کد خبر: ۷۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱- 10 May 2021
وزیر کشور در همایش هیات‌های نظارت انتخابات سیزدهیمن دوره ریاست جمهوری:

قطعا با شورای نگهبان همکاری خواهیم کرد/ مصوبه ساماندهی ثبت نام‌ها را اجرا می‌کنیم

دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی با تاکید بر اینكه ما مصوبه شورای نگهبان را كه ثبت نام‌ها را ساماندهی می‌كند، اجرا خواهیم كرد، گفت: انتخابات از نظر من یك جشن سیاسی بزرگ است و ان شاالله قدرت را از یك رئیس جمهور به رئیس جمهور دیگری تحت یك امنیت خوب و انتخابات پرشور منتقل خواهیم كرد.

قطعا با شورای نگهبان همکاری خواهیم کرد/ مصوبه ساماندهی ثبت نام‌ها را اجرا می‌کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشور پیش از ظهر امروز دوشنبه (20 اردبیهشت 1400) با حضور در شورای نگهبان و شركت در همایش هیات‌های نظارت انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، طی سخنانی با اشاره به برگزاری انتخابات پیش رو گفت: من امیدوارم كه نتیجه همكاری خوبی كه میان وزارت كشور و شورای نگهبان وجود دارد، به برگزاری انتخاباتی پرشور و امن منجر شود.

وی با بیان اینكه ما در مسیر برداشتن یك گام بلند دیگر در مسیر آرمان‌ها و اهداف امام راحل و انقلاب اسلامی هستیم، افزود: اگر شكر تمام نعمات الهی را به جای بیاوریم، حتما شكر داشتن این مردم شریف و عزیز را نمی توانیم به جای بیاوریم.

وزیر كشور ادامه داد: در دوران قبل از مشروطه، مردم رعیت بودند و صرفا به حكام خودشان خراج می‌دادند و دولت در قبال مردم هیچ مسئولیتی نداشت ولی در دوره مشروطیت به خاطر فشار و قیام علما و مردم، نتایج خوبی حاصل شد و در این كشور، مجلس و قانون گذاری محقق شد ولی متاسفانه همان هم از مسیر خودش خارج شد و به نتیجه نرسید.

رحمانی فضلی اضافه كرد: قبل از انقلاب اسلامی هم در واقع انتخابات‌هایی برگزار می‌شد اما این انتخابات‌ها تشریفاتی بودند و مردم حق انتخاب واقعی نداشتند اما بعد از انقلاب اسلامی بركات زیادی شامل حال مردم شد كه از آن جمله می‌توان به حضور واقعی مردم در انتخابات اشاره كرد.

وی خاطر نشان كرد: ما امروز شاهد برگزاری انتخابات‌هایی در كشور هستیم كه مردم در آن نقش آفرینی می‌كنند و برای داشتن این نعمت بزرگ، هر چقدر هم كه شكرگذاری كنیم، كم است.

وزیر كشور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینكه در انتخابات پیش رو 4 انتخابات به صورت همزمان برگزار خواهد شد، تاكید كرد: در انتخابات 28 خرداد، 4 انتخابات را با 4 قانون برگزار خواهیم كرد كه كار سختی است، البته تلاش‌های زیادی در 3 سال گذشته انجام دادیم و لایحه جامع قانون انتخابات را تهیه كرده و به دولت دادیم و بعد از تایید دولت این لایحه به مجلس ارسال شد اما متاسفانه در مجلس قبلی و مجلس فعلی این لایحه به نتیجه نرسید.

رحمانی فضلی همچنین گفت: در انتخابات پیش رو 600 نفر فقط برای تهران و در مجموع حدود 800 نفر برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس ثبت نام كرده‌اند و ما مثلا باید برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس در تهران كه یك كرسی دارد، تمام فرآیندهای قانونی را اعمال كنیم.

وی با بیان اینكه برگزاری 4 انتخابات با قوانین موجود سخت است اما همه باید تلاش كنیم حول محور قانون، انتخاباتی بی‌طرفانه و امن برگزار كنیم البته از این مسئله هم نباید غافل شد كه به هر حال برگزاری انتخابات در شرایط كرونا، شرایط و اقتضائات خاص خودش را دارد كه ما تدابیری برای این مسئله اندیشیده‌ایم از جمله اینكه تعداد 8 هزار شعبه اخذ رای را به شعب قبلی اضافه كرده‌ایم تا تراكم جمعیت رخ ندهد یا اینكه برای دوره 20 روزه تبلیغات، مسئله این است كه در مورد تجمعات تبلیغاتی چه كاری باید انجام دهیم كه برای این مسئله نیز تدابیری اندیشیده خواهد شد.

وزیر كشور تصریح كرد: طبق بررسی‌های ما، تمام مخالفین و معاندین نظام و حتی برخی در داخل كشور، بالاتفاق دنبال كاهش مشاركت مردم در انتخابات هستند اما ان شا الله انتخاباتی پرشور و با حضور و مشاركت مردمی برگزار خواهد شد.

رحمانی فضلی با اشاره به تشكیل كمیته‌های متعدد در وزارتخانه تحت مدیریتش برای برگزاری انتخابات سالم و پرشور، گفت: در حوزه امنیت، 4 ماه است كه جلسات كمیته امنیتی به صورت مرتب در حال برگزاری است و در جلسه دیروز هم كه با حضور بنده این جلسه برگزار شد، اطلس امنیتی برای تمام شهرها ارائه شد و الحمدلله تاكنون هیچ مشكل امنیتی نداشتیم.

وی افزود: تمام ملزمات و لوازم لازم برای اجرای انتخابات فراهم شده و وزارت كشور آماده برگزاری انتخابات است اما در حوزه‌های تبلیغاتی خلاءهایی وجود دارد و برخی افرادی كه خود را داوطلب انتخابات معرفی كرده‌اند، بعضاً سخنانی مطرح می‌كنند كه ممكن است مشكل ساز شود كه ما از طریق شورای عالی امنیت ملی پیگیر این مسئله هستیم.

وزیر كشور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مصوبه اخیر شورای نگهبان درباره ساماندهی ثبت نام‌ها، تاكید كرد: ما در وزارت كشور برای همكاری با شورای نگهبان، مداركی كه شورای نگهبان اعلام كرده را از داوطلبان دریافت خواهیم كرد، البته صدا و سیما و رسانه‌ها باید كمك كنند كه موارد این مدارك به داوطلبان منتقل شود تا داوطلبان این مدارك را همراه خود داشته باشند البته معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم در حال بررسی موضوع است ولی قطعا ما با شورای نگهبان همكاری خواهیم كرد.

رحمانی فضلی با بیان اینكه بیش از یك میلیون نفر در انتخابات به شورای نگهبان و وزارت كشور در روند اجرا و نظارت كمك می‌كنند، خاطر نشان كرد: تاكید ما بر اجرای قانون و برگزاری انتخاباتی سالم است و ما هیچ مشكلی با ناظران استانی شورای نگهبان نداریم.

وی در پایان با تاکید بر اینكه ما مصوبه شورای نگهبان را كه ثبت نام‌ها را ساماندهی می‌كند، اجرا خواهیم كرد، گفت: انتخابات از نظر من یك جشن سیاسی بزرگ است و ان شاالله قدرت را از یك رئیس جمهور به رئیس جمهور دیگری تحت یك امنیت خوب و انتخابات پرشور منتقل خواهیم كرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

بررسی اصلاحات «لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور» در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

نمایشگاه رسانه‌های ایران میزبان سخنگوی شورای نگهبان بود/ رقابت سیاسیون با خبرنگاران برای گفتگو با دکتر طحان‌نظیف!

فیلم| گفتگوی متفاوت و دیدنی دکتر کدخدایی در برنامه تلویزیونی «برمودا»

پربازدید ها

نتایج بررسی صلاحیت‌های انتخابات مجلس خبرگان رهبری مشخص شد/ بیش از ۶۵۰ داوطلب دیگر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید شدند

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۴ بهمن ۱۴۰۲

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲