کد خبر: ۷۹۰۲
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۰- 14 July 2021
ویژه‌نامه "نبض نظام"-۴

یادداشت اختصاصی حمیدرضا مقدم‌فر| شورای نگهبان؛ قله استراتژیک نظام

حمید رضا مقدم فر استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائیل سیاسی طی یادداشتی در تبیین جایگاه شورای نگهبان، این نهاد را قله استراتژیک نظام دانست.

یادداشت اختصاصی حمیدرضا مقدم‌فر| شورای نگهبان؛ قله استراتژیک نظام

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، حمید رضا مقدم فر استاد دانشگاه و مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران در یادداشتی به مناسبت 26 تیر سالروز تاسیس شورای نگهبان، به تبیین جایگاه این نهاد پرداخت. متن کامل این یادداشت به شرح ذیل است:

بسمه‌تعالی

نظام جمهوری اسلامی متکی به دو رکن «جمهوریت» و «اسلامیت» است که هویت واقعی او را نشان می‌دهد. به طوری که مخدوش شدن هر یک از این دو رکن به مخدوش شدن اصل نظام خواهد انجامید.

بنابراین مراقبت از این هر دو به عنوان یک واقعیت واحد که هر یک مقوم آن دیگری و مؤید آن است اصلی اساس در حفظ و ماندگاری انقلاب اسلامی است.

در قانون اساسی این وظیفه مهم برعهده شورای نگهبان گذاشته شده است و شورای نگهبان برخلاف تصور مشهور اگر چه حافظ«اسلامیت» نظام از طریق انطباق مصوبات مجلس شورای اسلامی با قوانین اسلام و شرع مقدس است اما به دلیل آن که وظیفه انطباق این مصوبات با قانون اساسی که میثاق ملی و آیینه خواست واراده ملت ایران است را نیز بر عهده دارد، باید این شورا را حافظ «جمهوریت» نظام نیز محسوب کرد.

این وظیفه مهم، شورای نگهبان را در بین ارکان نظام دارای جایگاهی ویژه و ممتاز کرده است که به تعبیری باید آن را «قله استراتژیک نظام» دانست.

علت هجمه‌های دشمنان قسم خورده انقلاب، امام(ره) و شهدا به این نهاد مقدس در طول حیات جمهوری اسلامی را باید با این دید تحلیل و تفسیرکرد. دشمنان قله استراتژیک نظام را برای مقابله با پیشروندگی انقلاب اسلامی هدف گرفته‌اند و به خوبی تشخیص داده‌اند با اعتبار زدایی و هجمه‌ به این نهاد اصل نظام اسلامی و شاکله و ماهیت انقلاب اسلامی دچار خدشه و چالش جدی خواهد شد که امامین انقلاب اسلامی با دفاع همیشگی از این نهاد تلاش کرده‌اند این خطر را از انقلاب اسلامی دور سازند.

از سوی دیگر ترکیب اعضای این شورا نیز مؤید همسانی و همسازی دو عنصر«جمهوریت» و «اسلامیت» است.

6 فقیه عادل، اسلام شناس، پرهیزگار و آگاه به مقتضیات زمان و مکان از سوی رهبر معظم انقلاب که خود ایشان با واسطه مجلس خبرگان رهبری منتخب مردم هستند، انتخاب می‌شوند و 6 حقوقدان نیز با معرفی رئیس قوه قضاییه از سوی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند. با این حال این شورا توسط برخی از بدخواهان نظام همواره به عنوان یک نهاد انتصابی با هدف القای شکاف بین این شورا و مردم معرفی می‌شود.

واقعیت آن است که عملکرد این شورا در طی بیش از چهل سال از عمر پربرکت انقلاب اسلامی نقش بی‌بدیلی در حفظ و تداوم انقلاب اسلامی داشته است بنابراین باید امروز شهادت دهیم باز بودن چشم این «ناظر امین» باعث شده است چشم طمع دشمنان از انقلاب اسلامی دور شود.

این نهاد مبارک مهم‌ترین مانع نفوذ عناصر نفوذی و مخرب به ارکان نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور است که اگر نبود صلابت، اقتدار و شجاعت این نهاد، نظام اسلامی ضربات هولناکی را از نفوذی‌ها محتمل می‌شد.

اگر چه عملکرد این نهاد مانند همه نهادها و دستگاه‌ها می‌تواند مورد نقد و انتقاد قرارگیرد اما عقلانیت انقلابی اقتضا می‌نماید هر نقد و حتی هر اعتراضی با رویکرد منصفانه و با هدف صیانت از اصل این نهاد صورت بپذیرد.
همان طور که امامین انقلاب اسلامی در برخی از موارد تذکرات یا انتقادهایی به این نهاد داشته اند اما در عین حال همواره ضامن حفظ شأن و اعتبار آن و مدافع تصمیم‌ها و مصوبات قانونی آنها بوده‌اند.

البته از اعضای محترم این شورا انتظار می‌رود که خود بیش از دیگران مراقب حفظ شأن و حرمت این نهاد باشند.

از آنجا که در اصل تدین، تقوا و خیرخواهی اعضای محترم شورای نگهبان هیچگونه تردیدی وجود ندارد این انتظار به جایی است که خود این اعضا با تحلیل نقدها و اعتراضات به علل آن بیندیشند و با اصلاح روندها و فرایندهای ساری و جاری در این نهاد، چه در تصویب مصوبات مجلس شورای اسلامی و چه درباره امر نظارت بر انتخابات بر شأن و اعتبار این نهاد بیش از پیش بیفزایند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

حضور دادستان کل کشور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات؛ تاکنون تخلف خاصی صورت نگرفته است

دکتر طحان‌نظیف از روند اخذ رای در شعبه مسجد جامع ابوذر هم بازدید کرد

بازدید سخنگوی شورای نگهبان از روند اخذ رای در شعبه حسینیه ارشاد

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم