کد خبر: ۷۰۱۶
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸- 20 July 2020
دکتر صادقی مقدم:

شورای نگهبان در طول ۴۰ سال هیچگاه تحت تاثیر شرایط قرار نگرفته است

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان در طول ۴۰ سال بسیار صبوری کرده و هیچ‌گاه هم تحت تأثیر شرایط قرار نگرفته است.

شورای نگهبان در طول ۴۰ سال هیچگاه تحت تاثیر شرایط قرار نگرفته است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان دکتر محمدحسن صادقی مقدم عضو حقوقدان و معاون اجرائی و امور انتخابات شورای نگهبان در گفتگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: شورای نگهبان در طول ۴۰ سال گذشته بسیار صبوری کرده و هیچ‌گاه هم تحت تأثیر شرایط قرار نگرفته و البته این جزو دستورات دین مبین اسلام است.

وی افزود: فقهای شورای نگهبان نیز به عنوان استوانه‌های بسیار بلند و رفیع و کارشناسان اصلی دین که جایگاه ایشان در حوزه های علمی والا است، ماموریت پیدا کردند تا در شورای نگهبان از احکام اسلامی مراقبت کنند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه عنوان کرد: طبیعی است که در شورای نگهبان کسی نباید حکم خدا را زیر پا بگذارد؛ حتی اگر به او توهین کنند هم نباید کاری انجام دهد که خلاف موازین شرعی باشد و این جزو بدیهیات است.

دکتر صادقی مقدم بر همین اساس اضافه کرد: هرچند قاعدتاً ممکن است، افرادی که داوطلب مورد نظرشان رد شده این موضوع را درباره شورای نگهبان مطرح کنند که نباید حق کسی ضایع شود؛ ‌بله افراد حقشان است که در انتخابات شرکت کنند اما یک حق مهمتر حق جامعه است و افرادی در معرض انتخاب قرار می‌گیرند که واجد شرایط قانونی برای قانونگذاری کشور باشند؛ این حق از آن حقوق فردی بالاتر، مهمتر و اساسی تر است و اینگونه است که شورای نگهبان همه این موارد را به جان می‌خرد تا خلاف شرع و قانون رفتار نکند.

وی بر همین اساس اضافه کرد: همواره در ایام انتخابات، اداره و مدیریت ستادهای شورای نگهبان کار بسیار پیچیده ای است و به صورت شبانه روزی کار می‌کنند؛ ۳۱ استان دارای دفاتر بوده و کارشناسانی در این زمینه دارند؛ ۴۴۰ شهر نیز از این ستادها برخوردار هستند و یک شبکه ۳۰۰ هزار نفری وجود دارد که در طول ۴ سال باید شناسایی، به روز رسانی و آموزش داده شوند.

دکتر صادقی مقدم در همین راستا افزود: همچنین باید کتاب‌هایی برای ناظران چاپ کرده و در اختیار آنها قرار دهیم و برای هر کدام وظایف مشخصی ابلاغ کنیم و همه اینها هزینه دارد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد:‌ همین موضوع الکترونیکی کردن انتخابات برای وزارت کشور و شورای نگهبان هم هزینه دارد تا بتوانیم نظارت کافی و وافی داشته باشیم. لذا شورای نگهبان طبیعتاً نیاز به بودجه دارد البته همکارانی که در سازمان مدیریت یا وزارت دارایی هستند در دوره‌های مختلف لطف داشتند و ما هیچگاه گلایه‌ای از این دستگاه‌ها مبنی بر اینکه بودجه شورای نگهبان کم است،‌ نداشتیم.

وی تصریح کرد: شورای نگهبان انصافاً با ریاست و دبیری آیت‌الله جنتی رشد داشته و آیت الله جنتی تاکید فراوانی بر حفظ بیت المال و رعایت صرفه جویی در این زمینه دارند، همیشه در مصارف رعایت کرده است و مدیریت آیت‌الله جنتی نیز در این زمینه مثال زدنی است. فقهای دیگر نیز همین نظر را دارند و همه متذکر هستند که مراقب باشید و بیت المال رعایت شود.

دکتر صادقی مقدم بیان کرد: چنین تشکیلاتی که تحت نظارت و اشراف آیات عظام است و دیوان محاسبات هم هر ساله و از آنجا گزارش می‌گیرد و عملکرد شورای نگهبان را تبیین می‌کند لذا از این جهت هم خود را پاسخگو می‌دانیم و برنامه‌های نظارتی مالی مانند دیوان محاسبات کشور داستان دیگری دارد که متخصصین مربوطه مطلع هستند، اما باز هم هر طور که آنها بگویند احترام می‌گذاریم.

وی تصریح کرد: از‌ شبکه نظارت و همکارانمان و همچنین دستگاه‌هایی که در انتخابات به ما کمک کردند کمال قدردانی و تشکر را داریم؛ در این دوره از انتخابات یک همکاری تنگاتنگ و بسیار نزدیک و صمیمی بین دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت کشور، وزارت اطلاعات، دستگاه قضایی، ثبت احوال و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی -که همیشه در صحنه بود- به ما کمک کردند، صورت گرفت. سپاه در ارائه اطلاعات راجع به صلاحیت‌ها و حفظ امنیت کمک بسیاری کرد و البته از خانواده بزرگ وزارت کشور نیز کمال تشکر را داریم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

صهیونیسم جهانی از صحنه روزگار محو خواهد شد

ما از مردم غزه تا نابودی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنیم

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

با حضور حماسی در روز قدس نابودی اسرائیل را به مظلومان بشارت بدهیم

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

نظر شورای نگهبان درباره لایحه برنامه پنجساله هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران

اعلام صحت انتخابات در ۸۱ حوزه انتخابیه دیگر توسط سخنگوی شورای نگهبان/ تعداد حوزه‌های تاییدشده به ۱۳۳ رسید

لایحه کولبری تایید شد و مدت زمان سربازی کاهش یافت/ انتخابات الکترونیک در مرحله دوم برگزار می‌شود

تایید صحت انتخابات مجلس در ۵۲ حوزه انتخابیه از ۱۱ استان/ سخنگوی شورای نگهبان: وضعیت سایر حوزه‌ها در روز‌های آینده اعلام می‌شود

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

نظر شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی کارکنان دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

صحت انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شد/ اعلام صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵۶ حوزه دیگر + اسامی

صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه تایید شد/ مرحله دوم ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار می‌شود

۴۵ مصوبه مجلس در سال ۱۴۰۲ در شورای نگهبان بررسی شد/ مانند همه دوره‌ها گزارش‌ها و شکایات داشتیم، اما انتخابات در سلامت کامل برگزار شد