کد خبر: ۷۳۴۷
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۶- 14 December 2020
ویژه‌نامه "دردآشنای اسلام و انقلاب" – ۱۰

آیت‌الله یزدی چگونه معمم شد؟

روایت نحوه معمم‌شدن آیت الله یزدی در حوزه علمیه قم، منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، در کتاب خاطرات مرحوم آیت الله یزدی به نقل از وی آمده است: در خلال‌ سال‌های‌ 34 و 35 كه‌ از اصفهان‌ به‌ قم‌ آمدم‌ و اوائل‌ تشریف‌ فرمایی‌ مرحوم‌ آیت‌الله بروجردی‌ به‌ قم‌ بود، یك‌ روز پدر مرحوم‌ آقای‌ اشراقی‌- داماد حضرت‌ امام‌- كه‌ مرد ملا و فاضلی‌ بود و در قم‌ جلسه‌ تفسیر داشت‌، در مدرسه‌ فیضیه‌ به‌ منبر رفتند. ایشان‌ در یكی‌ از حجرات‌ صحن‌، درس‌ می‌گفتند و عده‌ای‌ از طلبه‌ها در درس‌ ایشان‌ شركت‌ می‌كردند. ایشان‌ منبری‌ معروفی‌ هم‌ بودند.

وقتی‌ در مدرسه‌ فیضیه‌ به‌ مناسبتی‌ كه‌ الان‌ در خاطرم‌ نیست‌، به‌ منبر رفته‌ بودند، فصلی‌ از سخنرانی‌ خود را به‌ تجلیل‌ از لباس‌ روحانیت‌ اختصاص‌ دادند و گفتند: «شاگردان‌ امام‌ زمان‌(عج‌) باید علامت‌ ظاهری‌ هم‌ داشته‌ باشند؛ مانند سایر اقشار و طبقات‌ كه‌ هر یك‌ لباس‌ مخصوص‌ خود را دارند؛ ارتشی‌ها لباس‌ فرم‌ مخصوص‌ دارند و پزشكان‌ لباس‌ سفید به‌ تن‌ می‌كنند و بعد به‌ انتقاد از طلبه‌های‌ حاضر در مجلس‌ و لباس‌های‌ آنان‌ پرداختند و گفتند: «این‌ عرقچین‌ها و پالتوهایی‌ كه‌ به‌ تن‌ كرده‌اید، چه‌ معنا و مفهومی‌ دارد؟» بنده‌ هم‌ در آن‌ شرایط‌، با توجه‌ به‌ این‌ كه‌ تازه‌ از اصفهان‌ آمده‌ بودم‌، پالتو به‌ تن‌ داشتم‌.

آیت‌الله یزدی چگونه معمم شد؟

حوزه‌ علمیه‌ قم‌ هم‌ به‌ دلیل‌ تشرف‌ فرمایی‌ مرحوم‌ آیت‌الله بروجردی‌، مورد توجه‌ قرار گرفته‌ بود و طلبه‌ها از اطراف‌ و اكناف‌ وارد قم‌ شده‌ بودند. مرحوم‌ اشراقی‌ معمم‌ شدن‌ طلبه‌های‌ سطح‌ خوان‌ و خارج‌ خوان‌ را تقریباً تكلیف‌ شرعی‌ قلمداد كرد و این‌ امر باعث‌ شد كه‌ طلبه‌های‌ بسیاری‌ از جمله‌ بنده‌، تصمیم‌ گرفتند كه‌ معمم‌ شوند.

بنده‌ با علمای‌ اصفهان‌ از جمله‌ مرحوم‌ آقا شیخ‌ جواد اصفهانی‌ و مرحوم‌ اشرفی‌ كه‌ به‌ نوعی‌ به‌ آنها سپرده‌ شده‌ بودم‌، مشورت‌ كردم‌ و آنها هم‌ به‌ اتفاق‌ مرا به‌ ملبس‌ شدن‌ تشویق‌ كردند. من‌ البته‌ در ابتدا مانند بسیاری‌ از طلبه‌های‌ به‌ اصطلاح‌ صفر كیلومتر قدری‌ نگران‌ و مضطرب‌ بودم‌ و می‌گفتم‌: با لباس‌ چگونه‌ می‌توان‌ راحت‌ در خیابان‌ تردد كرد و از بازار جنس‌ خرید؟! اگر درسمان‌ دیر شد و خواستیم‌ بدویم‌، تكلیف‌ چیست‌؟ و... سرانجام‌ بر این‌ احساس‌ غلبه‌ كردیم‌ و به‌ سادگی‌ معمم‌ شدیم‌.

ابتدا عبا و قبا و عمامه‌ای‌ تهیه‌ كردیم‌ و در همان‌ حجره‌ای‌ كه‌ مركز اجتماع‌ علمای‌ اصفهان‌ بود و در حضور مرحوم‌ آقای‌ مقدس‌ و آقا شیخ‌ جواد، مرحوم‌ اشرفی‌، آیت‌الله خوانساری‌ (امام‌ جمعه‌ اسبق اراك‌) و آقا شیخ‌ ابوالفضل‌، معمم‌ شدیم‌ و لباس‌ روحانیت‌ را به‌ تن‌ كردیم‌.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

جلسه هیئت تحریریه فصلنامه دانش حقوق عمومی برگزار شد

واکاوی اصل ۲۲ قانون اساسی در سلسله جلسات شرح مبسوط قانون اساسی

آموزش و پرورش با سرعت درحال تغییر نسل است

دکتر طحان نظیف سالروز تاسیس سپاه پاسداران را تبریک گفت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره تایید طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد

عملیات «وعده صادق» پاسخ به شرارت‌های رژیم صهیونیستی بود

آیت‌الله رضوانی؛ شاگرد مورد اعتماد امام (ره) و تبیین‌گر نظرات فقهی شورای نگهبان/ فقیهی که نقش موثری در بررسی مصوبات مجلس داشت

مصارف مالیات به خوبی برای شهروندان تبیین شود

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

پربازدید ها

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد