کد خبر: ۷۸۳۱
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶- 17 June 2021
دکتر کدخدایی:

مردم از طریق "سامانه مردم ناظر" تخلفات احتمالی را گزارش کنند

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مردم عزیز برای گزارش تخلفات میتوانند از ناظرینی که در شعب وجود دارند استفاده کنند و ناظرین ما هم به مراجع بالاتر گزارش خواهند کرد و اگر لازم باشد از طریق سامانه هایی که در نظر گرفته شده است همانند "سامانه مردم ناظر" که در دسترس می باشد استفاده کنند.

مردم از طریق

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، ظهر امروز دکتر کدخدایی سخنگو و عضو حقوقدان شورای نگهبان در مصاحبه با رادیو گفتگو ضمن تبریک ایام مبارک دهه کرامت و میلاد علی بن موسی الرضا گفت: شورای نگهبان به استناد به اصل ۹۹ قانون اساسی وظیفه نظارتی خودش را بر انتخابات،انجام می‌دهد و طبیعتاً ما فردا انتخابات سراسری ریاست‌جمهوری به اضافه‌ی انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری را خواهیم داشت.

دکتر کدخدایی ادامه داد: انتخابات ریاست جمهوری و اصولاً هر انتخاباتی استفاده از حق تعیین سرنوشت مردم هست و مردم هم باید این اطمینان را داشته باشند که از آرای آنها به درستی پاسداری و صیانت می‌شود و امانتی را که به مسئولین میسپارند به خوبی از آنها مراقب می شود.

وی گفت: ما با استناد به اصول قانون اساسی و قوانین عادی نظارت موثر را باید اعمال کنیم و تمهیداتی را اندیشیده ایم و در طول یکسال گذشته آموزش هایی را جهت رعایت مقررات و برگزاری صحیح و قانونی انتخابات به ناظرین خود داده ایم.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: فردا حدود ۲۵۰ هزار الی ۲۸۰ هزار نفر از ناظرین ما بر سر صندوق‌ها حاضر هستند، میانگین بین ۳ الی ۵ نفر در هر شعبه بر روند انتخابات نظارت میکنند، از این جهت می خواهیم این اطمینان را به مردم خوبمان بدهیم که هیچ جای نگرانی نیست، کوچکترین تخلف احتمالی از چشمان تیزبین ناظرین ما مخفی نخواهد بود و ما قطعاً با آن برخورد خواهیم کرد.

دکتر کدخدایی گفت: در موضوع تعرفه ها کارهای بسیار خوبی انجام شده است و برای اینکه هیچ نگرانی ای در کمبود تعرفه وجود نداشته باشد تعرفه ها 10درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است و در انتشار و توزیع تعرفه‌ها ناظرین ما حضور فعال دارند و علاوه بر آن بازرسین ویژه‌ای را از روز گذشته به استان های مختلف اعزام کردیم و استان‌ها هم می توانند برای شهرستان های خود، بازرسانی را اعزام بکنند.

وی افزود: کارشناسان خبره ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات ما که در تهران متمرکز هستند هم حضور دارند و به صورت برخط روند برگزاری انتخابات را رصد می کنند.

وی گفت: اگر گزارشی یا تخلفی و شکایتی وجود داشته باشد به ستاد مرکزی ارسال خواهد شد و ما هم می توانیم به لحظه آنها را بررسی کنیم و اگر در واقع موانعی وجود داشته باشد آن موانع را برطرف کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: من فکر میکنم میتوانیم اطمنیان خوبی را در باب روند انتخابات به مردم عزیزمان بدهیم، با توجه به این که تمهیداتی در حوزه های تعرفه‌ و بهداشت هم که بحث ویروس منحوس کرونا وجود دارد اندیشیده شده است و ما اعلام کردیم که هم سلامت انتخابات و هم سلامت مردم برای ما اهمیت دارد.

دکتر کدخدایی با بیان اینکه تمهیداتی برای بحث بهداشتی در شعب انجام شده است گفت: اقدامات خوبی همانند بحث فاصله گذاریها و ضدعفونی کردن شعب و ملزومات انتخابات و تلاش برای برگزاری انتخابات در فضاهای باز که جریان هوا عبور و مرور داشته باشد را مد نظر قرار داده ایم.

وی ادامه داد: در این دور از انتخابات یک نفر به عنوان ناظر با هماهنگی وزارت بهداشت بر روند بهداشتی شعب نظارت خواهد داشت و فکر می‌کنیم جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود و مردم با اطمینان کامل، سر صندوق ها حاضر باشند تا این رویداد سرنوشت‌ساز را رقم بزنند تا جمهوریت نظام محقق شود.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مردم عزیز برای گزارش تخلفات میتوانند از ناظرینی که در شعب وجود دارند استفاده کنند و ناظرین ما هم به مراجع بالاتر گزارش خواهند کرد و اگر لازم باشد از طریق سامانه هایی که در نظر گرفته شده است همانند "سامانه مردم ناظر" که به راحتی در فضای اینترنت در دسترس می باشد استفاده کنند و برای ارسال گزارشات هیچ مانعی وجود ندارد و پایگاه های متفاوتی برای اعلام گزارش و اعتراض و شکایت وجود دارد و دوستان ما در شورای نگهبان آنها را با دقت بررسی خواهند کرد.

دکتر کدخدایی در پایان گفت: انشالله فردا همه ما پای صندوق ها حاضر خواهیم شد و امیدواریم بتوانیم از حق تعیین سرنوشت خودمان پاسداری کنیم و پاسخی به دشمنان مردم و کشورمان بدهیم که در این ۴۲ سال تلاش داشتند مردم ما را نا امید بکنند، ببینند که ناامیدی در بین مردم ما راهی ندارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فیلم| نشست خبری دکتر طحان نظیف با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی

سخنگوی شورای نگهبان: نامزد‌ها ۶۲ هزار نماینده برای نظارت بر رای‌گیری معرفی کردند/ تنوع کاندیدا‌ها زیاد و تعداد آن‌ها بی‌نظیر است

گزارش تصویری نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی

یادداشت دکتر کدخدایی درباره مشارکت در انتخابات

سخنگوی شورای نگهبان: ۲۳۰ هزار ناظر مردمی بر امر انتخابات نظارت خواهند کرد/ با اراده و خواست مردم مجالس آینده شکل می‌گیرد

نشست خبری بین‌المللی سخنگوی شورای نگهبان فردا برگزار می‌شود

گفتگوی صریح سخنگوی شورای نگهبان در صدا و سیما؛ نامزدها وعده‌های خارج از اختیارات قانونی ندهند/ امروز اگر کسی بگوید مشارکت مهم نیست، دلسوز مردم و کشور نیست

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه صنعتی شریف

درخواست سخنگوی شورای نگهبان از دانشجویان برای نقش‌آفرینی در انتخابات و معرفی نامزد‌های شایسته به مردم/ خواست مردم ترکیب مجلس آینده را مشخص خواهد کرد؛ بیش از ۱۵ هزار نفر تاییدصلاحیت شدند

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رای

پربازدید ها

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

آیت‌الله مدرسی‌یزدی: اسلام پیش از همه مدافع حقوق بشر بوده است/ داوطلبان انتخابات مجلس از سلایق و افکار مختلف هستند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود