کد خبر: ۸۱۳۱
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۳- 06 November 2021
دکتر طحان نظیف در گزارش خود مطرح کرد؛

ایرادات و ابهامات شورای نگهبان به طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار چیست؟

سخنگوی شورای نگهبان در پستی در اینستاگرام خود گزارشی از جلسه شورای نگهبان را منتشر کرد.

ایرادات و ابهامات شورای نگهبان به طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار چیست؟

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در مطلبی با عنوان « گزارش ۸۷ » در اینستاگرام خود نوشت:

در جلسه چهارشنبه ۱۲ آبان‌ماه ۱۴۰۰ شورای نگهبان، "طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار" مورد بررسی قرار گرفت و پس از انجام مباحث فراوان، با توجه به وجود برخی ابهامات و ایرادات جزئی نسبت به برخی از اجزای آن، جهت اصلاح و رفع اين موارد به مجلس محترم برگردانده شد.

بخشی از ابهامات و ايرادات شورای نگهبان، نسبت به برخي صلاحیت‌هايی بود که مجلس شوراي اسلامي به هیئت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار اعطاء كرده بود به عنوان نمونه:

- در ماده یک حكم محرومیت از خدمات به تشخیص هیئت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار به خاطر ورود اطلاعات خلاف به درگاه پیش‌بینی شده در این مصوبه، از این حیث که آیا این مسئله نافی مراجعه اشخاص به دستگاه قضایی خواهد بود یا خير، ابهام وجود داشت.

- در تبصره ۲ اين ماده، تبدیل مجوز «تاییدمحور» به «ثبت‌محور» با تشخیص هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار، خلاف نظام اداري صحيح فلذا مغایر بند ۱۰ اصل سوم و همچنین اصل ۶۰ قانون اساسی شناخته شد.

- در تبصره ۴ اين ماده، وضع محدودیت در موارد مذكور به تشخیص نهاد‌های ذیربط و تایید هیئت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار، مغاير اصل ۶۰ قانون اساسی شناخته شد.

ایرادات و ابهامات شورای نگهبان به طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار چیست؟

ايراد ديگر ناظر مواد ۴ و ۵ مصوبه در خصوص تكليف وزارت دادگستری به برگزاری آزمون كارشناسان دادگستري و آزمون پروانه وكالت بود چرا كه وظایف وزارت دادگستری در اصل ۱۶۰ قانون اساسی تعيين شده است و با قانون عادی نمی‌توان وظيفه‌اي به آنها افزود؛ لذا شورای نگهبان اين امر را مغایر با اصل ۱۶۰ قانون اساسی شناخت.

اشكال ديگر نيز در قسمت اخير تبصره یک ماده ۵، نسبت به برگزاری آزمون پروانه وکالت دادگستری در خصوص عدم جایگزیني سابقه قضاوت و نمایندگی مجلس براي آزمون وکالت بود كه از نظر اعضاي شورا، اين امر نسبت به کسانی که صلاحیت آن‌ها مسلم است، تبعيض ناروا لذا مغایر بند ۹ اصل سوم قانون اساسی شناخته شد.

بنابراین می‌توان گفت علی‌رغم مباحث مختلف در جلسه شورای نگهبان، کلیات اين مصوبه، با ایراد چندانی مواجه نشد اما اعضای شورا نسبت به جزئیات آن ابهامات و ایراداتی داشتند که چنانچه مجلس اين موارد را برطرف کند، این مصوبه می‌تواند تبدیل به قانون شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

آیت‌الله مدرسی‌یزدی: مجلس خبرگان رهبری دارای استقلال و عظمت است/ ۳۲ درصد نماینده‌ها جدیدالورود هستند

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز به کار ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

برگزاری جلسات شورای نگهبان با وزارت کشور در خصوص زمان انتخابات/ پیشنهادات در حال بررسی است؛ ظرف مدت ۵۰ روز باید رئیس‌جمهور مشخص شود

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی‌یزدی به مناسبت شهادت رئیس‌جمهور و همراهان

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دبیر شورای نگهبان: آیت‌الله رئیسی مردمی و پرتلاش بود/ یاد خادمان مخلص از خاطر مردم نخواهد رفت

تسلیت آیت‌الله اعرافی به ملت ایران / روح جهاد خدمت به مردم و کشور در رئیس جمهور موج می‌زد

رئیس مجلس خبرگان رهبری: آیت‌الله رئیسی نمونه اتَم و اکمَل مدیران انقلابی و ولایی بود

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

ششمین دوره مجلس خبرگان اول خرداد با پیام رهبر معظم انقلاب آغاز به کار می‌کند

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

"طرح استفساریه ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی" در شورای نگهبان تایید شد