کد خبر: ۷۷۳۸
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۰- 21 May 2021
دکتر طحان‌نظیف:
عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: در شورای نگهبان ضابطه حاکم است و به هیچ وجه اعمال سلیقه نمی‌شود؛ در مورد انتخابات ریاست جمهوری، ما فقط نگاهمان به مر قانون است.

شورای نگهبان بر اساس قانون و ضوابط شرعی حکم می‌کند/ در شورای نگهبان مصلحت‌سنجی و اعمال سلیقه نمی‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان‌نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان با حضور در برنامه «قرن جدید» سایت آپارات به پرسش‌های مطرح شده پاسخ داد که اهم اظهارات وی به شرح زیر است؛

* مراحل پنج‌گانه تمدن نوین اسلامی توسط رهبر معظم انقلاب ترسیم شده است که ما باید در قرن جدید مراحل باقی‌مانده از آن را تکمیل کنیم.

* ما برخی ساختارها را در ابتدای انقلاب داشته‌ایم و در آن زمان کارآمد هم بوده‌اند، اما امروز پاسخگوی نیازهای ما نیستند اهداف تغییر نکرده است اما طرق و اقتضائات تغییر کرده‌اند. در این جاها است که ما نیاز به اصلاح و تحول داریم.

* ما قرار است که اسلام را در شئون مختلف کشور پیاده کنیم و امروز باید بررسی کنیم که در این زمینه چه میزان توفیق داشته‌ایم، ما باید نگاه کنیم که بعد از ۴۰ سال قوانین و ساختارهای ما چقدر به اسلام نزدیک است و وقتی بررسی می‌کنیم می‌بینیم که در برخی از حوزه‌ها نگاه، نگاه حداقلی بوده است و به تعبیری نگاه عدم مغایرت با شرع بوده است و نگاه انطباقی و حداکثری نبوده است.

* شورای نگهبان حتماً علاقه دارد که به این سمت حرکت کند اما بعضی از موضوعات چند وجهی هستند، مثلاً حوزه‌های علمیه باید به این موضوع ورود کنند و نگاه‌شان را تغییر دهند، این مطالبه را مقام معظم رهبری سال‌ها قبل، از حوزه‌های علمیه مطرح کرده بودند؛ حوزه‌های علمیه باید درگیر این مسائل باشند.

* ممکن است در جایی نیاز شود که قانون اساسی را اصلاح کنیم این هیچ اشکالی ندارد من احساس می‌کنم، از موضوع اصلاح قانون اساسی تابو ساخته شده است. اصلاحات طبیعتاً در ادبیات من یک اصلاحات رو به جلو است. ما نمی‌خواهیم به عقب برگردیم، ما می‌خواهیم یک گام به جلو پیش برویم و ما دنبال تضمین اسلامیت نظام هستیم.

* گاهی وقت‌ها وقتی چند مصوبه را جدا بررسی می‌کنیم می‌بینیم هیچکدام خلاف شرع و قانون اساسی نیستند اما وقتی همه اینها با هم انجام می‌شوند مغایرت با قانون اساسی یا شرع پیدا می‌کنند، باید سیستماتیک و نظام‌مند به این موضوعات نگاه کرد. یک تمدن شاخصه‌هایی دارد که اجزائش باید با هم به صورت شبکه‌ای قابل جمع و سازگار باشند.

* وقتی مصوبه‌ای از طریق مجلس به ما ارسال می‌شود ما برای بررسی آن، جلسه تشکیل نخواهیم داد تا بازوهای مشورتی و تخصصی ما درباره آن اظهارنظر کنند و این بازوهای مشورتی، پژوهشکده و مجمع مشورتی فقهی شورای نگهبان هستند که به لحاظ قانونی و فقهی مشورت‌های تخصصی می‌دهند.

* شورای نگهبان مصلحت‌سنجی نمی‌کند و بر اساس قانون و ضوابط شرعی حکم می‌کند.

* مصلحت به معنای فقهی‌اش در شورای نگهبان مد نظر فقها قرار دارد اما اگر با در نظر گرفتن آن هم، باز با مصوبه شورای نگهبان مخالفت شود، مرحله دیگری وجود دارد و آن هم مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

* در شورای نگهبان ضابطه حاکم است و به هیچ وجه اعمال سلیقه نمی‌شود و تأکید همه اعضاء بر اجرای مر قانون است.

* در مورد انتخابات ریاست جمهوری، ما فقط نگاهمان به مر قانون است و در این‌باره قانون اساسی همه چیز را مشخص کرده است و ما چیزی را به این موارد نمی‌توانیم اضافه یا کم کنیم.

* رئیس‌جمهور باید برای اداره کشور برنامه داشته باشد، امروز مهمترین چالش جمهوری اسلامی چالش کارآمدی است، مردم اگر کارآمدی را حس نکنند ممکن است سرمایه اجتماعی نظام و مشروعیت نظام دچار خدشه شود. کسی باید انتخاب شود که بتواند عنصر کارآمدی را نمایان کند.

* شورای نگهبان از شکست یا پیروزی هیچ فرد یا گروهی خوشحال یا ناراحت نمی‌شود، البته خوشحال می‌شود که کسی با تمامی اوصاف قانون اساسی کار را در دست بگیرد.

* در باب تأثیر گفتمان دولت جوان حزب‌اللهی بر روند شورای نگهبان باید گفت که در بعضی موارد حس می‌شود که این پوست‌اندازی لازم است که در مدیریت کشور انجام شود؛ اما در هر صورت اگر ما شرط لازم را جوانی بدانیم شرط کافی جوانی نیست.

* اگر جوانی بود که در کنار جوانی‌اش عنصر تخصص، کارآمدی و مدیر و مدبر بودن را داشته باشد، شورای نگهبان توجه و بررسی خواهد کرد.

فیلم کامل گفتگو با دکتر طحان نظیف را در زیر مشاهد کنید:

برچسب ها: دکتر طحان نظیف
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

نرم افزار تلفن همراه جمهور به روز شد

شیعیان در زمینه کمک به نیازمندان از امام مجتبی(ع) الگو بگیرند

نشست صمیمی سخنگوی شورای نگهبان با جمعی از فعالان شبکه اجتماعی برگزار شد + تصاویر

آیت‌الله جنتی با صدور پیامی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین زرگر را تسلیت گفت

تعیین سرنوشت هم یک حق است و هم یک تکلیف سیاسی و مسئولیت اجتماعی/ قانون اساسی اعتبار فرانسلی دارد

تمدید مهلت ثبت نام در دومین دوره رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان

آغاز کلاس‌های مدرسه قانون و قانونگذاری

آیت‌الله جنتی با صدور پیامی درگذشت برادر آیت‌الله مکارم شیرازی را تسلیت گفت

کرسی نقد و مناظره با موضوع الزامات حقوقی نظارت شورای نگهبان

ژن توطئه همواره در آمریکایی ها وجود دارد

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

رقابت شبیه سازی شورای نگهبان برگزار می‌شود + جزئیات

حادثه عاشورا آثاری بی‌سابقه در تاریخ اسلام به جای گذاشت

دوره آموزشی تاریخ حقوق معاصر ایران برگزار می‌شود

انتشار شماره سی و سوم فصلنامه دانش حقوق عمومی

تایید طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌ سال ۱۳۹۹ توسط شورای نگهبان

مروری بر سوابق علمی آیت الله حسینی خراسانی عضو جدید فقهای شورای نگهبان

مردم باید در جریان استدلال‌های شورای نگهبان در بررسی مصوبات قرار گیرند/ ارتباط دوسویه و ارتقا اطلاع‌رسانی رویکرد جدید در شورای نگهبان خواهد بود

لایحه واگذاری مالکیت مربوط به تاسیسات آب و فاضلاب توسط شورای نگهبان تایید شد

فراخوان دومین دوره رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان