کد خبر: ۷۶۹۶
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۷- 14 May 2021
دکتر کدخدایی در گفتگو با صدا و سیما

ملاک ثبت‌نام‌ها تابع شرایط مندرج در مصوبه شورای نگهبان است

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک و مبنای ثبت‌نام‌ها تابع شرایطی است که شورای نگهبان اعلام کرده است و بر اساس گزارش وزارت کشور، این وره دیگر مانند روال قبل، جشنواره ثبت‌نامی برای انتخابات ریاست جمهوری شکل نگرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان بعدازظهر امروز (جمعه، 24 اردیبهشت 1400) در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در گفتگو با صدا و سیما گفت: از باب وظیفه نظارتی از روند ثبت‌نام در انتخابات بازدید کردم و خداقوتی به عزیزان در وزارت کشور گفتم که الحمدلله تدابیر خوبی در ستاد انتخابات کشور اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه امسال به خاطر مصوبه شورای نگهبان، تعبیری که در دوره قبل داشتم و گفتم که جشنواره ثبت‌نام است، دیگر مانند روال قبل، جشنواره ثبت‌نامی برای انتخابات ریاست جمهوری شکل نگرفته است، افزود: آماری که به بنده ارائه شده است افرادی که شرایط اولیه را نداشته‌اند کمتر در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند و تعدادشان خیلی کم شده است.

دکتر کدخدایی با بیان اینکه شورای نگهبان مصر است افرادی که واجد شرایط هستند حتماً در انتخابات ثبت‌نام کنند تا تنوع بیشتری در اختیار مردم برای گزینه‌های انتخاباتی باشد، گفت: کسانی که شرایط اولیه را ندارند هرچه کمتر مراجعه کنند و یا مراجعه نکنند بهتر است چون ملاک ما در بررسی نهایی شرایطی است که شورای نگهبان اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم تا فردا، تعداد ثبت‌نام داوطلبان سیزدهم در انتخابات ریاست‌جمهوری از ۵۰۰ نفر فراتر نرود، افزود: این در حالی است که در دوره قبل، ۱۶۰۰ نفر برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ثبت‌نام کرده بودند.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ملاک و مبنای ثبت‌نام‌ها تابع شرایطی است که شورای نگهبان اعلام کرده است، گفت: ما پرونده کسانی را بررسی می‌کنیم که مدارک اطلاعیه شماره 5 هیأت مرکزی نظارت بر سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که بر اساس مصوبه شورای نگهبان صادر شده است را ارائه کرده باشند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا تاکنون تخلف انتخاباتی گزارش شده است یا خیر؟ گفت: هنوز هیچ تخلفی اعلام نشده است، زیرا هم‌اکنون فرایند کار در اختیار نیروی انتظامی و دوستان اجرایی است، اگر گزارشی هم باشد مربوط به تبلیغات زودهنگام است که اگر به ما گزارش شود در بررسی صلاحیت مد نظر قرار خواهیم داد.

سخنگوی شورای نگهبان در مورد روند بررسی صلاحیت‌ها گفت: طبق قانون، شورای نگهبان ۵ روز فرصت اولیه برای بررسی صلاحیت نامزدها دارد که از روز یکشنبه (26 اردیبهشت 1400) آغاز می‌شود؛ اگر در آن ۵ روز بتوانیم اعلام‌نظر کنیم که تمام می‌شود در غیر این صورت می‌توانیم مهلت بررسی صلاحیت‌ها را به مدت ۵ روز دیگر تمدید کنیم. طبق قانون، شورای نگهبان حداکثر ۱۰ روز برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرصت دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

بررسی اصلاحات «لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور» در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

نمایشگاه رسانه‌های ایران میزبان سخنگوی شورای نگهبان بود/ رقابت سیاسیون با خبرنگاران برای گفتگو با دکتر طحان‌نظیف!

فیلم| گفتگوی متفاوت و دیدنی دکتر کدخدایی در برنامه تلویزیونی «برمودا»

فیلم| قانون ملاک و معیار عمل شورای نگهبان است

پربازدید ها

نتایج بررسی صلاحیت‌های انتخابات مجلس خبرگان رهبری مشخص شد/ بیش از ۶۵۰ داوطلب دیگر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید شدند

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۴ بهمن ۱۴۰۲

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲