کد خبر: ۷۶۷۳
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۹- 10 May 2021
دکتر کدخدایی:

اجرای مصوبه شورای نگهبان برای ساماندهی ثبت‌نام‌ها الزامی است

سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: اجرای مصوبه شورای نگهبان برای ساماندهی ثبت‌نام‌ها الزامی و لازم‌الاجراست.

اجرای مصوبه شورای نگهبان برای ساماندهی ثبت‌نام‌ها الزامی است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز (دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400) در گفتگوی تلفنی با رادیو معارف، با بیان اینکه ما در سال‌های گذشته شرایطی که در قانون اساسی درباره رجل سیاسی - مذهبی داشتیم، شرایطی کیفی و کلی بود، گفت: براساس آن شرایط کلی، هر کسی می‌توانست در انتخابات ثبت‌نام کند، و همانطور که صدا و سیما هم بعضی از ثبت‌نام‌کنندگان دوره قبل را به مردم نشان داد، واقعاً شأن و جایگاه ریاست جمهوری و نظام جمهوری اسلامی در ثبت‌نام‌ها رعایت نمی‌شد.

وی افزود: مجلس درصدد بود این ثبت‌نام‌ها را ساماندهی کند و مصوبه‌ای را هم در این خصوص داشت ولی نهایتاً به دلیل ایرادی که هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص از مصوبه مجلس گرفت، این مصوبه نتوانست مراحل نهایی را طی کند و به قانون تبدیل شود.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: اعضای محترم شورای نگهبان معتقد بودند که به استناد اصل 110 قانون اساسی این شرایط می‌تواند از سوی شورا تعیین گردد؛ مخصوصاً اینکه در سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری در خصوص انتخابات نیز این موضوع که شورای نگهبان این شاخص‌ها را تعریف کند، مورد تأکید قرار گرفته بود؛ در واقع شورای نگهبان مصوبه‌ای در سال 96 داشت که شرایط مندرج در اصل 115 قانون اساسی را تعریف و تشریح کرده بود که امسال همان مصوبه مورد بازبینی مجدد قرار گرفت و اعضای محترم شورای نگهبان شرایط جزئی‌تری را برای ثبت‌نام‌ها در نظر گرفتند.

دکتر کدخدایی با بیان اینکه نظر شورای نگهبان این است کسی که می‌خواهد در جایگاه مهم ریاست جمهوری قرار بگیرد، باید سابقه کاری و ویژگی‌های خاصی را دارا باشد، افزود: اصولاً اینکه هر کسی بتواند در انتخابات ثبت‌نام کند، در شأن جایگاه ریاست جمهوری نیست.

وی افزود: با توجه به سیاست‌های کلی انتخابات در مصوبه شورای نگهبان مؤلفه‌هایی از جمله سوابق کافی و قابل ارزیابی در فعالیت‌های مذهبی و سیاسی، سابقه تصدی در مناصب در سطح ملی، مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد، سن متناسب حداقل 40 سال و حداکثر 75 سال و... برای ثبت‌نام‌ها پیش‌بینی شده است، البته اینها به معنای دارا بودن صلاحیت داوطلبان نیست.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه فردی که قرار است در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کند، حداقل باید 4 سال در سمت‌های عالی مسئولیت داشته باشد، گفت: در این مصوبه مسئولیت‌هایی مانند سران قوا، وزرا، استاندار، نماینده مجلس و... قید شده که از شروط ثبت‌نام است.

دکتر کدخدایی با اشاره به اینکه افرادی که می‌خواهند پست مهمی بگیرند، نباید مرتکب جرم شده باشند، گفت: این مسأله که فرد ثبت‌نام‌کننده نباید محکومیت قطعی به جرایم اقتصادی از جمله کلاهبرداری، رشاء و ارتشاء، اختلاس و... داشته باشد از بدیهیات است اما در قانون فعلی انتخابات به چنین چیزی اشاره نشده است لذا در این مصوبه قید شده افرادی که می‌خواهند ثبت‌نام کنند باید گواهی عدم سوء پیشنیه ارائه نمایند.

وی با تأکید بر اینکه این موارد از جمله شرایط اولیه برای ثبت‌نام در انتخابات است، گفت: شورای نگهبان این مصوبه را پس از تصویب به وزارت کشور اعلام کرد که خوشبختانه آقای رحمانی فضلی وزیر محترم کشور این مصوبه را گامی به جلو دانسته است.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با تأکید بر اینکه مصوبه شورای نگهبان الزامی و لازم‌الاجراست، گفت: بر اساس قانون برای ثبت‌نام از داوطلبان ریاست جمهوری 5 روز پیش‌بینی شده که از 21 تا 26 اردیبهشت ثبت‌نام‌ها انجام خواهد شد و بعد از آن، شورای نگهبان 5 روز فرصت دارد صلاحیت‌ها را بررسی کند که البته فرصت بسیار اندکی است و طبق قانون، شورای نگهبان می‌تواند فرصت بررسی صلاحیت‌ها را به مدت 5 روز تمدید کند که در واقع شورای نگهبان حداکثر 10 روز پس از ثبت‌نام، فرصت بررسی و اعلام نظر دارد و بعد از آن هم، فرصت تبلیغات است.

دکتر کدخدایی در پایان ابراز امیدواری کرد که إن‌شاءالله شاهد حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رأی باشیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فیلم| گفتگوی سخنگوی شورای نگهبان با رسانه KHAMENEI.IR

دائرةالمعارف مناسبات اسلام و مسیحیت کاتولیک تدوین شود

برگزاری جلسه هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری

شورای نگهبان مستقل است و فراجناحی عمل می‌کند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی: حج می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای سطح بینش امت اسلام شود/ تاکید بر رعایت موازین قانونی و آموزه‌های اخلاقی در تبلیغات انتخاباتی

بازدید دکتر صادقی‌مقدم و دکتر طحان‌نظیف از روند چاپ تعرفه‌های انتخاباتی و آماده‌سازی دستگاه‌های احراز هویت

دکتر طحان‌نظیف: برخی از پرونده‌ها بیش از یک بار بررسی شدند

دکتر ره‌پیک: بررسی صلاحیت‌ها براساس مستندات انجام شد/ نگاه حزبی و جناحی به ترکیب نهایی کاندیداها نداشتیم

فیلم | حضور دکتر ره‌پیک در برنامه «صف اول»

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند