کد خبر: ۷۶۹۶
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۷- 14 May 2021
دکتر کدخدایی در گفتگو با صدا و سیما

ملاک ثبت‌نام‌ها تابع شرایط مندرج در مصوبه شورای نگهبان است

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک و مبنای ثبت‌نام‌ها تابع شرایطی است که شورای نگهبان اعلام کرده است و بر اساس گزارش وزارت کشور، این وره دیگر مانند روال قبل، جشنواره ثبت‌نامی برای انتخابات ریاست جمهوری شکل نگرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان بعدازظهر امروز (جمعه، 24 اردیبهشت 1400) در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در گفتگو با صدا و سیما گفت: از باب وظیفه نظارتی از روند ثبت‌نام در انتخابات بازدید کردم و خداقوتی به عزیزان در وزارت کشور گفتم که الحمدلله تدابیر خوبی در ستاد انتخابات کشور اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه امسال به خاطر مصوبه شورای نگهبان، تعبیری که در دوره قبل داشتم و گفتم که جشنواره ثبت‌نام است، دیگر مانند روال قبل، جشنواره ثبت‌نامی برای انتخابات ریاست جمهوری شکل نگرفته است، افزود: آماری که به بنده ارائه شده است افرادی که شرایط اولیه را نداشته‌اند کمتر در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند و تعدادشان خیلی کم شده است.

دکتر کدخدایی با بیان اینکه شورای نگهبان مصر است افرادی که واجد شرایط هستند حتماً در انتخابات ثبت‌نام کنند تا تنوع بیشتری در اختیار مردم برای گزینه‌های انتخاباتی باشد، گفت: کسانی که شرایط اولیه را ندارند هرچه کمتر مراجعه کنند و یا مراجعه نکنند بهتر است چون ملاک ما در بررسی نهایی شرایطی است که شورای نگهبان اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم تا فردا، تعداد ثبت‌نام داوطلبان سیزدهم در انتخابات ریاست‌جمهوری از ۵۰۰ نفر فراتر نرود، افزود: این در حالی است که در دوره قبل، ۱۶۰۰ نفر برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ثبت‌نام کرده بودند.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ملاک و مبنای ثبت‌نام‌ها تابع شرایطی است که شورای نگهبان اعلام کرده است، گفت: ما پرونده کسانی را بررسی می‌کنیم که مدارک اطلاعیه شماره 5 هیأت مرکزی نظارت بر سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که بر اساس مصوبه شورای نگهبان صادر شده است را ارائه کرده باشند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا تاکنون تخلف انتخاباتی گزارش شده است یا خیر؟ گفت: هنوز هیچ تخلفی اعلام نشده است، زیرا هم‌اکنون فرایند کار در اختیار نیروی انتظامی و دوستان اجرایی است، اگر گزارشی هم باشد مربوط به تبلیغات زودهنگام است که اگر به ما گزارش شود در بررسی صلاحیت مد نظر قرار خواهیم داد.

سخنگوی شورای نگهبان در مورد روند بررسی صلاحیت‌ها گفت: طبق قانون، شورای نگهبان ۵ روز فرصت اولیه برای بررسی صلاحیت نامزدها دارد که از روز یکشنبه (26 اردیبهشت 1400) آغاز می‌شود؛ اگر در آن ۵ روز بتوانیم اعلام‌نظر کنیم که تمام می‌شود در غیر این صورت می‌توانیم مهلت بررسی صلاحیت‌ها را به مدت ۵ روز دیگر تمدید کنیم. طبق قانون، شورای نگهبان حداکثر ۱۰ روز برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرصت دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

جلسه هیئت تحریریه فصلنامه دانش حقوق عمومی برگزار شد

واکاوی اصل ۲۲ قانون اساسی در سلسله جلسات شرح مبسوط قانون اساسی

آموزش و پرورش با سرعت درحال تغییر نسل است

دکتر طحان نظیف سالروز تاسیس سپاه پاسداران را تبریک گفت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره تایید طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد

عملیات «وعده صادق» پاسخ به شرارت‌های رژیم صهیونیستی بود

آیت‌الله رضوانی؛ شاگرد مورد اعتماد امام (ره) و تبیین‌گر نظرات فقهی شورای نگهبان/ فقیهی که نقش موثری در بررسی مصوبات مجلس داشت

مصارف مالیات به خوبی برای شهروندان تبیین شود

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

پربازدید ها

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد