کد خبر: ۷۳۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲- 16 December 2020
دکتر طحان‌نظیف مطرح کرد؛
عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه سلسله گزارش‌های خود به مردم، گزارشی از جلسه روز چهارشنبه (۱۹ آذر ۹۹) شورای نگهبان ارائه کرد.
بررسی اساسنامه پیشنهادی پژوهشکده شورای نگهبان
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در گزارش ۵۹ از سلسله گزارش‌های خود به مردم از جلسات شورای نگهبان نوشت: شورای نگهبان چهارشنبه ۱۹ آذر‌ماه ۱۳۹۹ جلسه داشت.
 
ابتدای جلسه، طبق روال ماه‌های اخیر آیت‌الله جنتی از وضعیت بیماری آیت‌الله یزدی گفتند و اعضای شورا نیز جویای حال و وضعیت بیماری ایشان بودند، اما هیچ‌یک نمی‌دانستیم که کمی بعد و در خلال جلسه، خبر رحلت ایشان را خواهیم شنید. حتی بنا بود فردای آن روز یعنی پنج‌شنبه، با تعدادی از اعضا برای عیادت و تقدیر از زحمات ایشان به ملاقات ایشان برویم، اما گویا تقدیر به گونه دیگری رقم خورده بود.

با ورود در دستور، قسمت‌هایی از اساسنامه پیشنهادی پژوهشکده شورای نگهبان با همان جدیت و تدقیقی که اعضای شورا نسبت به مصوبات ارسالی از سوی مجلس یا اساسنامه‌های دولتی دارند، بررسی شد.

لازم به ذکر است است که سابقه پشتیبانی علمی و کارشناسی و همچنین ارائه نظرات مشورتی به شورای نگهبان در یک نهاد پژوهشی به سال‌ها قبل یعنی سال ۱۳۷۶ بر می‌گردد که «مرکز تحقیقات شورای نگهبان» تأسیس و در سال ۱۳۹۲ نیز این مرکز به پژوهشکده شورای نگهبان تبدیل شد. این پژوهشکده در سال ۱۳۹۲ موفق به اخذ موافقت اصولی از وزارت علوم شد و اخیراً هم موافقت قطعی آن از وزارت علوم دریافت شده است.

البته اهتمام و توجه ویژه به چنین مجموعه‌ای را باید پس از ملاقاتی که اعضای شورای نگهبان با مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۹ داشتند، دانست که ایشان در آن دیدار بر ایجاد یک مرکز تحقیقات علمی تاکید کرده بودند و پس از آن بود که این مساله به طور جدی در دستور کار اعضا قرار گرفت.

این پژوهشکده امروز به عنوان بازوی کارشناسی و پژوهشی شورای نگهبان شناخته می‌شود که در زمینه‌های مختلف تخصصی فعالیت دارد و یکی از مهمترین وظایف آن، بررسی مصوبات مجلس و ارائه نظر مشورتی به شورای نگهبان در خصوص تطبیق آن‌ها با قانون اساسی است. پژوهشکده همزمان با مجلس، بررسی‌های تخصصی خود را آغاز می‌نماید تا بتواند به موقع نظریه مشورتی خود را به صورت کامل، جامع و متقن به شورای نگهبان ارائه نماید. جالب اینکه رویه شورای نگهبان عموما این است که بدون دریافت نظر تخصصی پژوهشکده نسبت به مصوبات، وارد بررسی آن‌ها نخواهد شد.

پس از آن به ادامه بررسی «طرح اصلاح مواد (۱) و (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن» پرداخته شد که این طرح به خاطر وجود یک ابهام و یک اشکال، مجددا به مجلس اعاده شد.

اواخر جلسه در حال بررسی مصوبات بودیم که خبر رحلت آیت‌الله یزدی واصل شد. همه متاثر شدند و برای شادی روح‌شان، صلوات و فاتحه‌ای قرائت کردند. با اینحال موجب نشد جلسه تعطیل شود و بررسی موضوعات و مصوبات ادامه پیدا کرد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

گزارش تصویری گفت‌وگوی دکتر کدخدایی با دانشجویان بسیجی

مذاکره یک‌طرفه و بدون عمل فایده ندارد/تضمینی نیست کسی تایید شد به همه وعده‌هایش عمل کند/ گمانه‌زنی درباره رد یا تایید داوطلبان اصلا معتبر نیست

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۶ اسفند ۱۳۹۹

بررسی لایحه شورا‌های حل اختلاف در شورای نگهبان به کجا رسید؟

مردم و نخبگان نظرات و راهکارهای خود درباره انتخابات را به شورای نگهبان ارسال کنند

اعضای مجلس خبرگان به ابقای هیأت رئیسه این مجلس برای یک دوره دو ساله رأی دادند

نمانیدگان مجلس حق مردم را ادا کنند و در خدمتگزاری اولویت‌ها را در نظر بگیرند/ مبارزه با فساد از خواسته‌های مردم است و از اقدامات ضد فساد قوه قضائیه حمایت می‌کنند

گزارش تصویری معرفی تیم‌های برتر رقابت علمی ایده‌نگاری بحران کرونا

گزارش تصویری مراسم اختتامیه رویداد ایده‌نگاری بحران کرونا

ارسال پیشنهادات نخبگان درباره انتخابات ریاست‌جمهوری به مجریان انتخابات

پربازدید ها

بررسی لایحه شورا‌های حل اختلاف در شورای نگهبان به کجا رسید؟

شورای نگهبان به مصوبه اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری ایراد گرفت

اتفاقات اخیر آمریکا درس عبرتی است برای کسانی که امید به این کشور بحران‌زده دارند

کتاب الکترونیکی قانون اساسی به همت پژوهشکده شورای نگهبان منتشر شد

انتخاب اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات سيزدهمين دوره ریاست جمهوری

جزئیات ۴ ایراد شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱ بهمن ۱۳۹۹

هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی "قانونی" نیست

امام خمینی(ره) احیاگر اسلام سیاسی در عصر حاضر است/ نباید گذاشت آثار امام به دست فراموشی سپرده شود

رئیس جدید دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان فارس معارفه شد + عکس