کد خبر: ۷۹۴۰
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۸- 17 July 2021
ویژه‌نامه "نبض نظام"- ۱۶

آیت الله عالمی: شورای نگهبان چون مانع نفوذی‌هاست دشمن به آن حمله می‌کند

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: خارجی‌ها و افراد سست اراده ای که در داخل نظام هستند به شواری نگهبان هجمه می کنند.

آیت الله عالمی: شورای نگهبان چون مانع نفوذی‌هاست دشمن به آن حمله می‌کند

آیت‌الله حسن عالمی نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان در خصوص اهمیت و نقش شورای نگهبان در جایگاه تقنینی و حکمرانی کشور، عنوان کرد: شورای نگهبان در جمهوری اسلامی ایران، ضامن مشروعیت تمام قوانین صادره از مجلس شورای اسلامی است. در حقیقت آنچه را شورای نگهبان ماننده قوانینی را که در مجلس شورای اسلامی به تصویب می رسد، تایید می کند که مخالف شرع و قانون اساسی نباشد؛ یعنی شش نفر از اعضای فقهی شورای نگهبان که ضامن مشروعیت قوانین مصوبه هستند و شش نفر حقوقدان عادل ضامن این هستند که مصوبات مخالف با قانون اساسی نباشد. بنابراین شورای نگهبان از اهمیت خاصی در نظام جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

وی افزود: از سوی دیگر تایید افراد و اشخاصی که نامزد ریاست جمهوری، نمایندگی مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری میشوند بر عهده شورای نگهبان است چراکه هر کسی که برای تصدی این جایگاه‌ها نام نویسی می کند صلاحیت ورود در انتخابات را ندارد و صلاحیت این افراد را باید شورای نگهبان تایید کند.

آیت‌الله عالمی بابیان اینکه صلاحیت نمایندگان مجلس خبرگان رهبری نیز باید از طریق شورای نگهبان تایید شود، گفت: همچنین صلاحیت نمایندگان مجلس خبرگان نیز توسط شواری نگهبان تایید می شود. و این شورا علاوه بر سلامت در امور زندگی افراد و صلاحیت های اخلاقی، صلاحیت های تقوایی را نیز مورد نظر قرار می دهد. همچنین نمایندگان خبرگان باید بر اساس انچه در قانون اساسی آمده اجتهاد متجزی داشته باشند و این اجتهاد توسط شش نفر از فقهای شورای نگهبان تایید می‌شود.

این نماینده مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه شورای نگهبان ضامن سلامت انتخابات در جمهوری اسلامی است، گفت: مرجع رسیدگی به صلاحیت ها در انتخابات شوراها بر اساس قانون اساسی شورای نگهبان تعیین نشده و متاسفانه شاهد هستیم که اشتباهات در این زمینه بسیار زیاد است و افرادی که از کانال تایید صلاحیت دیگر مراجع رسیدگی نیز عبور کرده اند در زمان عملکرد در جایگاه خود، دچار اشتباهات و اشکالات زیادی می شوند تا نسبت به نهاد های دیگری که صلاحیت کاندیداهای آنها از طریق شورای نگهبان تایید می شود. بنابراین شورای نگهبان جایگاه بی بدیلی در سلامت و مطابقت قانون با شرع و با قانون اساسی دارد.

آیت‌الله عالمی در خصوص اینکه در صورت نبود شورای نگهبان در نظام مقدس جمهوری اسلامی چه اتفاقی برای نظام تقنینی و انتخاباتی کشور رخ می داد، عنوان کرد: جوهره جمهوری اسلامی اسلامیت است. در حقیقت مردم برای اسلام قیام کردند. امام (ره) قبل از پیروزی انقلاب و بعد از پیروزی انقلاب و قبل از شکل گیری نظام جمهوری اسلامی علی الدوام در مقاطع مختلف، سخن از اسلامیت این نظام به میان آورده‌اند و مردم در پشت سر امام(ره) حرکت کرده و این انقلاب را بر پا کرده‌اند. اگر کشور شورای نگهبان را نمیداشت چه مرجعی پاسخگوی اسلامیت قوانین می‌بود همان چیزی که برای آن انقلاب کردیم و چه مرجعی بیانگر این بود که قوانین با قانون اساسی تعارض ندارد. در واقع پاسخ به این دو سوال، همان فلسفه تشکیل شورای نگهبان است.

وی گفت: در حقیقت چه امام(ره) و چه مقام معظم رهبری عمده ترین چیزی که مد نظرشان بود اسلامیت نظام است و این اسلام است که موجب سعادت ملت ما می شود. چرا که سایر تفکر ها ، اندیشه ها و ایسم های گوناگون هیچکدام نمیتواند این انقلاب را به مقصد برساند جز اسلام و ضامن اسلامیت انقلاب نیز شورای نگهبان است.

آیت‌الله عالمی علت هجمه گسترده ضدانقلاب و برخی عناصر داخلی به شورای نگهبان در مقاطع مختلف را اینگونه عنوان کرد: شورای نگهبان ضامن سلامت و عدم انحراف قوانین است و ضامن این است که افراد ناسالم به منصب های نمایندگی مجلس شورای اسلامی،خبرگان رهبری و ریاست جمهوری روی کار نیایند. بنابراین در واقع شورای نگهبان فیلتر اصلی است و طبیعتا راه نفوذ ضد انقلاب و دشمن به این نهادها با وجود شواری نگهبان بسته میشود و در این هنگام دشمن و ضدانقلاب به میدان آمده و دست به کار تضعیف شورای نگهبان می زنند چراکه شورای نگهبان نفوذ دشمن را به حداقل می رساند و مانع از نفوذ افراد بر جایگاه های مهم تصمیم گیری نظام می‌شود.

وی افزود: بنابراین دشمن علیه شورای نگهبان وارد کارزار می شود و هم دشمنان خارجی و هم اندی در داخل بر علیه شورا ورود می کنند مخصوصا زمانی که انتخابات هایی در پیش است این حمله بیشتر می شود و ما شاهد هستیم که خارجی ها و افراد سست اراده ای که در داخل نظام هستند به شواری نگهبان هجمه می کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

پیکر آیت‌الله امامی کاشانی در تهران تشییع شد

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم