کد خبر: ۷۸۸۷
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۲- 08 July 2021
عضو شورای نگهبان تشریح کرد:

بررسی دو لایحه موافقت‌نامه و دو اساسنامه در جلسه شورای نگهبان

دکتر طحان نظیف در ادامه سلسله گزارش‌های خود به مردم، گزارشی از جلسه روز چهارشنبه شورای نگهبان ارائه کرد.

بررسی دو لایحه موافقت‌نامه و دو اساسنامه در جلسه شورای نگهبان

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در گزارش ۸۳ از سلسله گزارش‌های خود به مردم از جلسات شورای نگهبان نوشت:

شورای نگهبان چهارشنبه نهم تیرماه سال ۱۴۰۰ صبح و عصر جلسه داشت.

در جلسه صبح، بررسی گزارش «انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی» در دستور كار شورا بود و پس از طرح مباحث در این خصوص، نهایتاً اعضای شورای نگهبان، صحت انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در برخی حوزه‌های انتخابیه را مورد تایید قرار داد و مقرر گردید در خصوص برخی نیز موارد بررسی بیشتری صورت گیرد و مجددا گزارش آن جهت تصمیم‌گیری به جلسه ارائه گردد. همچنین صحت «انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری» در هر چهار حوزه‌ای كه انتخابات برگزار شده بود نیز مورد تایید قرار گرفت.

دستور بعدی شورا، مصوبات متعدد دریافتی از مجلس شورای اسلامی بود.

در «لایحه موافقت‌نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اسلامی افغانستان در خصوص ارتباط بین‌المللی راه‌آهن»، فقهای شورا یك اشكال داشتند و آن اشكال، اطلاق ماده ۴ لایحه، نسبت به رعایت موافقت‌نامه‌ها یا کنوانسیون‌های بین‌المللی مصوب پیش از انقلاب اسلامی و همچنین اطلاق اعمال قوانین و مقررات جاری طرف مقابل خلاف موازین شرع بود.

در «لایحه تصویب اصلاحات موافقت‌نامه (كنوانسیون) بین‌المللی استانداردهای آموزش، صدور گواهی‌نامه و نگهبانی برای دریانوردان (اس‌تی‌اس‌دبلیو۱۹۷۸ (۱۳۵۷))» نیز با توجه به اینکه برخی از اسناد مورد ارجاع از جمله «آئین‌نامه اجرایی اسناد سازمان بین‌المللی دریانوردی (آئین‌نامه ای.ای.ای)» مذکور در پیوست ۹ و «آئین‌نامه بین‌المللی ایمنی برای کشتی‌های استفاده‌کننده از گازها یا سایر سوخت‌های دارای نقطه اشتعال پایین (آئین‌نامه آی.جی.اف)» در پیوست ۶، به‌همراه مصوبه ارسال نشده بود، از نظر اعضا امکان اظهارنظر در خصوص آنها ممکن نبود، لذا مقرر گردید كه موارد مذکور ارسال شود تا اظهارنظر امكان‌پذیر باشد.

در جلسه عصر، علی‌رغم اینكه چند مصوبه مجلس در صف بررسی بود، به‌خاطر این كه از زمان تصویب بعضی از اساسنامه‌های مصوب هیات وزیران مدتی گذشته بود، این اساسنامه‌ها در دستور قرار گرفت.

اولین مورد، «اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران» بود كه در مرحله قبل با ابهامات و ایرادات متعدد شورای نگهبان مواجه شده بود و با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد، اصلاحات انجام شده از سوی دولت، رافع ابهامات و ایرادات شورا بوده است و در نهایت این اساسنامه مورد تایید شورای نگهبان واقع شد.

دستور بعدی اساسنامه جدید بانك سپه بود كه بخش‌هایی از آن در این جلسه بررسی شد و مابقی آن به علت اتمام وقت به جلسات بعدی موكول شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری حضور سخنگوی شورای نگهبان در جمع ناظران انتخاباتی استان قزوین

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)

پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه قزوین با سخنگوی شورای نگهبان/ دکتر طحان‌نظیف: نگاه سیاسی و جناحی نداریم؛ در بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کردیم

دکتر صادقی‌مقدم: آرای مردم با دقت و امانتداری اخذ و شمارش خواهد شد

فعالان شبکه مردمی نظارت، مدافعان حریم مردم سالاری دینی هستند/ صیانت از آراء تک‌تک مردم با رعایت کامل بی‌طرفی را وظیفه خود می‌دانیم

اقدام خصمانه کانادا، مغایر با مفاد منشور ملل متحد و موازین حقوق بین‌الملل است

چشم دوست و دشمن به انتخابات ایران است / همه پایبند قانون و اخلاق باشند

دولت نقش مهمی در اداره کشور و زندگی مردم دارد

سلوک، معنویت، اخلاق و دیانت را از بزرگان یاد بگیریم

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

دکتر طحان‌نظیف: بررسی صلاحیت‌ها طبق قانون انجام می‌شود/ برگزاری انتخابات الکترونیک در حال بررسی است

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها به پایان نرسیده/ از بخشی از مهلت دوم نیز استفاده خواهد شد