کد خبر: ۷۴۷۴
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲- 31 January 2021
دکتر دهقان در مراسم بزرگداشت یوم‌الله ۱۲ بهمن در استان گیلان:

استکبارستیزی مهمترین شاخصه خط امام است/ دشمنی نظام سلطه با انقلاب اسلامی با سازش حل نمی‌شود

عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه دشمنی نظام سلطه با انقلاب اسلامی با سازش و تسلیم و لبخند حل نمی‌شود، اظهار کرد: استکبارستیزی، مقابله با ظلم، مبارزه با آمریکا و اسرائیل، هوشیاری در برابر ابرقدرت‌ها و سیاست نه شرقی نه غربی از مهمترین شاخصه‌های خط امام است.

استکبارستیزی مهمترین شاخصه خط امام است/ دشمنی نظام سلطه با انقلاب اسلامی با سازش حل نمی‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان به نقل از روابط عمومی دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان گیلان، دکتر محمد دهقان عضو حقوقدان شورای نگهبان در مراسم بزرگداشت یوم‌الله ۱۲ بهمن سالروز ورود معمار کبیر انقلاب به میهن اسلامی در استان گیلان که در گلزار شهدای رشت برگزار شد، دهه فجر را بهانه‌ای برای بازگویی تاریخ انقلاب و مسیر طی شده ۴۲ ساله دانست و اظهار کرد: نقش امام خمینی(ره) به عنوان معمار کبیر انقلاب بسیار برجسته و نیازمند تحلیل است.

وی با بیان اینکه علما، عرفا و دانشمندان بزرگ باید به تحلیل شخصیت امام راحل بپردازند، گفت: امام خمینی(ره) یک فیلسوف، فقیه و عارف بزرگ بود، اما آن ویژگی که شخصیت امام(ره) را در کنار سایر شخصیت‌های علمی، فقهی، فلسفی و عرفانی تاریخ اسلام ممتاز می‌کند، جهاد و مبارزه امام(ره) بود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به حضور شخصیت‌های علمی و فقهی بزرگ در تاریخ اسلام و شیعه، یادآور شد: جهان اسلام علما و دانشمندان بزرگی را به بشر معرفی کرده، اما هیچ‌کدام خدمتی که امام به اسلام کرد را انجام ندادند، زیرا امام(ره) همه داشته‌های علمی، فقهی، فلسفی و عرفانی خودش را ابزاری برای جهاد و مبارزه قرار داد.

دکتر دهقان با اشاره به ماندگاری و تاریخ‌سازی امام خمینی(ره) در تاریخ اسلام و ایران، بیان کرد: امام(ره) انسانی خدایی و اهل معنا بود که جهاد فی‌سبیل‌الله را اصل می‌دانست و چون به خدا تکیه داشت از کسی نمی‌ترسید.

وی اخلاص امام(ره) را موجب بیداری ملت ایران در دوران تبعید دانست و تصریح کرد: مردم متدین ایران در کنار روحانیت علیه رژیم پهلوی قیام کردند و بستری را به وجود آوردند که امامشان بعد از ۱۵ سال از غربت بازگشت و طلیعه پیروزی انقلاب را به جهانیان نشان داد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه معمار کبیر انقلاب در کنار معنویت اهل عقلانیت بود و نسبت به مسائل روز جهان اشراف داشت، گفت: امام یک سیاستمدار تمام‌عیار الهی و معنوی بود؛ نه آن سیاستی که امروز از سیاستمداران دنیا شناخته می‌شود. در واقع امام با دوراندیشی خود مردم را به میدان جهاد و مبارزه آورد.

استکبارستیزی مهمترین شاخصه خط امام است/ دشمنی نظام سلطه با انقلاب اسلامی با سازش حل نمی‌شود

وی با اشاره به شجاعت و اتکای الهی امام(ره) ادامه داد: برخی فکر می‌کردند برای مبارزه باید اسلحه به دست بگیرند، اما امام(ره) جهاد را مبارزه متناسب برای انقلاب اسلامی دانست و لذا ملت را بسیج کرد و علیه شاه به صحنه آورد.

دکتر دهقان با بیان اینکه امام با توکل به خدا و پشتیبانی ملت شاه را بیرون راند و یک حکومت کهنه سلطنتی و موروثی را پایان بخشید، اضافه کرد: هیچ دلیلی وجود نداشت که شاه با زور سرنیزه بر این کشور حاکم باشد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اولین و مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی را براندازی حکومت شاهنشاهی ۲۵۰۰ ساله در کشور دانست و بیان کرد: امام شاه را بیرون راند و کشور را به دست مردم داد تا این مردم خودشان سرنوشت خودشان را تعیین کنند لذا به دنبال پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن و استقرار حکومت اسلامی، مردم پای صندوق‌های رأی رفتند و با رأی بالای ۹۸ درصدی به جمهوری اسلامی و پس از آن به قانون اساسی، سرنوشت خودشان را تعیین کردند.

وی یکی از پیشرفت‌های فوق‌العاده کشور بعد از انقلاب را پیشرفت سیاسی و اجتماعی دانست و افزود: هنر امام(ره) این بود که سطح فکری جامعه را بالا برد و با حضور مردم در صحنه، زمینه توسعه جدی سیاسی و اجتماعی را فراهم کرد. مردم نه تنها در عرصه انقلاب و انتخابات، بلکه در جنگ تحمیلی و مقابله با منافقین و مبارزه با تجزیه‌طلبان نیز وارد میدان شدند و از کشور دفاع کردند.

دکتر دهقان به هوشیاری امام(ره) در برابر نظام سلطه اشاره کرد و یادآور شد: در طول انقلاب همواره عده‌ای به دنبال برقراری رابطه با کشورهای استکباری بودند، اما شخصیتی مانند امام(ره) که همه داشته‌هایش را در راه اسلام و انقلاب گذاشته بود، سازش و تسلیم شدن کار سختی نبود، اما امام(ره) با آن بینش و جایگاه معنوی خود می‌دانست که خوی نظام سلطه سازش‌پذیر نیست و با عقب‌نشینی ما، دشمن عقب نخواهد نشست.

استکبارستیزی مهمترین شاخصه خط امام است/ دشمنی نظام سلطه با انقلاب اسلامی با سازش حل نمی‌شود

عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه دشمنی نظام سلطه با انقلاب اسلامی با سازش و تسلیم و لبخند حل نمی‌شود، اظهار کرد: استکبارستیزی، مقابله با ظلم، مبارزه با آمریکا و اسرائیل، هوشیاری در برابر ابرقدرت‌ها و سیاست نه شرقی نه غربی از مهمترین شاخصه‌های خط امام(ره) است.

وی با اشاره به گذشت ۴۲ سال از عمر پربرکت انقلاب، ادامه داد: امروز بیش از هر زمان دیگری برای ملت ایران و سایر ملت‌های جهان روشن شده که استکبار قابل اعتماد نیست و این بدعهدی بیش از تصور ماست بنابراین همانگونه که امام فرمودند «تا ظلم هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هم هستیم».

دکتر دهقان مبارزه با استکبار را مکتب امام راحل دانست و تصریح کرد: شهید سلیمانی یکی از مردان تربیت‌شده در مکتب امام خمینی(ره) است که ذیل این مکتب، خودش صاحب مکتب است. در واقع مکتب امام(ره) و مکتب سلیمانی راه عزت و اقتدار را به ما نشان دادند و امروز بیش از همه زمان‌ها در اوج اقتدار هستیم؛ البته سختی‌های فراوانی از ناحیه دشمن متوجه کشور و ملت ما شده است، زیرا تردیدی در دشمنی دشمن نیست و در طول ۴۲ سال گذشته همه توان خود را با کمک هم‌پیمانان منطقه‌ای علیه ایران به کار گرفتند و از هیچ توطئه‌ای دریغ نکردند، اما عزت و اقتدار و پیروزی همواره از آن ما بوده است.

وی جنگ تحمیلی و محاصره اقتصادی را بخشی از توطئه‌های دشمن علیه ملت ایران دانست و یادآور شد: دشمنان جریان تکفیری را با دلارهای نفتی در منطقه راه انداختند تا با جنایت و خون‌ریزی به نام اسلام، اسلام ناب را زمین بزنند لذا لحظه‌ای دست از دشمنی با ما بر نداشته‌اند، اما زیر همه این فشارها و جنگ‌ها و تحریم‌ها دارای پیشرفت خیره‌کننده هستیم. این در حالی است که هرکدام از این فشارها علیه هر کشوری اعمال شود، یک هفته هم دوام نخواهد آورد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به اقتدار، مقاومت نظامی و اقتصادی ایران، یادآور شد: زمانی که جنگ شروع شد، به واسطه تحریم‌ها امکان خرید اسلحه از هیچ کشوری را نداشتیم، اما امروز چالش ما با آمریکا بر سر صادر کردن سلاح است.

وی توان نظامی، قدرت موشکی، هوا و فضا، نانوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی و… را گوشه‌ای از پیشرفت‌های فوق‌العاده ایران در دوران تحریم دانست و اضافه کرد: امروز پرچم انقلاب در دستان مقام معظم رهبری است و این ملت با اتکا به خدا و تکیه به قدرت داخلی و اجرای رهنمودهای رهبری در گام دوم و اعتماد به جوانان در عرصه‌های فکری و مدیریتی رو به جلو در حرکت است و به زودی پیشرفت جهشی خود را تجربه خواهد کرد و زمینه‌ساز تمدن نوین اسلامی می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

بررسی اصلاحات «لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور» در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

نمایشگاه رسانه‌های ایران میزبان سخنگوی شورای نگهبان بود/ رقابت سیاسیون با خبرنگاران برای گفتگو با دکتر طحان‌نظیف!

فیلم| گفتگوی متفاوت و دیدنی دکتر کدخدایی در برنامه تلویزیونی «برمودا»

پربازدید ها

نتایج بررسی صلاحیت‌های انتخابات مجلس خبرگان رهبری مشخص شد/ بیش از ۶۵۰ داوطلب دیگر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید شدند

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۴ بهمن ۱۴۰۲

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲