کد خبر: ۸۱۷۷
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۹- 01 December 2021

جزئیات برگزاری دو رقابت علمی از زبان قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان

قائم مقام پژهشکده شورای نگهبان جزئیات برگزاری دو رقابت علمی و دانشجویی را تشریح کرد.

جزئیات برگزاری دومین رقابت شبیه‌سازی شورای نگهبان از زبان قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان دکتر فتاحی زفرقندی قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان طی سخنانی در سالروز تصویب قانون اساسی، یاد و خاطره بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی و دکتر شهید بهشتی را گرامیداشت و گفت: دومین دوره رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان، در چهار مرحله با موضوعات شبیه سازی مصوبات مجلس شورای اسلامی، شبیه سازی تفسیر قانون اساسی و شبیه سازی فرآیند رسیدگی صلاحیت داوطلبان انتخاباتی، آزمون ملی قانون اساسی برگزار شد که در این دوره ۳۶ تیم شش نفره به رقابت خواهند پرداختند.

دکتر فتاحی گفت: در مجموع این رقابت ها 252 نفر شامل 23 تیم آقایان و 13 تیم خواهران دانشگاهی و حوزوی شرکت کردند، دانشجویان و اساتید شرکت کننده از 18 استان و 30 دانشگاه برتر همانند تهران، بهشتی، علامه طباطبایی، قم، شهید مطهری، امام صادق (ع)، گلستان و غیره بودند.

قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان درباره مراحل مختلف این رقابت اظهار داشت: در مرحله اول؛ از آنجا که بحث انطباق مصوبات مجلس با قانون اساسی به عنوان یکی از مهمترین وظایف شورا مطرح است، به هر گروه یک یا دو مصوبه فرضی داده شد تا در زمان تعیین شده آن را منطبق و تفسیر کنند. در مرحله دوم نیز با هدف تفسیر قانون اساسی یک استفساریه به هر گروه داده شد و تیم ها مکلف بودند در زمان معین آن را بررسی کرده و نظریه تفسیری خود را اعلام کنند و موضوعات جانبی برای یک نظر درست را در شورا لحاظ کنند. همچنین در مرحله سوم؛ که با هدف نظارت بر انتخابات بر گزار شد، پرونده های فرضی به تیم ها داده شد تا در خصوص صلاحیت و یا عدم صلاحیت اظهار نظر کنند.

جزئیات برگزاری دومین رقابت شبیه‌سازی شورای نگهبان از زبان قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان

وی افزود: پژوهشکده شورای نگهبان قبل از برگزاری این رقابت، کارگاه های آموزشی را برای شرکت کننده ها توسط متخصصین و کارشناسان این حوزه برگزار کرد و داوران دومین دوره رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان متشکل از اعضای هیات علمی دانشگاه های مطرح کشور همانند تهران، شاهد، قم، علوم قضایی و غیره بودند.

دکتر فتاحی ادامه داد: طبق نظرسنجی از شرکت کنندگان در این دوره، برایند این رقابت(شبیه سازی شورای نگهبان) مثبت بود.

قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان در خصوص برگزاری آزمون ملی قانون اساسی گفت: این آزمون سه شنبه 9 آذرماه 1400 با حضور بیش از 1100 نفر از سراسر کشور به صورت مجازی برگزار شد، و 7 نفر به عنوان برگزیده این آزمون انتخاب شدند و از آنها تقدیر و تشکر شد.

دکتر فتاحی ادامه داد: آزمون ملی قانون اساسی با هدف ارتقا دانش عمومی در حوزه آشنایی با قانون اساسی، افزایش آگاهی های عمومی از نهادهای حاکمیتی و ... طراحی و برگزار شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

انتشار ویدئویی از رای گیری مردم در مناطق صعب العبور توسط دکتر طحان نظیف

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۰ تیر ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

توئیت سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اخذ رای در دکل‌های حفاری نفتی

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

آمریکا بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر است و نمی‌تواند مدعی حقوق بشر باشد

بیانیه آیت‌الله مدرسی یزدی پیرامون حماسه انتخابات ریاست جمهوری

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد

پربازدید ها

وزارت کشور و شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات هستند/ ناظران انتخاباتی در تمامی شعب اخذ رای حضور خواهند داشت؛ حضور ۳ تا ۴ ناظر در هر شعبه

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره احراز هویت با شناسنامه و کارت ملی/ آمار و ارقامی که به صندوق‌های خارج کشور نسبت داده می‌شود اعتباری ندارد

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

اطلاعیه شورای نگهبان درباره دریافت شکایات انتخاباتی

انجام فرآیند‌های انتخابات در کمتر از ۴۰ روز بر اساس قانون، نشان‌دهنده اقتدار و استحکام نظام است/ رقابت‌ها کاملاً جدی بود

مشارکت حداکثری در انتخابات باعث شادی دوستان و یأس دشمنان است / مردم حرف اول و آخر را می‌زنند

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است