کد خبر: ۷۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱- 10 May 2021
وزیر کشور در همایش هیات‌های نظارت انتخابات سیزدهیمن دوره ریاست جمهوری:

قطعا با شورای نگهبان همکاری خواهیم کرد/ مصوبه ساماندهی ثبت نام‌ها را اجرا می‌کنیم

دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی با تاکید بر اینكه ما مصوبه شورای نگهبان را كه ثبت نام‌ها را ساماندهی می‌كند، اجرا خواهیم كرد، گفت: انتخابات از نظر من یك جشن سیاسی بزرگ است و ان شاالله قدرت را از یك رئیس جمهور به رئیس جمهور دیگری تحت یك امنیت خوب و انتخابات پرشور منتقل خواهیم كرد.

قطعا با شورای نگهبان همکاری خواهیم کرد/ مصوبه ساماندهی ثبت نام‌ها را اجرا می‌کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشور پیش از ظهر امروز دوشنبه (20 اردبیهشت 1400) با حضور در شورای نگهبان و شركت در همایش هیات‌های نظارت انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، طی سخنانی با اشاره به برگزاری انتخابات پیش رو گفت: من امیدوارم كه نتیجه همكاری خوبی كه میان وزارت كشور و شورای نگهبان وجود دارد، به برگزاری انتخاباتی پرشور و امن منجر شود.

وی با بیان اینكه ما در مسیر برداشتن یك گام بلند دیگر در مسیر آرمان‌ها و اهداف امام راحل و انقلاب اسلامی هستیم، افزود: اگر شكر تمام نعمات الهی را به جای بیاوریم، حتما شكر داشتن این مردم شریف و عزیز را نمی توانیم به جای بیاوریم.

وزیر كشور ادامه داد: در دوران قبل از مشروطه، مردم رعیت بودند و صرفا به حكام خودشان خراج می‌دادند و دولت در قبال مردم هیچ مسئولیتی نداشت ولی در دوره مشروطیت به خاطر فشار و قیام علما و مردم، نتایج خوبی حاصل شد و در این كشور، مجلس و قانون گذاری محقق شد ولی متاسفانه همان هم از مسیر خودش خارج شد و به نتیجه نرسید.

رحمانی فضلی اضافه كرد: قبل از انقلاب اسلامی هم در واقع انتخابات‌هایی برگزار می‌شد اما این انتخابات‌ها تشریفاتی بودند و مردم حق انتخاب واقعی نداشتند اما بعد از انقلاب اسلامی بركات زیادی شامل حال مردم شد كه از آن جمله می‌توان به حضور واقعی مردم در انتخابات اشاره كرد.

وی خاطر نشان كرد: ما امروز شاهد برگزاری انتخابات‌هایی در كشور هستیم كه مردم در آن نقش آفرینی می‌كنند و برای داشتن این نعمت بزرگ، هر چقدر هم كه شكرگذاری كنیم، كم است.

وزیر كشور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینكه در انتخابات پیش رو 4 انتخابات به صورت همزمان برگزار خواهد شد، تاكید كرد: در انتخابات 28 خرداد، 4 انتخابات را با 4 قانون برگزار خواهیم كرد كه كار سختی است، البته تلاش‌های زیادی در 3 سال گذشته انجام دادیم و لایحه جامع قانون انتخابات را تهیه كرده و به دولت دادیم و بعد از تایید دولت این لایحه به مجلس ارسال شد اما متاسفانه در مجلس قبلی و مجلس فعلی این لایحه به نتیجه نرسید.

رحمانی فضلی همچنین گفت: در انتخابات پیش رو 600 نفر فقط برای تهران و در مجموع حدود 800 نفر برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس ثبت نام كرده‌اند و ما مثلا باید برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس در تهران كه یك كرسی دارد، تمام فرآیندهای قانونی را اعمال كنیم.

وی با بیان اینكه برگزاری 4 انتخابات با قوانین موجود سخت است اما همه باید تلاش كنیم حول محور قانون، انتخاباتی بی‌طرفانه و امن برگزار كنیم البته از این مسئله هم نباید غافل شد كه به هر حال برگزاری انتخابات در شرایط كرونا، شرایط و اقتضائات خاص خودش را دارد كه ما تدابیری برای این مسئله اندیشیده‌ایم از جمله اینكه تعداد 8 هزار شعبه اخذ رای را به شعب قبلی اضافه كرده‌ایم تا تراكم جمعیت رخ ندهد یا اینكه برای دوره 20 روزه تبلیغات، مسئله این است كه در مورد تجمعات تبلیغاتی چه كاری باید انجام دهیم كه برای این مسئله نیز تدابیری اندیشیده خواهد شد.

وزیر كشور تصریح كرد: طبق بررسی‌های ما، تمام مخالفین و معاندین نظام و حتی برخی در داخل كشور، بالاتفاق دنبال كاهش مشاركت مردم در انتخابات هستند اما ان شا الله انتخاباتی پرشور و با حضور و مشاركت مردمی برگزار خواهد شد.

رحمانی فضلی با اشاره به تشكیل كمیته‌های متعدد در وزارتخانه تحت مدیریتش برای برگزاری انتخابات سالم و پرشور، گفت: در حوزه امنیت، 4 ماه است كه جلسات كمیته امنیتی به صورت مرتب در حال برگزاری است و در جلسه دیروز هم كه با حضور بنده این جلسه برگزار شد، اطلس امنیتی برای تمام شهرها ارائه شد و الحمدلله تاكنون هیچ مشكل امنیتی نداشتیم.

وی افزود: تمام ملزمات و لوازم لازم برای اجرای انتخابات فراهم شده و وزارت كشور آماده برگزاری انتخابات است اما در حوزه‌های تبلیغاتی خلاءهایی وجود دارد و برخی افرادی كه خود را داوطلب انتخابات معرفی كرده‌اند، بعضاً سخنانی مطرح می‌كنند كه ممكن است مشكل ساز شود كه ما از طریق شورای عالی امنیت ملی پیگیر این مسئله هستیم.

وزیر كشور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مصوبه اخیر شورای نگهبان درباره ساماندهی ثبت نام‌ها، تاكید كرد: ما در وزارت كشور برای همكاری با شورای نگهبان، مداركی كه شورای نگهبان اعلام كرده را از داوطلبان دریافت خواهیم كرد، البته صدا و سیما و رسانه‌ها باید كمك كنند كه موارد این مدارك به داوطلبان منتقل شود تا داوطلبان این مدارك را همراه خود داشته باشند البته معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم در حال بررسی موضوع است ولی قطعا ما با شورای نگهبان همكاری خواهیم كرد.

رحمانی فضلی با بیان اینكه بیش از یك میلیون نفر در انتخابات به شورای نگهبان و وزارت كشور در روند اجرا و نظارت كمك می‌كنند، خاطر نشان كرد: تاكید ما بر اجرای قانون و برگزاری انتخاباتی سالم است و ما هیچ مشكلی با ناظران استانی شورای نگهبان نداریم.

وی در پایان با تاکید بر اینكه ما مصوبه شورای نگهبان را كه ثبت نام‌ها را ساماندهی می‌كند، اجرا خواهیم كرد، گفت: انتخابات از نظر من یك جشن سیاسی بزرگ است و ان شاالله قدرت را از یك رئیس جمهور به رئیس جمهور دیگری تحت یك امنیت خوب و انتخابات پرشور منتقل خواهیم كرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

جلسه هیئت تحریریه فصلنامه دانش حقوق عمومی برگزار شد

واکاوی اصل ۲۲ قانون اساسی در سلسله جلسات شرح مبسوط قانون اساسی

آموزش و پرورش با سرعت درحال تغییر نسل است

دکتر طحان نظیف سالروز تاسیس سپاه پاسداران را تبریک گفت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره تایید طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد

عملیات «وعده صادق» پاسخ به شرارت‌های رژیم صهیونیستی بود

آیت‌الله رضوانی؛ شاگرد مورد اعتماد امام (ره) و تبیین‌گر نظرات فقهی شورای نگهبان/ فقیهی که نقش موثری در بررسی مصوبات مجلس داشت

مصارف مالیات به خوبی برای شهروندان تبیین شود

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

پربازدید ها

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است