کد خبر: ۸۴۴۶
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴- 19 April 2022
آیت‌الله شب زنده‌دار:

زهد، رکن اساسی برای موفقیت رهبران و مربیان دینی است

عضو فقهای شورای نگهبان در درس اخلاق گفت: زهد برای موفقیت و رهبران دینی و کسانی که تربیت افراد را به عهده دارند، شرط و رکن اساسی است.

زهد، رکن اساسی برای موفقیت رهبران و مربیان دینی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری رسا، آیت‌الله مهدی شب زنده‌دار استاد درس اخلاق حوزه علمیه، عصر دیروز در سلسله جلسات درس اخلاق دفتر مقام معظم رهبری در قم گفت: در یک تقسیم بندی تقوا به دو قسم تقوای جوارحی و جوانحی تقسیم می‌شود؛ تقوای جوارحی محل آن اعضاء ظاهری انسان است.

وی افزود: تقسیم جوانحی محل او قلب و باطن انسان است که باطن دارای یک صفا و نورانیتی می شود که خود او منشأ آثار فراوان است؛ تقوای قلوب در مقابل تقوای جوارحی انسان است که در یکدیگر اثر متقابل دارند؛ تقوای قلب موجب تقوای جوارح هم می شود.

استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به شخصیت امام حسن مجتبی (ع) اظهار کرد: ایشان در زمان خودش عابدترین و از زاهدترین افراد بود، زهد در زندگی ظاهری امام نیز تجلی کرده بود، زهد برای موفقیت و رهبران دینی و کسانی که تربیت افراد را به عهده دارند، شرط و رکن اساسی است.

وی با اشاره به روایتی به تعداد حج امام حسن (ع) پرداخت و توصیف کرد: امام در بیابان‌های سوزان با پای برهنه و پیاده حج کردند نه برای اینکه هزینه کمتری کرده باشند بلکه برای تجلیل مقام پروردگار بود؛ هرگاه امام یاد مرگ می افتاد، اشک از چشمان مبارکش جاری می‌شد.

آیت‌الله شب زنده دار افزود: امام معصوم از مرگ چه برداشتی دارد، چگونه در آن ها اثر می گذارد، اینها باید نقطه های فکر ما باشد، اگر از چشم من گریه جاری و ساری نمی شود یعنی نقصانی در من وجود دارد که باید به دنبال درمان آن باشم.

وی با اشاره به حالات معنوی امام حسن (ع) عنوان کرد: الگوی ما باید امام حسن باشد که وقتی به یاد قیامت می افتاد لرزه بر اندامشان می نشست، وقتی یاد بهشت و جهنم می افتادند آنچنان اضطراب درونی در ایشان ایجاد می‌شد که همانند مارگزیده بود، این آثار باید در حوزه علمیه و بین روحانیون دیده شود.

عضو فقهای شورای نگهبان شرط اساسی موفقیت در تحصیل را علاقه وافر و سعی بلیغ دانست و تصریح کرد: اگر این دو خصیصه باشد، هرچند استعداد فوق العاده نباشد و یا استاد درجه یک هم نداشته باشد، بالاخره با همه مشکلات به موفقیت خواهد رسید.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه هیچگاه نگذارید یاد خدا در شما فراموش شود، اظهار داشت: یاد خدا صفای قلب به همراه دارد و بیمه شدن از وقوع در محصورات و مخاطرات را به همراه دارد، در همه حالات یاد خدا باشید و هیچگاه خدا را فراموش نکنید.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری حضور سخنگوی شورای نگهبان در جمع ناظران انتخاباتی استان قزوین

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)

پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه قزوین با سخنگوی شورای نگهبان/ دکتر طحان‌نظیف: نگاه سیاسی و جناحی نداریم؛ در بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کردیم

دکتر صادقی‌مقدم: آرای مردم با دقت و امانتداری اخذ و شمارش خواهد شد

فعالان شبکه مردمی نظارت، مدافعان حریم مردم سالاری دینی هستند/ صیانت از آراء تک‌تک مردم با رعایت کامل بی‌طرفی را وظیفه خود می‌دانیم

اقدام خصمانه کانادا، مغایر با مفاد منشور ملل متحد و موازین حقوق بین‌الملل است

چشم دوست و دشمن به انتخابات ایران است / همه پایبند قانون و اخلاق باشند

دولت نقش مهمی در اداره کشور و زندگی مردم دارد

سلوک، معنویت، اخلاق و دیانت را از بزرگان یاد بگیریم

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

دکتر طحان‌نظیف: بررسی صلاحیت‌ها طبق قانون انجام می‌شود/ برگزاری انتخابات الکترونیک در حال بررسی است

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها به پایان نرسیده/ از بخشی از مهلت دوم نیز استفاده خواهد شد