کد خبر: ۷۹۱۵
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۵- 15 July 2021
ویژه‌نامه "سخنگوی صادق و امین"-۸

یادداشت مسئول بسیج رسانه کشور در تجلیل از دکتر کدخدایی؛ هم سخنگوی خوبی بود، هم معلمی خوب

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، مسعود بصیری روزنامه نگار و مسئول بسیج رسانه کشور در یادداشتی به تجلیل از عملکرد 13 ساله دکتر کدخدایی در کسوت سخنگویی شورای نگهبان پرداخت که متن یادداشت وی به شرح زیر است:

من از سال‌ها قبل با دکتر کدخدایی آشنا هستم. مردی با ته لهجه اصفهانی و یک‌ ته لبخند دائمی!

اوایل که جوانتر بودم فقط گاهی می‌توانستم با او گفت‌وگو کنم. یعنی من سوال می‌پرسیدم و دکتر کدخدایی جواب می‌داد. نمی‌دانم موبایل از کی فراگیر شد و همه یکی به کمرشان آویزان کردند اما دکترکدخدایی تا یادم هست موبایل داشت و اتفاقا جواب هم می‌داد لذا اگر بخواهیم گفت‌گوهای او با رسانه‌ها را جمع‌آوری کنیم احتمالا یک آرشیو چندهزار صفحه‌ای بشود.

من اگر رئیس‌جمهور بودم، حتما کدخدایی را به عنوان سخنگوی دولت انتخاب می‌کردم. هرچند در خارج از کشور درس خوانده اما فکر می‌کنم تیپ دیپلماتیک با آن پیراهن یقه گرد بیشتر به او می‌آید. به خصوص آنکه نمی‌شود حدود ۲۰ سال با خبرنگاران حرف بزنی و کمترین حاشیه را هم داشته باشی، یعنی در جلسات عصبانی نشوی و همیشه هم تلفنت را جواب بدهی.

چندسال پیش که کمی بیشتر از الان یکدیگر را می‌دیدیم گفتم دکتر خیلی عجیب است که در مواجهه با برخی سوالات عصبانی نمی‌شوید.

آن سالها سوال پرسیدن‌های تند و تیز، مُد بود و برخی خبرنگاران بیش از آنکه خبرنگار باشند، نماینده فلان حزب یا دسته سیاسی بودند.

اتفاقا یکبار هم باعث تنش در نشست مطبوعاتی سخنگو شده بودند.

پاسخ کدخدایی به سوالم جالب بود و هنوز در ذهنم مانده‌ است. به من گفت آقای بصیری من فراز و فرودهای بسیاری را در عرصه سیاسی این کشور دیده‌ام و با آدم‌های زیادی آشنا بوده‌ام. این کشور بیش از آنکه به دعوا احتیاج داشته باشد نیازمند همکاری است و این کار شدنی نیست مگر اینکه حرف‌های تند و رفتارهای افراطی را تحمل کنی و به تنش دامن نزنی و این کار خیلی سخت‌تر از آن است که به زبان می‌آوریم.

کدخدایی راست می‌گوید. تحمل بالا در همه جا و به خصوص سیاست‌ خیلی کار سختیست و از عهده هرکسی بر‌نمی آید.

اگر سیاست‌مدار تحمل بالایی نداشته باشد، برای حل مشکلات، به جای استفاده از تدبیر از زور استفاده می‌کند ولی زور مانند یک‌ فنر است که هرچه بیشتر از آن استفاده کنی، بازتر می‌شود و قدرتش را بیشتر از دست می‌دهد و آن وقت است که دیگر خاصیت نخواهد داشت.

به همین خاطر است که برخی فلاسفه می‌گویند: قدرت عقل زمامدار را زایل می‌کند، آنها در واقع بر این نکته تاکید دارند که اگر زمامدار بعد از رسیدن به قدرت به جای استفاده از تدبیر و تعامل که تا پیش از قدرت یافتن از آن بهره می‌برد، از زور و تنش برای حل مشکلاتش استفاده کند، آرام آرام میزان اثرگذاری و سرمایه اجتماعی‌اش را از دست خواهد داد.

برای دکترکدخدایی آرزوی توفیق و سلامتی می‌کنم و به احترام خاطرات خوبی که در دوران خبرنگاری با او داشتیم کلاه از سر بر‌میدارم.

او هم سخنگوی خوبی در شورای‌ نگهبان بود و هم معلم خوبی در دانشگاه است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

بررسی اصلاحات «لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور» در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

نمایشگاه رسانه‌های ایران میزبان سخنگوی شورای نگهبان بود/ رقابت سیاسیون با خبرنگاران برای گفتگو با دکتر طحان‌نظیف!

فیلم| گفتگوی متفاوت و دیدنی دکتر کدخدایی در برنامه تلویزیونی «برمودا»

فیلم| قانون ملاک و معیار عمل شورای نگهبان است

فیلم| معیار شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخاباتی چیست؟

پربازدید ها

نتایج بررسی صلاحیت‌های انتخابات مجلس خبرگان رهبری مشخص شد/ بیش از ۶۵۰ داوطلب دیگر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید شدند

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۴ بهمن ۱۴۰۲

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲