کد خبر: ۷۳۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲- 16 December 2020
دکتر طحان‌نظیف مطرح کرد؛

بررسی اساسنامه پیشنهادی پژوهشکده شورای نگهبان

عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه سلسله گزارش‌های خود به مردم، گزارشی از جلسه روز چهارشنبه (۱۹ آذر ۹۹) شورای نگهبان ارائه کرد.
بررسی اساسنامه پیشنهادی پژوهشکده شورای نگهبان
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در گزارش ۵۹ از سلسله گزارش‌های خود به مردم از جلسات شورای نگهبان نوشت: شورای نگهبان چهارشنبه ۱۹ آذر‌ماه ۱۳۹۹ جلسه داشت.
 
ابتدای جلسه، طبق روال ماه‌های اخیر آیت‌الله جنتی از وضعیت بیماری آیت‌الله یزدی گفتند و اعضای شورا نیز جویای حال و وضعیت بیماری ایشان بودند، اما هیچ‌یک نمی‌دانستیم که کمی بعد و در خلال جلسه، خبر رحلت ایشان را خواهیم شنید. حتی بنا بود فردای آن روز یعنی پنج‌شنبه، با تعدادی از اعضا برای عیادت و تقدیر از زحمات ایشان به ملاقات ایشان برویم، اما گویا تقدیر به گونه دیگری رقم خورده بود.

با ورود در دستور، قسمت‌هایی از اساسنامه پیشنهادی پژوهشکده شورای نگهبان با همان جدیت و تدقیقی که اعضای شورا نسبت به مصوبات ارسالی از سوی مجلس یا اساسنامه‌های دولتی دارند، بررسی شد.

لازم به ذکر است است که سابقه پشتیبانی علمی و کارشناسی و همچنین ارائه نظرات مشورتی به شورای نگهبان در یک نهاد پژوهشی به سال‌ها قبل یعنی سال ۱۳۷۶ بر می‌گردد که «مرکز تحقیقات شورای نگهبان» تأسیس و در سال ۱۳۹۲ نیز این مرکز به پژوهشکده شورای نگهبان تبدیل شد. این پژوهشکده در سال ۱۳۹۲ موفق به اخذ موافقت اصولی از وزارت علوم شد و اخیراً هم موافقت قطعی آن از وزارت علوم دریافت شده است.

البته اهتمام و توجه ویژه به چنین مجموعه‌ای را باید پس از ملاقاتی که اعضای شورای نگهبان با مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۹ داشتند، دانست که ایشان در آن دیدار بر ایجاد یک مرکز تحقیقات علمی تاکید کرده بودند و پس از آن بود که این مساله به طور جدی در دستور کار اعضا قرار گرفت.

این پژوهشکده امروز به عنوان بازوی کارشناسی و پژوهشی شورای نگهبان شناخته می‌شود که در زمینه‌های مختلف تخصصی فعالیت دارد و یکی از مهمترین وظایف آن، بررسی مصوبات مجلس و ارائه نظر مشورتی به شورای نگهبان در خصوص تطبیق آن‌ها با قانون اساسی است. پژوهشکده همزمان با مجلس، بررسی‌های تخصصی خود را آغاز می‌نماید تا بتواند به موقع نظریه مشورتی خود را به صورت کامل، جامع و متقن به شورای نگهبان ارائه نماید. جالب اینکه رویه شورای نگهبان عموما این است که بدون دریافت نظر تخصصی پژوهشکده نسبت به مصوبات، وارد بررسی آن‌ها نخواهد شد.

پس از آن به ادامه بررسی «طرح اصلاح مواد (۱) و (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن» پرداخته شد که این طرح به خاطر وجود یک ابهام و یک اشکال، مجددا به مجلس اعاده شد.

اواخر جلسه در حال بررسی مصوبات بودیم که خبر رحلت آیت‌الله یزدی واصل شد. همه متاثر شدند و برای شادی روح‌شان، صلوات و فاتحه‌ای قرائت کردند. با اینحال موجب نشد جلسه تعطیل شود و بررسی موضوعات و مصوبات ادامه پیدا کرد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

حضور دادستان کل کشور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات؛ تاکنون تخلف خاصی صورت نگرفته است

دکتر طحان‌نظیف از روند اخذ رای در شعبه مسجد جامع ابوذر هم بازدید کرد

بازدید سخنگوی شورای نگهبان از روند اخذ رای در شعبه حسینیه ارشاد

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم