کد خبر: ۷۲۵۸
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰- 17 November 2020
دکتر طحان نظیف در گفت‌وگوی ویژه خبری:
عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: دقت شورای نگهبان در بررسی مصوباتی که ارتباط مستقیم با حقوق مردم دارد، موجب تصویب یک قانون جامع و دقیقی می‌شود که تامین حقوق مردم و هدف قانونگذار را به دنبال دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان دوشنبه شب (۲۶ آبان ۱۳۹۹) با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به سئوالات مجری این برنامه درباره مصوبات اخیر مجلس شورای اسلامی (مالیات بر خانه‌های خالی و یارانه کالاهای اساسی) پاسخ داد.

دکتر طحان نظیف با بیان اینکه شورای نگهبان با درنظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور از کلیت طرح‌هایی مانند پرداخت یارانه کالاهای اساسی حمایت می‌کند، گفت: براساس اصل ۷۵ قانون اساسی اگر مصوبه‌ای بار مالی داشته باشد، تایید هم شود، بازهم اجرایی نخواهد شد؛ چراکه رکن اصلی اجرای چنین مصوباتی تامین منابع مالی است.

وی با اشاره به مخالفت دولت با طرح پرداخت یارانه کالاهای اساسی به مردم تصریح کرد: نمایندگان مجلس در تصویب طرح‌ها باید منابع را درنظر گرفته و نظر موافق دولت را کسب و ضمیمه آن طرح کنند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه کرد: این مصوبه ( پرداخت یارانه کالاهای اساسی) به مجلس بازگشت داده شده و از نظر ما جای اصلاح دارد، امیدواریم منابع مشخص و قابل تحقق برای این مصوبه پیش بینی شود که در این صورت این مصوبه هم مثل سایر مصوبات مهر تایید شورای نگهبان را خواهد گرفت.

دکتر طحان نظیف با بیان اینکه ایراد اصل ۷۵ جزو پرتکرارترین ایرادات مصوبات است، اظهار داشت: اعضای شورای نگهبان در مراحل پیشینی برای تهیه طرح‌ها در مجلس، حضور ندارند، چرا که این حضور را خلاف استقلال مجلس می‌دانیم اما در عین حال، کارشناسان پژوهشکده شورای نگهبان تا حد امکان کمک کارشناسی کرده‌اند.

وی درباره نگاه شورای نگهبان به طرح‌هایی همچون مالیات بر خانه‌های خالی نیز خاطرنشان کرد: نه‌تنها با چنین مصوباتی (مالیات بر خانه‌های خالی) مخالف نیستیم، بلکه از اینگونه طرح‌ها و لوایح حمایت هم می‌کنیم، ما تلاش داریم در شرایط اقتصادی فعلی، گام‌هایی در جهت کمک به مردم برداریم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: ایرادات شورای نگهبان بر مصوبه خانه‌های خالی ناظر بر رعایت حقوق مردم بود و قابل حل هم هست؛ ما دقت داریم که به قصد کمک به عده‌ای از مردم، به عده دیگری اجحاف نشود.

دکتر طحان نظیف اضافه کرد: دقت شورای نگهبان در بررسی چنین مصوباتی که ارتباط مستقیم با حقوق مردم دارد، موجب تصویب یک قانون جامع و دقیقی می‌شود که تامین حقوق مردم و هدف قانونگذار را به دنبال دارد.

وی در توضیح ایرادات شورای نگهبان به مصوبه (مالیات بر خانه‌های خالی) گفت: ما درباره تعریف خانه خالی این ابهام را داشتیم که چه خانه‌هایی خالی هستند؟ که مجلس این ایراد را برطرف کرد. البته مهمترین ابهام این بود که اگر خانه‌ای دچار اختلاف قضایی شد یا اینکه خانه‌ای اجاره نرفت، چرا باید از چنین مواردی مالیات گرفته شود؟ که در نهایت بیش از ۲۰ ایراد به این مصوبه گرفته شد که قابل حل هست، البته دوستان مجلس هم اذعان داشتند که ایرادات ما، دقیق است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

مغایرت "اعطای صلاحیت به سازمان تعزیرات برای رسیدگی به امور با ماهیت قضایی" با قانون

بسیج نهادی برخاسته از متن مردم برای دفاع از انقلاب اسلامی است

دکتر کدخدایی‏ از تائید طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالا‌های اساسی در جلسه امروز شورای نگهبان خبر داد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۸ آبان ۱۳۹۹

مواضع رهبر انقلاب در خصوص جنگ قره‌باغ مبتنی بر صلح عادلانه است

اکثر ایرادات شورای نگهبان به طرح مجلس برای مالیات بر خانه‌های خالی رفع شده است

نشست تخصصی «بررسی جنگ قره‌باغ از منظر اصول سیاست خارجی» برگزار شد

آخرین وضعیت الکترونیکی شدن انتخابات از زبان دکتر کدخدایی

فیلم| برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور دکتر طحان نظیف

دقت شورا در بررسی مصوبات تامین حقوق مردم و هدف قانونگذار را به دنبال دارد/ تاکید شورا بر حمایت از مصوبات معیشتی

پربازدید ها

تایید طرح استفساریه تبصره (۱) بند (ذ) ماده (۸۷) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

جزئیات جدید از تایید استفساریه تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران توسط شورای نگهبان

جلسه شورای نگهبان جهت بررسی آخرین مصوبات ارسالی

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۷ آبان ۱۳۹۹

برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی بررسی ساختار انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا

بررسی دو مصوبه مجلس شورای اسلامی در پژوهشکده شورای نگهبان

بیانیه آیت الله جنتی در محکومیت توهین رئیس جمهور فرانسه به پیامبر گرامی اسلام (ص)

میزان مشارکت وابسته به بهبود وضعیت معیشتی است/ مدافع طرح مالیات بر خانه‌های خالی هستیم

نشست علمی بررسی جنگ قره‌باغ برگزار می‌شود

جلسه هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری برگزار شد