کد خبر: ۸۴۷۵
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳- 02 May 2022
آیت‌الله خاتمی در گفتگو با مهر:

مرحوم آیت‌الله ری‌شهری به کار جمعی اعتقاد داشت

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: مرحوم ری‌شهری وقت خود را ضایع نمی‌کرد و همواره کار تالیف را انجام می‌داد و از سوی دیگر دارای توان کار جمعی نیز بود و بسیاری از کتب وی برخواسته از همین توان بود.

مرحوم آیت‌الله ری‌شهری به کار جمعی اعتقاد داشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، خبرگزاری مهر به مناسبت چهلمین روز درگذشت آیت‌الله ری‌شهری، گفتگویی با آیت‌الله خاتمی انجام داد که مشروح این گفتگو به شرح زیر است:

با توجه به اینکه در آستانه چهلمین روز ارتحال آیت الله محمدی ری شهری هستیم، نقش او را در دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آیت الله ری شهری در معرفی و شناسایی کسانی که برای نظام و انقلاب اسلامی خطر داشتند دارای نقشی کلیدی و در مواردی می‌توان گفت، منحصر به فرد بود. به عنوان مثال نقش او در ارتباط با شناسایی و پیگیری فتنه مهدی هاشمی منحصر به فرد بود؛ آقای ری شهری با حمایت امام راحل (ره) به جریانی که می‌توانست برای انقلاب اسلامی خطرآفرین باشد ورود کرد و در خنثی سازی آن کاملاً موفق بود. مرحوم ری شهری پیش از انقلاب نیز از مبارزین بودند و طعم زندان‌های ستمشاهی را چشیده بودند.

یکی از مسئولیت‌های حساس مرحوم آیت الله ری شهری در دوره بعد از انقلاب، محاکمه کودتاچیان «نقاب» بود، نقش آفرینی او در آن مقطع را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

یکی دیگر از نقش آفرینی‌های کلیدی آیت الله ری شهری شناسایی و محاکمه کودتاچیان کودتای نوژه بود. کودتای نوژه، کودتایی بسیار خطرناک بود و قرار بود در صورت پیروزی این کودتا، تمام کشورهای مهم دنیا و تمام کشورهایی که آن روز به اصلاح بزرگ به حساب می‌آمدند مانند آمریکا، شوروی، چین، فرانسه و انگلیس کودتا را تأیید کنند و بنا بود این کودتا با هماهنگی دنیای استکبار رقم بخورد اما با عنایت خداوند پانزده دقیقه مانده به آغاز کودتا، کودتاچیان دستگیر شده و ناکام ماندند. آنچه اهمیت دارد این است که حقایق مربوط به جریان مهدی هاشمی، کودتای نوژه که بعدها به کودتای نقاب معروف شد، باید برای نسل انقلاب تبیین شود.

بارزترین ویژگی سیاسی مرحوم آیت الله ری شهری چه بود؟

همراهی با ولایت بارزترین ویژگی سیاسی آقای ری شهری بود زیرا تمام آن کارهایی که او در دوره امام (ره) انجام می‌دادند با هماهنگی و مشورت امام صورت می‌گرفت و بعد از ارتحال امام نیز همان مسلک و روش با همراهی و مشورت با مقام معظم رهبری ادامه پیدا کرد.

با توجه به اینکه عضو مجلس خبرگان رهبری هستید، خاطره‌ای از مرحوم ری شهری در مجلس خبرگان، توصیه‌ها و نطق‌هایی که داشتند، دارید؟

خاطره‌ای که از آیت الله ری شهری در مجلس خبرگان رهبری به یاد دارم، این است که ایشان حتی در مجلس خبرگان رهبری هم وقت خود را ضایع نمی‌کردند و در فرصت‌هایی که در این میان وجود داشت نوشته‌های خود را تصحیح و کار تألیف انجام می‌دادند. این ویژگی درمورد ایشان ستودنی بود که هم نطق‌ها را می‌شنیدند، هم هر جایی نیاز به موضع گیری بود، موضع می‌گرفتند و هم اینکه وقت خود را ضایع نمی‌کردند.

مرحوم آیت‌الله ری‌شهری به کار جمعی اعتقاد داشت

ویژگی‌های رفتاری و اخلاقی و شخصیت علمی مرحوم ری شهری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مرحوم ری شهری در تولیت حضرت عبدالعظیم (ع) هم کارهای بزرگی انجام دادند که این کارهای بزرگ نشان از مدیریت موفق او داشت. تاکید می‌کنم، املای نانوشته غلط ندارد اما اگر کسی بخواهد املا بنویسد ممکن است غلط هم داشته باشد. خدمات مرحوم ری شهری از جایگاه یک ناظر قابل تجلیل است.

مرحوم آیت الله ری شهری در جهت علمی به خصوص در عرصه حدیث، چهره‌ای برجسته بود و در جهت اجرایی و مدیریتی نیز به عقیده بنده مدیر موفقی بود و مدیریت دانشگاه و پژوهشگاه قرآن و حدیث از جلوه‌های برجسته مدیریتی او بود.

به عقیده من نکته‌ای که در مورد ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی او قابل تجلیل است، این است که ایشان دارای توان کار جمعی بودند و بسیاری از کتب ایشان برخواسته از همین توان بود. مرحوم ری شهری شخصیت‌های علمی را پرورش می‌دادند و با آنها به بحث می‌نشستند. خودشان به من گفته بودند که در رابطه با دانش نامه امام مهدی (عج) مباحثه می‌کردند. به عنوان مثال در رابطه با علائم ظهور، دو_سه بار مطالب زیر و رو شد تا این صورت درآمد. به نظر من این یک ارزش است که کسی بتواند کار جمعی انجام دهد و مدیریت جمعی داشته باشد. الحمدلله مرحوم ری شهری این مدیریت را داشتند و بخشی از این امر، ناشی از سعه صدر و تواضع علمی ایشان بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رای

شرکت در انتخابات عبادت اجتماعی است / تمام گرایش ها و گروه ها در انتخابات نماینده دارند

لایحه الحاق یک بند به تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور تایید شد

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

پربازدید ها

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم

فیلم|برنامه «تقاطع» با حضور دکتر طحان نظیف