کد خبر: ۸۴۴۶
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴- 19 April 2022
آیت‌الله شب زنده‌دار:

زهد، رکن اساسی برای موفقیت رهبران و مربیان دینی است

عضو فقهای شورای نگهبان در درس اخلاق گفت: زهد برای موفقیت و رهبران دینی و کسانی که تربیت افراد را به عهده دارند، شرط و رکن اساسی است.

زهد، رکن اساسی برای موفقیت رهبران و مربیان دینی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری رسا، آیت‌الله مهدی شب زنده‌دار استاد درس اخلاق حوزه علمیه، عصر دیروز در سلسله جلسات درس اخلاق دفتر مقام معظم رهبری در قم گفت: در یک تقسیم بندی تقوا به دو قسم تقوای جوارحی و جوانحی تقسیم می‌شود؛ تقوای جوارحی محل آن اعضاء ظاهری انسان است.

وی افزود: تقسیم جوانحی محل او قلب و باطن انسان است که باطن دارای یک صفا و نورانیتی می شود که خود او منشأ آثار فراوان است؛ تقوای قلوب در مقابل تقوای جوارحی انسان است که در یکدیگر اثر متقابل دارند؛ تقوای قلب موجب تقوای جوارح هم می شود.

استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به شخصیت امام حسن مجتبی (ع) اظهار کرد: ایشان در زمان خودش عابدترین و از زاهدترین افراد بود، زهد در زندگی ظاهری امام نیز تجلی کرده بود، زهد برای موفقیت و رهبران دینی و کسانی که تربیت افراد را به عهده دارند، شرط و رکن اساسی است.

وی با اشاره به روایتی به تعداد حج امام حسن (ع) پرداخت و توصیف کرد: امام در بیابان‌های سوزان با پای برهنه و پیاده حج کردند نه برای اینکه هزینه کمتری کرده باشند بلکه برای تجلیل مقام پروردگار بود؛ هرگاه امام یاد مرگ می افتاد، اشک از چشمان مبارکش جاری می‌شد.

آیت‌الله شب زنده دار افزود: امام معصوم از مرگ چه برداشتی دارد، چگونه در آن ها اثر می گذارد، اینها باید نقطه های فکر ما باشد، اگر از چشم من گریه جاری و ساری نمی شود یعنی نقصانی در من وجود دارد که باید به دنبال درمان آن باشم.

وی با اشاره به حالات معنوی امام حسن (ع) عنوان کرد: الگوی ما باید امام حسن باشد که وقتی به یاد قیامت می افتاد لرزه بر اندامشان می نشست، وقتی یاد بهشت و جهنم می افتادند آنچنان اضطراب درونی در ایشان ایجاد می‌شد که همانند مارگزیده بود، این آثار باید در حوزه علمیه و بین روحانیون دیده شود.

عضو فقهای شورای نگهبان شرط اساسی موفقیت در تحصیل را علاقه وافر و سعی بلیغ دانست و تصریح کرد: اگر این دو خصیصه باشد، هرچند استعداد فوق العاده نباشد و یا استاد درجه یک هم نداشته باشد، بالاخره با همه مشکلات به موفقیت خواهد رسید.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه هیچگاه نگذارید یاد خدا در شما فراموش شود، اظهار داشت: یاد خدا صفای قلب به همراه دارد و بیمه شدن از وقوع در محصورات و مخاطرات را به همراه دارد، در همه حالات یاد خدا باشید و هیچگاه خدا را فراموش نکنید.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

آیت‌الله مدرسی‌یزدی: مجلس خبرگان رهبری دارای استقلال و عظمت است/ ۳۲ درصد نماینده‌ها جدیدالورود هستند

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز به کار ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

برگزاری جلسات شورای نگهبان با وزارت کشور در خصوص زمان انتخابات/ پیشنهادات در حال بررسی است؛ ظرف مدت ۵۰ روز باید رئیس‌جمهور مشخص شود

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی‌یزدی به مناسبت شهادت رئیس‌جمهور و همراهان

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دبیر شورای نگهبان: آیت‌الله رئیسی مردمی و پرتلاش بود/ یاد خادمان مخلص از خاطر مردم نخواهد رفت

تسلیت آیت‌الله اعرافی به ملت ایران / روح جهاد خدمت به مردم و کشور در رئیس جمهور موج می‌زد

رئیس مجلس خبرگان رهبری: آیت‌الله رئیسی نمونه اتَم و اکمَل مدیران انقلابی و ولایی بود

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

ششمین دوره مجلس خبرگان اول خرداد با پیام رهبر معظم انقلاب آغاز به کار می‌کند

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

"طرح استفساریه ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی" در شورای نگهبان تایید شد