کد خبر: ۸۵۰۰
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۶- 15 May 2022

۱۸ مأموریت آیت الله اعرافی برای ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در مقوله ارتقای خانواده و جمعیت نیاز به یک انقلاب، نهضت و تحول داریم که باید برنامه‌ریزی شود.

۱۸ مأموریت آیت الله اعرافی برای ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیرحوزه‌های علمیه و عضو فقهای شورای نگهبان در جمع اعضای ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه‌های علمیه در سخنانی اظهار کرد: در میان ۲۰۰ طرح تحولی حوزه، ستادهای راهبردی وجود دارند که کار جهادی انجام می‌دهند بدون آنکه ساختار رسمی داشته باشند و در بعضی مواقع از کارهایی که دارای ساختار می باشند، پیش هستند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه به حضور فعال و کنشگر حوزه در مباحث اجتماعی اشاره کرد و افزود: حوزه و روحانیت باید در تمام عرصه های اجتماعی همچون یک کنشگر فعال در صحنه باشد؛ حوزه عصر انقلاب باید با حوزه قبل انقلاب متفاوت باشد.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: تاکنون ۲۰ ستاد راهبردی مورد نیاز نظام، جامعه و اصل انقلاب شکل گرفته است و ستاد راهبردی خانواده و جمعیت یکی از ستادهای پیشران و موفق است که باید فراساختاری بوده و فکربسته نباشد و جریان های جهادی با روحیه جهادی که کمتر به صورت شکلی و ساختاری‌اند، فعال تر و مؤثرتر عمل می کنند.

* نکات ۱۸ گانه مدیر حوزه برای ستاد راهبری خانواده و جمعیت
عضو فقهای شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود به نکات ۱۸ گانه مورد نظر خود در خصوص ستاد راهبردی خانواده و جمعیت حوزه‌های علمیه اشاره کرد و گفت:
۱-حوزه و نهادهای فرهنگی و نهادهایی که به نوعی مرتبط با این ستاد هستند، باید نهضت تحول و اعتلای خانواده و جمعیت در برنامه های خود دنبال کنند بطوریکه ما در مقوله ارتقای خانواده و جمعیت نیاز به یک انقلاب، نهضت و تحول داریم.
۲-در صورت تهیه برنامه ۵ ساله ستاد راهبردی خانواده و جمعیت، این برنامه باید به تایید مدیریت حوزه رسیده و متصل به برنامه های تحولی باشد.
۳-قانون جمعیت و نهاد خانواده، قانونی با ابعاد متعدد و وسیعی است که مسیر سیزده ساله ای را پیمود از زمانی که در شورای عالی مطرح شد و دوران پر از فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت و برای علمیاتی شدن، بنده از هر فرصتی در هر ملاقاتی با وزرا و مسئولین خواستار پیاده سازی و اجرایی کردن آن شدم که هر سازمان، ارگان، نهاد و وزارت خانه ای پوشه ای خاص و ویژه طرح تحولی خانواده و جمعیت را ایجاد کند و به تناسب، شهر به شهر، استان به استان و وزارت خانه به وزارت خانه دنبال شود تا شاهد آن تحول و نهضت مدنظر گردیم.
۴-برنامه ها و چارچوب برای فعالیت های خود تهیه کنید و با جامعیت آن را برای اجرا از طریق وزارت کشور به بخشداری ها، فرمانداری ها و استانداری ها ابلاغ خواهیم کرد.
۵-دربرنامه بودجه ۱۴۰۱ تبصره های مدنظر ظرفیت عظیمی برای پایه ریزی آنچه که در قانون تعالی جمعیت آمده پیش بینی و فراهم شده است.
۶-تهیه پیوست خانواده و جمعیت برای همه نهادها و سازمان ها به عنوان اولین طرح جامع تحولی خانواده و جمعیت.
۷-طرح هدفمندی حوزه در خصوص معیشت از ۵ سال پیش آماده سازی و پیگیری شد که بحمدالله در این خصوص اقداماتی در ۴ کارکرد محصلان متاهل ۱۸ سال تحصیل، مدرسان و اساتید همچنین محققان در حال انجام است که ان شاءالله برای خواهران نیز این طرح از ماه های آینده اجرا خواهد شد.
۸-تولید محتوا برای گفتمان سازی و ترویج فرهنگ ازدواج، فرزند آوری و تربیت اسلامی.
۹-تأکید بر ازدواج چند میلیون جوان در سن ازدواج و یا به تأخیرافتاده.
۱۰-حضور جدی و قوی در ستاد ملی خانواده و جمعیت و ارائه طرح ها و برنامه های متقن و جامع.
۱۱-با توجه به برنامه هفتم توسعه، برنامه ها و طرح های مدنظر ارائه گردد.
۱۲-با توجه به حضور اندیشمندان و فضلای صاحب نظر، انتظارات و اولویت های مدنظر پیرامون عملیاتی تر شدن طرح و برنامه های مربوط به نهضت تحول خانواده و جمعیت ارائه گردد.
۱۳- توجه به رشته ها و دوره های مربوط به جمعیت بطوریکه در ۲۰۰ طرح تحولی حوزه ۲ طرح به عنوان دو بال برنامه های تحولی حوزه قرار دارد که یکی «درختواره رشته ها» و دیگری «درختواره مهارت های کاربردی» است، لذا این طرح را مورد بررسی قرار داده و ایده های مرتبط با موضوع را ارائه کنید.
۱۴- دفتر فقه معاصر یکی از اقدامات نو حوزه علمیه در دوره ی اخیر است و البته به زودی شاهد فلسفه علوم عقلی و انسانی در حوزه خواهیم بود که به عنوان جریان سازی علمی در قلب حوزه در قالب ۳۵ محور برنامه ریزی شده است که دفتر فقه معاصر یکی زا آن می باشد.
۱۵- برگزاری جشنواره سراسری جمعیت و شناسایی ایده و برنامه های جدید.
۱۶- انجام فعالیت های پژوهشی با موضوع خانواده و جمعیت در حاشیه طرح های پژوهشی مورد نیاز نظام بطوریکه دارای خروجی مشخصی باشد.
۱۷-دعوت از سازمان ها و نهادهایی که می توانند عضو ستاد باشند و دارای انگیزه پیوستن به اقدامات ستاد راهبردی خانواده و جمعیت هستند.
۱۸- ارائه برنامه و الگو مشارکتی در درختواره های مطرح شده، از جمله نکاتی است که باید به عنوان محور فعالیت ها مورد توجه قرار گیرد.
انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

بررسی اصلاحات «لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور» در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

نمایشگاه رسانه‌های ایران میزبان سخنگوی شورای نگهبان بود/ رقابت سیاسیون با خبرنگاران برای گفتگو با دکتر طحان‌نظیف!

فیلم| گفتگوی متفاوت و دیدنی دکتر کدخدایی در برنامه تلویزیونی «برمودا»

پربازدید ها

نتایج بررسی صلاحیت‌های انتخابات مجلس خبرگان رهبری مشخص شد/ بیش از ۶۵۰ داوطلب دیگر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید شدند

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۴ بهمن ۱۴۰۲

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲