کد خبر: ۷۲۴۰
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸- 08 November 2020
پژوهشگر حقوق عمومی:

رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا منحصر به دو حزب است!

دکتر مصطفی منصوریان مدرس دانشگاه و پژوهشگر حقوق عمومی گفت: انحصار رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا منحصر به دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر مصطفی منصوریان پژوهشگر حقوق عمومی و مدرس دانشگاه در چهارمین روز از سلسله نشست‌های تخصصی بررسی ساختار و فرآیند انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا که به صورت مجازی توسط پژوهشکده شورای نگهبان برگزار شد، درباره هدف از برگزاری غیرمستقیم انتخابات در آمریکا گفت: از عمده‌ترین اهداف برگزاری غیرمستقیم انتخابات در آمریکا می‌توان به توزیع قدرت، ایجاد و حفظ نظام فدرالیسیم دانست که مبتنی بر دمکراسی محض نیست.

این پژوهشگر حقوق عمومی همچنین با بیان اینکه کارکرد مجامع حزبی در ایالت‌ها، انتخاب نامزد رسمی حزبی و صدور بیانیه سیاسی است، اظهار داشت: معمولاً تابستانی که قرار است انتخابات انجام شود، مجامع یا کنوانسیون‌های ملی برای انتخاب نامزد اصلی احزاب تشکیل می‌شود.

دکتر منصوریان درباره تاثیر رای مردم در روز انتخابات ابراز داشت: از سال ۱۸۴۶ به بعد همه ایالت‌ها به استثنا دو ایالت مین و نبراسکا با رای مستقیم مردم در هر ایالت در روز انتخابات ریاست جمهوری برای انتخاب انتخاب کنندگان رئیس جمهور و معاون وی در نظر گرفته می‌شود.

وی افزود: رای به نامزد‌های انتخاباتی در واقع تعیین انتخاب‌کنندگان هیات انتخاباتی است. در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده، امکان نامزدی احزاب سوم یا نامزد‌های مستقل نیز وجود دارد لیکن به هیچ وجه امکان انتخاب شدن ندارند.

پژوهشگر حقوق عمومی با اشاره به شائبه اغراض سیاسی در هیات انتخاباتی امریکا گفت: هیچ مقرراتی در سطح قانون اساسی امریکا وجود ندارد که آزادی انتخاب اعضای هیئت انتخاباتی را محدود کنند، اما به شکل عرفی انتظار است و در سطح برخی ایالات نیز مقرر شده که اعضای هیات انتخاباتی به قضاوت آزادانه و شخصی خود دست نزنند و به ترجیح و اولویت مردم رای دهند. در این خصوص ۲۱ ایالت و منطقه کلمبیا برای عدم وفاداری اعضای هیت انتخاباتی به تعهد حزبی مجازاتی را تعیین کرده‌اند.

دکتر منصوریان درباره سرانجام انتخابات آمریکا در صورت نرسیدن آراء الکترال به حد نصاب گفت: اگر ۲۷۰ رای الکترال حاصل نشود، مجلس نمایندگان از میان سه نامزدی که بیشترین آرا را برای جایگاه ریاست جمهوری کسب کرده‌اند، رئیس جمهور را انتخاب می‌کند. مجلس سنا هم معاون رئیس جمهور را انتخاب می‌کند ازمیان دو نامزدی که بیشترین آرا را کسب کند.

وی افزود هرچند نظام ریاست‌جمهوری امریکا مایه ثبات نظام فدرال قلمداد شده، اما رئیس‌جمهور منتخب الزاما بر مبنای اکثریت آرا شهروندان انتخاب نمی‌شود. میزان جمعیت ایالت‌ها در نتیجه‌ِی این رقابت نقش‌آفرین است و نه الزاماً اراده‌ی شهروندانی که به پای صندوق‌های رأی رفته‌اند. هر انتخاب‌کننده در ایالات کوچک (از جمله وایومینگ، ورمونت و داکوتای شمالی) که کمترین نماینده را در هیئت انتخاباتی دارند، حدود ۴ برابر قدرت رأی بالاتر نسبت به ایالات بزرگ دارد. همچنین، انحصار رقابت میان دو حزب جمهوری خواه و دموکرات است.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

مردم ایران با حضور گسترده در انتخابات طراحی دشمن را برهم زدند

گزارشی از زندگی آیت‌الله امامی کاشانی؛ معتمد امام و منتخب مردم در مجالس/ خطیبی که سخنگوی شورای نگهبان بود

پیکر آیت‌الله امامی کاشانی در تهران تشییع شد

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم