کد خبر: ۷۹۳۵
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۴- 17 July 2021
ویژه‌نامه "نبض نظام"- ۱۳

نماینده مجلس خبرگان رهبری: شورای نگهبان تضمین کننده اسلامیت و جمهوریت نظام است

نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: شورای نگهبان تضمین کننده رکن مهم اسلامیت و جمهوریت در ساختار جمهوری اسلامی است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد ابوالقاسمی نماینده مردم زنجان در مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان درخصوص اهمیت و نقش شورای نگهبان در جایگاه تقنینی و حکمرانی کشور، گفت: نظام حاکم بر کشور ما نظام جمهوری اسلامی است که از دو عنصر جمهوریت و اسلامیت تشکیل شده و در تعامل بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان متبلور می شود.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی در واقع تبلور عنصر جمهوریت نظام است و با رای مردم، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به کار قانونگذاری می پردازند و قوانینی را که مورد نیاز کشور است به تصویب می‌رسانند اما همه قوانین باید در چارچوب اسلام شکل گیرد به همین جهت شورای نگهبان تضمین کننده اسلامیت قوانین است لذا اگر شورای نگهبان نباشد بُعد اسلامیت نظام تضعیف می‌شود و شورای نگهبان تضمین کننده رکن مهم اسلامیت و جمهوریت در ساختار جمهوری اسلامی است.

حجت الاسلام ابوالقاسمی درباره علت هجمه گسترده ضدانقلاب و برخی عناصر داخلی به شورای نگهبان، عنوان کرد: هر قدر یک نهاد در نظام اسلامی کارش مهم تر و مستحکم تر باشد هجمه دشمنان به آن نهاد بیشتر می‌شود و گستره هجمه دشمنان به شورای نگهبان ینز بیانگر جایگاه و نقش مهم شورای نگهبان است.

وی افزود: علت هجمه ها کاملا مشخص است چراکه دشمنان نظام اسلامی با اسلامیت نظام مشکل دارند و نمی‌خواهند این نظام در چارچوب اسلام اداره شود و از سوی دیگر شورای نگهبان با دقت نظری که در انتخابات به خرج می‌دهد و نظارت بر انتخابات را برعهده دارد مانع اصلی نفوذ دشمنان و بدخواهان در بدنه حاکمیت کشور به شمار می‌آید. لذا دشمنان و بدخواهان ملت شریف ایران که به دنبال نفوذ در ارکان کشور هستند شورای نگهبان را سد راه خود می‌بینند و طبیعی است که به شورای نگهبان هجمه می‌کنند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری در خصوص اینکه در صورت نبود شورای نگهبان در نظام مقدس جمهوری اسلامی، چه اتفاقی برای نظام تقنینی و انتخاباتی کشور حاصل می شد، عنوان کرد: اگر شورای نگهبان نباشد طبیعتاً قوانینی که بر خلاف اسلام و قانون اساسی است احتمال دارد به تصویب برسد و حتما اسلامیت نظام با چالش جدی مواجه می شود.

وی افزود: از سوی دیگر فقدان یک بازوی نطارتی قوی بر کار انتخابات کشور منجر به نفوذ عناصر نامطلوب در بدنه حاکمیتی خواهد شد و اینجاست که دشمن می‌تواند ضربه خود را به نظام بزند. در این‌صورت دشمن هم در عرصه نرم افزاری می‌تواند نفوذ کند و هم در عرصه منابع انسانی و کادر مورد نیاز نظام می‌تواند ضربه خود را به عرصه‌های مختلف نظام وارد کند طبیعتاً شورای نگهبان هم ضامن نرم‌افزار نظام و هم ضامن صلاحیت کارگزاران نظام است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

دستاوردها و نتایج انتخابات‌های اخیر؛ از تحقق اراده مردم تا تجاربی که برای مجریان و ناظران به دست آمد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

۲ تصویر از ۲ عضو باسابقه شورای نگهبان در حاشیه مراسم تنفیذ حکم دومین رئیس‌جمهور

آغاز انتشار ویژه‌نامه «آینه اعتماد ۲» به‌مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان

مردم با حضور پای صندوق رای توطئه دشمن را خنثی کردند

برگزاری نشست علمی «هوش مصنوعی و انتخابات» در پژوهشکده شورای نگهبان

انتشار ویدئویی از رای گیری مردم در مناطق صعب العبور توسط دکتر طحان نظیف

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

پربازدید ها

وزارت کشور و شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات هستند/ ناظران انتخاباتی در تمامی شعب اخذ رای حضور خواهند داشت؛ حضور ۳ تا ۴ ناظر در هر شعبه

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره احراز هویت با شناسنامه و کارت ملی/ آمار و ارقامی که به صندوق‌های خارج کشور نسبت داده می‌شود اعتباری ندارد

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

اطلاعیه شورای نگهبان درباره دریافت شکایات انتخاباتی

انجام فرآیند‌های انتخابات در کمتر از ۴۰ روز بر اساس قانون، نشان‌دهنده اقتدار و استحکام نظام است/ رقابت‌ها کاملاً جدی بود

مشارکت حداکثری در انتخابات باعث شادی دوستان و یأس دشمنان است / مردم حرف اول و آخر را می‌زنند