کد خبر: ۸۳۷۳
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹- 12 March 2022
آیت‌الله اعرافی:

انقلاب اسلامی بسیاری از دوگانه‌های غیرقابل جمع را حل کرد

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به برخی از مهمترین عوامل قدرت و ثبات جمهوری اسلامی ایران طی ۴ دهه اخیر، گفت: حل دوگانه‌های غیر قابل جمع در گذشته توسط انقلاب ایران از ویژگی‌های مهم جمهوری اسلامی است.

انقلاب اسلامی بسیاری از دوگانه‌های غیرقابل جمع را حل کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از ایرنا، آیت‌الله علیرضا اعرافی روز پنجشنبه در کنگره بین‌المللی «گام دوم انقلاب اسلامی از منظر قرآن و حدیث» در قم، افزود: به هر میزان که انقلاب و نهضت های اجتماعی مراتب صعود بیشتری را در مسیر کمال سپری کنند و ظرفیت هضم متضادها در آن بیشتر شود، قدرت حل بین پارادوکس ها در آن قوی تر می‌شود.

وی بیان کرد: دو گانه‌هایی مانند دین-دنیا، دین- علم، مذهب- امت، ملیت- اسلامیت، اصالت- انقطاع، دین-سیاست، ثابت-متغیر، پیشرفت- عدالت، توسعه- استقلال، برون گرایی- درون گرایی، مردم- ولایت، امت-مذهب، پایداری بر اصول و ایجاد تغییرات اجتماعی و برخی دوگانه های دیگر سبب شده تا کشورهای اسلامی طی دو قرن اخیر نتوانند بر روی پای خود بایستند در حالی که این دوگانه و متضادها در انقلاب اسلامی حل و هضم شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری دوگانه امت و مذهب در سالهای اخیر با افراط و تفریط های صورت گرفته آن سبب خسارت و دوری مسلمانان از یک دیگر شده است، یادآور شد: این قبیل دوگانه‌ها طی قرون اخیر سبب خسارت و عقب ماندگی‌های جبران ناپذیری برای ایران و سایر ملت های اسلامی شده است.

امام جمعه موقت قم ادامه داد: در نظام اسلامی و بر مبنای اندیشه ولایت فقیه، دوگانگی‌ها قابل تفسیر شده است که این به نوبه خود یک اقدام بزرگ در مسیر تشکیل تمدن نوین اسلامی است، انقلاب اسلامی اندیشه‌ای به جهان معاصر معرفی کرده که دوگانه‌ها را حل کرده و قابل توجه در روابط سیاسی و بین المللی است.

عضو فقهای شورای نگهبان عنوان کرد: علت اینکه اغلب کشورهای استکباری با انقلاب اسلامی ایران به مقابله برخااستند بخاطر این بود که انقلاب این دوگانه‌ها را حل کرد و دو گانه جدیدی بین اسلام و استکبار بوجود آورد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: از ویژگی‌های مهم انقلاب اسلامی ایران پافشاری بر اصول و هویت اصیل اسلامی در کنار توجه و اصالت بخشی به اصل تغییر و حرکت بر محور اقتضائات جهان معاصر است.

وی با تاکید بر اینکه تمدن نوین اسلامی نیازمند جهاد علمی و مدیریت جهادی است، گفت: پایه ریزی تمدن نوین اسلامی نیازمند جهاد تبیین و جهاد تعمیق معرفتی و جهاد عملی نیازمند است.

اعرافی در پایان گفت: انقلاب اسلامی ایران از نقطه صفر آغاز شد و رژیم پهلوی کاملا وابسته به خارج بود و از طرفی انقلاب اسلامی با مکاتب غرب و شرق نیز در تعارض بود و انقلابیون نیز تا پیش از آن هیچ تجربه ای از کشورداری در قالب یک نظام سیاسی نداشتند.

کنگره بین‌المللی «گام دوم انقلاب اسلامی از منظر قرآن و حدیث» روز پنجشنبه با پیام مقام معظم رهبری و رییس جمهوری اسلامی ایران، رونمایی از آثار کنگره، تجلیل از نویسندگان برتر و سخنرانی شخصیت های علمی به کار خود پایان داد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

صهیونیسم جهانی از صحنه روزگار محو خواهد شد

ما از مردم غزه تا نابودی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنیم

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

با حضور حماسی در روز قدس نابودی اسرائیل را به مظلومان بشارت بدهیم

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

نظر شورای نگهبان درباره لایحه برنامه پنجساله هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران

اعلام صحت انتخابات در ۸۱ حوزه انتخابیه دیگر توسط سخنگوی شورای نگهبان/ تعداد حوزه‌های تاییدشده به ۱۳۳ رسید

لایحه کولبری تایید شد و مدت زمان سربازی کاهش یافت/ انتخابات الکترونیک در مرحله دوم برگزار می‌شود

تایید صحت انتخابات مجلس در ۵۲ حوزه انتخابیه از ۱۱ استان/ سخنگوی شورای نگهبان: وضعیت سایر حوزه‌ها در روز‌های آینده اعلام می‌شود

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

نظر شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی کارکنان دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

صحت انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شد/ اعلام صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵۶ حوزه دیگر + اسامی

صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه تایید شد/ مرحله دوم ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار می‌شود

۴۵ مصوبه مجلس در سال ۱۴۰۲ در شورای نگهبان بررسی شد/ مانند همه دوره‌ها گزارش‌ها و شکایات داشتیم، اما انتخابات در سلامت کامل برگزار شد