کد خبر: ۸۳۵۳
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۷- 01 March 2022
آیت اله خاتمی در تهران:

اوج بعثت نبی اکرم (ص) برنامه‌ریزی برای تشکیل حکومت بود

آیت الله خاتمی تصریح کرد: اوج بعثت نبی اکرم (ص) برنامه‌ریزی برای تشکیل حکومت بود چرا که بخش عظیمی از دین در پرتوی حکومت دینی قابل اجرا و عالم‌گیر شدن است.

اوج بعثت نبی اکرم (ص) برنامه‌ریزی برای تشکیل حکومت بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری «حوزه» از تهران، آیت الله سید احمد خاتمی، امروز در مسجد جامع غدیر تهران پیرامون موضوع بعثت پیامبر اکرم (ص) به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: شیعیان مدیون چهار مناسبت در تاریخ تشیع هستند؛ بعثت، غدیر، عاشورا و مهدویت چهار مناسبت عظیمی است که سرنوشت انسان‌ها به آن گره خورده است. مبعث عید انسانیت است، غدیر تکمیل کننده مبعث و عاشورا تکمیل کننده هر دوی آنها است، این خون پاک سالار شهیدان بود که مکتب اسلام را ماندگار کرد و چهارمین مناسبت مهم تاریخی نیمه شعبان، افتخار و شناسنامه شیعه است.

وی ادامه داد: قرآن کریم درباره بعثت پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: «خداوند پیامبری از جنس خودتان فرستاد که آموزش و تهذیب کار او بود، در حالی که پیش از بعثت شما در گمراهی آشکار بودید»، در این آیه بعثت نبی اکرم (ص) راه نجات از ضلال مبین معرفی شده است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: مقصود از ضلال مبین یا گمراهی آشکار، جاهلیت است. بر اساس آیات قرآن جاهلیت بر دو قسم جاهلیت اولی و جاهلیت اخری است. در روایات ذکر شده که جاهلیت اولی در دوران پیامبر اکرم (ص) وجود داشت و جاهلیت اخری به زودی تکرار خواهد شد. به نظر می‌رسد جاهلیت حاکم در عصر حاضر مصداق جاهلیت اخری است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به ویژگی‌های دوران جاهلیت، مطرح کرد: ویژگی جاهلیت اولی قوانین آن بود؛ در قوانین عصر جاهلیت ارزش‌ها هیچ معنایی نداشت، مانند زنده به گور کردن دختران که در آن زمان یک قانون بود. اسلام در چنین دورانی ظهور کرد و با قوانین غیرانسانی به مقابله پرداخت.

وی افزود: اسلام شخصیت زن را احیا کرد؛ اما متأسفانه امروز نیز می‌توان جاهلیتی نو را در جهان مشاهده کرد؛ امروز جسم زن دفن نمی‌شود، اما شخصیت زن در جوامع غربی و تفکر غربی دفن می‌شود.

عضو فقهای شورای نگهبان ویژگی دیگر جاهلیت را دست کم گرفتن دستورات خدا معرفی کرد و گفت: این منطق که دین نمی‌تواند حکومت کند، یک تفکر جاهلی است. رهبر معظم انقلاب فرمودند اوج بعثت نبی اکرم (ص) برنامه‌ریزی برای تشکیل حکومت بود. اساساً بخش عظیمی از دین بدون حکومت قابل اجرا و عالم‌گیر شدن نیست.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: تفکر جاهلی دیگری که وجود دارد این است که برخی گرفتاری‌ها و مشکلات را به پای اسلام می‌گذارند؛ این تفکر از اساس اشتباه است. امروز هر گرفتاری که وجود دارد از عمل نکردن به دستورات دین است و تجربه تاریخی ثابت کرده که ما هر گاه به اسلام عمل کردیم، موفق بودیم و هر گاه از دستورات دین سرپیچی کردیم، گرفتار شدیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نمونه بارز عمل نکردن به دستوران دینی در مسائل اقتصادی است. رهبر معظم انقلاب نزدیک به ده سال است که به اقتصاد مقاومتی تاکید و سفارش می‌کنند. اقتصادی مقاومتی برگرفته از متن دین است، چرا که اقتصاد جامعه اسلامی باید به گونه‌ای باشد که تکانه‌های بیرونی آن را نلرزاند. متأسفانه آن طور که باید و شاید به این توصیه بسیار مهم عمل نشده است و وضع اقتصادی امروز کشور ناشی از همین عمل نکردن است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

صهیونیسم جهانی از صحنه روزگار محو خواهد شد

ما از مردم غزه تا نابودی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنیم

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

با حضور حماسی در روز قدس نابودی اسرائیل را به مظلومان بشارت بدهیم

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

نظر شورای نگهبان درباره لایحه برنامه پنجساله هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران

اعلام صحت انتخابات در ۸۱ حوزه انتخابیه دیگر توسط سخنگوی شورای نگهبان/ تعداد حوزه‌های تاییدشده به ۱۳۳ رسید

لایحه کولبری تایید شد و مدت زمان سربازی کاهش یافت/ انتخابات الکترونیک در مرحله دوم برگزار می‌شود

تایید صحت انتخابات مجلس در ۵۲ حوزه انتخابیه از ۱۱ استان/ سخنگوی شورای نگهبان: وضعیت سایر حوزه‌ها در روز‌های آینده اعلام می‌شود

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

نظر شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی کارکنان دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

صحت انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شد/ اعلام صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵۶ حوزه دیگر + اسامی

صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه تایید شد/ مرحله دوم ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار می‌شود

۴۵ مصوبه مجلس در سال ۱۴۰۲ در شورای نگهبان بررسی شد/ مانند همه دوره‌ها گزارش‌ها و شکایات داشتیم، اما انتخابات در سلامت کامل برگزار شد