کد خبر: ۷۶۹۵
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵- 14 May 2021
دکتر کدخدایی در حاشیه دیدار از ستاد انتخابات کشور:
سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان این بار از بین کسانی که بر اساس مصوبه این شورا دارای شرایط هستند، بررسی صلاحیت‌ها را انجام خواهد داد؛ لذا در بررسی صلاحیت نامزدها ملاک مصوبه شورای نگهبان است.

ملاک بررسی صلاحیت‌ نامزدها مصوبه شورای نگهبان است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه با توجه به مصوبه اخیر شورای نگهبان، ثبت‌نام‌ در انتخابات، روند متعادلی پیدا کرده و حرکت رو به جلویی را داریم و دیگر مشکلات گذشته را شاهد نیستیم.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا صلاحیت داوطلبان در چارچوب مصوبه جدید شورای نگهبان بررسی خواهد شد، گفت: شورای نگهبان این بار از بین کسانی که بر اساس مصوبه این شورا دارای شرایط هستند، بررسی صلاحیت‌ها را انجام خواهد داد؛ لذا در بررسی صلاحیت نامزدها، ملاک مصوبه شورای نگهبان است.

دکتر کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان تعداد صندلی‌های مناظره و تعداد نهایی کاندیداهای انتخاباتی را به صداوسیما اعلام کرده یا نه، گفت: این موضوع بیشتر به یک شوخی شبیه است و مثل این است که ما بگوئیم دوستان ما در وزارت کشور می‌دانند که چند نفر ثبت‌نام می‌کنند؛ قطعاً این مسأله را هیچ‌کس نمی‌تواند تشخیص داده و تعیین کند که چند نفر صلاحیت‌شان برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری تأیید می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ملاک و معیار تشخیص و احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات قانون است، گفت: اعضای شورای نگهبان براساس معیارهای قانونی اعلام‌نظر خواهند کرد و طبیعتاً رویه‌ای هم که در گذشته بوده مؤید این است که تعداد نامزدهای تأیید شده در ادوار مختلف، متفاوت بوده است و تنوع و تأییدی که ما در گذشته داشته‌ایم این را نشان می‌دهد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه قبلاً اعلام کرده بودید چهرهایی که در دوره‌های قبل رد صلاحیت شده‌اند، بهتر است حضور نیابند، آیا ملاک شورای نگهبان همان رد صلاحیت قبلی است یا پرونده این افراد مجدداً بررسی خواهد شد؟ گفت: من بارها توضیح دادم که ملاک شورای نگهبان قانون است و قانون منعی برای ثبت نام ندارد؛ بنده به جهت توصیه شخصی نه در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری بلکه در مورد انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز معمولاً این توصیه را به افرادی که وضعیت گذشته‌شان تغییر نکرده را دارم؛ مگر اینکه شرایط فرق کرده باشد و موانع رد صلاحیت فرد رفع شده باشد.

دکتر کدخدایی در پاسخ به این سوال که برخی از نامزدها بعد از ثبت‌نام بیانیه سیاسی می‌خوانند و ساختارشکنی می‌کنند آیا شورای نگهبان برای تأیید صلاحیت این رفتارها را رصد می‌کند یا خیر و در کل در تبلیغات انتخاباتی مباحث مالی و سیاسی نامزدها رصد می‌شود یا خیر؟ گفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران از این تریبون‌های مجانی زیاد دارد که در اختیار افراد قرار داده می‌شود و افراد هم هرچه دلشان می‌خواهد مطرح می‌کنند.

وی افزود: شورای نگهبان نسبت به این اظهارات هیچ اظهارنظری ندارد اما در مسیر تبلیغات قطعاً اگر مطالبی باشد که خلاف مقررات باشد مد نظر قرار خواهد داد.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه در مورد هزینه تبلیغات، قانون حداقلی وجود دارد، گفت: اگر نوع تبلیغات و هزینه‌های تبلیغات کاندیداها خلاف این قانون باشد در بررسی صلاحیت‌ها مد نظر شورای نگهبان قرار خواهد گرفت.

دکتر کدخدایی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه مهلت شورای نگهبان جهت بررسی صلاحیت‌ها چقدر است و چه زمانی نتیجه تأیید صلاحیت‌ها اعلام خواهد شد، گفت: پس از پایان ثبت‌نام، شورای نگهبان از یکشنبه 26 اردیبهشت 5 روز فرصت بررسی دارد که اگر در هر صورتی این شورا نتوانست در 5 روز اظهارنظر کند می‌تواند 5 روز دیگر تمدید کند؛ یعنی پس از دریافت اسامی، مدارک و پرونده‌های ثبت‌نام‌کنندگان، شورای نگهبان حداکثر 10 روز جهت اعلام نتیجه نهایی فرصت دارد.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان گفت: امیدوارم ۲۸ خرداد حضور پرشور مردم را پای صندوق رای شاهد باشیم و دوستان اخبار خوبی منعکس کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

تهدید حق رای هموطنان‌مان در برخی کشورها یک رسوایی بزرگ بود

ماموریت آیت‌الله جنتی به جوان‌ترین عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگردی در دزفول

پیام تبریک و تشکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به مردم شریف ایران

جمهوریت و مردم سالاری پایه اصلی اداره کشور است

پیروز واقعی میدان انتخابات ملت قدرشناس و بصیر کشورمان هستند

پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است/ هیچ چیز نتوانست بر عزم مردم فائق آید

معدود مخالفان جمهوریت قصد ممانعت از اعمال حق رای داشتند/ رای هزاران ایرانی مقیم خارج، پاسخ محکمی به مخالفان بود

مسئولین شعب مکلف به اخذ رای از تمام مراجعه کننده‌ها شدند

اطلاعیه شماره ۱۳ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

شما را به رعایت بی‌طرفی و اخلاق در این ساعات پایانی سفارش می‌کنم

پربازدید ها

اطلاعیه شورای نگهبان در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری صادر شد + متن کامل

دکتر کدخدایی:‌ اسامی نامزد‌های احراز صلاحیت شده دیشب به وزارت کشور ارسال شد

فرمایشات رهبری فصل الخطاب است

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به ادعاهای جدید درباره بررسی صلاحیت‌ها

پاسخ دکتر کدخدایی به واکنش‌ها درباره لیست نهایی نامزد‌های انتخابات

دکتر کدخدایی:‌ هفت نفر از داوطلبان ریاست جمهوری احراز صلاحیت شدند

نتیجه نهایی بررسی صلاحیت‌ها فردا به وزارت کشور ارسال می‌شود

شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت‌ها به جمع بندی نهایی نرسید/ از مهلت ۵ روزه دوم استفاده می‌کنیم/ جلسه بعدی صبح شنبه هفته آینده برگزار می‌شود

در این دوره برای احراز صلاحیت‌ها دقت بیشتری شده/ اخبار منتشره درباره نتیجه بررسی صلاحیت‌ها، صحت ندارد/ تبلیغات پیش از اعلام نهایی شورای نگهبان، تخلف است

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت سالروز عروج ملکوتی امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲