کد خبر: ۶۹۷۰
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۷- 18 July 2020
آیت‌الله جنتی:
دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه مسئولین باید خدمتگزار مردم باشند، گفت: وضعیت معیشتی مردم از واجباتی است که مسئولین باید به آن توجه ویژه داشته باشند.
معیشت مردم نیاز به توجه ویژه دارد/ تحریم شورای نگهبان از سوی آمریکا باعث افتخار است
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به گام دوم انقلاب، گفت: مسأله گام دوم انقلاب مربوط به همه است و مربوط به یک نهاد خاص نیست، کلیه دستگاه‌ها از جمله شورای نگهبان باید نگاه کنند ببینند کجا‌ها توقف داشته‌اند و یا احیاناً عقب‌گرد داشته‌اند، بررسی کنند این موارد و نقاط ضعف را برطرف کنند.

آیت‌الله جنتی با اشاره به رهنمود‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، گفت: رهنمود‌های معظم‌له در قسمت پایانی بیانیه راجع به مسائل اخلاقی و دینی خیلی ارزشمند است که شورای نگهبان در حد خودش این‌ها را رعایت می‌کند و عمده وظایف شرعی و قانونی که به عهده شوراست رعایت می‌شود.

وی با بیان اینکه وظایفی که طبق قانون اساسی به عهده شورای نگهبان گذاشته شده از وظایف منحصر به فردی است، به بحث نظارت بر انتخابات اشاره کرد و افزود: درست است که مجری انتخابات، دولت است، اما بررسی صلاحیت‌ها از کار‌های بسیار سنگینی است که به عهده شورای نگهبان گذاشته شده، مخصوصاً با این ثبت‌نام‌های بی‌حساب و کتاب که تعداد افراد زیادی می‌آیند و برای انتخابات مجلس ثبت‌نام می‌کنند.

دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: ما در این دوره از انتخابات که قریب به ۱۶ هزار نفر ثبت نام کرده بودند، تمام تلاش خود را انجام دادیم تا بررسی‌ها با دقت بیشتری انجام شود و خدایی‌ناکرده حقی تضییع نشود.

وی به وظایف خطیر نمایندگان مجلس اشاره و تأکید کرد: نمایندگان مجلس یازدهم، کارنامه گذشتگان خود را مرور کنند و اقدامات مثبت آن‌ها را ادامه دهند و از اقدامات منفی و نقاط ضعف آن‌ها درس بگیرند.

وی ابراز امیدواری کرد مجلس یازدهم با تلاش مضاعفی که خواهد داشت، بتواند وظایف قانونی خود را در حوزه نظارت و قانونگذاری به نحو احسن انجام دهد.

آیت‌الله جنتی به نامه‌های دیوان عدالت اداری اشاره کرد و گفت: رسیدگی به نامه‌ها و پرونده‌های دیوان عدالت از لحاظ شرعی از دیگر وظایف شورای نگهبان است که اگر کسی نسبت به اساسنامه‌ای، آیین‌نامه‌ای، دستورالعملی و مصوبه‌ای که مصوب دولت یا غیردولتی است شکایتی دارد، این پرونده‌ها به شورای نگهبان ارسال می‌شود که تعدادشان زیاد است و بررسی و اظهارنظر در خصوص این نامه‌ها هم به عهده فقهای شورای نگهبان است.
 
معیشت مردم نیاز به توجه ویژه دارد/ تحریم شورای نگهبان از سوی آمریکا باعث افتخار است

وی افزود: تک‌تک این پرونده‌ها زمان زیادی را صرف می‌کند و دوستان و پژوهشگران ما در مجمع مشورتی فقهی و پژوهشکده شورای نگهبان کار‌های کارشناسی را روی این پرونده‌ها انجام داده و برای ما ارسال می‌کنند تا فقها نسبت به آن بررسی‌های لازم را انجام بدهند و اظهارنظر نمایند.

دبیر شورای نگهبان با اشاره به هجمه‌هایی که به این شورا وارد می‌شود، تأکید کرد: ما صرفاً در چارچوب قانون عمل می‌کنیم و اصلاً توجهی به هجمه‌ها و انتقاد‌های مغرضانه نداریم، اما اگر انتقادی صحیح و دلسوزانه وجود داشته باشد، قطعاً می‌پذیریم و تشکر کرده و اصلاح می‌کنیم.

وی با اشاره به دشمنی امریکا با نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: این دشمنی‌ها و تهدید‌ها روی مردم ایران اسلامی هیچ تأثیری ندارد و مردم از انقلاب اسلامی دفاع می‌کنند و از موضع خودشان در برابر امریکا کوتاه نمی‌آیند.

آیت‌الله جنتی به تحریم اعضای شورای نگهبان اشاره کرد و گفت: تحریم آمریکا نشان داد که شورا چقدر نهاد تأثیرگذاری است، لذا امریکا، چون نمی‌تواند ببیند انقلاب اسلامی پایدار و پابرجاست، به همین دلیل اقدام به تحریم نهاد‌های اساسی و افراد تأثیرگذار می‌کند و اعضای شورای نگهبان نیز از این قاعده مستثنی نیستند، لذا این تحریم برای ما باعث افتخار است.

وی با بیان اینکه مردم به گردن مسئولین حق دارند، گفت: مسئولین باید خدمتگزار مردم باشند، دولت، مجلس، قوه قضائیه و همه آن‌هایی که مسئولیتی دارند باید تلاش کنند و طوری عمل کنند که بتوانند رضایت خدا و مردم را جلب کنند؛ وضعیت معیشتی مردم از واجباتی است که مسئولین باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

دبیر شورای نگهبان در پایان تأکید کرد: مردم ایران اسلامی پس از انقلاب خیلی زحمت کشیدند و همیشه در صحنه حاضر بودند و در راه حفظ انقلاب از جان و مالشان گذشتند، لذا این مردم حق دارند و انتظار دارند به مشکلاتشان رسیدگی شود؛ بنابراین باید اقدامات فوری و کوتاه مدت در کنار برنامه‌ریزی بلند مدت انجام شود تا وضع معیشتی و مشکلات مردم حل شود.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در دستور کار مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

گفت و گوی موافقان و مخالفان طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در پژوهشکده شورای نگهبان

زبان، خط، تاریخ و پرچم رسمی کشور در قانون اساسی (اصول ۱۵ تا ۱۹ قانون اساسی)

نشست ۳ ساعته موافقان و مخالفان طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده با عضو شورای نگهبان

ایرادات مجمع تشخیص بر طرح اصلاح قانون انتخابات همچنان باقی است

گزارش تصویری برگزاری آزمون اجتهاد خبرگان رهبری در قم

برگزاری آزمون اجتهاد خبرگان رهبری در قم

انتشار پنج گزارش پژوهشی با موضوع تحلیل حقوقی بودجه

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۸ فروردین ۱۴۰۰

همه باید تلاش کنند در انتخابات آینده مشارکت حداکثری داشته باشیم/ وضعیت اقتصادی و شدت گرفتن کرونا نگران کننده است

پربازدید ها

شورای نگهبان لایحه بودجه ۱۴۰۰ را تایید کرد

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

همه باید تلاش کنند در انتخابات آینده مشارکت حداکثری داشته باشیم/ وضعیت اقتصادی و شدت گرفتن کرونا نگران کننده است

آزمون علمی انتخابات دومین میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری ۲۲ فروردین برگزار می‌شود

کار بررسی بودجه ۱۴۰۰ هنوز در شورای نگهبان ادامه دارد

ماراتن بررسی بودجه ۱۴۰۰ در شورای نگهبان؛ ایرادات کلی لوایح بودجه چیست؟

بررسی چند طرح و لایحه مهم در جلسه شورای نگهبان

تبلیغات غیرمجاز انتخاباتی را در بررسی صلاحیت‌ها مدنظر قرار می‌دهیم/ کاندیداتوری افراد با سابقه نظامی منع قانونی ندارد/گلایه از مجلس

ایرادهای بودجه مشابه سال های گذشته است

اصلاح بسیاری از ایرادات بودجه توسط مجلس/ بررسی بودجه امشب در شورای نگهبان پایان می‌یابد