کد خبر: ۷۴۶۹
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸- 31 January 2021
دکتر دهقان:
عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: برخی از افراد می خواهند از جایگاه امام به نفع خود استفاده کنند و لذا دست به تحریف این شخصیت بزرگوار می زنند، امام شخصیتی غیر قابل تحریف است و قطعا ملت آگاه ایران به تحریف کنندگان فرصت نخواهند داد.

شخصیت امام(ره) قابل تحریف نیست/ مجلس باید بر انتخابات شوراها نظارت کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از ایسنا دکتر محمد دهقان در گفت وگوی ویژه خبری شبکه باران، امام خمینی(ره) را یک شخصیت جامع الاطراف دانست و اظهار کرد: امام راحل در عین حال که یک شخصیت فقیه، معنوی، پارسا، عارف، اهل زهد و تهجد و معلم اخلاق بود، یک شخصیت سیاستمدار بود و عقلانیت ویژه ای داشت.

وی با بیان اینکه محبوبیت امام از ابتدای نهضت انقلاب تا پایان عمر پر برکت ایشان در قلوب مردم ادامه داشت، یادآور شد: محبوبیت امام در نزد ملت ایران و بسیاری از ملت های مظلوم جهان بی بدیل بود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان، با اشاره به پیروی ملت ایران از مرجع عالیقدر خود در پیروزی انقلاب اسلامی، تصریح کرد: معمار کبیر انقلاب براساس عقلانیت پیش بینی کرده بود که مردم باید در صحنه باشند، یعنی انقلاب اسلامی هم با پشتیبانی ملت شکل می گیرد و هم با در صحنه ماندن همین ملت دوام پیدا می کند.

دکتر دهقان، با بیان اینکه کمتر انقلابی در دنیا از پشتوانه مردمی انقلاب اسلامی برخوردار است گفت: امام برای حضور مردم در صحنه انقلاب برنامه ریزی کرد و لذا در نخستین گام قانون اساسی را به رای ملت گذاشت. به دنبال تصویب قانون اساسی با رای بالای ملت، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان نیز مطابق قانون در دستور کار قرار گرفت.

وی حضور مردم در انتخابات را تجلی اراده ملت در تصمیم گیری برای نظام اسلامی دانست و عنوان کرد: امام خمینی(ره) علاوه بر انتخابات که سرنوشت خودشان را تعیین می کنند، همه برنامه ها و مناسبت های کشور را با رای ملت پیش برد و در جریان جنگ تحمیلی از مردم برای دفاع کمک گرفت لذا نظامی که رای ملت بر آن حاکم است می توانند الگوی بسیار خوبی برای کشورها باشد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان، مردم سالاری جمهوری اسلامی را بهترین و پیشرفته ترین الگو برای کشورها حتی نظام های غیر دینی دانست و خاطرنشان کرد: ایران پرچم مردم سالاری دینی را برافراشته و توانسته در اقصی  نقاط دنیا به ویژه در منطقه نقش آفرین باشد و حضور مردمی در همه عرصه ها را راهکار خروج از سلطه ابرقدرت ها معرفی کند.

وی با اشاره به مبارزه توامان امام خمینی(ره) با استبداد رژیم شاه و استکبار جهانی، خاطرنشان کرد: نظام های دیکتاتوری و استبدادی بدون پشتیبانی خارجی دوام نمی آورند و لذا ملت ایران در مقابل رژیم شاه به عنوان یک رژیم مستبد، دیکتاتور و وابسته ایستادند.

دکتر دهقان، با بیان اینکه امام ملت ایران را از استبداد شاه و سلطه خارجی نجات داد، گفت: آمریکا منشا سلطه جهانی است و لذا مبارزه با آمریکا را اصل قرار داد.

وی محبوبیت امام را ناشی از جایگاه معنوی و الهی ایشان دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از افراد می خواهند از جایگاه امام به نفع خود استفاده کنند و لذا دست به تحریف این شخصیت بزرگوار می زنند، اما صحیفه نور و وصیت نامه الهی سیاسی امام، ایشان را به شخصیتی غیر قابل تحریف تبدیل کرده است و قطعا ملت آگاه ایران به تحریف کنندگان فرصت نخواهند داد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان، امام خمینی(ره) را دارای کارنامه فکری و عملی دانست و یادآور شد: امام معتقد به حضور مردم در صحنه بود لذا زمانی که به ایران بازگشت از یک حسینیه انقلاب و جمهوری اسلامی را هدایت کرد و از همان حسینیه دنیا را تکان داد. در واقع امام خمینی(ره) ساده زیستی را از مرکز حکومت اسلامی به دنیا مخابره کرد.

وی یکی از آفت های انقلاب را اشرافی گری و تجمل گرایی دانست و اضافه کرد: اشرافیت و ثروت اندوزی در حکومت اسلامی در برابر خط امام است لذا ایشان همواره مسئولان را به رسیدگی به حال محرومان و مستضعفین دعوت می کرد. در رژیم ستمشاهی با تمرکز ثروت و امکانات مواجه بودیم، اما اکنون امکانات کشور به سراسر شهرها سرایت کرده است.

دکتر دهقان، یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی را تربیت نیروهای نخبه، جوان، توانمند و هوشیار دانست و گفت: امروز طیفی از جوانان انقلابی و جهادی را داریم که به شدت باهوش و آماده و جلوتر از مسئولان هستند لذا باید زمینه را برای حضور آنان در عرصه های علمی و مدیریتی مختلف فراهم کنیم.

وی مصوبات مجلس شورای اسلامی را در چارچوب قانون اساسی و مطابق با سیاست های کلی نظام دانست و بیان کرد: قانون اساسی همه احزاب را به رسمیت می شناسد و لذا شورای نگهبان به جریان و حزب سیاسی کار ندارد و صلاحیت کاندیدا را بررسی می کند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان، با بیان اینکه شورای نگهبان به مسائل حزبی کاری ندارد، عنوان کرد: تایید صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی براساس قانون اساسی انجام می شود، اما نظارت شورای نگهبان بر انتخابات شوراها مطابق قانون اساسی نیست و این امر به نمایندگان مجلس شورای اسلامی سپرده شده است.

انتهای پیام/

برچسب ها: دکتر محمد دهقان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

مصوبه شورای نگهبان قانونگذاری نیست

مصوبه شورای نگهبان؛ ابزار تحقق سیاست‌های کلی انتخابات

اینفوگرافی | رئیس جمهور در قانون اساسی

«قانون» با «شیوه قانونی» فرق دارد

هرکس توانمند و دارای شرایط قانونی است ثبت نام کند

مصوبه شورای نگهبان در راستای وظیفه نظارتی اصل ۹۹ است

مصوبه شورای نگهبان؛ ایجاد هماهنگی یا وضع قاعده تقنینی؟

فیلم| برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور دکتر ره‌پیک

‌نمی‌توانیم بگوییم چند نفر تایید صلاحیت می‌شوند/ اینکار خلاف حقوق مردم است

بیانیه شورای نگهبان درباره اظهارنظر‌های صورت گرفته درخصوص مصوبه اخیر این شورا

پربازدید ها

متن کامل اصلاحیه مصوبه شورای نگهبان جهت شفاف‌سازی معیارهای رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبّر+ تصویر مصوبه

مصوبه جدید شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری؛ وضعیت ثبت نام نامزدها ساماندهی شد

اطلاعیه شماره ۳ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات اولین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس

اطلاعیه شماره ۲ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات اولین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس

همه باید تلاش کنند در انتخابات آینده مشارکت حداکثری داشته باشیم/ وضعیت اقتصادی و شدت گرفتن کرونا نگران کننده است

نمی‌توانیم شرایط رأی‌آوری نامزدها را در بررسی صلاحيت‌ها لحاظ کنیم/ دعوت از دانشجویان خارج از کشور جهت نظارت بر صندوق‌های شعب خارجی

انتشار ‌گزارش رقابت ایده نگاری بحران کرونا و مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری/ گزارش به نهادهای متولی ارسال شد + فایل گزارش

احزاب باید در انتخابات سهمیه روشن داشته باشند/ هیچ نگرانی برای بازنگری قانون اساسی وجود ندارد

ایده‌های برتر پیشنهادی به شورای نگهبان برای افزایش ضریب سلامت مردم در روز انتخابات + جزئیات

دکتر ره‌پیک: انتخابات ریاست جمهوری از اهمیت بسزایی برخوردار است/دکتر صادقی مقدم: شورای نگهبان و وزارت کشور هماهنگی خوبی برای برگزاری انتخابات پیش‌رو دارند