کد خبر: ۷۹۰۲
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۰- 14 July 2021
ویژه‌نامه "نبض نظام"-۴
حمید رضا مقدم فر استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائیل سیاسی طی یادداشتی در تبیین جایگاه شورای نگهبان، این نهاد را قله استراتژیک نظام دانست.

یادداشت اختصاصی حمیدرضا مقدم‌فر| شورای نگهبان؛ قله استراتژیک نظام

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، حمید رضا مقدم فر استاد دانشگاه و مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران در یادداشتی به مناسبت 26 تیر سالروز تاسیس شورای نگهبان، به تبیین جایگاه این نهاد پرداخت. متن کامل این یادداشت به شرح ذیل است:

بسمه‌تعالی

نظام جمهوری اسلامی متکی به دو رکن «جمهوریت» و «اسلامیت» است که هویت واقعی او را نشان می‌دهد. به طوری که مخدوش شدن هر یک از این دو رکن به مخدوش شدن اصل نظام خواهد انجامید.

بنابراین مراقبت از این هر دو به عنوان یک واقعیت واحد که هر یک مقوم آن دیگری و مؤید آن است اصلی اساس در حفظ و ماندگاری انقلاب اسلامی است.

در قانون اساسی این وظیفه مهم برعهده شورای نگهبان گذاشته شده است و شورای نگهبان برخلاف تصور مشهور اگر چه حافظ«اسلامیت» نظام از طریق انطباق مصوبات مجلس شورای اسلامی با قوانین اسلام و شرع مقدس است اما به دلیل آن که وظیفه انطباق این مصوبات با قانون اساسی که میثاق ملی و آیینه خواست واراده ملت ایران است را نیز بر عهده دارد، باید این شورا را حافظ «جمهوریت» نظام نیز محسوب کرد.

این وظیفه مهم، شورای نگهبان را در بین ارکان نظام دارای جایگاهی ویژه و ممتاز کرده است که به تعبیری باید آن را «قله استراتژیک نظام» دانست.

علت هجمه‌های دشمنان قسم خورده انقلاب، امام(ره) و شهدا به این نهاد مقدس در طول حیات جمهوری اسلامی را باید با این دید تحلیل و تفسیرکرد. دشمنان قله استراتژیک نظام را برای مقابله با پیشروندگی انقلاب اسلامی هدف گرفته‌اند و به خوبی تشخیص داده‌اند با اعتبار زدایی و هجمه‌ به این نهاد اصل نظام اسلامی و شاکله و ماهیت انقلاب اسلامی دچار خدشه و چالش جدی خواهد شد که امامین انقلاب اسلامی با دفاع همیشگی از این نهاد تلاش کرده‌اند این خطر را از انقلاب اسلامی دور سازند.

از سوی دیگر ترکیب اعضای این شورا نیز مؤید همسانی و همسازی دو عنصر«جمهوریت» و «اسلامیت» است.

6 فقیه عادل، اسلام شناس، پرهیزگار و آگاه به مقتضیات زمان و مکان از سوی رهبر معظم انقلاب که خود ایشان با واسطه مجلس خبرگان رهبری منتخب مردم هستند، انتخاب می‌شوند و 6 حقوقدان نیز با معرفی رئیس قوه قضاییه از سوی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند. با این حال این شورا توسط برخی از بدخواهان نظام همواره به عنوان یک نهاد انتصابی با هدف القای شکاف بین این شورا و مردم معرفی می‌شود.

واقعیت آن است که عملکرد این شورا در طی بیش از چهل سال از عمر پربرکت انقلاب اسلامی نقش بی‌بدیلی در حفظ و تداوم انقلاب اسلامی داشته است بنابراین باید امروز شهادت دهیم باز بودن چشم این «ناظر امین» باعث شده است چشم طمع دشمنان از انقلاب اسلامی دور شود.

این نهاد مبارک مهم‌ترین مانع نفوذ عناصر نفوذی و مخرب به ارکان نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور است که اگر نبود صلابت، اقتدار و شجاعت این نهاد، نظام اسلامی ضربات هولناکی را از نفوذی‌ها محتمل می‌شد.

اگر چه عملکرد این نهاد مانند همه نهادها و دستگاه‌ها می‌تواند مورد نقد و انتقاد قرارگیرد اما عقلانیت انقلابی اقتضا می‌نماید هر نقد و حتی هر اعتراضی با رویکرد منصفانه و با هدف صیانت از اصل این نهاد صورت بپذیرد.
همان طور که امامین انقلاب اسلامی در برخی از موارد تذکرات یا انتقادهایی به این نهاد داشته اند اما در عین حال همواره ضامن حفظ شأن و اعتبار آن و مدافع تصمیم‌ها و مصوبات قانونی آنها بوده‌اند.

البته از اعضای محترم این شورا انتظار می‌رود که خود بیش از دیگران مراقب حفظ شأن و حرمت این نهاد باشند.

از آنجا که در اصل تدین، تقوا و خیرخواهی اعضای محترم شورای نگهبان هیچگونه تردیدی وجود ندارد این انتظار به جایی است که خود این اعضا با تحلیل نقدها و اعتراضات به علل آن بیندیشند و با اصلاح روندها و فرایندهای ساری و جاری در این نهاد، چه در تصویب مصوبات مجلس شورای اسلامی و چه درباره امر نظارت بر انتخابات بر شأن و اعتبار این نهاد بیش از پیش بیفزایند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

طرح نحوه انتصاب اشخاص در مشاغل حساس برای رفع برخی ابهامات و ایرادات به مجلس بازگشت

مرحله چهارم رقابت شبیه سازی شورای نگهبان برگزار شد

ایراد هیئت عالی نظارت مجمع به طرح سامان‌دهی صنعت خودرو/ بررسی در شورای نگهبان به هفته بعد موکول شد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳ آذر ۱۴۰۰

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت سالروز تشکیل بسیج مستضعفین

مسئولین تمام تلاش خود را برای حل مشکلات اقتصادی به کار گیرند/ مشکلات با روحیه بسیجی حل می‌شود

دومین آزمون ملی قانون اساسی برگزار می‌شود

مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان برگزار شد

اینفوگرافی| رئیس قوه قضاییه در قانون اساسی

گزارش تصویری بازدید آیت‌الله حسینی خراسانی از پژوهشکده شورای نگهبان

پربازدید ها

جزئیات ایراد شورای نگهبان به طرح «تسهیل در صدور مجوز‌های کسب و کار»

بررسی طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار در پژوهشکده شورای نگهبان

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار برای رفع ابهامات جزئی به مجلس بازگشت

مولابیگی به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شد

شورای نگهبان طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» را تأیید کرد

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

ابهامات شورای نگهبان به طرح واردات خودرو برطرف شود مخالفتی با آن نداریم/ نظارت هیات عالی مجمع بر مصوبات قانونی است

نظر شورای نگهبان درباره طرح پشتیبانی و رفع موانع تولید کشاورزی

ایراد منطقی شورای نگهبان به مصوبه تسهیل مجوزهای کسب و کار/ برخی تیترها "عجیب" است