کد خبر: ۷۹۱۱
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۹- 14 July 2021
ویژه‌نامه "سخنگوی صادق و امین"-۵

یادداشت اختصاصی احسان مازندرانی| دکتر کدخدایی؛ استاد قاهر و سخنگوی ماهر

یک روزنامه نگار اصلاح طلب نوشت که از عمق دانایی دکتر کدخدایی نسبت به جایگاهی که قرار داشت آگاه بودم و او را سخنگویی ماهر می‌دانستم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، احسان مازندرانی روزنامه نگار اصلاح طلب طی یادداشتی با اشاره به خدمات دکتر عباسعلی کدخدایی در حوزه رسانه‌ای شورای نگهبان نوشت: سال 1385 اوایل دوره دانشجویی مقطع کارشناسی در دانشکده خبر به اتفاق همکلاسی‌ها تصمیم گرفتیم ترم تابستانه بگذرانیم. یکی از دروس ارایه شده "تفسیر قانون اساسی" به عنوان پیش نیاز درس حقوق مطبوعات بود و ما هم بی خبر از نام استاد انتخاب واحد کردیم.

جلسه نخست مشغول شوخی بودیم که در کلاس باز و قامت دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان ظاهر شد و متوجه شدیم استاد کلاس است. برخی دنبال حذف آن درس افتادند و بنده هم پیشهاد دادم که اتفاقا برای چالش خوب است و بهتر است که بمانیم و کل کل کنیم. پیش از آغاز هر کلاس با همکلاسی‌ها می‌نشستیم و مواردی را که می‌توانستیم با استناد به آنها دکتر کدخدایی یا شورای نگهبان را به چالش بکشیم برنامه ریزی می‌کردیم.

در کلاس اما آنچه می‌گذشت دقیقا عکس انتظارت ما بود، یعنی آقای کدخدایی با اشراف دقیق و همه جانبه‌ای که بر قوانین اساسی، مدنی، جزایی و غیره داشت با جزییات چنان پاسخ‌های متقنی به ما می‌داد که جای چالش کننده و چالش شونده عوض می‌شد.

علاوه بر قوانین جمهوری اسلامی، وقتی بحث به سایر کشورها و تنوع دموکراسی در ملل دیگر می‌رسید باز هم شاهد اشراف دقیق دکتر کدخدایی بودیم. میانه آن ترم که در نهایت مقهور استاد قاهر شدیم و تن به کلاس و مطالب درس دادیم و یک نمره 10 ناقابل هم برای بنده به یادگار ماند!

چند روز پیش در خبرها خواندم که دکتر کدخدایی پس از 13 سال با کسوت سخنگویی شورای نگهبان خداحافظی می‌کند؛ متاثر شدم چون از عمق دانایی او نسبت به جایگاهی که قرار داشت آگاه بودم و او را سخنگویی ماهر می‌دانم. فارغ از اینکه شورای نگهبان با استفاده از تفسیر نظارت استصوابی در انتخابات‌های مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری چگونه عمل می‌کند و آیا به یک جناح سیاسی روی خوش نشان می‌دهد و جناح دیگر را به گوشه‌ای می‌راند یا خیر، خرسند شدم چون دکتر کدخدایی در شصت سالگی که با میانگین سنی مدیران ارشد اجرایی حتی جوان محسوب می شود، تصمیم گرفت جای خود را به یک سخنگوی جوان بدهد وگرنه چه کسی از ارتباط با رسانه، خبرنگاران و دیدن عکس خود در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها گریزان است؟! باز گذاشتن معبر برای حضور جوانان نخبه در کرسی‌های مهم و دادن فرصت آزمون و خطا سرشار از اصالت و صداقت است و این روحیه از شخصیتی که با حقوق اساسی ملل مختلف آشنایی دارد دور از انتظار نبود.

شورای نگهبان به دلایل متعددی برای آنچه در انتخابات‌های مختلف می گذرد توان اقناع افکار عمومی را به صورت حداکثری ندارد. نه تنها دکتر کدخدایی که از سخنگوی بعدی هم احتمالا نمی‌توان چنین انتظاری داشت لیکن این امید وجود دارد که بازبینی و اصلاح قوانین انتخاباتی کشور به خصوص در مجلس و ریاست جمهوری به سرانجام برسد تا هم انتخاب مردم دقیق تر و توام با آگاهی باشد و هم سخنگوی شورای نگهبان بتواند از تصمیمات دفاع کند. این موضوع پراهمیت باز هم به دست دکتر کدخدایی به عنوان رییس پژوهشکده شورای نگهبان و یکی از افراد معتمد نظام قابل پیگیری و پیشرفت است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

ششمین دوره مجلس خبرگان اول خرداد با پیام رهبری آغاز به کار می‌کند

گزارش تصویری بازدید آیت‌الله مدرسی یزدی از پژوهشکده شورای نگهبان

شورای نگهبان در اظهارنظر نسبت به مصوبات، حتما به نظرات مشورتی پژوهشکده توجه می‌کند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی: کارگران در صف مقدم دفاع از عزت ملی هستند/ ماجرای طبس یکی از بزرگترین شکست‌های آمریکاست و باید به جهانیان معرفی شود

"وعده صادق" اخلاقی‌ترین عملیات تاریخ نظامی جهان بود

"طرح استفساریه ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی" در شورای نگهبان تایید شد

جلسه هیئت تحریریه فصلنامه دانش حقوق عمومی برگزار شد

واکاوی اصل ۲۲ قانون اساسی در سلسله جلسات شرح مبسوط قانون اساسی

آموزش و پرورش با سرعت درحال تغییر نسل است

پربازدید ها

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد