۴۰۲ در شورای نگهبان بررسی شد/ مانند همه دوره‌ها گزارش‌ها و شکایات داشتیم، اما انتخابات در سلامت کامل برگزار شد