کد خبر: ۸۳۸۴
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۰- 14 March 2022
آیت‌الله اعرافی:

گروه‌هایی به‌طور هدفمند به‌دنبال تخریب روحانیت هستند

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: امروز شاهد انواع هجمه علیه دین، اسلام و روحانیت هستیم، برای این امر از سوی دشمنان سرمایه‌گذاری شده است، روحانیت همواره حامی ملت بوده و گروه‌هایی به صورت هدفمند درصدد تخریب آن می‌باشند.

گروه‌هایی به‌طور هدفمند به‌دنبال تخریب روحانیت هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از ایرنا، آیت‌الله علیرضا اعرافی در اجلاسیه اساتید حوزه عملیه قم که با موضوع نقش اساتید در تقویت عوامل انگیزشی و تمرکز تحصیلی طلاب با تاکید بر هدایت علمی و تربیتی در شرایط کرونایی و پسا کرونایی در مدرسه علمیه دارالشفا در قم برگزار شد اظهار داشت: از نقدهای جدی ما به تمدن شکل گرفته پس از دوره رنسانس، این است که به‌رغم درخش انواع علمی و فناوری، اما این تمدن بر پایه و فلسفه لذت‌گرایی و خواسته‌های‌های نفسانی پایه ریزی و استوار شده است، ولی ظهور حضرت شالوده تمدن بشری را تغییر می‌دهد.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: وقتی سعادت و توسعه و همه پیشرفت‌ها براساس مکتب‌های هوا خواهی استوار شد، آن نور الهی این معادله بزرگ فلسفی را تغییر می‌دهد.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان این‌که رشته امامت هرگز گسسته نمی‌شود و این نشان می‌دهد این رشته ادامه دارد افزود: از این رو این رشته مسیر رشد و بالندگی را طی می‌کند و درخشش انوار امامت و ولایت پیش می رود، آنچه که آروزی همگان است، در قامت ظهور حضرت نشان می دهد.

عضو شورای عالی حوزه بیان داشت: امروز کار اصلی حوزه امتداد بخشی به این راه نورانی و ایجاد زمینه برای درخش انوار الهی و ولایت حضرت ولی عصر(عج) است.

مدیر حوزه های علمیه افزود: آنکه ما تربیت جامع و کامل و متوازن طلاب و فضلا را ترغیب می کنیم، تربیتی که در آن روح الهی، معنوی و اخلاقی و اجتماعی سیاسی متجلی باشد، این تربیت الهی و اخلاقی مستلزم این است که استاد در همان سنت دیرین حوزه حرکت کند.

وی ادامه داد: تراز حوزه به این است که استاد همه زوایای عوامل تربیت را توجه کند، نقش استاد و مدیر طلبه در ابعاد علمی و خانواده بیاید و صلاحیت لازم را برای رشد متوازن داشته باشد.

وی اظهار داشت: استاد و مدیر در حوزه، ترازی متناسب با فلسفه حوزه دارد و باید از اساتید مراکز دیگر ممتاز باشد، این تراز نیاز به احراز صلاحیت‌های زیادی دارد که شما در این مسیر حرکت می‌کنید.

آیت‌الله اعرافی گفت: باید بدانیم که طلبه‌ها و کسانی که در این حوزه مشغول تحصیل هستند با چه چالش‌هایی مواجه هستند، با وجود همه مشکل‌ها، اما برای استاد، تحصیل طلبه و شرایط او اهمیت دارد و باید این گونه باشد.

عضو فقهای شورای نگهبان افزود: امروز شاهد انواع چالش‌های آموزشی در بحث ویروس کرونا هستیم، این در همه مراکز علمی است، حوزه هم از این مساله مستثنی نیست، اُفت تحصیلی و دیگر موارد در همین رابطه قرار دارد که باید برای رفع آن تلاش کرد.

عضو شورای عالی حوزه بیان داشت: مواجه با دنیا و ویروس کرونا مجموعه ای از آسیب‌ها را در نظام آموزشی ایجاد کرده است، برای همین نیاز به تحقیق و رفع چالش‌ها است، باید این دو سال سخت از طریق رفع آسیب‌ها به وسیله استادان و مدیران جبران شود.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به انواع هجمه علیه دین، اسلام و روحانیت افزود: امروز شاهد انواع هجمه علیه دین، اسلام و روحانیت هستیم، برای این امر از سوی دشمنان سرمایه‌گذاری شده، روحانیت همواره حامی ملت بوده و امروز گروه‌هایی به صورت هدفمند درصدد تخریب آن هستند، باید برای امر آموزش و تخریب جایگاه دین و اسلام و روحانیت از سوی دشمنان فکری اساسی کرد.

وی گفت: استادان و مدیران باید نگاه جامع به این چالش‌های بیان شده، داشته و به سمت آن بروند و به فکر راه حل باشند، بحث تعلیم و تربیت موضوعی است که به دوش و شانه استادان گذاشته شده و نباید از این امر که سبب بی انگیزگی طلبه‌ها شده، غافل شد، از این رو جبران آن ضروری است.

آیت‌الله اعرافی گفت: برای هویت‌سازی و حل مشکل‌های هویتی در پایه و سطوح مختلف حوزه، روش‌های مختلفی باید طی کنیم که یکی از آنها، آشنایی طلبه با رسالت، تاریخ، چالش و سرمایه‌های حوزه است. در این رابطه ضعف‌هایی وجود دارد و آن هم به دلیل نداشتن محتوا است، اما آشنایی با حوزه و رسالت حوزه امری ضروری است.

عضو فقهای شورای نگهبان، آشنا کردن طلبه‌ها با اسناد و نقد آن، تقویت ارتباط معنوی و معرفتی طلبه‌ها، شناسایی و بازکردن گره‌های متعدد فکری و اخلاقی طلبه‌ها از سوی استادان، توجه به آموزش پژوهش محور همراه با اخلاق و تهذیب، هدایت علمی، استعداد سنجی و راهنمایی کردن طلبه‌ها، توجه به استاد معین و پرورش، انتخاب آزاد طلبه در درس، توجه به تقریرنویسی، اهتمام به اصولی چون خروجی هدفمند حوزه و حمایت از نخبگان به صورت ویژه از ماموریت‌های استادان و مدیران حوزه است.

وی اضافه کرد: توجه به گروه‌های علمی و برجسته کردن نقش آنها در مراکز علمی و تربیتی، توجه به فقه معاصر، پاسخ گویی طلبه‌های سطوح عالی به شبهه‌ها و سوال‌های متعدد در جامعه و تولید علم در سطوح عالی و دروس آزاد علمی و تولید نظریه‌های بنیادین در حوزه و حفظ میراث گذشته حوزه، آمادگی برای بازگشایی حضوری دروس و آزمون حوزه نیز از دیگر ماموریت‌ها به شمار می‌آید.

عضو شورای عالی حوزه بیان داشت: تقویت مدارس علمیه استان‌ها با حضور و مهاجرت استادان از قم و حمایت از آنها، تقویت طرح هجرت، طرح امین در سال آینده بر اساس طرح آمایش حوزه، اصلاح محدوده دروس، بازگشت به میراث و سنت گذشته برای رشد علمی حوزه از دیگر برنامه‌های مدیریت حوزه است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

برگزاری انتخابات زودهنگام؛ نمایش ثبات و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران

دستاوردها و نتایج انتخابات‌های اخیر؛ از تحقق اراده مردم تا تجاربی که برای مجریان و ناظران به دست آمد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

۲ تصویر از ۲ عضو باسابقه شورای نگهبان در حاشیه مراسم تنفیذ حکم دومین رئیس‌جمهور

آغاز انتشار ویژه‌نامه «آینه اعتماد ۲» به‌مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان

مردم با حضور پای صندوق رای توطئه دشمن را خنثی کردند

برگزاری نشست علمی «هوش مصنوعی و انتخابات» در پژوهشکده شورای نگهبان

انتشار ویدئویی از رای گیری مردم در مناطق صعب العبور توسط دکتر طحان نظیف

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

پربازدید ها

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

سخنگوی شورای نگهبان: آرای تمامی افراد حاضر در شعب اخذ می‌شود/ نظارت شورای نگهبان تا شمارش آخرین رای ادامه خواهد داشت

نمایندگان نامزدها از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات بازدید کردند

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد