کد خبر: ۸۳۴۸
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰- 23 February 2022

تایید طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه انتخابات

طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه انتخابات با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه انتخابات که با اصلاحاتی در جلسه مورخ دهم بهمن ماه یکهزار چهارصد به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۰۴ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

تذکرات:

۱_ در ردیف «۱۱» ناظر به اعلام نسخ تصمیم قانونی دایر به اجرای موقت آئین‌نامه مصوب کمیسیون اصلاح آئین‌نامه داخلی مصوب ۲۵/۲/۱۳۲۸؛ با توجه به اینکه مواد مذکور درواقع، مواد مندرج در ضمیمه این تصمیم قانونی است، نه در خود این تصمیم قانونی که صرفاً به‌صورت ماده‌واحده است، در ستون «مواد مرتبط نامعتبر» باید واژه «ضمیمه» در انتهای عبارت افزوده شود.
۲_ در ردیف «۱۶» درخصوص اعلام نسخ بخشی از قانون شهرداری مصوب ۱۱/۴/۱۳۳۴؛ چنین حکمی در مصوبه مجلس درخصوص تنقیح قوانین مربوط به شورا‌ها و شهرداری‌ها نیز منسوخ اعلام شده است.
۳_ در ردیف «۱۷»، با توجه به اینکه ردیف «۱۳۹» مربوط به انتخابات است، نه ردیف «۱۳۸»، در ستون «مواد مرتبط نامعتبر»، عدد «۱۳۸» به «۱۳۹» اصلاح شود.
۴_ در ردیف «۲۳» درخصوص اعلام نسخ تصمیم متخذه دایر به اجرای موقت آئین‌نامه داخلی مجلس شورای ملی تنظیمی به وسیله کمیسیون منتخبه مصوب ۱۶/۱۲/۱۳۴۳؛ با توجه به اینکه ماده مذکور درواقع، ماده مندرج در ضمیمه این تصمیم قانونی است، نه در خود این تصمیم قانونی که صرفاً به‌صورت ماده‌واحده است، در ستون «مواد مرتبط نامعتبر» باید واژه «ضمیمه» در انتهای عبارت افزوده شود.
۵_ در ردیف «۵۴» درخصوص قانون انتخابات مجلس شورای ملی مصوب ۱۷/۱۱/۱۳۵۸؛ ظاهراً عنوان صحیح این قانون، «قانون انتخابات مجلس شورای ملی کشور جمهوری اسلامی ایران» است.
۶_ در ردیف «۸۱» ناظر به اعلام نسخ تفسیر قانونی درخصوص ماده (۵۶) اصلاحی قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۲۹/۱۱/۱۳۷۰، با توجه به اینکه مفاد ذیل ماده (۵۶) «قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» مصوب ۱۳۷۸، عیناً همان مفاد ماده (۵۶) «قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» مصوب ۹/۱۲/۱۳۶۲ است، به نظر می‌رسد این قانون نباید منسوخ اعلام شود.
۷_ در ردیف «۹۵» درخصوص قانون اصلاح قانون تجمیع انتخابات دوره پنجم شورا‌های اسلامی با دوره یازدهم ریاست جمهوری مصوب ۱۳۸۷ مصوب ۲/۴/۱۳۸۹، خود ماده‌واحده این قانون نیز باید منسوخ اعلام شود.
۸_ در ردیف «۹۶» درخصوص قانون سه دوازدهم بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور مصوب ۲۷/۱۲/۱۳۹۱؛ اولاً عنوان صحیح این قانون، «قانون سه دوازدهم (۱۲/۳) بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور» است و ثانیاً باید مشخص شود که تبصره بند «الف» ماده‌واحده این قانون نیز مدنظر بوده است یا خیر.

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

انتشار ویدئویی از رای گیری مردم در مناطق صعب العبور توسط دکتر طحان نظیف

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۰ تیر ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

توئیت سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اخذ رای در دکل‌های حفاری نفتی

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

آمریکا بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر است و نمی‌تواند مدعی حقوق بشر باشد

بیانیه آیت‌الله مدرسی یزدی پیرامون حماسه انتخابات ریاست جمهوری

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد

پربازدید ها

وزارت کشور و شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات هستند/ ناظران انتخاباتی در تمامی شعب اخذ رای حضور خواهند داشت؛ حضور ۳ تا ۴ ناظر در هر شعبه

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره احراز هویت با شناسنامه و کارت ملی/ آمار و ارقامی که به صندوق‌های خارج کشور نسبت داده می‌شود اعتباری ندارد

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

اطلاعیه شورای نگهبان درباره دریافت شکایات انتخاباتی

انجام فرآیند‌های انتخابات در کمتر از ۴۰ روز بر اساس قانون، نشان‌دهنده اقتدار و استحکام نظام است/ رقابت‌ها کاملاً جدی بود

مشارکت حداکثری در انتخابات باعث شادی دوستان و یأس دشمنان است / مردم حرف اول و آخر را می‌زنند

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است