کد خبر: ۸۳۷۳
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹- 12 March 2022
آیت‌الله اعرافی:

انقلاب اسلامی بسیاری از دوگانه‌های غیرقابل جمع را حل کرد

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به برخی از مهمترین عوامل قدرت و ثبات جمهوری اسلامی ایران طی ۴ دهه اخیر، گفت: حل دوگانه‌های غیر قابل جمع در گذشته توسط انقلاب ایران از ویژگی‌های مهم جمهوری اسلامی است.

انقلاب اسلامی بسیاری از دوگانه‌های غیرقابل جمع را حل کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از ایرنا، آیت‌الله علیرضا اعرافی روز پنجشنبه در کنگره بین‌المللی «گام دوم انقلاب اسلامی از منظر قرآن و حدیث» در قم، افزود: به هر میزان که انقلاب و نهضت های اجتماعی مراتب صعود بیشتری را در مسیر کمال سپری کنند و ظرفیت هضم متضادها در آن بیشتر شود، قدرت حل بین پارادوکس ها در آن قوی تر می‌شود.

وی بیان کرد: دو گانه‌هایی مانند دین-دنیا، دین- علم، مذهب- امت، ملیت- اسلامیت، اصالت- انقطاع، دین-سیاست، ثابت-متغیر، پیشرفت- عدالت، توسعه- استقلال، برون گرایی- درون گرایی، مردم- ولایت، امت-مذهب، پایداری بر اصول و ایجاد تغییرات اجتماعی و برخی دوگانه های دیگر سبب شده تا کشورهای اسلامی طی دو قرن اخیر نتوانند بر روی پای خود بایستند در حالی که این دوگانه و متضادها در انقلاب اسلامی حل و هضم شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری دوگانه امت و مذهب در سالهای اخیر با افراط و تفریط های صورت گرفته آن سبب خسارت و دوری مسلمانان از یک دیگر شده است، یادآور شد: این قبیل دوگانه‌ها طی قرون اخیر سبب خسارت و عقب ماندگی‌های جبران ناپذیری برای ایران و سایر ملت های اسلامی شده است.

امام جمعه موقت قم ادامه داد: در نظام اسلامی و بر مبنای اندیشه ولایت فقیه، دوگانگی‌ها قابل تفسیر شده است که این به نوبه خود یک اقدام بزرگ در مسیر تشکیل تمدن نوین اسلامی است، انقلاب اسلامی اندیشه‌ای به جهان معاصر معرفی کرده که دوگانه‌ها را حل کرده و قابل توجه در روابط سیاسی و بین المللی است.

عضو فقهای شورای نگهبان عنوان کرد: علت اینکه اغلب کشورهای استکباری با انقلاب اسلامی ایران به مقابله برخااستند بخاطر این بود که انقلاب این دوگانه‌ها را حل کرد و دو گانه جدیدی بین اسلام و استکبار بوجود آورد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: از ویژگی‌های مهم انقلاب اسلامی ایران پافشاری بر اصول و هویت اصیل اسلامی در کنار توجه و اصالت بخشی به اصل تغییر و حرکت بر محور اقتضائات جهان معاصر است.

وی با تاکید بر اینکه تمدن نوین اسلامی نیازمند جهاد علمی و مدیریت جهادی است، گفت: پایه ریزی تمدن نوین اسلامی نیازمند جهاد تبیین و جهاد تعمیق معرفتی و جهاد عملی نیازمند است.

اعرافی در پایان گفت: انقلاب اسلامی ایران از نقطه صفر آغاز شد و رژیم پهلوی کاملا وابسته به خارج بود و از طرفی انقلاب اسلامی با مکاتب غرب و شرق نیز در تعارض بود و انقلابیون نیز تا پیش از آن هیچ تجربه ای از کشورداری در قالب یک نظام سیاسی نداشتند.

کنگره بین‌المللی «گام دوم انقلاب اسلامی از منظر قرآن و حدیث» روز پنجشنبه با پیام مقام معظم رهبری و رییس جمهوری اسلامی ایران، رونمایی از آثار کنگره، تجلیل از نویسندگان برتر و سخنرانی شخصیت های علمی به کار خود پایان داد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

برگزاری انتخابات زودهنگام؛ نمایش ثبات و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران

دستاوردها و نتایج انتخابات‌های اخیر؛ از تحقق اراده مردم تا تجاربی که برای مجریان و ناظران به دست آمد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

۲ تصویر از ۲ عضو باسابقه شورای نگهبان در حاشیه مراسم تنفیذ حکم دومین رئیس‌جمهور

آغاز انتشار ویژه‌نامه «آینه اعتماد ۲» به‌مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان

مردم با حضور پای صندوق رای توطئه دشمن را خنثی کردند

برگزاری نشست علمی «هوش مصنوعی و انتخابات» در پژوهشکده شورای نگهبان

انتشار ویدئویی از رای گیری مردم در مناطق صعب العبور توسط دکتر طحان نظیف

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

پربازدید ها

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

سخنگوی شورای نگهبان: آرای تمامی افراد حاضر در شعب اخذ می‌شود/ نظارت شورای نگهبان تا شمارش آخرین رای ادامه خواهد داشت

نمایندگان نامزدها از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات بازدید کردند

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد