کد خبر: ۷۶۸۷
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۷- 11 May 2021
دکتر کدخدایی در گفتگو با رادیو ایران
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ما اینقدر توجه داریم که مرجع قانونگذاری به طور خاص مجلس شورای اسلامی است؛ اما شورای نگهبان طبق اصل ۱۱۵ و به موجب سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری این مصوبه را تصویب کرده است.

مصوبه شورای نگهبان قانونگذاری نیست

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان در گفتگوی تلفنی با برنامه پیک نیم‌روزی رادیو ایران درخصوص ثبت‌نام‌های غیرمنطقی که همچنان مثل روال دوره‌های گذشته انجام می‌شود و افرادی برای ثبت‌نام حضور پیدا می‌کنند که هیچ سنخیتی با ریاست جمهوری و نامزدی در انتخابات ندارند، گفت: سال‌هاست که گرفتار چنین وضعیتی هستیم و ثبت‌نام از داوطلبان ریاست جمهوری در شأن مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.

وی افزود: متأسفانه افرادی که فاقد توانمندی‌ها و شرایط اولیه هستند با توجیه اینکه قانون انتخابات ذکری از شرایط نکرده است، ثبت‌نام می‌کنند و رسانه‌ها هم ثبت‌نام‌ها را پوشش می‌دهند که متأسفانه موجب وهن نظام است.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته شورای نگهبان بار‌ها درخواست کرده است که این مسأله در قانون انتخابات به‌گونه‌ای تدبیر شود که مشکل رفع شود؛ اما متأسفانه به این موضوع توجه نشد تا زمانی که سیاست‌های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۵ ابلاغ شد و در بند ۱۰-۵ آن شورای نگهبان را موظف کرد تا شاخص‌های رجل سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر بودن را تعریف و تعیین کند.

دکتر کدخدایی با بیان اینکه در سیاست‌های کلی انتخابات بحث احراز شایستگی‌های اولیه در مرحله ثبت‌نام هم مطرح شده است، گفت: مجلس شورای اسلامی اقدام به تصویب طرح اصلاح قانون انتخابات کرد که مواجه با اشکالاتی شد که طی چندین مرحله رفت و برگشت در نهایت مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفت، اما نهایتاً هیأت عالی نظارت مجمع به آن اشکال گرفت که نتوانست مسیر نهایی برای قانون شدن را برای اجرا طی کند.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان عنوان کرد: به همین دلیل اعضای شورای نگهبان به استناد اصل ۹۹ قانون اساسی و سیاست‌های کلی انتخابات از اختیار نظارتی خودشان استفاده کردند و شرایط اولیه را برای ثبت‌نام پیش‌بینی کرده و در قالب یک مصوبه برای وزارت کشور ارسال کردند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به این سئوال که اگر ابلاغیه شورای نگهبان اجرایی می‌شد آیا از افرادی که شرایط ندارند ثبت‌نام به عمل می‌آمد؟ گفت: نباید ثبت‌نام صورت می‌گرفت؛ الان هم شورای نگهبان اعلام کرده افرادی که شرایط اولیه را طبق مصوبه این شورا نداشته باشند ثبت‌نام آن‌ها معتبر نیست؛ به هر حال شورای نگهبان باید به استناد اصول ۱۱۵ و ۱۱۰ احراز صلاحیت کند و احراز صلاحیت هم باید از مسیر ثبت‌نام معتبری انجام شود که این شرایط در مصوبه شورای نگهبان و در اطلاعیه شماره‌های ۵ و ۶ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام شده است.

دکتر کدخدایی در پاسخ به این سئوال که ابلاغیه شورای نگهبان که به نوعی همان اصلاح آیین‌نامه ثبت‌نام داوطلبان است، آیا وضع قانون محسوب می‌شود؟ گفت: ببینید شورای نگهبان مدعی قانونگذاری نیست؛ ما اینقدر توجه داریم که مرجع قانونگذاری به طور خاص مجلس شورای اسلامی است؛ طبیعتاً شورای نگهبان قصد قانونگذاری ندارد، ولی ما همیشه مواردی را با وزارت کشور داشته‌ایم، به عنوان مثال اگر به وزارت کشور اعلام کردیم که ۱۲ نیمه شب انتخابات و رأی‌گیری باید تمام شود وزارت کشور باید عمل کند و عمل هم کرده است؛ اگر گفتیم مثلاً شکل تعرفه اینگونه باشد وزارت کشور به آن عمل کرده است و اگر گفتیم کسانی که می‌خواهند ثبت‌نام کنند باید این شرایط را لحاظ کنند باید عمل کند تا ما هم بتوانیم در بررسی صلاحیت‌ها، احراز صلاحیت دقیق و درستی را داشته باشیم.

وی در پایان تأکید کرد: پس، این مصوبه به هیچ عنوان قانونگذاری نیست بلکه طبق اصل ۱۱۵ و به موجب سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری این مصوبه تصویب شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

تهدید حق رای هموطنان‌مان در برخی کشورها یک رسوایی بزرگ بود

ماموریت آیت‌الله جنتی به جوان‌ترین عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگردی در دزفول

پیام تبریک و تشکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به مردم شریف ایران

جمهوریت و مردم سالاری پایه اصلی اداره کشور است

پیروز واقعی میدان انتخابات ملت قدرشناس و بصیر کشورمان هستند

پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است/ هیچ چیز نتوانست بر عزم مردم فائق آید

معدود مخالفان جمهوریت قصد ممانعت از اعمال حق رای داشتند/ رای هزاران ایرانی مقیم خارج، پاسخ محکمی به مخالفان بود

مسئولین شعب مکلف به اخذ رای از تمام مراجعه کننده‌ها شدند

اطلاعیه شماره ۱۳ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

شما را به رعایت بی‌طرفی و اخلاق در این ساعات پایانی سفارش می‌کنم

پربازدید ها

اطلاعیه شورای نگهبان در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری صادر شد + متن کامل

دکتر کدخدایی:‌ اسامی نامزد‌های احراز صلاحیت شده دیشب به وزارت کشور ارسال شد

فرمایشات رهبری فصل الخطاب است

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به ادعاهای جدید درباره بررسی صلاحیت‌ها

پاسخ دکتر کدخدایی به واکنش‌ها درباره لیست نهایی نامزد‌های انتخابات

دکتر کدخدایی:‌ هفت نفر از داوطلبان ریاست جمهوری احراز صلاحیت شدند

نتیجه نهایی بررسی صلاحیت‌ها فردا به وزارت کشور ارسال می‌شود

شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت‌ها به جمع بندی نهایی نرسید/ از مهلت ۵ روزه دوم استفاده می‌کنیم/ جلسه بعدی صبح شنبه هفته آینده برگزار می‌شود

در این دوره برای احراز صلاحیت‌ها دقت بیشتری شده/ اخبار منتشره درباره نتیجه بررسی صلاحیت‌ها، صحت ندارد/ تبلیغات پیش از اعلام نهایی شورای نگهبان، تخلف است

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت سالروز عروج ملکوتی امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲