کد خبر: ۷۴۲۰
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۸- 02 January 2021

آیت الله مصباح یزدی؛ قهرمان روشنگری، بصیرت افزایی و مبارزه با التقاط

عضو فقهای شورای نگهبان، آیت الله مصباح یزدی را قهرمان روشنگری و بصیرت افزایی توصیف کرد و گفت: به فضل خداوند راه ایشان ادامه یافته و پر رهرو خواهد ماند.

آیت الله مصباح یزدی؛ قهرمان روشنگری، بصیرت افزایی و مبارزه با التقاط

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان آیت الله سید احمد خاتمی عضو فقهای شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرگزاری رسا، با تسلیت ارتحال علامه مصباح یزدی، گفت: ساعتی قبل خبر دردناک ارتحال عالم ربانی علامه آیت الله مصباح یزدی را شنیدم؛ آیت الله مصباح یزدی مصداق حدیث شریف امام حسن عسکری(ع) «عُلَماءُ شيعَتِنا مُرابِطونَ فِي الثَّغرِ الّذي يَلي إبليسَ و عَفاريتَهُ ، يَمنَعونَهُم عَنِ الخُروجِ عَلى ضُعَفاءِ شيعَتِنا» هستند.

وی ادامه داد: عالمان شیعه مرزبان هستند و از مرز دین در برابر دشمنانی که آن را مورد هجمه قرار داده اند نگهبانی می کنند و آیت الله مصباح یزدی این ویژگی را به احسن وجه دارا بود.

آیت الله خاتمی خاطرنشان کرد: در زمان حیات و سلامتی ایشان جمله ای را در مدرسه فیضیه گفتم و هم اکنون همان جمله را تکرار می کنم؛ آیت الله مصباح یزدی حدود 15 سال محضر آیت الله بهجت شاگردی کردند و آیت الله بهجت به ایشان نگاه ویژه ای داشت؛ ایشان در خصال و روحیات بهجت دیگری بودند و درست هم گفتم و باور قلبی ام را تقدیم کردم.

نایب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مرحوم آیت الله مصباح یزدی را مصداق آیه شریفه «يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَلَا يَخَافُونَ لَوْمَةَ لَائِمٍ» دانست و با بیان اینکه مؤمنان در راه خداوند مدام جهاد می کنند و از ملامت ها نمی هراسند، این عالم فقیه را علمدار دین خواند و ابراز کرد: امیرمؤمنان(ع) در نهج البلاغه سه ویژگی «بصیرت»، «صبر» و «علم به مواضع حق» را از ویژگی های علمداران دین برشمرده اند و آیت الله مصباح یزدی هر سه ویژگی را دارا بودند.

وی ادامه داد: عمرو بن حمق خزاعی که از شهیدان رکاب امیرمؤمنان(ع) است به ایشان گفت «امر، امر شما است و ما در برابر نظرات شما حرفی نداریم» و آیت الله مصباح یزدی نیز در برابر ولایت اینچنین بود؛ در ماه های اخیر مطالبی که از ایشان درباره ولایت در رسانه ها همه شنیدند، گویای این ویژگی برجسته این عالم بزرگ است.

آیت الله خاتمی با ابراز تأسف و تأثر نسبت به ارتحال آیت الله مصباح یزدی و با بیان اینکه نمی توانم اندوهم را از این مصیبت بزرگ کتمان کنم، گفت: آیت الله مصباح یزدی یک عمر در راه خداوند و در عرصه های فرهنگی و سیاسی مجاهدت کرد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با اشاره به اینکه آیت الله مصباح یزدی «التقاط شناس» بودند، مطرح کرد: ایشان با التقاط به شدت مبارزه و از خلوص دینی دفاع می کرد.

وی اضافه کرد: بنده در اوج هجمه به ایشان که متأسفانه در دوره هایی برخی افراد به شدت به ایشان تاختند و چه بی رحمانه و ناجوانمردانه هم می تاختند، خدمت ایشان رسیدم و مشاهده کردم که در نهایت آرامش هستند و سخنش نیز این بود که «من به تکلیف و وظیفه ام عمل می کنم».

آیت الله خاتمی تأکید کرد: آیت الله مصباح یزدی با کوله باری از اعمال صالح به دیدار خداوند رفت و از برجسته ترین اعمال صالحی که خداوند برای ایشان به حساب خواهد آورد، روشنگری است؛ پیامبر اکرم(ص) در روایتی فرمودند وقتی بدعت ها به صحنه می آید عالمان باید به میدان آمده و روشنگری کنند وگرنه نور ایمان از آنها باز پس گرفته می شود.

عضو فقهای شورای نگهبان، آیت الله مصباح یزدی را قهرمان روشنگری و بصیرت افزایی توصیف کرد و بادآور شد: به فضل خداوند راه ایشان ادامه یافته و پر رهرو خواهد ماند و دعا می کنیم حشر این عالم ربانی با امامان معصومی باشد که یک عمر از آنها دم زد، دفاع کرد و با افتخار پرچم محبت و تبیین راهشان را به دوش کشید.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

نظارت بر انتخابات با بهره‌گیری از دانش روز و امکانات فنی

نظرات برخی از اعضای شورای نگهبان: این نهاد وظایف خطیری دارد/ ملاک شرع و قانون اساسی است

دکتر اصلانی: مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران نقش مهم و اثرگذاری دارند/ اراده عموم ملت از صندوق‌های رای بیرون می‌آید

واقعیت ویرانگر در غزه بیانگر همه‌ ابعاد و عناصر نسل‌کشی است

دکتر ره‌پیک: فرآیندهای انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری مطابق قانون انجام شد/ اجرای کامل سیاست‌های کلی انتخابات ضروری است

فیلم | روزی برای شناخت نگهبان قانون اساسی

انتخاب اعضای هیات‌رئیسه شورای نگهبان برای یک سال آینده

برگزاری انتخابات زودهنگام؛ نمایش ثبات و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران

دستاوردها و نتایج انتخابات‌های اخیر؛ از تحقق اراده مردم تا تجاربی که برای مجریان و ناظران به دست آمد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

پربازدید ها

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

بیانیه آیت‌الله مدرسی یزدی پیرامون حماسه انتخابات ریاست جمهوری

توئیت سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اخذ رای در دکل‌های حفاری نفتی

دکتر طحان‌نظیف: شورای نگهبان با عینک سیاسی به افراد نگاه نکرده و بر اساس قانون عمل می‌کند/ امانت‌دار آرای مردم بودیم/ مراسم تنفیذ پس از صدور اعتبارنامه برگزار می‌شود