کد خبر: ۸۵۰۰
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۶- 15 May 2022

۱۸ مأموریت آیت الله اعرافی برای ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در مقوله ارتقای خانواده و جمعیت نیاز به یک انقلاب، نهضت و تحول داریم که باید برنامه‌ریزی شود.

۱۸ مأموریت آیت الله اعرافی برای ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیرحوزه‌های علمیه و عضو فقهای شورای نگهبان در جمع اعضای ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه‌های علمیه در سخنانی اظهار کرد: در میان ۲۰۰ طرح تحولی حوزه، ستادهای راهبردی وجود دارند که کار جهادی انجام می‌دهند بدون آنکه ساختار رسمی داشته باشند و در بعضی مواقع از کارهایی که دارای ساختار می باشند، پیش هستند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه به حضور فعال و کنشگر حوزه در مباحث اجتماعی اشاره کرد و افزود: حوزه و روحانیت باید در تمام عرصه های اجتماعی همچون یک کنشگر فعال در صحنه باشد؛ حوزه عصر انقلاب باید با حوزه قبل انقلاب متفاوت باشد.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: تاکنون ۲۰ ستاد راهبردی مورد نیاز نظام، جامعه و اصل انقلاب شکل گرفته است و ستاد راهبردی خانواده و جمعیت یکی از ستادهای پیشران و موفق است که باید فراساختاری بوده و فکربسته نباشد و جریان های جهادی با روحیه جهادی که کمتر به صورت شکلی و ساختاری‌اند، فعال تر و مؤثرتر عمل می کنند.

* نکات ۱۸ گانه مدیر حوزه برای ستاد راهبری خانواده و جمعیت
عضو فقهای شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود به نکات ۱۸ گانه مورد نظر خود در خصوص ستاد راهبردی خانواده و جمعیت حوزه‌های علمیه اشاره کرد و گفت:
۱-حوزه و نهادهای فرهنگی و نهادهایی که به نوعی مرتبط با این ستاد هستند، باید نهضت تحول و اعتلای خانواده و جمعیت در برنامه های خود دنبال کنند بطوریکه ما در مقوله ارتقای خانواده و جمعیت نیاز به یک انقلاب، نهضت و تحول داریم.
۲-در صورت تهیه برنامه ۵ ساله ستاد راهبردی خانواده و جمعیت، این برنامه باید به تایید مدیریت حوزه رسیده و متصل به برنامه های تحولی باشد.
۳-قانون جمعیت و نهاد خانواده، قانونی با ابعاد متعدد و وسیعی است که مسیر سیزده ساله ای را پیمود از زمانی که در شورای عالی مطرح شد و دوران پر از فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت و برای علمیاتی شدن، بنده از هر فرصتی در هر ملاقاتی با وزرا و مسئولین خواستار پیاده سازی و اجرایی کردن آن شدم که هر سازمان، ارگان، نهاد و وزارت خانه ای پوشه ای خاص و ویژه طرح تحولی خانواده و جمعیت را ایجاد کند و به تناسب، شهر به شهر، استان به استان و وزارت خانه به وزارت خانه دنبال شود تا شاهد آن تحول و نهضت مدنظر گردیم.
۴-برنامه ها و چارچوب برای فعالیت های خود تهیه کنید و با جامعیت آن را برای اجرا از طریق وزارت کشور به بخشداری ها، فرمانداری ها و استانداری ها ابلاغ خواهیم کرد.
۵-دربرنامه بودجه ۱۴۰۱ تبصره های مدنظر ظرفیت عظیمی برای پایه ریزی آنچه که در قانون تعالی جمعیت آمده پیش بینی و فراهم شده است.
۶-تهیه پیوست خانواده و جمعیت برای همه نهادها و سازمان ها به عنوان اولین طرح جامع تحولی خانواده و جمعیت.
۷-طرح هدفمندی حوزه در خصوص معیشت از ۵ سال پیش آماده سازی و پیگیری شد که بحمدالله در این خصوص اقداماتی در ۴ کارکرد محصلان متاهل ۱۸ سال تحصیل، مدرسان و اساتید همچنین محققان در حال انجام است که ان شاءالله برای خواهران نیز این طرح از ماه های آینده اجرا خواهد شد.
۸-تولید محتوا برای گفتمان سازی و ترویج فرهنگ ازدواج، فرزند آوری و تربیت اسلامی.
۹-تأکید بر ازدواج چند میلیون جوان در سن ازدواج و یا به تأخیرافتاده.
۱۰-حضور جدی و قوی در ستاد ملی خانواده و جمعیت و ارائه طرح ها و برنامه های متقن و جامع.
۱۱-با توجه به برنامه هفتم توسعه، برنامه ها و طرح های مدنظر ارائه گردد.
۱۲-با توجه به حضور اندیشمندان و فضلای صاحب نظر، انتظارات و اولویت های مدنظر پیرامون عملیاتی تر شدن طرح و برنامه های مربوط به نهضت تحول خانواده و جمعیت ارائه گردد.
۱۳- توجه به رشته ها و دوره های مربوط به جمعیت بطوریکه در ۲۰۰ طرح تحولی حوزه ۲ طرح به عنوان دو بال برنامه های تحولی حوزه قرار دارد که یکی «درختواره رشته ها» و دیگری «درختواره مهارت های کاربردی» است، لذا این طرح را مورد بررسی قرار داده و ایده های مرتبط با موضوع را ارائه کنید.
۱۴- دفتر فقه معاصر یکی از اقدامات نو حوزه علمیه در دوره ی اخیر است و البته به زودی شاهد فلسفه علوم عقلی و انسانی در حوزه خواهیم بود که به عنوان جریان سازی علمی در قلب حوزه در قالب ۳۵ محور برنامه ریزی شده است که دفتر فقه معاصر یکی زا آن می باشد.
۱۵- برگزاری جشنواره سراسری جمعیت و شناسایی ایده و برنامه های جدید.
۱۶- انجام فعالیت های پژوهشی با موضوع خانواده و جمعیت در حاشیه طرح های پژوهشی مورد نیاز نظام بطوریکه دارای خروجی مشخصی باشد.
۱۷-دعوت از سازمان ها و نهادهایی که می توانند عضو ستاد باشند و دارای انگیزه پیوستن به اقدامات ستاد راهبردی خانواده و جمعیت هستند.
۱۸- ارائه برنامه و الگو مشارکتی در درختواره های مطرح شده، از جمله نکاتی است که باید به عنوان محور فعالیت ها مورد توجه قرار گیرد.
انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

دائرةالمعارف مناسبات اسلام و مسیحیت کاتولیک تدوین شود

برگزاری جلسه هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری

شورای نگهبان مستقل است و فراجناحی عمل می‌کند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی: حج می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای سطح بینش امت اسلام شود/ تاکید بر رعایت موازین قانونی و آموزه‌های اخلاقی در تبلیغات انتخاباتی

بازدید دکتر صادقی‌مقدم و دکتر طحان‌نظیف از روند چاپ تعرفه‌های انتخاباتی و آماده‌سازی دستگاه‌های احراز هویت

دکتر طحان‌نظیف: برخی از پرونده‌ها بیش از یک بار بررسی شدند

دکتر ره‌پیک: بررسی صلاحیت‌ها براساس مستندات انجام شد/ نگاه حزبی و جناحی به ترکیب نهایی کاندیداها نداشتیم

فیلم | حضور دکتر ره‌پیک در برنامه «صف اول»

تبلیغات انتخاباتی پس از اعلام رسمی وزارت کشور آغاز می‌شود

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند