کد خبر: ۸۰۱۳
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۷- 24 August 2021
قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان:

رقابت شبیه سازی شورای نگهبان برگزار می‌شود + جزئیات

دومین دوره رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان به همت پژوهشکده شورای نگهبان برگزار می‌شود.

رقابت شبیه سازی شورای نگهبان برگزار می‌شود + جزئیات

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، پژوهشکده شورای نگهبان بنا دارد با هدف آشنایی جامعه حقوقی با صلاحیت‌ها و کارویژه‌های شورای نگهبان دومین دوره رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان را در موضوعات بررسی مصوبات، تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات با حضور اساتید و دانشجویان رشته های حقوقی و گرایش های مرتبط برگزار کند.

این دوره پس از تجربه موفق دوره نخست در سال ۹۸ و استقبال پرشور جامعه حقوقی کشور و در راستای فعالیت‌های نوآورانه پژوهشکده شورای نگهبان برنامه‌ریزی شده است.

در راستای تبیین هرچه بیشتر فرآیند برگزاری این رقابت علمی با دکتر علی فتاحی زفرقندی، قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان به گفتگو نشسته‌ایم.

قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان با اشاره به انگیزه و اهداف برگزاری رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان گفت: یکی از اهداف شورای نگهبان آشنایی هرچه دقیق تر و بیشتر جامعه حقوقی کشور با وظایف و کار کردهای این نهاد است؛ بر همین اساس قالب‌های آموزشی و ترویجی متنوعی برای رسیدن به فهم درست از این موضوع در دستور کار قرار گرفته که یکی از این قالب‌ها برگزاری رقابت های شبیه سازی است.

دکتر فتاحی اضافه کرد: در مورد شبیه سازی، آنچه در میان دانشجویان حقوق مرسوم است تشکیل یک دادگاه شبیه سازی شده و قرار گرفتن حقوقدانان به عنوان تصمیم گیران اصلی آن دادگاه در قالب وکیل، قاضی، یا کارشناس حقوقی است؛ اما شبیه‌سازی در نهادهای حاکمیتی کمتر این اتفاق افتاده است، لذا برای دومین بار دوره شبیه سازی شورای نگهبان برای اساتید و دانشجویان حقوق برگزار می‌شود تا دانشجویان با قرار گرفتن در جایگاه حقوقدانان شورا با انجام وظایف و نحوه عملکرد آن‌ها آشنایی بدون واسطه پیدا کنند؛ انگیزه اصلی برگزاری دوره آشنایی هر چه دقیق تر و بیشتر جامعه حقوقی به‌صورت بی واسطه با شورای نگهبان است.

وی در خصوص سابقه برگزاری رقابت شبیه سازی شورای نگهبان ادامه داد: در سال ۱۳۹۸ نخستین دوره شبیه سازی شورای نگهبان با استقبال حدود ۵۰۰ نفر از اساتید و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان حقوقی در دو مرحله و در فروردین و اردیبهشت ماه برگزار شد و در پایان نیز از تیم‌های برگزیده با حضور اعضای شورای نگهبان تقدیر به عمل آمد.

دکتر فتاحی زفرقندی در تشریح محورهای رقابت شبیه سازی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان دارای وظایف مختلفی است اما انطباق مصوبات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی، تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات به عنوان اهم وظایف شورا در قانون اساسیدر نظر گرفته شده که به عنوان محور و موضوع رقابت بین شرکت کنندگان نیز همین سه وظیفه شبیه سازی خواهد شد.

وی فرآیند رقابت را اینگونه تشریح کرد: فرآیند برگزاری شامل یک مرحله مقدماتی و ۳ مرحله اصلی خواهد بود؛ در مرحله مقدماتی آزمون قانون اساسی و نظرات و تفاسیر شورای نگهبان از همه شرکت کنندگان گرفته می شود تا میزان آشنایی شرکت کنندگان با قانون اساسی مشخص شود.

قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان درباره مراحل مختلف این رقابت اضهار داشت: در مرحله اول؛ از آنجا که بحث انطباق مصوبات مجلس با قانون اساسی به عنوان یکی از مهمترین وظایف شورا مطرح است، به هرگروه یک یا دو مصوبه فرضی داده می شود تا در زمان تعیین شده آن را منطبق و تفسیر کنند. در مرحله دوم نیز با هدف تفسیر قانون اساسی یک استفساریه به هر گروه داده می شود و تیم ها مکلفند در زمان معین آن را بررسی کرده و نظریه تفسیری خود را اعلام کنند و موضوعات جانبی برای یک نظر درست را در شورا لحاظ کنند. همچنین در مرحله سوم؛ که با هدف نظارت بر انتخابات بر گزار می شود، پرونده های فرضی به تیم ها داده می شود تا در خصوص صلاحیت و یا عدم صلاحیت اظهار نظر کنند.

دکتر فتاحی اضافه کرد: باید به این نکته هم اشاره کرد که پیش از برگزاری هر مرحله کارگاه‌های آموزشی آن موضوع به صورت جداگانه برای همه شرکت‌کنندگان در رقابت برگزار خواهد شد.

قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان با اشاره به مخاطبان رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان و نحوه تشکیل تیم‌ها ادامه داد: مخاطبین اصلی این رقابت علمی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان حقوق و گرایش های مرتبط با آن مثل فقه و حقوق یا علوم سیاسی است و این امکان وجود دارد تا جامعه حقوقی به‌صورت تیمی ثبت نام کرده و یکی از اساتید دانشگاه در رشته حقوق را به عنوان راهنما و مربی خود معرفی کنند. تیم‌ها باید متشکل از ۶ نفر شرکت‌کننده در رقابت و یک مربی از اساتید دانشگاه باشد.

وی ضمن اشاره به جایگاه امور نوآورانه در زمینه آموزش و ترویج حقوق اساسی در برنامه های پژوهشکده شورای نگهبان گفت: استفاده از ابزار نوآورانه در زمینه آموزش همواره از اهداف پزوهشکده شورای نگهبان بوده است، تولید محصولات سمعی و بصری آموزشی، موشن گرافی یا اینفوگرافیک قانون اساسی از جمله اقدامات هنری صورت گرفته در پزوهشکده است.

دکتر فتاحی ادامه داد: سلسه نشست های مرتبط با قانون اساسی به عنوان یکی از ابزارهای تبادل نظر چند دوره برگزار شده است، کارگاه های تخصصی با حضور نخبگان و صاحب نظران در حال برگزاری است، قبل از انتخابات اخیر کارگاه تخصصی ویژه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان حوزه حقوق عمومی با موضوع نظارت بر انتخابات و جایگاه و وظایف قوه مجریه برگزار شد. اخیرا باشگاه قانون اساسی به عنوان محملی برای هم اندیشی موضوعات قانون اساسی و تمرین بیشتر در این حوزه تاسیس شده است و دوره های معرفتی، مسابقات مختلف علمی با رویکرد نوآورانه و رویدادهای علمی به عنوان مهمترین فعالیت های نوآورانه در زمینه ترویج قانون اساسی در حال اجراست.

وی در پایان اضافه کرد: علاقه‌مندان می توانند از ۱شهریورماه الی ۲۰ شهریور ماه ۱۴۰۰ در قالب تیم های ۶ نفره به همراه یک مربی با مراجعه به آدرس اینترنتی www.nashr-rc.ir جهت شرکت در این مسابقه ثبت نام کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

بررسی اصلاحات «لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور» در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

نمایشگاه رسانه‌های ایران میزبان سخنگوی شورای نگهبان بود/ رقابت سیاسیون با خبرنگاران برای گفتگو با دکتر طحان‌نظیف!

فیلم| گفتگوی متفاوت و دیدنی دکتر کدخدایی در برنامه تلویزیونی «برمودا»

فیلم| قانون ملاک و معیار عمل شورای نگهبان است

فیلم| معیار شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخاباتی چیست؟

پربازدید ها

نتایج بررسی صلاحیت‌های انتخابات مجلس خبرگان رهبری مشخص شد/ بیش از ۶۵۰ داوطلب دیگر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید شدند

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۴ بهمن ۱۴۰۲

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲