کد خبر: ۷۲۵۸
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰- 17 November 2020
دکتر طحان نظیف در گفت‌وگوی ویژه خبری:
عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: دقت شورای نگهبان در بررسی مصوباتی که ارتباط مستقیم با حقوق مردم دارد، موجب تصویب یک قانون جامع و دقیقی می‌شود که تامین حقوق مردم و هدف قانونگذار را به دنبال دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان دوشنبه شب (۲۶ آبان ۱۳۹۹) با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به سئوالات مجری این برنامه درباره مصوبات اخیر مجلس شورای اسلامی (مالیات بر خانه‌های خالی و یارانه کالاهای اساسی) پاسخ داد.

دکتر طحان نظیف با بیان اینکه شورای نگهبان با درنظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور از کلیت طرح‌هایی مانند پرداخت یارانه کالاهای اساسی حمایت می‌کند، گفت: براساس اصل ۷۵ قانون اساسی اگر مصوبه‌ای بار مالی داشته باشد، تایید هم شود، بازهم اجرایی نخواهد شد؛ چراکه رکن اصلی اجرای چنین مصوباتی تامین منابع مالی است.

وی با اشاره به مخالفت دولت با طرح پرداخت یارانه کالاهای اساسی به مردم تصریح کرد: نمایندگان مجلس در تصویب طرح‌ها باید منابع را درنظر گرفته و نظر موافق دولت را کسب و ضمیمه آن طرح کنند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه کرد: این مصوبه ( پرداخت یارانه کالاهای اساسی) به مجلس بازگشت داده شده و از نظر ما جای اصلاح دارد، امیدواریم منابع مشخص و قابل تحقق برای این مصوبه پیش بینی شود که در این صورت این مصوبه هم مثل سایر مصوبات مهر تایید شورای نگهبان را خواهد گرفت.

دکتر طحان نظیف با بیان اینکه ایراد اصل ۷۵ جزو پرتکرارترین ایرادات مصوبات است، اظهار داشت: اعضای شورای نگهبان در مراحل پیشینی برای تهیه طرح‌ها در مجلس، حضور ندارند، چرا که این حضور را خلاف استقلال مجلس می‌دانیم اما در عین حال، کارشناسان پژوهشکده شورای نگهبان تا حد امکان کمک کارشناسی کرده‌اند.

وی درباره نگاه شورای نگهبان به طرح‌هایی همچون مالیات بر خانه‌های خالی نیز خاطرنشان کرد: نه‌تنها با چنین مصوباتی (مالیات بر خانه‌های خالی) مخالف نیستیم، بلکه از اینگونه طرح‌ها و لوایح حمایت هم می‌کنیم، ما تلاش داریم در شرایط اقتصادی فعلی، گام‌هایی در جهت کمک به مردم برداریم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: ایرادات شورای نگهبان بر مصوبه خانه‌های خالی ناظر بر رعایت حقوق مردم بود و قابل حل هم هست؛ ما دقت داریم که به قصد کمک به عده‌ای از مردم، به عده دیگری اجحاف نشود.

دکتر طحان نظیف اضافه کرد: دقت شورای نگهبان در بررسی چنین مصوباتی که ارتباط مستقیم با حقوق مردم دارد، موجب تصویب یک قانون جامع و دقیقی می‌شود که تامین حقوق مردم و هدف قانونگذار را به دنبال دارد.

وی در توضیح ایرادات شورای نگهبان به مصوبه (مالیات بر خانه‌های خالی) گفت: ما درباره تعریف خانه خالی این ابهام را داشتیم که چه خانه‌هایی خالی هستند؟ که مجلس این ایراد را برطرف کرد. البته مهمترین ابهام این بود که اگر خانه‌ای دچار اختلاف قضایی شد یا اینکه خانه‌ای اجاره نرفت، چرا باید از چنین مواردی مالیات گرفته شود؟ که در نهایت بیش از ۲۰ ایراد به این مصوبه گرفته شد که قابل حل هست، البته دوستان مجلس هم اذعان داشتند که ایرادات ما، دقیق است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

مصاحبه سخنگوی شورای نگهبان با شبکه فرانس ۲۴ عربی

نشست دانشجویان ایرانی خارج از کشور با سخنگوی شورای نگهبان

انتشار كتاب «سلسله نشست هایی با موضوع قانون اساسی دستاوردها، ظرفیت ها، چشم اندازها»

پیام تسلیت آیت الله آملی لاریجانی به مناسبت عروج سردار سرتیپ پاسدار سید محمدحجازی

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

آیت‌الله جنتی درگذشت سردار حجازی را تسلیت گفت

فداکاری های سردار حجازی در خاطره ملت رشید ایران به یادگار خواهد ماند

مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان برگزار شد

گناه و معصیت خداوند سد راه ترقی معنوی انسان می شود

پربازدید ها

شورای نگهبان لایحه بودجه ۱۴۰۰ را تایید کرد

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

همه باید تلاش کنند در انتخابات آینده مشارکت حداکثری داشته باشیم/ وضعیت اقتصادی و شدت گرفتن کرونا نگران کننده است

اطلاعیه شماره ۲ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات اولین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس

آزمون علمی انتخابات دومین میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری ۲۲ فروردین برگزار می‌شود

انتشار ‌گزارش رقابت ایده نگاری بحران کرونا و مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری/ گزارش به نهادهای متولی ارسال شد + فایل گزارش

ایده‌های برتر پیشنهادی به شورای نگهبان برای افزایش ضریب سلامت مردم در روز انتخابات + جزئیات

کار بررسی بودجه ۱۴۰۰ هنوز در شورای نگهبان ادامه دارد

ماراتن بررسی بودجه ۱۴۰۰ در شورای نگهبان؛ ایرادات کلی لوایح بودجه چیست؟

برگزاری آزمون اجتهاد خبرگان رهبری در قم