کد خبر: ۷۹۱۱
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۹- 14 July 2021
ویژه‌نامه "سخنگوی صادق و امین"-۵
یک روزنامه نگار اصلاح طلب نوشت که از عمق دانایی دکتر کدخدایی نسبت به جایگاهی که قرار داشت آگاه بودم و او را سخنگویی ماهر می‌دانستم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، احسان مازندرانی روزنامه نگار اصلاح طلب طی یادداشتی با اشاره به خدمات دکتر عباسعلی کدخدایی در حوزه رسانه‌ای شورای نگهبان نوشت: سال 1385 اوایل دوره دانشجویی مقطع کارشناسی در دانشکده خبر به اتفاق همکلاسی‌ها تصمیم گرفتیم ترم تابستانه بگذرانیم. یکی از دروس ارایه شده "تفسیر قانون اساسی" به عنوان پیش نیاز درس حقوق مطبوعات بود و ما هم بی خبر از نام استاد انتخاب واحد کردیم.

جلسه نخست مشغول شوخی بودیم که در کلاس باز و قامت دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان ظاهر شد و متوجه شدیم استاد کلاس است. برخی دنبال حذف آن درس افتادند و بنده هم پیشهاد دادم که اتفاقا برای چالش خوب است و بهتر است که بمانیم و کل کل کنیم. پیش از آغاز هر کلاس با همکلاسی‌ها می‌نشستیم و مواردی را که می‌توانستیم با استناد به آنها دکتر کدخدایی یا شورای نگهبان را به چالش بکشیم برنامه ریزی می‌کردیم.

در کلاس اما آنچه می‌گذشت دقیقا عکس انتظارت ما بود، یعنی آقای کدخدایی با اشراف دقیق و همه جانبه‌ای که بر قوانین اساسی، مدنی، جزایی و غیره داشت با جزییات چنان پاسخ‌های متقنی به ما می‌داد که جای چالش کننده و چالش شونده عوض می‌شد.

علاوه بر قوانین جمهوری اسلامی، وقتی بحث به سایر کشورها و تنوع دموکراسی در ملل دیگر می‌رسید باز هم شاهد اشراف دقیق دکتر کدخدایی بودیم. میانه آن ترم که در نهایت مقهور استاد قاهر شدیم و تن به کلاس و مطالب درس دادیم و یک نمره 10 ناقابل هم برای بنده به یادگار ماند!

چند روز پیش در خبرها خواندم که دکتر کدخدایی پس از 13 سال با کسوت سخنگویی شورای نگهبان خداحافظی می‌کند؛ متاثر شدم چون از عمق دانایی او نسبت به جایگاهی که قرار داشت آگاه بودم و او را سخنگویی ماهر می‌دانم. فارغ از اینکه شورای نگهبان با استفاده از تفسیر نظارت استصوابی در انتخابات‌های مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری چگونه عمل می‌کند و آیا به یک جناح سیاسی روی خوش نشان می‌دهد و جناح دیگر را به گوشه‌ای می‌راند یا خیر، خرسند شدم چون دکتر کدخدایی در شصت سالگی که با میانگین سنی مدیران ارشد اجرایی حتی جوان محسوب می شود، تصمیم گرفت جای خود را به یک سخنگوی جوان بدهد وگرنه چه کسی از ارتباط با رسانه، خبرنگاران و دیدن عکس خود در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها گریزان است؟! باز گذاشتن معبر برای حضور جوانان نخبه در کرسی‌های مهم و دادن فرصت آزمون و خطا سرشار از اصالت و صداقت است و این روحیه از شخصیتی که با حقوق اساسی ملل مختلف آشنایی دارد دور از انتظار نبود.

شورای نگهبان به دلایل متعددی برای آنچه در انتخابات‌های مختلف می گذرد توان اقناع افکار عمومی را به صورت حداکثری ندارد. نه تنها دکتر کدخدایی که از سخنگوی بعدی هم احتمالا نمی‌توان چنین انتظاری داشت لیکن این امید وجود دارد که بازبینی و اصلاح قوانین انتخاباتی کشور به خصوص در مجلس و ریاست جمهوری به سرانجام برسد تا هم انتخاب مردم دقیق تر و توام با آگاهی باشد و هم سخنگوی شورای نگهبان بتواند از تصمیمات دفاع کند. این موضوع پراهمیت باز هم به دست دکتر کدخدایی به عنوان رییس پژوهشکده شورای نگهبان و یکی از افراد معتمد نظام قابل پیگیری و پیشرفت است.

انتهای پیام/

برچسب ها: دکتر کدخدایی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

پیام تسلیت روابط عمومی شورای نگهبان درپی درگذشت عضو اسبق شورای نگهبان

بررسی طرح تقویت امنیت غذایی و رفع موانع تولیدات کشاورزی در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

علامه حسن زاده آملی به عنوان الگویی شایسته و الهام بخش در اذهان دانشوران حوزوی و دانشگاهی باقی خواهد ماند

احساس خطر نکردن از نفوذی‌ها ساده لوحی است

استفساریه مجلس درباره تامین ماده اولیه قیر پالایشگاه‌ها توسط شورای نگهبان تایید شد

آیت الله جنتی با صدور پیامی درگذشت علامه حسن‌زاده آملی را تسلیت گفت

اینفوگرافی| سیاست خارجی جهموری اسلامی ایران در قانون اساسی

سلسله نشست‌های نقد کتاب «حقوق اساسی»

سخنگوی شورای نگهبان درپی درگذشت علی لندی: این خاک قهرمان‌پرور است

مصوبه ساماندهی صنعت خودرو به مجلس بازگشت

پربازدید ها

رقابت شبیه سازی شورای نگهبان برگزار می‌شود + جزئیات

مروری بر سوابق علمی آیت الله حسینی خراسانی عضو جدید فقهای شورای نگهبان

دوره آموزشی تاریخ حقوق معاصر ایران برگزار می‌شود

انتشار شماره سی و سوم فصلنامه دانش حقوق عمومی

فراخوان دومین دوره رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان

مصوبه ساماندهی صنعت خودرو به مجلس بازگشت

لایحه واگذاری مالکیت مربوط به تاسیسات آب و فاضلاب توسط شورای نگهبان تایید شد

استعفای دکتر دهقان به اطلاع اعضای شورای نگهبان رسیده است

امیدوارم انتصاب آیت الله حسینی خراسانی در تقویت نظرات فقهی شورا موثر باشد/ تشکر از خدمات آیت الله آملی لاریجانی

آیت الله جنتی با صدور پیامی درگذشت آیت الله فقیه ایمانی را تسلیت گفت