کد خبر: ۷۹۱۱
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۹- 14 July 2021
ویژه‌نامه "سخنگوی صادق و امین"-۵

یادداشت اختصاصی احسان مازندرانی| دکتر کدخدایی؛ استاد قاهر و سخنگوی ماهر

یک روزنامه نگار اصلاح طلب نوشت که از عمق دانایی دکتر کدخدایی نسبت به جایگاهی که قرار داشت آگاه بودم و او را سخنگویی ماهر می‌دانستم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، احسان مازندرانی روزنامه نگار اصلاح طلب طی یادداشتی با اشاره به خدمات دکتر عباسعلی کدخدایی در حوزه رسانه‌ای شورای نگهبان نوشت: سال 1385 اوایل دوره دانشجویی مقطع کارشناسی در دانشکده خبر به اتفاق همکلاسی‌ها تصمیم گرفتیم ترم تابستانه بگذرانیم. یکی از دروس ارایه شده "تفسیر قانون اساسی" به عنوان پیش نیاز درس حقوق مطبوعات بود و ما هم بی خبر از نام استاد انتخاب واحد کردیم.

جلسه نخست مشغول شوخی بودیم که در کلاس باز و قامت دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان ظاهر شد و متوجه شدیم استاد کلاس است. برخی دنبال حذف آن درس افتادند و بنده هم پیشهاد دادم که اتفاقا برای چالش خوب است و بهتر است که بمانیم و کل کل کنیم. پیش از آغاز هر کلاس با همکلاسی‌ها می‌نشستیم و مواردی را که می‌توانستیم با استناد به آنها دکتر کدخدایی یا شورای نگهبان را به چالش بکشیم برنامه ریزی می‌کردیم.

در کلاس اما آنچه می‌گذشت دقیقا عکس انتظارت ما بود، یعنی آقای کدخدایی با اشراف دقیق و همه جانبه‌ای که بر قوانین اساسی، مدنی، جزایی و غیره داشت با جزییات چنان پاسخ‌های متقنی به ما می‌داد که جای چالش کننده و چالش شونده عوض می‌شد.

علاوه بر قوانین جمهوری اسلامی، وقتی بحث به سایر کشورها و تنوع دموکراسی در ملل دیگر می‌رسید باز هم شاهد اشراف دقیق دکتر کدخدایی بودیم. میانه آن ترم که در نهایت مقهور استاد قاهر شدیم و تن به کلاس و مطالب درس دادیم و یک نمره 10 ناقابل هم برای بنده به یادگار ماند!

چند روز پیش در خبرها خواندم که دکتر کدخدایی پس از 13 سال با کسوت سخنگویی شورای نگهبان خداحافظی می‌کند؛ متاثر شدم چون از عمق دانایی او نسبت به جایگاهی که قرار داشت آگاه بودم و او را سخنگویی ماهر می‌دانم. فارغ از اینکه شورای نگهبان با استفاده از تفسیر نظارت استصوابی در انتخابات‌های مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری چگونه عمل می‌کند و آیا به یک جناح سیاسی روی خوش نشان می‌دهد و جناح دیگر را به گوشه‌ای می‌راند یا خیر، خرسند شدم چون دکتر کدخدایی در شصت سالگی که با میانگین سنی مدیران ارشد اجرایی حتی جوان محسوب می شود، تصمیم گرفت جای خود را به یک سخنگوی جوان بدهد وگرنه چه کسی از ارتباط با رسانه، خبرنگاران و دیدن عکس خود در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها گریزان است؟! باز گذاشتن معبر برای حضور جوانان نخبه در کرسی‌های مهم و دادن فرصت آزمون و خطا سرشار از اصالت و صداقت است و این روحیه از شخصیتی که با حقوق اساسی ملل مختلف آشنایی دارد دور از انتظار نبود.

شورای نگهبان به دلایل متعددی برای آنچه در انتخابات‌های مختلف می گذرد توان اقناع افکار عمومی را به صورت حداکثری ندارد. نه تنها دکتر کدخدایی که از سخنگوی بعدی هم احتمالا نمی‌توان چنین انتظاری داشت لیکن این امید وجود دارد که بازبینی و اصلاح قوانین انتخاباتی کشور به خصوص در مجلس و ریاست جمهوری به سرانجام برسد تا هم انتخاب مردم دقیق تر و توام با آگاهی باشد و هم سخنگوی شورای نگهبان بتواند از تصمیمات دفاع کند. این موضوع پراهمیت باز هم به دست دکتر کدخدایی به عنوان رییس پژوهشکده شورای نگهبان و یکی از افراد معتمد نظام قابل پیگیری و پیشرفت است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

با تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری اقدامات او اعتبار شرعی و قانونی پیدا می‌کند

ثبت تجارب انتخاباتی در شورای نگهبان و بهره‌گیری از آن‌ها در اصلاح فرآیندها و روش‌ها

نظارت بر انتخابات با بهره‌گیری از دانش روز و امکانات فنی

نظرات برخی از اعضای شورای نگهبان: این نهاد وظایف خطیری دارد/ ملاک شرع و قانون اساسی است

دکتر اصلانی: مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران نقش مهم و اثرگذاری دارند/ اراده عموم ملت از صندوق‌های رای بیرون می‌آید

واقعیت ویرانگر در غزه بیانگر همه‌ ابعاد و عناصر نسل‌کشی است

دکتر ره‌پیک: فرآیندهای انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری مطابق قانون انجام شد/ اجرای کامل سیاست‌های کلی انتخابات ضروری است

فیلم | روزی برای شناخت نگهبان قانون اساسی

انتخاب اعضای هیات‌رئیسه شورای نگهبان برای یک سال آینده

برگزاری انتخابات زودهنگام؛ نمایش ثبات و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران

پربازدید ها

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

انتخاب اعضای هیات‌رئیسه شورای نگهبان برای یک سال آینده

توئیت سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اخذ رای در دکل‌های حفاری نفتی

۲ تصویر از ۲ عضو باسابقه شورای نگهبان در حاشیه مراسم تنفیذ حکم دومین رئیس‌جمهور

دستاوردها و نتایج انتخابات‌های اخیر؛ از تحقق اراده مردم تا تجاربی که برای مجریان و ناظران به دست آمد