کد خبر: ۷۲۴۰
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸- 08 November 2020
پژوهشگر حقوق عمومی:

رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا منحصر به دو حزب است!

دکتر مصطفی منصوریان مدرس دانشگاه و پژوهشگر حقوق عمومی گفت: انحصار رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا منحصر به دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر مصطفی منصوریان پژوهشگر حقوق عمومی و مدرس دانشگاه در چهارمین روز از سلسله نشست‌های تخصصی بررسی ساختار و فرآیند انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا که به صورت مجازی توسط پژوهشکده شورای نگهبان برگزار شد، درباره هدف از برگزاری غیرمستقیم انتخابات در آمریکا گفت: از عمده‌ترین اهداف برگزاری غیرمستقیم انتخابات در آمریکا می‌توان به توزیع قدرت، ایجاد و حفظ نظام فدرالیسیم دانست که مبتنی بر دمکراسی محض نیست.

این پژوهشگر حقوق عمومی همچنین با بیان اینکه کارکرد مجامع حزبی در ایالت‌ها، انتخاب نامزد رسمی حزبی و صدور بیانیه سیاسی است، اظهار داشت: معمولاً تابستانی که قرار است انتخابات انجام شود، مجامع یا کنوانسیون‌های ملی برای انتخاب نامزد اصلی احزاب تشکیل می‌شود.

دکتر منصوریان درباره تاثیر رای مردم در روز انتخابات ابراز داشت: از سال ۱۸۴۶ به بعد همه ایالت‌ها به استثنا دو ایالت مین و نبراسکا با رای مستقیم مردم در هر ایالت در روز انتخابات ریاست جمهوری برای انتخاب انتخاب کنندگان رئیس جمهور و معاون وی در نظر گرفته می‌شود.

وی افزود: رای به نامزد‌های انتخاباتی در واقع تعیین انتخاب‌کنندگان هیات انتخاباتی است. در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده، امکان نامزدی احزاب سوم یا نامزد‌های مستقل نیز وجود دارد لیکن به هیچ وجه امکان انتخاب شدن ندارند.

پژوهشگر حقوق عمومی با اشاره به شائبه اغراض سیاسی در هیات انتخاباتی امریکا گفت: هیچ مقرراتی در سطح قانون اساسی امریکا وجود ندارد که آزادی انتخاب اعضای هیئت انتخاباتی را محدود کنند، اما به شکل عرفی انتظار است و در سطح برخی ایالات نیز مقرر شده که اعضای هیات انتخاباتی به قضاوت آزادانه و شخصی خود دست نزنند و به ترجیح و اولویت مردم رای دهند. در این خصوص ۲۱ ایالت و منطقه کلمبیا برای عدم وفاداری اعضای هیت انتخاباتی به تعهد حزبی مجازاتی را تعیین کرده‌اند.

دکتر منصوریان درباره سرانجام انتخابات آمریکا در صورت نرسیدن آراء الکترال به حد نصاب گفت: اگر ۲۷۰ رای الکترال حاصل نشود، مجلس نمایندگان از میان سه نامزدی که بیشترین آرا را برای جایگاه ریاست جمهوری کسب کرده‌اند، رئیس جمهور را انتخاب می‌کند. مجلس سنا هم معاون رئیس جمهور را انتخاب می‌کند ازمیان دو نامزدی که بیشترین آرا را کسب کند.

وی افزود هرچند نظام ریاست‌جمهوری امریکا مایه ثبات نظام فدرال قلمداد شده، اما رئیس‌جمهور منتخب الزاما بر مبنای اکثریت آرا شهروندان انتخاب نمی‌شود. میزان جمعیت ایالت‌ها در نتیجه‌ِی این رقابت نقش‌آفرین است و نه الزاماً اراده‌ی شهروندانی که به پای صندوق‌های رأی رفته‌اند. هر انتخاب‌کننده در ایالات کوچک (از جمله وایومینگ، ورمونت و داکوتای شمالی) که کمترین نماینده را در هیئت انتخاباتی دارند، حدود ۴ برابر قدرت رأی بالاتر نسبت به ایالات بزرگ دارد. همچنین، انحصار رقابت میان دو حزب جمهوری خواه و دموکرات است.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

صهیونیسم جهانی از صحنه روزگار محو خواهد شد

ما از مردم غزه تا نابودی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنیم

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

با حضور حماسی در روز قدس نابودی اسرائیل را به مظلومان بشارت بدهیم

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

نظر شورای نگهبان درباره لایحه برنامه پنجساله هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران

اعلام صحت انتخابات در ۸۱ حوزه انتخابیه دیگر توسط سخنگوی شورای نگهبان/ تعداد حوزه‌های تاییدشده به ۱۳۳ رسید

لایحه کولبری تایید شد و مدت زمان سربازی کاهش یافت/ انتخابات الکترونیک در مرحله دوم برگزار می‌شود

تایید صحت انتخابات مجلس در ۵۲ حوزه انتخابیه از ۱۱ استان/ سخنگوی شورای نگهبان: وضعیت سایر حوزه‌ها در روز‌های آینده اعلام می‌شود

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

نظر شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی کارکنان دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

صحت انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شد/ اعلام صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵۶ حوزه دیگر + اسامی

صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه تایید شد/ مرحله دوم ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار می‌شود

۴۵ مصوبه مجلس در سال ۱۴۰۲ در شورای نگهبان بررسی شد/ مانند همه دوره‌ها گزارش‌ها و شکایات داشتیم، اما انتخابات در سلامت کامل برگزار شد