کد خبر: ۷۴۷۴
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲- 31 January 2021
دکتر دهقان در مراسم بزرگداشت یوم‌الله ۱۲ بهمن در استان گیلان:

استکبارستیزی مهمترین شاخصه خط امام است/ دشمنی نظام سلطه با انقلاب اسلامی با سازش حل نمی‌شود

عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه دشمنی نظام سلطه با انقلاب اسلامی با سازش و تسلیم و لبخند حل نمی‌شود، اظهار کرد: استکبارستیزی، مقابله با ظلم، مبارزه با آمریکا و اسرائیل، هوشیاری در برابر ابرقدرت‌ها و سیاست نه شرقی نه غربی از مهمترین شاخصه‌های خط امام است.

استکبارستیزی مهمترین شاخصه خط امام است/ دشمنی نظام سلطه با انقلاب اسلامی با سازش حل نمی‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان به نقل از روابط عمومی دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان گیلان، دکتر محمد دهقان عضو حقوقدان شورای نگهبان در مراسم بزرگداشت یوم‌الله ۱۲ بهمن سالروز ورود معمار کبیر انقلاب به میهن اسلامی در استان گیلان که در گلزار شهدای رشت برگزار شد، دهه فجر را بهانه‌ای برای بازگویی تاریخ انقلاب و مسیر طی شده ۴۲ ساله دانست و اظهار کرد: نقش امام خمینی(ره) به عنوان معمار کبیر انقلاب بسیار برجسته و نیازمند تحلیل است.

وی با بیان اینکه علما، عرفا و دانشمندان بزرگ باید به تحلیل شخصیت امام راحل بپردازند، گفت: امام خمینی(ره) یک فیلسوف، فقیه و عارف بزرگ بود، اما آن ویژگی که شخصیت امام(ره) را در کنار سایر شخصیت‌های علمی، فقهی، فلسفی و عرفانی تاریخ اسلام ممتاز می‌کند، جهاد و مبارزه امام(ره) بود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به حضور شخصیت‌های علمی و فقهی بزرگ در تاریخ اسلام و شیعه، یادآور شد: جهان اسلام علما و دانشمندان بزرگی را به بشر معرفی کرده، اما هیچ‌کدام خدمتی که امام به اسلام کرد را انجام ندادند، زیرا امام(ره) همه داشته‌های علمی، فقهی، فلسفی و عرفانی خودش را ابزاری برای جهاد و مبارزه قرار داد.

دکتر دهقان با اشاره به ماندگاری و تاریخ‌سازی امام خمینی(ره) در تاریخ اسلام و ایران، بیان کرد: امام(ره) انسانی خدایی و اهل معنا بود که جهاد فی‌سبیل‌الله را اصل می‌دانست و چون به خدا تکیه داشت از کسی نمی‌ترسید.

وی اخلاص امام(ره) را موجب بیداری ملت ایران در دوران تبعید دانست و تصریح کرد: مردم متدین ایران در کنار روحانیت علیه رژیم پهلوی قیام کردند و بستری را به وجود آوردند که امامشان بعد از ۱۵ سال از غربت بازگشت و طلیعه پیروزی انقلاب را به جهانیان نشان داد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه معمار کبیر انقلاب در کنار معنویت اهل عقلانیت بود و نسبت به مسائل روز جهان اشراف داشت، گفت: امام یک سیاستمدار تمام‌عیار الهی و معنوی بود؛ نه آن سیاستی که امروز از سیاستمداران دنیا شناخته می‌شود. در واقع امام با دوراندیشی خود مردم را به میدان جهاد و مبارزه آورد.

استکبارستیزی مهمترین شاخصه خط امام است/ دشمنی نظام سلطه با انقلاب اسلامی با سازش حل نمی‌شود

وی با اشاره به شجاعت و اتکای الهی امام(ره) ادامه داد: برخی فکر می‌کردند برای مبارزه باید اسلحه به دست بگیرند، اما امام(ره) جهاد را مبارزه متناسب برای انقلاب اسلامی دانست و لذا ملت را بسیج کرد و علیه شاه به صحنه آورد.

دکتر دهقان با بیان اینکه امام با توکل به خدا و پشتیبانی ملت شاه را بیرون راند و یک حکومت کهنه سلطنتی و موروثی را پایان بخشید، اضافه کرد: هیچ دلیلی وجود نداشت که شاه با زور سرنیزه بر این کشور حاکم باشد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اولین و مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی را براندازی حکومت شاهنشاهی ۲۵۰۰ ساله در کشور دانست و بیان کرد: امام شاه را بیرون راند و کشور را به دست مردم داد تا این مردم خودشان سرنوشت خودشان را تعیین کنند لذا به دنبال پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن و استقرار حکومت اسلامی، مردم پای صندوق‌های رأی رفتند و با رأی بالای ۹۸ درصدی به جمهوری اسلامی و پس از آن به قانون اساسی، سرنوشت خودشان را تعیین کردند.

وی یکی از پیشرفت‌های فوق‌العاده کشور بعد از انقلاب را پیشرفت سیاسی و اجتماعی دانست و افزود: هنر امام(ره) این بود که سطح فکری جامعه را بالا برد و با حضور مردم در صحنه، زمینه توسعه جدی سیاسی و اجتماعی را فراهم کرد. مردم نه تنها در عرصه انقلاب و انتخابات، بلکه در جنگ تحمیلی و مقابله با منافقین و مبارزه با تجزیه‌طلبان نیز وارد میدان شدند و از کشور دفاع کردند.

دکتر دهقان به هوشیاری امام(ره) در برابر نظام سلطه اشاره کرد و یادآور شد: در طول انقلاب همواره عده‌ای به دنبال برقراری رابطه با کشورهای استکباری بودند، اما شخصیتی مانند امام(ره) که همه داشته‌هایش را در راه اسلام و انقلاب گذاشته بود، سازش و تسلیم شدن کار سختی نبود، اما امام(ره) با آن بینش و جایگاه معنوی خود می‌دانست که خوی نظام سلطه سازش‌پذیر نیست و با عقب‌نشینی ما، دشمن عقب نخواهد نشست.

استکبارستیزی مهمترین شاخصه خط امام است/ دشمنی نظام سلطه با انقلاب اسلامی با سازش حل نمی‌شود

عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه دشمنی نظام سلطه با انقلاب اسلامی با سازش و تسلیم و لبخند حل نمی‌شود، اظهار کرد: استکبارستیزی، مقابله با ظلم، مبارزه با آمریکا و اسرائیل، هوشیاری در برابر ابرقدرت‌ها و سیاست نه شرقی نه غربی از مهمترین شاخصه‌های خط امام(ره) است.

وی با اشاره به گذشت ۴۲ سال از عمر پربرکت انقلاب، ادامه داد: امروز بیش از هر زمان دیگری برای ملت ایران و سایر ملت‌های جهان روشن شده که استکبار قابل اعتماد نیست و این بدعهدی بیش از تصور ماست بنابراین همانگونه که امام فرمودند «تا ظلم هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هم هستیم».

دکتر دهقان مبارزه با استکبار را مکتب امام راحل دانست و تصریح کرد: شهید سلیمانی یکی از مردان تربیت‌شده در مکتب امام خمینی(ره) است که ذیل این مکتب، خودش صاحب مکتب است. در واقع مکتب امام(ره) و مکتب سلیمانی راه عزت و اقتدار را به ما نشان دادند و امروز بیش از همه زمان‌ها در اوج اقتدار هستیم؛ البته سختی‌های فراوانی از ناحیه دشمن متوجه کشور و ملت ما شده است، زیرا تردیدی در دشمنی دشمن نیست و در طول ۴۲ سال گذشته همه توان خود را با کمک هم‌پیمانان منطقه‌ای علیه ایران به کار گرفتند و از هیچ توطئه‌ای دریغ نکردند، اما عزت و اقتدار و پیروزی همواره از آن ما بوده است.

وی جنگ تحمیلی و محاصره اقتصادی را بخشی از توطئه‌های دشمن علیه ملت ایران دانست و یادآور شد: دشمنان جریان تکفیری را با دلارهای نفتی در منطقه راه انداختند تا با جنایت و خون‌ریزی به نام اسلام، اسلام ناب را زمین بزنند لذا لحظه‌ای دست از دشمنی با ما بر نداشته‌اند، اما زیر همه این فشارها و جنگ‌ها و تحریم‌ها دارای پیشرفت خیره‌کننده هستیم. این در حالی است که هرکدام از این فشارها علیه هر کشوری اعمال شود، یک هفته هم دوام نخواهد آورد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به اقتدار، مقاومت نظامی و اقتصادی ایران، یادآور شد: زمانی که جنگ شروع شد، به واسطه تحریم‌ها امکان خرید اسلحه از هیچ کشوری را نداشتیم، اما امروز چالش ما با آمریکا بر سر صادر کردن سلاح است.

وی توان نظامی، قدرت موشکی، هوا و فضا، نانوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی و… را گوشه‌ای از پیشرفت‌های فوق‌العاده ایران در دوران تحریم دانست و اضافه کرد: امروز پرچم انقلاب در دستان مقام معظم رهبری است و این ملت با اتکا به خدا و تکیه به قدرت داخلی و اجرای رهنمودهای رهبری در گام دوم و اعتماد به جوانان در عرصه‌های فکری و مدیریتی رو به جلو در حرکت است و به زودی پیشرفت جهشی خود را تجربه خواهد کرد و زمینه‌ساز تمدن نوین اسلامی می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

صهیونیسم جهانی از صحنه روزگار محو خواهد شد

ما از مردم غزه تا نابودی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنیم

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

با حضور حماسی در روز قدس نابودی اسرائیل را به مظلومان بشارت بدهیم

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

نظر شورای نگهبان درباره لایحه برنامه پنجساله هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران

اعلام صحت انتخابات در ۸۱ حوزه انتخابیه دیگر توسط سخنگوی شورای نگهبان/ تعداد حوزه‌های تاییدشده به ۱۳۳ رسید

لایحه کولبری تایید شد و مدت زمان سربازی کاهش یافت/ انتخابات الکترونیک در مرحله دوم برگزار می‌شود

تایید صحت انتخابات مجلس در ۵۲ حوزه انتخابیه از ۱۱ استان/ سخنگوی شورای نگهبان: وضعیت سایر حوزه‌ها در روز‌های آینده اعلام می‌شود

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

نظر شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی کارکنان دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

صحت انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شد/ اعلام صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵۶ حوزه دیگر + اسامی

صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه تایید شد/ مرحله دوم ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار می‌شود

۴۵ مصوبه مجلس در سال ۱۴۰۲ در شورای نگهبان بررسی شد/ مانند همه دوره‌ها گزارش‌ها و شکایات داشتیم، اما انتخابات در سلامت کامل برگزار شد