کد خبر: ۷۰۱۶
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸- 20 July 2020
دکتر صادقی مقدم:
عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان در طول ۴۰ سال بسیار صبوری کرده و هیچ‌گاه هم تحت تأثیر شرایط قرار نگرفته است.

شورای نگهبان در طول ۴۰ سال هیچگاه تحت تاثیر شرایط قرار نگرفته است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان دکتر محمدحسن صادقی مقدم عضو حقوقدان و معاون اجرائی و امور انتخابات شورای نگهبان در گفتگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: شورای نگهبان در طول ۴۰ سال گذشته بسیار صبوری کرده و هیچ‌گاه هم تحت تأثیر شرایط قرار نگرفته و البته این جزو دستورات دین مبین اسلام است.

وی افزود: فقهای شورای نگهبان نیز به عنوان استوانه‌های بسیار بلند و رفیع و کارشناسان اصلی دین که جایگاه ایشان در حوزه های علمی والا است، ماموریت پیدا کردند تا در شورای نگهبان از احکام اسلامی مراقبت کنند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه عنوان کرد: طبیعی است که در شورای نگهبان کسی نباید حکم خدا را زیر پا بگذارد؛ حتی اگر به او توهین کنند هم نباید کاری انجام دهد که خلاف موازین شرعی باشد و این جزو بدیهیات است.

دکتر صادقی مقدم بر همین اساس اضافه کرد: هرچند قاعدتاً ممکن است، افرادی که داوطلب مورد نظرشان رد شده این موضوع را درباره شورای نگهبان مطرح کنند که نباید حق کسی ضایع شود؛ ‌بله افراد حقشان است که در انتخابات شرکت کنند اما یک حق مهمتر حق جامعه است و افرادی در معرض انتخاب قرار می‌گیرند که واجد شرایط قانونی برای قانونگذاری کشور باشند؛ این حق از آن حقوق فردی بالاتر، مهمتر و اساسی تر است و اینگونه است که شورای نگهبان همه این موارد را به جان می‌خرد تا خلاف شرع و قانون رفتار نکند.

وی بر همین اساس اضافه کرد: همواره در ایام انتخابات، اداره و مدیریت ستادهای شورای نگهبان کار بسیار پیچیده ای است و به صورت شبانه روزی کار می‌کنند؛ ۳۱ استان دارای دفاتر بوده و کارشناسانی در این زمینه دارند؛ ۴۴۰ شهر نیز از این ستادها برخوردار هستند و یک شبکه ۳۰۰ هزار نفری وجود دارد که در طول ۴ سال باید شناسایی، به روز رسانی و آموزش داده شوند.

دکتر صادقی مقدم در همین راستا افزود: همچنین باید کتاب‌هایی برای ناظران چاپ کرده و در اختیار آنها قرار دهیم و برای هر کدام وظایف مشخصی ابلاغ کنیم و همه اینها هزینه دارد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد:‌ همین موضوع الکترونیکی کردن انتخابات برای وزارت کشور و شورای نگهبان هم هزینه دارد تا بتوانیم نظارت کافی و وافی داشته باشیم. لذا شورای نگهبان طبیعتاً نیاز به بودجه دارد البته همکارانی که در سازمان مدیریت یا وزارت دارایی هستند در دوره‌های مختلف لطف داشتند و ما هیچگاه گلایه‌ای از این دستگاه‌ها مبنی بر اینکه بودجه شورای نگهبان کم است،‌ نداشتیم.

وی تصریح کرد: شورای نگهبان انصافاً با ریاست و دبیری آیت‌الله جنتی رشد داشته و آیت الله جنتی تاکید فراوانی بر حفظ بیت المال و رعایت صرفه جویی در این زمینه دارند، همیشه در مصارف رعایت کرده است و مدیریت آیت‌الله جنتی نیز در این زمینه مثال زدنی است. فقهای دیگر نیز همین نظر را دارند و همه متذکر هستند که مراقب باشید و بیت المال رعایت شود.

دکتر صادقی مقدم بیان کرد: چنین تشکیلاتی که تحت نظارت و اشراف آیات عظام است و دیوان محاسبات هم هر ساله و از آنجا گزارش می‌گیرد و عملکرد شورای نگهبان را تبیین می‌کند لذا از این جهت هم خود را پاسخگو می‌دانیم و برنامه‌های نظارتی مالی مانند دیوان محاسبات کشور داستان دیگری دارد که متخصصین مربوطه مطلع هستند، اما باز هم هر طور که آنها بگویند احترام می‌گذاریم.

وی تصریح کرد: از‌ شبکه نظارت و همکارانمان و همچنین دستگاه‌هایی که در انتخابات به ما کمک کردند کمال قدردانی و تشکر را داریم؛ در این دوره از انتخابات یک همکاری تنگاتنگ و بسیار نزدیک و صمیمی بین دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت کشور، وزارت اطلاعات، دستگاه قضایی، ثبت احوال و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی -که همیشه در صحنه بود- به ما کمک کردند، صورت گرفت. سپاه در ارائه اطلاعات راجع به صلاحیت‌ها و حفظ امنیت کمک بسیاری کرد و البته از خانواده بزرگ وزارت کشور نیز کمال تشکر را داریم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

گزارش تصویری بازدید دکتر کدخدایی از «پردیس نوآوری‌های حقوقی و قضایی»

ترور شهید فخری‌زاده نیازمند پاسخ قاطع و سریع است

پیام‌ تسلیت شورای نگهبان در پی شهادت دکتر محسن فخری‌زاده

درآمدی بر جایگاه حقوقی بسیج مستضعفین / بسیج می‌تواند حلّال بسیاری از مشکلات کشور باشد

جلسه شورای نگهبان به ریاست آیت الله جنتی برگزار شد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۵ آذر ۱۳۹۹

برگزاری سلسله نشست‌های تحلیل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

مغایرت "اعطای صلاحیت به سازمان تعزیرات برای رسیدگی به امور با ماهیت قضایی" با قانون

بسیج نهادی برخاسته از متن مردم برای دفاع از انقلاب اسلامی است

دکتر کدخدایی‏ از تائید طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالا‌های اساسی در جلسه امروز شورای نگهبان خبر داد

پربازدید ها

تایید طرح استفساریه تبصره (۱) بند (ذ) ماده (۸۷) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

جزئیات جدید از تایید استفساریه تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران توسط شورای نگهبان

جلسه شورای نگهبان جهت بررسی آخرین مصوبات ارسالی

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۷ آبان ۱۳۹۹

برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی بررسی ساختار انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا

بررسی دو مصوبه مجلس شورای اسلامی در پژوهشکده شورای نگهبان

میزان مشارکت وابسته به بهبود وضعیت معیشتی است/ مدافع طرح مالیات بر خانه‌های خالی هستیم

بیانیه آیت الله جنتی در محکومیت توهین رئیس جمهور فرانسه به پیامبر گرامی اسلام (ص)

نشست علمی بررسی جنگ قره‌باغ برگزار می‌شود

جلسه هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری برگزار شد