کد خبر: ۸۵۱۴
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱- 16 May 2022
دکتر طحان نظیف در نشست شاخص‌های مجلس قوی و انقلابی:
سخنگوی شورای نگهبان گفت: سیاست‌های کلی قانون‌گذاری بر مبنای آسیب‌شناسی دقیق نظام قانون‌گذاری کشور و ارائه راهکارهایی کلی برای اصلاح این آسیب‌ها تنظیم شده‌اند، لذا برای دستیابی به شاخص‌های یک مجلس قوی و انقلابی باید به این سیاست‌ها را مراجعه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان عصر روز یکشنبه (۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱) در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین‌اللملی کتاب تهران با حضور در نشست شاخص‌های مجلس قوی و انقلابی از سلسله نشست‌های دانش پارلمانی برگزار شد، طی سخنانی گفت: شاخصه‌های مجلس قوی را باید در صلاحیت‌های آن نهاد جستجو کرد.

تحقق یک قانون‌گذاری قوی در گرو عمل به سیاست‌های کلی قانون‌گذاری/ گاهی تمرکز بر قانون‌گذاری، باعث غفلت از حوزه نظارت می‌شود

وی تصریح کرد: دو وظیفه کلان مجلس که می‌توان گفت علمای حقوق اساسی بر آن تاکید داشته‌اند، قانون‌گذاری و نظارت است؛ اگر بخواهیم قضاوتی درباره مجالس مختلف داشته باشیم، باید به این دو وظیفه مهم و خطیر توجه کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان با توصیه به مطالعه سیاست‌های کلی قانون‌گذاری، افزود: سیاست‌های کلی قانون‌گذاری بر مبنای آسیب‌شناسی دقیق نظام قانون‌گذاری کشور و ارائه راهکارهایی کلی برای اصلاح این آسیب‌ها تنظیم شده‌اند، لذا برای دستیابی به شاخص‌های یک مجلس قوی و انقلابی باید به این سیاست‌ها را مراجعه کرد چرا که تحقق این سیاست‌ها، آسیب‌هایی را که در بطن نظام تقنین نمودار بود، برطرف می‌کند.

دکتر طحان نظیف با بیان اینکه انباشت قانون و قانون‌گذاری زیاد، وجهی بر تمایز و برتری مجالس در ادوار مختلف نیست، گفت: گاهی نگاه ما به قانون و قانون‌گذاری درست نیست؛ گاهی اوقات اولین راهکاری که در حل مشکلات به ذهن ما می‌رسد، قانون‌گذاری است در حالی که لزوما این گونه نیست و ممکن است گاهی قانون‌گذاری بیشتر تعارض و ابهام بیشتری را ایجاد کند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اهمیت صلاحیت نظارتی نمایندگان مجلس، اظهار داشت: گاهی تمرکز بر قانون‌گذاری، باعث غفلت از حوزه نظارت می‌شود در حالی که حتی برخی از محققان معتقدند در صلاحیت‌های مجلس، اولویت با نظارت است و اساسا یک تقنین خوب از دل نظارت بر می‌آید.

تحقق یک قانون‌گذاری قوی در گرو عمل به سیاست‌های کلی قانون‌گذاری/ گاهی تمرکز بر قانون‌گذاری، باعث غفلت از حوزه نظارت می‌شود

دکتر طحان نظیف در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: درست است هر یک نمایندگان از حوزه‌های انتخابیه رای می‌آوردند ولی پس از طی مراحل قانونی و تایید اعتبارنامه آنها در مجلس، نماینده کل مردم ایران محسوب می‌می‌شوند لذا در موضوعات مختلف، باید همواره غلبه با نگاه کلان و ملی باشد.

وی گفت: مجلس قوی، هماهنگی قانون را با اسناد بالادستی مانند قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام لحاظ می‌کند و سلسله مراتب هنجارها را در همان مراحل تقنین در نظر می‌گیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۵ تیر ۱۴۰۱

امید به آینده در سیره امام محمد باقر(ع) کاملا متجلی است/ توصیه به جوانان برای تدقیق در دعای عرفه

دکتر کدخدایی: شورای نگهبان مدافع حقوق مردم است

گفتمان‌سازی در پاسخ به شبهات احیا شود/ منظومه اخلاقی و تعاملی پاسخ به شبهه تدوین شود

جزئیات تصمیم شورای عالی حوزه برای تغییرات آموزشی فقه و اصول سطوح عالی

گزارش تصویری مراسم تکریم و معارفه روسای جدید و قدیم دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان تهران

رئیس جدید دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان تهران معارفه شد

تسلیت سخنگوی شورای نگهبان برای درگذشت تنها مادر شهید ژاپنی

فراخوان یادداشت نویسی با موضوع شورای نگهبان پاسدار حقوق ملت

قانون اساسى خانواده را واحد بنيادين جامعه می‌داند

پربازدید ها

اجرای سراسری سرود «سلام فرمانده» در کشور مصداق "وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَة" است

دکتر ره‌پیک: نظارت شورای نگهبان "نظارت موثر" است/ تاکید دکتر طحان نظیف بر لزوم استفاده از فناوری اطلاعات برای هوشمند‌سازی فعالیت‌های شورای نگهبان

اینستاگرام صفحه رسمی شورای نگهبان را مسدود کرد/ آغاز‌ به کار صفحه جدید

پیام آیت‌الله جنتی در پی حادثه ریزش ساختمان در آبادان

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ خرداد ۱۴۰۱

عمل به توصیه‌های ۱۴ خرداد رهبر انقلاب موجب تسریع در پیشرفت کشور می‌شود

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دعایی را تسلیت گفت

وقتی در بسیاری از حوزه‌ها سرآمدیم، چرا در صنعت خودرو و پوشاک سرآمد نباشیم/ مشکلات کارآفرینان با همت مسئولان اجرایی سریعتر حل شود

پیام تسلیت سخنگوی شورای نگهبان در پی سانحه قطار مشهد به یزد

اصل طرح شفافیت مورد اشکال نیست؛ ابهام و اشکال به برخی جوانب طرح/ خط قرمز شورای نگهبان جایی است که حقوق مردم تضمین نشده باشد