کد خبر: ۸۵۷۴
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۰- 13 June 2022
آیت‌الله اعرافی در گزارشی از سفر خود به واتیکان تصریح کرد:

بیان ۱۰ چالش مهم جهان و انسان معاصر در دیدار با پاپ

آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه در جلسه شورای معاونین مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، گزارشی از دیدار خود با پاپ را ارائه کرد.

بیان ۱۰ چالش مهم جهان و انسان معاصر در دیدار با پاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه های علمیه در جلسه شورای معاونین مرکز مدیریت حوزه های علمیه، با ارائه گزارشی از سفر خود به واتیکان، ضمن تبریک دهه کرامت، هویّت حوزه را دارای ذاتی بین المللی دانست و بیان کرد: اسلام یک حقیقت تابناک مبتنی بر واقعیات عالم بوده و مخاطب آن همه بشریّت است و معارف اسلام و اهل بیت (ع) گنجی برای همه بشریت می باشد که حوزه نیز از همین اندیشه و نظریه بنیادین برخاسته است.

حوزه در برنامه های خود باید نگاه جهانی داشته باشد

مدیر حوزه های علمیه، ذات حوزه را ذاتی بین المللی و فرا زمانی و مکانی خواند و بیان کرد: هسته حوزه در هر کجا که باشد بین المللی است، چرا که محتوا و مضمون آن محتوای اسلام و اهل بیت (ع) است و اختصاص به گروه، زمان و مقطع خاصی ندارد و ذات حوزه این اقتضا را دارد که مخاطب جهانی را هدف گیری کند و همه بخش های حوزه باید نگاه و رویکرد جهانی و بین المللی داشته باشد.

وی بیان کرد: در عصر ما پدیده انقلاب اسلامی، از اندیشه اسلام و نهاد تاریخی حوزه رقم خورده است، به همین دلیل یک نهضت جهانی بوده و پیام فراکشوری و جغرافیایی دارد.

یکی از رسالت های حوزه، گفت‌وگو و تعامل با ادیان و مذاهب است

عضو شورای عالی حوزه های علمیه، خاطرنشان کرد: حضور در عرصه بین الملل، گفت‌وگو و تعامل با ادیان و مذاهب، ارتباط با مراکز علمی دنیا و نقش آفرینی در آنها جزو رسالت های حوزه است، لکن ما در این حیطه دارای ضعف بوده و موانعی در نقش آفرینی وجود دارد.

وی تصریح کرد: از منظر انقلاب اسلامی و رسالت تاریخی حوزه، نسبت به رویکرد جهانی و بین المللی وظیفه مند هستیم و تولیدات و برنامه ریزها بایستی معطوف به یک افق جهانی باشد و این به معنای دست کم گرفتن اولویّت های ایران نیست.

آیت الله اعرافی در توضیح ابعاد سفر خود به همراه هیئتی به واتیکان، ایتالیا، سوئیس، آلمان و هلند در ۱۰ روز، بیان کرد: ۳۰ برنامه در طول سفر انجام شد.

وی ملاقات یک ساعته با آقای پاپ را ملاقاتی بسیار صمیمی برشمرد و در توضیح تمهیدات سفر، بیان کردند: اقدامات خوبی در انعکاس اخبار واقع شد و قبل از سفر ضمن دیدار با ۴ مرجع و حدود ۳۰ نفر از شخصیت های حوزوی و نهادهای مرتبط و گفت‌وگو با آنها، نقطه نظرات جمع آوری شد و مهمتر هماهنگی با مقام معظم رهبری بود که ایشان ضمن تائید سفر، نکاتی را خطاب به آقای پاپ مکتوب کردند.

آیت الله اعرافی خطاب به پاپ: حل مسئله اسلام هراسی در واتیکان و اقدامات شما در برخی از مسائل در دفاع از مظلومین قابل تحسین است

عضو فقهای شورای نگهبان در توضیح محور اول دیدار با آقای پاپ، گفت: در مقدمه به ایشان گفتم که اسلام هراسی در واتیکان بود و برخی پاپ های قبل به آن دامن می‌زدند لکن در دوره شما، این مسئله را حل کردید و در اقدامات واتیکان این قابل تکریم است؛ شما از آمریکای لاتین هستید و رهبری هم بر این مطلب تأکید داشتند و این برای ما قابل احترام است که پاپ از منطقه ای است که جزو جهان سوم به شمار می آید و در حال مبارزه با مستکبران عالم است و اقدامات شما در برخی از مسائل در دفاع از مظلومین قابل تحسین است.

وی افزود: به ایشان اشاره کردم که بنده در ۲۲ سالگی به واتیکان سفر داشتم و در طول این سفرها از مراکز دینی واتیکان و کاتولیک ها، بازدید داشته و با مسائل مسیحیت آشنایی داشته ام و به عنوان (نماینده) حوزه معتقدم که مشترکاتی در ادیان هست که باید به آنها بپردازیم.

آیت الله اعرافی خطاب به پاپ: تبیین ما از معارف اهل بیت (ع) به معنای تفرق در جهان اسلام نیست

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در دیدار با آقای پاپ، ۲ مطلب را بصورت ویژه مورد تاکید قرار دادم، اول: «ما گرچه به عنوان نهاد حوزه و نماینده مذهب مهم با شما صحبت می کنیم، ولی امت اسلام را امت واحده می دانیم و مشترکات مذاهب اسلام بسیار زیاد است و تبیین ما از معارف اهل بیت (ع) به معنای تفرق در جهان اسلام نیست»؛ دوم: «گفت و گو و ملاقات شما با آیت الله سیستانی را تحسین می کنیم».

وی یادآور شد: در این دیدار بصورت ضمنی تاکید شد که «گفت‌وگوی صورت گرفته اوّلین گفت‌وگوی یک مقام رسمی نهاد حوزه با واتیکان است» و در نهایت بخش مقدماتی، سلام رهبری و مراجع ابلاغ شد.

ویژگی های حوزه های شیعه از بیان آیت الله اعرافی در دیدار با پاپ فرانسیس

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، محور دوم دیدار با آقای پاپ را محوری اساسی بر شمرد و در توضیح آن بیان کرد: گفتیم: «مذهب اهل بیت (ع) و معارف آنها و حوزه های شیعه ضمن اینکه در منظومه کلان اسلام قرار می گیرند، از ویژگی هایی برخوردارند: اول: تأکید بر بنیه و زیرساخت عقلی، فلسفی و نظری حوزه است؛ حوزه های علمیه سازنده مکاتب مهم فکری و فلسفی بودند و دنیای امروز به این تفکر نیاز دارد و وقتی می توان این تفکر را عرضه کرد که پایه های عقلی آن استحکام داشته باشد و این استحکام از ممیزاتی است که در حوزه های شیعه از برجستگی ویژه برخوردار است؛ و حتی در حوزه کلام از یک کلام عقلی برخورداریم که بن مایه های فلسفی دارد و این یکی از حلقه های اتصال انسان ها و ادیان با یکدیگر است.»

وی ادامه داد: ویژگی دوم: در حوزه فقه بود؛ اینکه فقه ما با سابقه دیرین از یک عمق و غنای فوق العاده ای برخوردار است و در دوره جدید تنوع و تکثر بیشتر و افزون پیدا کرده و به سمت قلمرو های تخصصی حرکت کرده؛ نگاه ما در فقه نگاه عمیق و جامعی است و در توسعه قلمروهای فقه، تطبیق میان فقه و حقوق و میان مذاهب و ادیان مد نظر بوده است.

آیت الله اعرافی، ویژگی سوم حوزه شیعه را قلمرو اخلاقی و عرفانی آن دانست و بیان کرد: محور چهارم بسط حوزه ها در قلمرو های تخصصی به سمت علوم اجتماعی و انسانی است؛ و در ادامه دیدار گفته شد که با این دستمایه های فلسفی و فقهی و معارفی، حوزه های شیعه سازنده نظریاتی در مباحث اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است، از جمله آنها، نظریه نظام اسلامی و انقلاب اسلامی که بر آمده از این تفکر است.

۱۰ چالش مهم جهان و انسان معاصر

وی محور سوم سخنان خود در دیدار با آقای پاپ را ۱۰ چالش مهم جهان و انسان معاصر برشمرد و یادآور شد: به ایشان گفتم که از میان مسائل مهمی که بشر امروز با آن مواجه است ۱۰ مسئله را مهم می دانم و ادیان باید به آنها توجه کنند: اول: ضعف پایه های فکری و معرفتی نسبت به عالم غیب و خدا و خداناباوری موجود در جهان؛ دوم: افت معنوی که بشر با آن مواجه است؛ سوم: نقش دین و معنویت کاهش یافته است.

مدیر حوزه های علمیه ادامه داد: چهارم: بحث فقر و گرسنگی و فاصله شمال و جنوب؛ پنجم: تخریب محیط زیست بویژه توسط قدرت های جهانی؛ ششم: بحث خانواده و زن و فروپاشی ارزشهای آن؛ هفتم: اشاره به اشغال تاریخی فلسطین کردم و اینکه رهبری پیام دادند که از شما انتظار می رود در قصه فلسطین و یمن نقش موثر تری ایفا کنید و نظریه ما هم همان تئوری و دکترین رهبری است و آن انتخابات میان فلسطینیان اصیل است؛ هشتم: تحریم ها و فشارهای اقتصادی از سوی غرب است؛ نهم: افراطی گرایی های مذهبی است؛ دهم: توسعه سلاح های کشتار جمعی؛ یازدهم: تعرض به مقدسات ادیان الهی است.

بیان ۱۰ چالش مهم جهان و انسان معاصر در دیدار با پاپ

آمادگی این را داریم که در حل معضلات بشر، مقابله با توهین به مقدسات ادیان به نقاط مشترک رسیده و مواضع مشترک داشته باشیم

وی محور چهارم در دیدار با آقای پاپ را پیشنهاداتی برای تعامل میان اسلام و مسیحیت، بویژه تشیع و کاتولیک و حوزه های علمیه و دستگاه واتیکان خواند و تصریح کرد: آمادگی خود را در چند مورد بیان کردیم، اول: حوزه های مطالعاتی مهمی موجود است که به تعمیق و گسترش نیاز دارد و این آمادگی را داریم که در قلمرو های مختلف میان اسلام و مسیحیت برنامه ریزی جامعتری انجام داده و همراهی داشته باشیم؛ دوم: در حل معضلات بشر، به نقاط مشترک رسیده و مواضع مشترک داشته باشیم؛ سوم: در مقابله با توهین مقدسات ادیان، می توان به مواضع مشترک رسید و دنبال کنیم که دنیا حریم ها را پاس دارد؛ چهارم: به یک سند مشترک برسیم.

آیت الله اعرافی به نقل از پاپ فرانسیس: برای ایران احترام قائلم

عضو فقهای شورای نگهبان در توضیح سخنان آقای پاپ، بیان کرد: آقای پاپ در محور اول بیان کرد که سلام من را به رهبری و مراجع و بزرگانتان ابلاغ بفرمایید و نکاتی که از سوی رهبری بیان شده را قبول دارم؛ در محور دوم بیان کرد: «برای ایران از ۳ جهت احترام قائلم؛ اول اینکه تاریخ و گذشته ادوار پیشین شما را خوانده و به پیشینه غنی شما باور دارم و برای آن احترام قائلم؛ دوم: گرچه با مشکلات و سختی های زیادی مواجه است، ولی تنها مکان در عالم هستید که نظام دینی دارید.

وی افزود: سوم: من به عنوان یک آمریکای لاتینی، شجاعت، دلیری، نترسیدن شما در مباحث مختلف جهانی را می پسندم»؛ آقای پاپ ادامه داد «به نمایندگانمان در ایران گفته ایم که بطور خاص در ایران به دنبال تبشیر و تنصیر نیستیم، -در نامه ای این مطلب را خطاب به رهبری نوشته اند- و کسانی که به دنبال تبشیر و تنصیر هستند، جریان های وابسته به قدرت های جهانی هستند و به همین دلیل انتظار داریم خواسته های مسیحیان ایران مورد توجه قرار بگیرد.» و در پایان بیان کرد که من باب این گفت‌وگو و تعامل را باز می بینم و برای تداوم آن به بخش های ذی ربط توصیه می کنم.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه ادامه داد: در پایان جلسه، یک دوره از احادیث جمع آوری شده حضرت عیسی (ع) در منابع شیعه تالیف آیت الله ری شهری (ره) را به ایشان هدیه دادیم و ایشان چند جلد از کتابهایش را اهداء کرد.

گفت‌وگویی با وزیر خارجه واتیکان/سفر به چند کشور اروپایی

وی در توضیح دیگر برنامه های سفر خود به چند کشور اروپایی تصریح کرد: گفت‌وگویی با وزیر خارجه واتیکان و آقای ساندری در شورای کلیساهای شرقی صورت گرفت؛ از بخش های مختلف واتیکان، موسسه مطالعاتی اسلام و عرب، موسسه دکترین ایمان، آکادمی علوم واتیکان، کتابخانه و موزه واتیکان بازدید شد و سفیر ما در واتیکان برای تداوم باید تلاش کند؛ و یکی از پروژه هایی که آیت الله سبحانی بر آن تأکید داشتند، تالیف دایرة المعارف اسلام و مسیحیت بود که چند جا طرح شد.

مدیر حوزه های علمیه با اشاره به اینکه سفر در ایام سالگرد رحلت حضرت امام (ره) محقق شد، بیان کرد: در مراکز اسلامی و سفارتخانه های چهار کشور رم، سوئیس، هامبورگ و هلند به مناسب سالگرد رحلت امام سخنرانی ها و جلساتی برگزار شد؛ جلسه ای با ۶۰ نفر از فارغ التحصیلان قم و جامعة المصطفی در هامبورگ واقع شد؛ بازدید و گفت‌وگویی مهم در ژنو با شورای جهانی کلیساها واقع شد که بیشتر ارتودوکس و پروتستان هستند و رئیس آن شورا قبلا به قم آمده و ملاقاتی با بنده داشتند و پس از هامبورگ، هیات همراه در هلند چند برنامه داشتند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فیلم| نشست خبری دکتر طحان نظیف با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی

سخنگوی شورای نگهبان: نامزد‌ها ۶۲ هزار نماینده برای نظارت بر رای‌گیری معرفی کردند/ تنوع کاندیدا‌ها زیاد و تعداد آن‌ها بی‌نظیر است

گزارش تصویری نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی

یادداشت دکتر کدخدایی درباره مشارکت در انتخابات

سخنگوی شورای نگهبان: ۲۳۰ هزار ناظر مردمی بر امر انتخابات نظارت خواهند کرد/ با اراده و خواست مردم مجالس آینده شکل می‌گیرد

نشست خبری بین‌المللی سخنگوی شورای نگهبان فردا برگزار می‌شود

گفتگوی صریح سخنگوی شورای نگهبان در صدا و سیما؛ نامزدها وعده‌های خارج از اختیارات قانونی ندهند/ امروز اگر کسی بگوید مشارکت مهم نیست، دلسوز مردم و کشور نیست

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه صنعتی شریف

درخواست سخنگوی شورای نگهبان از دانشجویان برای نقش‌آفرینی در انتخابات و معرفی نامزد‌های شایسته به مردم/ خواست مردم ترکیب مجلس آینده را مشخص خواهد کرد؛ بیش از ۱۵ هزار نفر تاییدصلاحیت شدند

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رای

پربازدید ها

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

آیت‌الله مدرسی‌یزدی: اسلام پیش از همه مدافع حقوق بشر بوده است/ داوطلبان انتخابات مجلس از سلایق و افکار مختلف هستند