کد خبر: ۸۴۱۵
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۷- 01 April 2022
خطیب جمعه قم در واکنش به اهانت به ساحت امام خمینی(ره)

تعرض به ساحت امام (ره) کار رذیلانه و پستی بود/ ۱۲ فروردین یوم الله عظیم است

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه ۱۲ فروردین روز بزرگ و یوم‌الله عظیم است، عنوان کرد: امام خمینی (ره) فرمود، صبحگاه ۱۲ فروردین، روز حکومت الله، روز بزرگ، عید ملی و مذهبی ملت ایران است.

تعرض به ساحت امام (ره) کار رذیلانه و پستی بود/ ۱۲ فروردین یوم الله عظیم است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه نماز جمعه ۱۲ فروردین ۱۴۰۱ که در مصلی قدس قم برگزار شد، عنوان کرد: رسول خدا (ص) می‌فرمایند، اگر مردم می‌دانستند که در ماه رمضان چه برکتی وجود دارد دوست می‌داشتند که تمام سال، رمضان باشد، همچنین در جای دیگری می‌فرمایند، اگر می‌دانستید چه خبرها در نهان رمضان است و چه اسراری در گنجینه رمضان است خداوند را دائم بر این نعمت شکر می‌کردید.

وی با بیان اینکه ماه رمضان عید اولیا الله و برترین فرصت‌ها است، ادامه داد: برخی از بزرگان بیان کردند که زمان‌ها تفاوتی ندارد، بلکه به خاطر مظروف شان (رویدادهایی که در آن رخ می‌دهند) متفاوت هستند؛ اما بر اساس احادیث شاید بتوان گفت که زمان‌ها در ملک و ملکوت باهم تفاوت‌هایی دارند و قبل از اینکه مظروف آن‌ها رخ دهند در ذات متفاوت هستند همان‌طور که قطعات یک روز (صبحگاه، شبانگاه و...) باهم متفاوت هستند و تأثیرات مختلفی دارند.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: اگر این امر باشد بالاترین زمان‌ها ماه رمضان و قله آن شب‌های قدر است و همه زمان‌ها دامنه این قله هستند.

وی ادامه داد: در این ظرف زمانی قرآن نازل شده است و وقایع مهم در آن رقم خورد است و در این ظرف آسمانی ملائک به طور ویژه زمین نازل می‌شوند.

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: به خاطر همان شکوه و ظرفیتی که در این ماه قرار دارد خوبی‌ها در این ماه به اضعاف مضاعفه پاداش داده می‌شود و رسول خدا (ص) فرمودند، قرائت یک آیه قرآن در ماه رمضان برابر باختم قرآن است.

وی افزود: در ماه رمضان آن‌هایی که بر جاده ماه رمضان حرکت می‌کنند به جایی می‌رسند که اعمال عادی و گاهی عمل غیر اختیاری شان دارای ثواب می‌شود در حالی که ثواب و عقاب بر اعمال ارادی است. برای مثال نفس انسان دارای روزه ملتزم به شرایط روزه دارای ثواب است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، اظهار کرد: به خاطر این ویژگی‌ها، ظرف رشد فردی و اجتماعی فراهم است و مقاومت ما در برابر گناه، فساد، شهوت و غضب با روزه تقویت می‌شود؛ زیرا روزه اراده انسان را در راه خدا محکم می‌کند.

وی با بیان اینکه رمضان یک فرهنگ و مدرسه تربیتی است، تصریح کرد: روزه خاص این است که دست و جوارح ما در فرمان خدا باشد.

آیت‌الله اعرافی در خطبه دوم با بیان اینکه ۱۲ فروردین روز بزرگ و یوم‌الله عظیم است، عنوان کرد: امام خمینی (ره) فرمود، صبحگاه ۱۲ فروردین، روز حکومت الله، روز بزرگ، عید ملی و مذهبی ملت ایران است.

امام جمعه قم، ادامه داد: بعد از قرن‌ها وابستگی، ملت ایران با آرای خودشان صحنه ایران را تغییر دادند و با همت والای شما و پیشینیان شما تمام ورق‌های شیطانی کنار رفت و حکومت الهی برپا شد؛ و این فرصت کم‌نظیری بود. نیمه دوم قرن ۱۴ با انوار انقلاب اسلامی و مجاهدات شهدا و ایثارگران رقم خورد.

وی با اشاره به اینکه دستاوردهای انقلاب اسلامی کم نیست، تصریح کرد: قدرت استکبار جهانی و بیگانه کاهش پیدا کرد و در مواردی به صفر رسید و آن‌هایی که به ایران فرمان می‌دادند در مقابل اراده مردم ایران زانو زدند.

مدیر حوزه‌های علمیه، بیان کرد: جهاد تبیین می‌گوید، مبادا این‌همه دستاوردها را به خاطر پاره‌ای از بهانه و ضعف‌ها دست کم بگیرید. هر یک از دشمنی‌های روا داشته علیه ایران در هرجایی بود قدرت‌های بزرگ را از پا در می‌آورد.

وی گفت: جنگ هشت ساله با حضور بیشتر قدرت‌های دنیا قابل تصور نبود، کودتاهایی که طراحی شد و از آن‌ها عبور کردیم، گروهک سازی‌هایی که انجام شد و اقوام مختلف کرد، لر، ترک و... در مقابل آن ایستادند، تلاش برای تجزیه کشور، ترورهای مختلف اعم از بالاترین مقامات تا جوانان عزیز، تحریم‌های ظالمانه‌ای که هر ابر قدرتی را از پا در می‌آورد بر ما تحمیل شد.

وی ادامه داد: اختاپوس تبلیغات علیه ایران به کار گرفته شد در حال حاضر بیش از ۳۰۰ شبکه علیه ما کار می‌کند، نفوذهایی که انجام شد و ضربه‌هایی که از درون سیستم به ما زدند و مهم‌ترین این‌ها جنگ ادراکی که راه انداختند ازجمله هجوم‌های دشمن به ما ایستاد.

خطیب نماز جمعه قم، گفت: این به معنای این نیست که ما ضعف نداریم، اما این ملت می‌تواند روی پای خود بایستد و بدون تسلیم شدن به دشمنان ایران و اسلام، راه تکامل را طی کند و دشمنان هم بدانند هم ملت همه این سختی‌ها را تحمل کرد و امروز هم خواهد ایستاد و مشکلات خودرو، بورس و ...را حل می‌کند و آرزوی سقوط و تجزیه ایران را بر دل شما خواهد گذاشت.

وی در رابطه با بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه به شکل حضوری اظهار کرد: با توجه به کاهش نسبی کرونا و این که نظام فرهنگی و علمی فرزندان لطمه خورده است تصمیم گرفته شده است که آموزش‌ها به شکل حضوری در بیاید؛ و از زحمت همه معلمان و مربیان و سایر نهادهای علمی و مادران که در خانه برای حفظ نظام تعلیم و تربیت تلاش کردند باید تشکر کرد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به ماه رمضان و فرصت تبلیغ اظهار کرد: همه ما روحانیون باید در هر جایی که می‌توانیم به جهاد تبیین و تبیین معارف الهی بپردازیم باید تلاش کنیم که با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مساجد را رونق بدهیم. برنامه‌های درست فرهنگی و معرفتی باید افزایش پیدا کند. بسیاری از سختی‌ها و مشکلات فرهنگی را باید با ماه رمضان فعال جبران کرد.

وی ادامه داد: در عرصه بین‌الملل تلاش گسترده‌ای وجود دارد که محور مقاومت را تضعیف کنند ما از ملت عراق می‌خواهیم که همبستگی داشته باشند؛ زیرا دشمنان اسلام می‌خواهند همبستگی شما را بشکنند.

امام‌ جمعه قم گفت: امیدواریم حرکت عادی‌سازی روابط با اسرائیل که توسط مزدوران، مغرضان و غافلان شروع شده است متوقف شود، امت اسلام این عادی‌سازی را نمی‌پذیرد یا شما باید برگردید یا امت اسلام شما را به راه حق برمی‌گرداند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: اتفاق شبانه و مفتضحانه‌ای که در تعرض به ساحت امام (ره) رخ داد که این امر زنجیره دسیسه‌هایی است که سلطنت طلبان و منافقان برای خدشه وارد کردن به صفوف ایران دنبال می‌کنند. این کار رذیلانه و پستی بود و قطعاً مسئولان امنیتی این را دنبال خواهند کرد.

وی یادآور شد: قم قهرمان با یک مقاله ننگین در آن زمان قیام کرد و انقلاب را به وجود آورد و امروز هم جوانان ما در برابر این تعرض ساکت نخواهند نشست.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

دائرةالمعارف مناسبات اسلام و مسیحیت کاتولیک تدوین شود

برگزاری جلسه هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری

شورای نگهبان مستقل است و فراجناحی عمل می‌کند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی: حج می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای سطح بینش امت اسلام شود/ تاکید بر رعایت موازین قانونی و آموزه‌های اخلاقی در تبلیغات انتخاباتی

بازدید دکتر صادقی‌مقدم و دکتر طحان‌نظیف از روند چاپ تعرفه‌های انتخاباتی و آماده‌سازی دستگاه‌های احراز هویت

دکتر طحان‌نظیف: برخی از پرونده‌ها بیش از یک بار بررسی شدند

دکتر ره‌پیک: بررسی صلاحیت‌ها براساس مستندات انجام شد/ نگاه حزبی و جناحی به ترکیب نهایی کاندیداها نداشتیم

فیلم | حضور دکتر ره‌پیک در برنامه «صف اول»

تبلیغات انتخاباتی پس از اعلام رسمی وزارت کشور آغاز می‌شود

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند