کد خبر: ۷۹۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۶- 16 July 2021
ویژه‌نامه "سخنگوی صادق و امین"-۹

آقای سخنگو

یک فعال سیاسی با اشاره به عملکرد 13 ساله سخنگوی سابق شورای نگهبان نوشت: ماحصل حضور 13 ساله دکتر کدخدایی در یکی از سخت‌ترین مناصب جمهوری اسلامی، کارنامه ای سرشار از تحولات، نوآوری ها و موفقیت‌هاست.

آقای سخنگو

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری فارس، سیدمهدی جوادی فعال سیاسی و رسانه ای در یادداشتی با عنوان «آقای سخنگو» به بررسی عملکرد 13 ساله عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان شورای نگهبان در جایگاه سخنگویی این شورا پرداخت.

در این یادداشت آمده است؛

«اگر از من بپرسید یکی از سخت ترین مناصب در کشور کجاست؟ خواهم گفت سخنگوی شورای نگهبان، سختی این جایگاه بخشی مربوط است به ماهیت عملکردی و وظایف شورا، در هر صورت رد یا تائید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی مجلس، احراز یا عدم احراز صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری و تصویب یا عدم تصویب قوانین مجلس، همواره با طیف های موافق و مخالفی مواجه است که منتظرند جواب سوالات و نقدها را از زبان سخنگو بشنوند.

بخشی دیگر مرتبط با ساختار متکثر شوراست؛ در واقع تصمیمات شورای نگهبان برآمده از اجماع آراء 12 فرد با ادراکات مختلف و رویکردهای متفاوت است و گاهی رای خود سخنگو با تصمیمی که اعلام می کند همراه و هم‌عقیده نبوده است.

یکی دیگر از سختی های سخنگویی شورای نگهبان بازمی‌گردد به اتمسفر شورا؛ بسیاری از تصمیمات حاشیه‌ساز شورا که مرتبط با وظایف انتخاباتی است جنبه های عمومی ندارد و ناظر به حفظ آبرو و حیثیت افراد، واجد شرایط اعلامی نیست؛ مثل علل رد یا تائید صلاحیت افراد.

فضای غالب فقهی و حقوقی در شورا هم به صعب بودن کار رسانه ای در این نهاد افزوده است، ادبیات فقهی و حقوقی ادبیاتی ثقیل است که رسانه ای سازی و عامه فهم کردن آن نیاز به ساده‌سازی دارد، مجموع این شرایط باعث می شود تا کار در جایگاه سخنگویی شورای نگهبان کاری سخت باشد.

دیروز دکتر کدخدایی بعد از 13 سال سخنگویی شورا این جایگاه را به دکتر طحان نظیف واگذار کرد و این فرصت زمان مناسبی برای بررسی کارنامه عملکردی اوست. به زعم بسیاری از اهالی رسانه و چهره های سیاسی راست و چپ، کارنامه دکتر کدخدایی در مقام سخنگویی شورای نگهبان قابل دفاع و ممتاز بوده است.

ویژگی های شخصیتی دکتر کدخدایی که توام با متانت، حوصله و سعه صدر بود در کنار دانش وسیع او از حقوق عمومی و تسلط به جریان‌شناسی سیاسی کشور موجب شده بود تا در این 13 سال ارتباط وسیعی با اهالی رسانه، فرهنگ، هنرمندان و سیاسیون داشته باشد، دکتر کدخدایی در این مدت 13 ساله منشاء چندین اقدام شاخص و تحول در فضای اطلاع‌رسانی شورای نگهبان شد، او در دهه 80 توانست با نزدیک شدن به فضای رسانه ای و توسعه روابط با رسانه ها موجب شود تا شورای نگهبان از یک نهاد مبهم و غیرپاسخگو به نهادی در دسترس و پاسخگو بدل شود.

در دسترس بودن سخنگو برای خبرنگاران یکی از ویژگی های بارز دکتر کدخدایی در این سال ها بود. از دیگر اقدامات مهم دکتر کدخدایی تحول ساختاری و نهادی در پاسخگویی و ارتباط با رسانه های شورا بود. راه اندازی و تقویت سامانه هایی مثل سامانه ارتباط مردمی شورا، سامانه مردم‌ناظر، بازطراحی تشکیلات روابط عمومی و بکارگیری نیروهای رسانه ای جوان و کارآمد از جمله این موارد است.

توجه به بازسازی جایگاه شورای نگهبان در افکار عمومی با بهره گیری از شیوه های نوین رسانه ای از دیگر مقولاتی بود که بواسطه حضور ایشان در مقام سخنگویی شورا مورد توجه قرار گرفت. استفاده از بسترهای نوین اطلاع رسانی، قالب های هنری نظیر مستندسازی و توسعه حضور شورا بر بسترهای فضای مجازی از کارهای مهم سخنگو بود که در بستر ساختار سنتی شورا به نوعی ساختارشکنی به حساب می آمد، شاید یکی از بارزترین جلوه های همین مهم، حمایت و هدایت دکتر کدخدایی برای حضور حقوقدانان جوان پژوهشکده شورای نگهبان در فضای کلاب‌هاوس در ایام انتخابات بود که با استقبال زیادی مواجه شد،

حضور در رسانه های بین المللی از دیگر کارهایی بود که در سال های سخنگویی دکتر کدخدایی مورد توجه قرارگرفت، باتوجه به اینکه شورای نگهبان همواره آماج نقدها و حملات بود این حضور به ترمیم ذهنیت مخاطب خارج از کشور نسبت به کلیت فرآیندهای انتخاباتی و جموریت در نظام اسلامی کمک شایانی کرد.

یکی دیگر از ابتکارات دکتر کدخدایی در شورا، جلسات غیر رسمی با اصحاب رسانه و چهره های فرهنگی و هنری و فعالان فضای مجازی بر سر مصوبات و یا اقدامات خاص شورا نظیر بررسی صلاحیت ها در نزدیکی انتخابات ها بود؛ این نشست ها با هدفی دوسویه برگزار می شد، از سویی درصدد شنیدن نقدها در فضایی صمیمی بودند و از سوی دیگر تشریح جزییات اقدامات شورا، جلساتی که کمک می کرد تا شورا بتواند هم شنونده انتقادات باشد و هم در طراحی پیوست های رسانه ای برای اقدامات خود بکوشد،

دکترکدخدایی وسیع‌المشرب بود و جلسات متعددی را با گروه های سیاسی، چهره های فرهنگی و اصحاب رسانه از نگرش ها و گرایشات مختلف داشت و پر بیراه نیست اگر بگوییم یک تنه به اندازه یک سازمان حلقه واسط و مجرای ارتباطی شورای نگهبان با سیاسیون و آحاد اهالی فرهنگ و رسانه بود همین روحیه و منش موجب شده بود تا بتواند سرمایه اجتماعی را که هر از چندگاهی ناشی از مقتضای تصمیات شورا از دست می رفت را احیا کند.

در سال های اخیر دکتر کدخدایی نقش به سزایی در بازتعریف جایگاه شورای نگهبان داشت؛ بگونه ای که بسیاری او را "برند" شورای نگهبان می دانند.

او برای نزدیکی شورای نگهبان به مردم 13 سال به وقفه تلاش کرد و حال نیز درصدد است به تقویت نهاد مهمی دیگری همت گمارد که سال پیش پایه‌ریزی آن را خود انجام داده است. پژوهشکده شورای نگهبان که هم پشتوانه علمی بسیاری از مصوبات شوراست و هم نهادی برای نیروسازی و پرورش جوانان متخصصی که ثمره آن را همین امروز هم می توان دید. بخشی از جوانان حقوقدانی که محصول سال ها کادرسازی دکتر کدخدایی در پژوهشکده بوده اند و امروز در بسیاری از نهادهای حقوقی از شورای نگهبان تا مجلس، قوه قضائیه، دولت و دانشگاه ها مشغول به خدمت شده اند.

ماحصل حضور 13 ساله دکتر کدخدایی در یکی از سخت‌ترین مناصب جمهوری اسلامی، کارنامه ای سرشار از تحولات، نوآوری ها و موفقیت‌هاست، امید دارم روزی دکتر کدخدایی دست به قلم شود و خاطرات این سال ها را بدون روتوش مکتوب کند. مطمئنم یکی از خواندنی‌ترین کتاب های خاطرات چهره های سیاسی خواهد شد».

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

طهارت اقتصادی و عدالت باید در کشور محقق شود

مردم ایران با حضور گسترده در انتخابات طراحی دشمن را برهم زدند

گزارشی از زندگی آیت‌الله امامی کاشانی؛ معتمد امام و منتخب مردم در مجالس/ خطیبی که سخنگوی شورای نگهبان بود

پیکر آیت‌الله امامی کاشانی در تهران تشییع شد

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم