کد خبر: ۷۸۰۰
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲- 07 June 2021
دکتر کدخدایی در گفتگو با رادیو انتخاب:

در بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری فقط احراز صلاحیت داریم

سخنگوی شورای نگهبان با تأکید بر اینکه در بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری فقط احراز صلاحیت داریم، گفت: اصولاً نسبت به كسانی كه صلاحیتشان احراز نمی‌شود، رد صلاحیت یا عدم تأیید گفته نمی‌شود و قانونگذار هم مرحله‌ای برای شكایت آنها در نظر نگرفته است.

در بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری فقط احراز صلاحیت داریم

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان در گفتگوی تلفنی با رادیو انتخاب درباره احراز و عدم احراز صلاحیت توضیح داد: قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و یا مجلس خبرگان رهبری درباره احراز صلاحیت‌ها اعلام كرده است كه پس از بررسی‌ها، صلاحیت فرد تأیید می‌شود و یا نمی‌شود که در جامعه به عدم تأیید شدن، رد صلاحیت می‌گویند.

وی ادامه داد: در این موارد، قانون تصریح کرده است شواری نگهبان باید دلایل رد صلاحیت را به فرد داوطلب اعلام كند و اگر مستندانی وجود دارد به فرد ارائه نماید تا مجدداً بررسی‌های لازم انجام شود؛ همچنین مراحلی برای اعتراض و شكایت‌های داوطلبان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در نظر گرفته شده است.

دکتر کدخدایی درباره قانون انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در این قانون مقرر شده شورای نگهبان از بین ثبت‌نام‌كنندگان، افرادی که واجد شرایط اصل ۱۱۵ قانون اساسی هستند را احراز صلاحیت و اسامی آن‌ها را به وزارت كشور اعلام می‌كند و نسبت به سایر افرادی که احراز صلاحیت نشدند، قانون ساكت است و هیچ موردی را ذكر نكرده است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه در بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری فقط احراز صلاحیت داریم، گفت: اصولاً نسبت به كسانی كه صلاحیتشان احراز نمی‌شود، رد صلاحیت یا عدم تأیید گفته نمی‌شود و قانونگذار هم مرحله‌ای برای شكایت آنها در نظر نگرفته است.

دکتر کدخدایی تأكید كرد: افرادی كه ثبت‌نام كردند و صلاحیتشان احراز نشده است دلیل بر این نیست كه دارای مسائلی بوده باشند؛ ممكن است صلاحیت‌های مدیریتی ویژه‌ای هم داشته باشند اما شورای نگهبان در نظام رأی‌گیری برای احراز صلاحیت آن‌ها به جمع‌بندی نرسیده است.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در پاسخ به این سئوال كه آیا این شورا تبلیغات كاندیداها را نظارت می‌كند یا خیر، گفت: آنچه كه در قانون برای شورای نگهبان در نظر گرفته شده، این است كه اگر نامزدهای انتخاباتی رفتاری داشته باشند یا مدارک و مستندانی از آن‌ها به شورای نگهبان برسد که در صلاحیت آنها تأثیرگذار باشد، این شورا می‌تواند تجدید نظر كند و این تنها موضوعی است كه در قانون وجود دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

صهیونیسم جهانی از صحنه روزگار محو خواهد شد

ما از مردم غزه تا نابودی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنیم

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

با حضور حماسی در روز قدس نابودی اسرائیل را به مظلومان بشارت بدهیم

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

نظر شورای نگهبان درباره لایحه برنامه پنجساله هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران

اعلام صحت انتخابات در ۸۱ حوزه انتخابیه دیگر توسط سخنگوی شورای نگهبان/ تعداد حوزه‌های تاییدشده به ۱۳۳ رسید

لایحه کولبری تایید شد و مدت زمان سربازی کاهش یافت/ انتخابات الکترونیک در مرحله دوم برگزار می‌شود

تایید صحت انتخابات مجلس در ۵۲ حوزه انتخابیه از ۱۱ استان/ سخنگوی شورای نگهبان: وضعیت سایر حوزه‌ها در روز‌های آینده اعلام می‌شود

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

نظر شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی کارکنان دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

صحت انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شد/ اعلام صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵۶ حوزه دیگر + اسامی

صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه تایید شد/ مرحله دوم ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار می‌شود

۴۵ مصوبه مجلس در سال ۱۴۰۲ در شورای نگهبان بررسی شد/ مانند همه دوره‌ها گزارش‌ها و شکایات داشتیم، اما انتخابات در سلامت کامل برگزار شد