کد خبر: ۸۲۱۰
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲- 15 December 2021
دکتر طحان نظیف:
سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: ما از اصلاح قوانین انتخابات در حوزه‌های مختلف اعم از مجلس و ریاست جمهوری استقبال می‌کنیم و برای کمک کارشناسی و مشورتی هیچ دریغی نداریم.

از اصلاح قوانین انتخابات استقبال می‌کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما در پاسخ به پرسشی درباره تعویق بلندمدت اصلاح قانون انتخابات گفت: البته این موضوع باید در دستور کار مجلس قرار گیرد ما بار‌ها گفته ایم که در شورای نگهبان مجری قوانینی در حوزه نظارت هستیم که خودمان به آن اشکالات مختلفی داریم.

وی افزود: در مقام اجرا با نقصان‌ها و مسائلی مواجهیم که مشکلاتی برای ما ایجاد می‌کند خیلی از موضوعات جدید پیش آمده که سبب شده است قوانینی که در دوره تصویب، خوب بودند پس از سال‌ها لازم است به روزرسانی شوند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ما بار‌ها اعلام کردیم که تا وقتی قانون وجود دارد خود را به آن پایبند می‌دانیم و غیر از این هم گریز و چاره‌ای نیست.

دکتر طحان نظیف افزود: همواره این اهتمام را داشتیم و به مجلس هم اعلام کردیم که اگر پیشقدم شوند و قانون انتخابات را اصلاح کنند ما هم تجربیات مان را در اختیارشان قرار می‌دهیم.

وی از بررسی کارشناسی قانون انتخابات در کمیسیون شورا‌ها و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی خبر داد و ابراز امیدواری کرد: با تصویب قوانین جدید انتخابات، انتخابات آینده را با قوانین جدید و اصلاح شده برگزار کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسش دیگری درباره برخی شبهه سازی‌ها علیه شورای عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در فضای رسانه‌ای اظهار داشت: مجمع صلاحیت‌های مختلفی دارد و نهاد مشاوره دهنده به رهبر معظم انقلاب است.

دکتر طحان نظیف، تدوین سیاست‌های کلی نظام، رفع معضلات و حل و فصل اختلافات میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان را از وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام برشمرد.

وی گفت: نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام از ۲۰ سال قبل به مجمع تفویض شده است و در دوره اخیر نیز رهبر معظم انقلاب این نظارت را به جمع برگزیده‌ای متشکل از ۱۵ نفر از اعضای مجمع واگذار کردند که پس از آن هیاتی به نام هیئت عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی شکل گرفت.

دکتر طحان نظیف، مسئولیت این هیات را بررسی مصوبات مجلس و البته نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام دانست و افزود: مسئولیت این هیات موضوع جدیدی نیست بلکه وظیفه‌ای است که رهبر معظم انقلاب سال‌ها قبل به مجمع واگذار و در دوره اخیر نیز به این هیات تفویض کردند.

وی گفت: همانطور که شورای نگهبان، مصوبات مجلس را بررسی می‌کند که خلاف شرع و قانون اساسی نباشد، هیئت عالی نظارت مجمع نیز مصوبات را از حیث مغایر نبودن با سیاست‌های کلی بررسی می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: طبق ماده ۷ مقررات نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام، هر طرح و لایحه‌ای که در مجلس اعلام وصول می‌شود نسخه‌ای از آن باید برای هیئت عالی نظارت مجمع ارسال شود.

دکتر طحان نظیف گفت: اعضای این هیات در جلسات مجلس و کمیسیون‌های تخصصی حضور می‌یابند و دیدگاه هایشان را بیان می‌کنند اگر در برخی موارد به گفته‌های هیات عالی نظارت توجه لازم نشود آنان می‌توانند نظر نهایی شان را به شورای نگهبان ارسال کنند.

وی افزود:، چون در چنین مواردی موضوع نظارت بر سیاست‌های کلی مطرح است شورای نگهبان آن را مغایر با بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی می‌داند و به این موضوع در قانون اساسی تصریح شده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان گفت: در این چارچوب اگر نامه‌ای از مجمع ارسال و اعلام مغایرت با قانون اساسی شود شورای نگهبان موضوع را به مجلس اعلام می‌کند و مجلس نیز باید آن را اصلاح کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

بررسی طرح جهش تولید دانش بنیان در پژوهشکده شورای نگهبان

حضور انتشارات پژوهشکده شورای نگهبان در دومین نمایشگاه مجازی کتاب

توئیت سخنگوی شورای نگهبان به‌مناسبت روز مادر و توصیف جایگاه بی‌بدیل زن در قانون اساسی

ابهامات و اشکالات لایحه رتبه‌بندی معلمان به قلم سخنگوی شورای نگهبان/ امیدواریم مجلس به‌زودی ایرادات را برطرف کند

دومین مدرسه حقوق اساسی برگزار می‌شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۹ دی ۱۴۰۰

حضرت زهرا(س) در کل اعصار الگوی زنان عالم است/ حوزه‌های علمیه و روحانیون باید حافظ آثار امام خمینی(ره) باشند

لایحه رتبه‌بندی معلمان برای رفع برخی ابهامات و اشکالات به مجلس برگشت/ شورای نگهبان با اهداف این لایحه موافق است

بررسی سه مصوبه مجلس در پژوهشکده شورای نگهبان

حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در پژوهشکده شورای نگهبان

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

لایحه رتبه‌بندی معلمان برای رفع برخی ابهامات و اشکالات به مجلس برگشت/ شورای نگهبان با اهداف این لایحه موافق است

همیشه از اصلاح قانون انتخابات استقبال کرده‌ایم/ درحال بررسی لایحه رتبه بندی معلمان هستیم

توضیحاتی در خصوص بودجه سال ۱۴۰۱ شورای نگهبان/کاهش قابل ملاحظه نسبت به ۱۴۰۰

بررسی ‏«طرح الحاق يك تبصره به ماده (۶۳) قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور» در شورای نگهبان

از اصلاح قوانین انتخابات استقبال می‌کنیم/نظارت هیات عالی بر اجرای سیاست‌ها موضوع جدیدی نیست

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱ دی ۱۴۰۰

بررسی دو مصوبه مجلس در پژوهشکده شورای نگهبان

ثبت حقوق و مزایای کارکنان شورای نگهبان در حال انجام است

انتخابات ۶ ماه است که تمام شده/ انتقاد حق افراد است، اما حاشیه‌سازی راه به جایی نمی‌برد