کد خبر: ۷۵۰۳
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۴- 21 February 2021
عضو شورای نگهبان نوشت: یکی از آسیب‌های نظام قانون‌گذاری ما تمدید بی‌رویه قوانین آزمایشی و تاخیر در تبدیل قوانین آزمایشی به قوانین دائمی است.

دکتر طحان نظیف: تمدید بی‌رویه و تاخیر در تبدیل قوانین آزمایشی به دائمی

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در گزارش ۶۵ از سلسله گزارش‌های خود به مردم از جلسات شورای نگهبان نوشت:

هشتم بهمن‌ماه ۱۳۹۹، شورای نگهبان صبح و عصر جلسه داشت.

در این جلسه، مواد باقیمانده از «طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست‌جمهوری» و همچنين «لايحه دوفوريتی شوراهای حل اختلاف» در دستور کار بود.

با عنایت به اینکه که در گزارش‌های قبلی به برخی نكات راجع به کلیات و جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست‌جمهوری پرداختم، در این گزارش به نكاتی در خصوص لايحه شوراهای حل اختلاف می‌پردازم.

قانون شوراهای حل اختلاف در سال ۱۳۹۴، به صورت آزمايشی و با مهلت سه ساله به تصويب مجلس رسيده بود كه با انقضای مهلت آزمايشی قانون مذكور در تاريخ ۱۳۹۷.۱۱.۲۲، مجلس تاكنون دو بار مهلت اجرای اين قانون تمديد كرده بود و مصوبه اخير با انجام اصلاحاتی كه در برخی موارد اساسی محسوب می‌شد، برای تبديل كردن اين قانون آزمايشی به يك قانون دائمی است.

اين اقدام يعنی تصويب دائمی قانون شوراهای حل اختلاف که اكنون با همكاری هر سه قوه در این خصوص صورت گرفته، اقدامی قابل تقدير است.

البته بايد بر اين نكته تاكيد كنم كه به نظر می‌رسد يكی از آسيب‌های نظام قانون‌گذاری ما همين مساله يعنی تمديد بی‌رويه قوانين آزمايشی و تاخير در تبديل قوانين آزمايشی به قوانين دائمی است. واقعيت اين است كه فلسفه تصويب قوانين آزمايشی، اجرای موقت و زمان‌مند اين قوانين برای ارزيابی، بررسی و تحليل آثار اجرای قوانين مذكور در مهلت اجرای آنهاست تا پس از بررسی ابعاد و جوانب مختلف موضوع و روشن شدن ايرادات و نواقص آنها، نسبت به موضوع و احيانا تبديل آنها به يك قانون دائمی، تصميم‌گيری صورت گيرد. در حالی كه تمديد مكرر قوانين آزمايشی و عدم تبديل آنها به قوانين دائمی - البته پس از رفع نواقص آنها - گاهی در مواردی، نظام اجرايی و حقوقی كشور را با خلا و فترت عدم وجود قانون معتبر و لازم الاجرا مواجه می‌كند.

نكته ديگر در خصوص تصويب لايحه مذكور به صورت دوفوريتی است كه از نظر اعضای شورای نگهبان، اين مصوبه مصداق اصل ۹۷ قانون اساسی يعنی مصوبه دوفوريتی كه شورای نگهبان بر اساس آيين‌نامه خود بايد ۲۴ ساعته نسبت به آن اظهارنظر نمايد، شناخته نشد و شورا نظر خود را نسبت به اين مصوبه در مهلت مقرر در اصول ۹۴ و ۹۵ قانون اساسی يعنی در مهلت ده روز و در صورت كافی نبودن اين مدت، استمهال آن برای ده روز ديگر به مجلس اعلام خواهد كرد. البته در این میان، حجم بالای مصوبه يعنی ۴۷ ماده كه بررسی بسياری از مواد آن مستلزم مباحث متعدد فقهی و حقوقی است را هم نباید از نظر دور داشت.

در گزارش بعدی به جزئيات مواد اين لايحه خواهم پرداخت.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

گزارش تصویری گفت‌وگوی دکتر کدخدایی با دانشجویان بسیجی

مذاکره یک‌طرفه و بدون عمل فایده ندارد/تضمینی نیست کسی تایید شد به همه وعده‌هایش عمل کند/ گمانه‌زنی درباره رد یا تایید داوطلبان اصلا معتبر نیست

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۶ اسفند ۱۳۹۹

بررسی لایحه شورا‌های حل اختلاف در شورای نگهبان به کجا رسید؟

مردم و نخبگان نظرات و راهکارهای خود درباره انتخابات را به شورای نگهبان ارسال کنند

اعضای مجلس خبرگان به ابقای هیأت رئیسه این مجلس برای یک دوره دو ساله رأی دادند

نمانیدگان مجلس حق مردم را ادا کنند و در خدمتگزاری اولویت‌ها را در نظر بگیرند/ مبارزه با فساد از خواسته‌های مردم است و از اقدامات ضد فساد قوه قضائیه حمایت می‌کنند

گزارش تصویری معرفی تیم‌های برتر رقابت علمی ایده‌نگاری بحران کرونا

گزارش تصویری مراسم اختتامیه رویداد ایده‌نگاری بحران کرونا

ارسال پیشنهادات نخبگان درباره انتخابات ریاست‌جمهوری به مجریان انتخابات

پربازدید ها

بررسی لایحه شورا‌های حل اختلاف در شورای نگهبان به کجا رسید؟

شورای نگهبان به مصوبه اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری ایراد گرفت

اتفاقات اخیر آمریکا درس عبرتی است برای کسانی که امید به این کشور بحران‌زده دارند

کتاب الکترونیکی قانون اساسی به همت پژوهشکده شورای نگهبان منتشر شد

انتخاب اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات سيزدهمين دوره ریاست جمهوری

جزئیات ۴ ایراد شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱ بهمن ۱۳۹۹

هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی "قانونی" نیست

امام خمینی(ره) احیاگر اسلام سیاسی در عصر حاضر است/ نباید گذاشت آثار امام به دست فراموشی سپرده شود

رئیس جدید دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان فارس معارفه شد + عکس