کد خبر: ۷۷۰۶
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۳- 16 May 2021
دکتر ره‌پیک در ارتباط زنده تصویری با بخش خبری ساعت ۲۱

صرفاً داوطلبانی که شرایط و وضعیت آنها منطبق با قانون باشد تأیید صلاحیت خواهند شد

قائم مقام دبیر شورای نگهبان گفت: ما صرفاً داوطلبانی را که شرایط و وضعیت آنها منطبق با قانون باشد را تأیید صلاحیت می‌کنیم و اصلاً چیزی به عنوان تعداد یا تقسیم‌بندی بر اساس گرایش‌های سیاسی مطرح نیست.

صرفاً داوطلبانی که شرایط و وضعیت آنها منطبق با قانون باشد تأیید صلاحیت خواهند شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر سیامک ره‌پیک قائم مقام دبیر شورای نگهبان امشب (یکشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰) در ارتباط زنده با بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه یک سیما در پاسخ به این سؤال که فرایند بررسی پرونده داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به چه نحو است، گفت: بعد از اتمام مرحله ثبت‌نام، طبق روال قانوی برای هر داوطلبی که از نظر قانونی ثبت‌نام آنها صحیح بوده پرونده‌ای تشکیل و گزارش‌های متنوعی از دستگاه‌ها و مراجع مختلف نسبت به هر یک از داوطلبان تحصیل می‌شود.

وی افزود: اعضای شورای نگهبان این پرونده‌ها را بررسی و با شرایط قانونی تطبیق می‌دهند و اگر شرایط واقعی هر داوطلبی با شرایط قانونی منطبق باشد، شورای نگهبان صلاحیت او را احراز خواهد کرد؛ در غیر اینصورت طبیعتاً صلاحیت او احراز نخواهد شد.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که آیا در مدت زمان پنج روز بررسی صلاحیت‌ها تمام می‌شود و یا فکر می‌کنید که باید تمدید شود، گفت: این موضوع بستگی به اطلاعات موجود در پرونده داوطلبان و وضعیت بررسی‌ها دارد؛ در ابتدا شورای نگهبان مهلت پنج روزه جهت رسیدگی و اعلام نظر دارد که اگر ما در آن پنج روز بتوانیم بررسی‌ها را انجام دهیم طبیعتاً اعلام نظر خواهیم کرد، در غیر اینصورت پنج روز دیگر تمدید خاهد شد و نهایتا ما ۱۰ روز فرصت داریم اعلام نظر کنیم.

وی افزود: ما از فردا (دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰) کار بررسی صلاحیت‌ها را شروع خواهیم کرد و امیدواریم ضمن بررسی دقیق، نتایج را در وقت مقرر اعلام کنیم.

دکتر ره‌پیک درباره بررسی پرونده‌های ۵۹۲ نفر از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، گفت: این تعداد از ثبت‌نام‌کنندگان مربوط به افرادی است که به وزارت کشور مراجعه کرده و مدارک خود را تحویل داده‌اند و بر اساس مصوبه اخیر شورای نگهبان کسانی که شرایط اعلامی را داشته و مدارک مربوطه را هنگام ثبت‌نام تحویل داده باشند، ثبت‌نام آنها به عنوان ثبت‌نام معتبر تلقی می‌شود.

وی افزود: همانطور که مسئولین محترم وزارت کشور اعلام کردند برخی از کسانی که برای ثبت‌نام مراجعه کرده بودند فاقد شرایط و مدارک اعلامی بر اساس مصوبه اخیر شورای نگهبان بودند اما برخی واجد این شرایط و مدارک بودند و طبیعتاً ما بر اساس مصوبه اعلامی، ثبت‌نام‌هایی را خواهیم پذیرفت که شرایط و مدارک اعلامی را دارا بوده باشند؛ بنابراین ابتدا این تفکیک در شورای نگهبان انجام شده و سپس به بررسی صلاحیت داوطلبان پرداخته می‌شود.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا امکان تکمیل مدارک برای کسی که هنگام تحویل مدارک نواقصی داشته وجود دارد یا خیر، گفت: طبیعتاً فرصت ثبت‌نام تمام شده است مگر اینکه مدارک صوری تحویل داده شده که اصل وجود آن محرز بوده است و برای دادن یک مدرکی لازم باشد داوطلب مراجعه نماید تا پرونده تکمیل شود و الا مهلت ثبت‌نام تمام شده و در موعد مقرر باید مدارک تحویل می‌شده است.

دکتر ره‌پیک درباره تعداد تأیید صلاحیت‌ها و تعدد شخصیت‌های گرایش سیاسی نامزدها گفت: یکسری اطلاعات از مراجع گوناگون راجع به داوطلبان در اختیار شورای نگهبان قرار می‌گیرد و ما بر اساس اصول و شرایط قانونی صلاحیت‌ها را بررسی می‌کنیم؛ در هیچ‌جای قانون مطلبی در خصوص گرایش سیاسی یا مقید بودن به تعداد و امثال اینها را نداریم.

وی در پایان تأکید کرد: ما صرفاً داوطلبانی را که شرایط و وضعیت آنها منطبق با قانون باشد را تأیید صلاحیت می‌کنیم؛ بنابراین از پیش چیزی به عنوان تعداد یا تقسیم‌بندی بر اساس گرایش‌های سیاسی مطرح نخواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

دکتر ره‌پیک: فرآیندهای انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری مطابق قانون انجام شد/ اجرای کامل سیاست‌های کلی انتخابات ضروری است

فیلم | روزی برای شناخت نگهبان قانون اساسی

انتخاب اعضای هیات‌رئیسه شورای نگهبان برای یک سال آینده

برگزاری انتخابات زودهنگام؛ نمایش ثبات و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران

دستاوردها و نتایج انتخابات‌های اخیر؛ از تحقق اراده مردم تا تجاربی که برای مجریان و ناظران به دست آمد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

۲ تصویر از ۲ عضو باسابقه شورای نگهبان در حاشیه مراسم تنفیذ حکم دومین رئیس‌جمهور

آغاز انتشار ویژه‌نامه «آینه اعتماد ۲» به‌مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان

مردم با حضور پای صندوق رای توطئه دشمن را خنثی کردند

پربازدید ها

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

سخنگوی شورای نگهبان: آرای تمامی افراد حاضر در شعب اخذ می‌شود/ نظارت شورای نگهبان تا شمارش آخرین رای ادامه خواهد داشت

نمایندگان نامزدها از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات بازدید کردند

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد