کد خبر: ۷۶۹۶
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۷- 14 May 2021
دکتر کدخدایی در گفتگو با صدا و سیما
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک و مبنای ثبت‌نام‌ها تابع شرایطی است که شورای نگهبان اعلام کرده است و بر اساس گزارش وزارت کشور، این وره دیگر مانند روال قبل، جشنواره ثبت‌نامی برای انتخابات ریاست جمهوری شکل نگرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان بعدازظهر امروز (جمعه، 24 اردیبهشت 1400) در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در گفتگو با صدا و سیما گفت: از باب وظیفه نظارتی از روند ثبت‌نام در انتخابات بازدید کردم و خداقوتی به عزیزان در وزارت کشور گفتم که الحمدلله تدابیر خوبی در ستاد انتخابات کشور اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه امسال به خاطر مصوبه شورای نگهبان، تعبیری که در دوره قبل داشتم و گفتم که جشنواره ثبت‌نام است، دیگر مانند روال قبل، جشنواره ثبت‌نامی برای انتخابات ریاست جمهوری شکل نگرفته است، افزود: آماری که به بنده ارائه شده است افرادی که شرایط اولیه را نداشته‌اند کمتر در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند و تعدادشان خیلی کم شده است.

دکتر کدخدایی با بیان اینکه شورای نگهبان مصر است افرادی که واجد شرایط هستند حتماً در انتخابات ثبت‌نام کنند تا تنوع بیشتری در اختیار مردم برای گزینه‌های انتخاباتی باشد، گفت: کسانی که شرایط اولیه را ندارند هرچه کمتر مراجعه کنند و یا مراجعه نکنند بهتر است چون ملاک ما در بررسی نهایی شرایطی است که شورای نگهبان اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم تا فردا، تعداد ثبت‌نام داوطلبان سیزدهم در انتخابات ریاست‌جمهوری از ۵۰۰ نفر فراتر نرود، افزود: این در حالی است که در دوره قبل، ۱۶۰۰ نفر برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ثبت‌نام کرده بودند.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ملاک و مبنای ثبت‌نام‌ها تابع شرایطی است که شورای نگهبان اعلام کرده است، گفت: ما پرونده کسانی را بررسی می‌کنیم که مدارک اطلاعیه شماره 5 هیأت مرکزی نظارت بر سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که بر اساس مصوبه شورای نگهبان صادر شده است را ارائه کرده باشند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا تاکنون تخلف انتخاباتی گزارش شده است یا خیر؟ گفت: هنوز هیچ تخلفی اعلام نشده است، زیرا هم‌اکنون فرایند کار در اختیار نیروی انتظامی و دوستان اجرایی است، اگر گزارشی هم باشد مربوط به تبلیغات زودهنگام است که اگر به ما گزارش شود در بررسی صلاحیت مد نظر قرار خواهیم داد.

سخنگوی شورای نگهبان در مورد روند بررسی صلاحیت‌ها گفت: طبق قانون، شورای نگهبان ۵ روز فرصت اولیه برای بررسی صلاحیت نامزدها دارد که از روز یکشنبه (26 اردیبهشت 1400) آغاز می‌شود؛ اگر در آن ۵ روز بتوانیم اعلام‌نظر کنیم که تمام می‌شود در غیر این صورت می‌توانیم مهلت بررسی صلاحیت‌ها را به مدت ۵ روز دیگر تمدید کنیم. طبق قانون، شورای نگهبان حداکثر ۱۰ روز برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرصت دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

تهدید حق رای هموطنان‌مان در برخی کشورها یک رسوایی بزرگ بود

ماموریت آیت‌الله جنتی به جوان‌ترین عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگردی در دزفول

پیام تبریک و تشکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به مردم شریف ایران

جمهوریت و مردم سالاری پایه اصلی اداره کشور است

پیروز واقعی میدان انتخابات ملت قدرشناس و بصیر کشورمان هستند

پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است/ هیچ چیز نتوانست بر عزم مردم فائق آید

معدود مخالفان جمهوریت قصد ممانعت از اعمال حق رای داشتند/ رای هزاران ایرانی مقیم خارج، پاسخ محکمی به مخالفان بود

مسئولین شعب مکلف به اخذ رای از تمام مراجعه کننده‌ها شدند

اطلاعیه شماره ۱۳ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

شما را به رعایت بی‌طرفی و اخلاق در این ساعات پایانی سفارش می‌کنم

پربازدید ها

اطلاعیه شورای نگهبان در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری صادر شد + متن کامل

دکتر کدخدایی:‌ اسامی نامزد‌های احراز صلاحیت شده دیشب به وزارت کشور ارسال شد

فرمایشات رهبری فصل الخطاب است

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به ادعاهای جدید درباره بررسی صلاحیت‌ها

پاسخ دکتر کدخدایی به واکنش‌ها درباره لیست نهایی نامزد‌های انتخابات

دکتر کدخدایی:‌ هفت نفر از داوطلبان ریاست جمهوری احراز صلاحیت شدند

نتیجه نهایی بررسی صلاحیت‌ها فردا به وزارت کشور ارسال می‌شود

شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت‌ها به جمع بندی نهایی نرسید/ از مهلت ۵ روزه دوم استفاده می‌کنیم/ جلسه بعدی صبح شنبه هفته آینده برگزار می‌شود

در این دوره برای احراز صلاحیت‌ها دقت بیشتری شده/ اخبار منتشره درباره نتیجه بررسی صلاحیت‌ها، صحت ندارد/ تبلیغات پیش از اعلام نهایی شورای نگهبان، تخلف است

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت سالروز عروج ملکوتی امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲