کد خبر: ۸۳۸۴
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۰- 14 March 2022
آیت‌الله اعرافی:

گروه‌هایی به‌طور هدفمند به‌دنبال تخریب روحانیت هستند

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: امروز شاهد انواع هجمه علیه دین، اسلام و روحانیت هستیم، برای این امر از سوی دشمنان سرمایه‌گذاری شده است، روحانیت همواره حامی ملت بوده و گروه‌هایی به صورت هدفمند درصدد تخریب آن می‌باشند.

گروه‌هایی به‌طور هدفمند به‌دنبال تخریب روحانیت هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از ایرنا، آیت‌الله علیرضا اعرافی در اجلاسیه اساتید حوزه عملیه قم که با موضوع نقش اساتید در تقویت عوامل انگیزشی و تمرکز تحصیلی طلاب با تاکید بر هدایت علمی و تربیتی در شرایط کرونایی و پسا کرونایی در مدرسه علمیه دارالشفا در قم برگزار شد اظهار داشت: از نقدهای جدی ما به تمدن شکل گرفته پس از دوره رنسانس، این است که به‌رغم درخش انواع علمی و فناوری، اما این تمدن بر پایه و فلسفه لذت‌گرایی و خواسته‌های‌های نفسانی پایه ریزی و استوار شده است، ولی ظهور حضرت شالوده تمدن بشری را تغییر می‌دهد.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: وقتی سعادت و توسعه و همه پیشرفت‌ها براساس مکتب‌های هوا خواهی استوار شد، آن نور الهی این معادله بزرگ فلسفی را تغییر می‌دهد.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان این‌که رشته امامت هرگز گسسته نمی‌شود و این نشان می‌دهد این رشته ادامه دارد افزود: از این رو این رشته مسیر رشد و بالندگی را طی می‌کند و درخشش انوار امامت و ولایت پیش می رود، آنچه که آروزی همگان است، در قامت ظهور حضرت نشان می دهد.

عضو شورای عالی حوزه بیان داشت: امروز کار اصلی حوزه امتداد بخشی به این راه نورانی و ایجاد زمینه برای درخش انوار الهی و ولایت حضرت ولی عصر(عج) است.

مدیر حوزه های علمیه افزود: آنکه ما تربیت جامع و کامل و متوازن طلاب و فضلا را ترغیب می کنیم، تربیتی که در آن روح الهی، معنوی و اخلاقی و اجتماعی سیاسی متجلی باشد، این تربیت الهی و اخلاقی مستلزم این است که استاد در همان سنت دیرین حوزه حرکت کند.

وی ادامه داد: تراز حوزه به این است که استاد همه زوایای عوامل تربیت را توجه کند، نقش استاد و مدیر طلبه در ابعاد علمی و خانواده بیاید و صلاحیت لازم را برای رشد متوازن داشته باشد.

وی اظهار داشت: استاد و مدیر در حوزه، ترازی متناسب با فلسفه حوزه دارد و باید از اساتید مراکز دیگر ممتاز باشد، این تراز نیاز به احراز صلاحیت‌های زیادی دارد که شما در این مسیر حرکت می‌کنید.

آیت‌الله اعرافی گفت: باید بدانیم که طلبه‌ها و کسانی که در این حوزه مشغول تحصیل هستند با چه چالش‌هایی مواجه هستند، با وجود همه مشکل‌ها، اما برای استاد، تحصیل طلبه و شرایط او اهمیت دارد و باید این گونه باشد.

عضو فقهای شورای نگهبان افزود: امروز شاهد انواع چالش‌های آموزشی در بحث ویروس کرونا هستیم، این در همه مراکز علمی است، حوزه هم از این مساله مستثنی نیست، اُفت تحصیلی و دیگر موارد در همین رابطه قرار دارد که باید برای رفع آن تلاش کرد.

عضو شورای عالی حوزه بیان داشت: مواجه با دنیا و ویروس کرونا مجموعه ای از آسیب‌ها را در نظام آموزشی ایجاد کرده است، برای همین نیاز به تحقیق و رفع چالش‌ها است، باید این دو سال سخت از طریق رفع آسیب‌ها به وسیله استادان و مدیران جبران شود.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به انواع هجمه علیه دین، اسلام و روحانیت افزود: امروز شاهد انواع هجمه علیه دین، اسلام و روحانیت هستیم، برای این امر از سوی دشمنان سرمایه‌گذاری شده، روحانیت همواره حامی ملت بوده و امروز گروه‌هایی به صورت هدفمند درصدد تخریب آن هستند، باید برای امر آموزش و تخریب جایگاه دین و اسلام و روحانیت از سوی دشمنان فکری اساسی کرد.

وی گفت: استادان و مدیران باید نگاه جامع به این چالش‌های بیان شده، داشته و به سمت آن بروند و به فکر راه حل باشند، بحث تعلیم و تربیت موضوعی است که به دوش و شانه استادان گذاشته شده و نباید از این امر که سبب بی انگیزگی طلبه‌ها شده، غافل شد، از این رو جبران آن ضروری است.

آیت‌الله اعرافی گفت: برای هویت‌سازی و حل مشکل‌های هویتی در پایه و سطوح مختلف حوزه، روش‌های مختلفی باید طی کنیم که یکی از آنها، آشنایی طلبه با رسالت، تاریخ، چالش و سرمایه‌های حوزه است. در این رابطه ضعف‌هایی وجود دارد و آن هم به دلیل نداشتن محتوا است، اما آشنایی با حوزه و رسالت حوزه امری ضروری است.

عضو فقهای شورای نگهبان، آشنا کردن طلبه‌ها با اسناد و نقد آن، تقویت ارتباط معنوی و معرفتی طلبه‌ها، شناسایی و بازکردن گره‌های متعدد فکری و اخلاقی طلبه‌ها از سوی استادان، توجه به آموزش پژوهش محور همراه با اخلاق و تهذیب، هدایت علمی، استعداد سنجی و راهنمایی کردن طلبه‌ها، توجه به استاد معین و پرورش، انتخاب آزاد طلبه در درس، توجه به تقریرنویسی، اهتمام به اصولی چون خروجی هدفمند حوزه و حمایت از نخبگان به صورت ویژه از ماموریت‌های استادان و مدیران حوزه است.

وی اضافه کرد: توجه به گروه‌های علمی و برجسته کردن نقش آنها در مراکز علمی و تربیتی، توجه به فقه معاصر، پاسخ گویی طلبه‌های سطوح عالی به شبهه‌ها و سوال‌های متعدد در جامعه و تولید علم در سطوح عالی و دروس آزاد علمی و تولید نظریه‌های بنیادین در حوزه و حفظ میراث گذشته حوزه، آمادگی برای بازگشایی حضوری دروس و آزمون حوزه نیز از دیگر ماموریت‌ها به شمار می‌آید.

عضو شورای عالی حوزه بیان داشت: تقویت مدارس علمیه استان‌ها با حضور و مهاجرت استادان از قم و حمایت از آنها، تقویت طرح هجرت، طرح امین در سال آینده بر اساس طرح آمایش حوزه، اصلاح محدوده دروس، بازگشت به میراث و سنت گذشته برای رشد علمی حوزه از دیگر برنامه‌های مدیریت حوزه است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

آتشفشان قهر ملت‌ها و محور مقاومت صهیونیست‌ها را در شعله‌های آتش خواهد سوزاند / آفرین بر سپاه قهرمان ما

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

ایران خویشتنداری لازم را در برابر جنایت رژیم صهیونیستی داشته است

خون پاک شهدای حادثه تروریستی دمشق، مبدأ تحولات بزرگی می شود

تحقق مشارکت مردم در اقتصاد، وظیفه مسؤولین است

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

صهیونیسم جهانی از صحنه روزگار محو خواهد شد

ما از مردم غزه تا نابودی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنیم

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

اعلام صحت انتخابات در ۸۱ حوزه انتخابیه دیگر توسط سخنگوی شورای نگهبان/ تعداد حوزه‌های تاییدشده به ۱۳۳ رسید

صحت انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شد/ اعلام صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵۶ حوزه دیگر + اسامی

صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه تایید شد/ مرحله دوم ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار می‌شود

بخش اول لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور در شورای نگهبان تایید شد

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

آیت‌الله جنتی: امیدواریم سال آینده با تلاش مسئولان و مجلس جدید شاهد پیشرفت سریعتر کشور باشیم

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۷ اسفند ۱۴۰۲

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند