کد خبر: ۸۳۷۴
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲- 12 March 2022
آیت‌الله اعرافی با انتقاد از سیاست‌های دوگانه غربی‌ها:

مجامع بین المللی جنایات تروریستی در کشورهای اسلامی را محکوم کنند

امام جمعه قم کشتار شیعیان افغانستان و پاکستان و عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل توسط ترکیه را محکوم و به سیاست های دوگانه نظام بین الملل اعتراض کرد.

مجامع بین المللی جنایات تروریستی در کشورهای اسلامی را محکوم کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری رسا، آیت الله علیرضا اعرافی امام جمعه شهر مقدس قم در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه این هفته با اشاره به تکریم و رعایت حقوق افراد گفت: قاعده احترام، تواضع و رعایت حقوق افراد یک قاعده عام بین مسلمانان است و در مواردی که بیش از بیست مورد است در روایات ما تاکید شده است.

وی احسان را مبنای وجوب شکر منعم برشمرد و اظهار کرد: عقل چنین می گوید اگر کسی به شما نعمتی داد، باید او را احترام و تکریم کرد، این قصه در خدا و انبیاء و اولیاء در اوج است؛ اسلام می خواهد جامعه ایمانی یک شبکه منسجم چه در سطح خانواده و چه جامعه باشد و لذا خداوند تکلیف می گذارد.

امام جمعه قم با اشاره به حوادث جمهوری آذربایجان تصریح کرد: ما معتقد به روابط دوستانه میان ملت ایران و آذربایجان هستیم، این دو ملت پاره های تن اسلام هستند و یک امت را تشکیل می دهند، روابط دولت ها و این احترام متقابل مورد تاکید ما است.

آیت الله اعرافی افزود: ایران آنگاه که سرزمین جمهوری آذربایجان اشغال شد در کنار برادران و خواهران عزیزمان بود و از آن ها حمایت کرد و امروز هم در کنار آن ها هستیم، وزارت خارجه تقویت ارتباطات را دنبال می کند، همۀ اینها را قبول داریم اما دوستانه و ناصحانه و به نام ملت ایران، قم و حوزه یک تذکر به دولت جمهوری آذربایجان می دهیم که به نفع خودشان است.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان ایکه جمعی از علما و طلاب گرانقدر که سرمایه های علم و فرهنگ جمهوری آذربایجان هستند در زندان ها به سر می برند، ادامه داد: دوست عزیز ما سردار حاج حسن علی از علماء برجسته آذربایجان در زندان است، ما به دولت آذربایجان می گوییم این شایسته نیست، علما در آزادی سرزمین های شما جانفشانی کردند، انتظار حوزه علمیه از شما آزادی آنان است.

امام جمعه قم افزود: از دولت آذربایجان احترام به علما را خواهانیم، روابط خود را با اسرائیل قطع کنید، این یک انتظار اسلامی و دینی است، شما یک کشور اسلامی و شیعی هستید.

وی با اشاره به آزادی شیخ زکزاکی توسط دولت نیجریه گفت: گرچه آزادی شیخ زکزاکی هنوز کامل انجام نشده است اما کار درستی از طرف دولت نیجریه بود.

استاد درس خارج حوزه با اشاره به کشتار شیعیان در افغانستان و پاکستان خاطرنشان کرد: این حمله ناجوانمردانه دل همۀ شیعیان را به درد آورده است، از دولت پاکستان می خواهیم که ریشه های فساد را بخشکانند، جلوی افراط گری ها و ظلم و تجاوز به عزیزان ما در مساجد را بگیرند، از وزارت خارجه می خواهیم که به جد این مسأله را دنبال کند.

آیت الله اعرافی استقبال دولت ترکیه از رئیس رژیم غاصب و صهیونیستی اسرائیل را محکوم کرد و ابراز داشت: حاکمان کشورهای اسلامی و عربی و حاکمان ترکیه باید بدانند سیاست عادی سازی روابط با دشمن اصلی عالم اسلام اسرائیل یک سیاستی است که امت اسلام آن را نمی پذیرد، کار خطای شما باید جبران شود.

وی سیاست عادی سازی را برخلاف مصالح امت اسلام دانست و اظهار کرد: روابط با اسرائیل باید قطع شود، دشمن اسلام نباید رسمیت پیدا کند و انتظار می رود همۀ امت اسلام و دولت اسلامی این سیاست را رعایت کنند و در برابر اسرائیل جهاد و مقاومت کنند.

امام جمعه قم با اشاره به حوادث اوکراین و سیاست های دوگانه نظام بین الملل خاطرنشان کرد: ما اسارت و زجر و حمله و آوارگی را برای هیچ کس نمی پسندیم اما حرفمان این است که چرا یمن، عراق و افغانستان و فلسطین را نمی بینید.

مدیر حوزه های علمیه افزود: هرکجا با منافع شما ارتباط دارد دلسوزی می کنید اما جایی که بگونه ای دیگر است نه تنها دلسوزی نمی کنید بلکه خودتان کشتار می کنید، منطق اسلام و جمهوری اسلامی همراه با مظلوم است اما سخن ما این است که همۀ مظلومان عالم را ببینید.

عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به مسائل بودجه کشور تصریح کرد: بودجه کشور را به سمت تحول ساختاری، رهایی از خام فروشی، رونق تولید و توسعه فقر زدایی و مهار تورم ببرید، مردم ما در سختی هستند.
آیت الله اعرافی در پایان خاطرنشان کرد: اجلاس خبرگان با سخنان راهگشای مقام معظم رهبری خاتمه پذیرفت و تاکید موکد ایشان بر استحکام و اقتدار ایران و نظام اسلامی و توسعه جهاد تبیین توسط مردم و جامعه نخبگان باید مورد عنایت همه ما قرار بگیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

صهیونیسم جهانی از صحنه روزگار محو خواهد شد

ما از مردم غزه تا نابودی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنیم

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

با حضور حماسی در روز قدس نابودی اسرائیل را به مظلومان بشارت بدهیم

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

نظر شورای نگهبان درباره لایحه برنامه پنجساله هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران

اعلام صحت انتخابات در ۸۱ حوزه انتخابیه دیگر توسط سخنگوی شورای نگهبان/ تعداد حوزه‌های تاییدشده به ۱۳۳ رسید

لایحه کولبری تایید شد و مدت زمان سربازی کاهش یافت/ انتخابات الکترونیک در مرحله دوم برگزار می‌شود

تایید صحت انتخابات مجلس در ۵۲ حوزه انتخابیه از ۱۱ استان/ سخنگوی شورای نگهبان: وضعیت سایر حوزه‌ها در روز‌های آینده اعلام می‌شود

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

نظر شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی کارکنان دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

صحت انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شد/ اعلام صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵۶ حوزه دیگر + اسامی

صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه تایید شد/ مرحله دوم ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار می‌شود

۴۵ مصوبه مجلس در سال ۱۴۰۲ در شورای نگهبان بررسی شد/ مانند همه دوره‌ها گزارش‌ها و شکایات داشتیم، اما انتخابات در سلامت کامل برگزار شد