کد خبر: ۶۸۷۶
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۷- 28 June 2020
رهبر معظم انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با رئیس و مسئولان عالی قضائی؛
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: حرکت مبارزه با فساد که اکنون در قوه‌ی قضائیه بخوبی مشاهده میشود و خود را نشان داده است، از دوره‌ی آقای آملی لاریجانی آغاز شد و ایشان، هم در داخل و هم در بیرون از قوه شروع‌کننده‌ی آن بودند و این‌ها نباید از نظر دور باشد.
آیت الله آملی لاریجانی هم در داخل و هم در بیرون از قوه‌قضائیه شروع‌کننده مبارزه با فساد بودند
 
به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی شورای نگهبان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با رئیس و مسئولان عالی قضائی و همچنین رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور با ابراز خرسندی از اقدامات انجام‌شده در یک سال اخیر، بر لزوم استمرار حرکت تحولی در قوه‌ی قضائیه به‌صورت متوازن و با محوریت مردمی بودن قوه تأکید کردند و گفتند: مبارزه با فساد که در این دوره به اوج خود رسیده است باید بدون اغماض و بر اساس حق و عدل و قانون و همچنین بدون تعدی و ظلم به افراد بی‌گناه با قدرت ادامه یابد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با تأکید بر اینکه ماجرای کرونا تمام نشده و همچنان ادامه دارد، همه‌ی مردم و مسئولان را به جدی گرفتن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و جلوگیری از شیوع مجدد ویروس کرونا فراخواندند.

رهبر انقلاب اسلامی با گرامیداشت یاد شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی، شهید قدوسی، شهید لاجوردی و دیگر شهیدان دستگاه قضا، «تدوین نسخه‌ی ارتقایافته و پیشرفته‌تر سند تحول قضائی» را با استفاده از اندیشمندان حوزه و دانشگاه و تجربیات درون‌قوه‌ای، کاری باارزش خواندند و افزودند: در زمان‌های لازم از اجرای این سند و برنامه‌های مترتب بر آن به مردم گزارش دهید که این کار در امیدواری مردم به دستگاه قضا قطعاً تأثیرگذار است.

ایشان تحول را ضرورتی مستمر، مدیریت‌شده و توأم با دریافت‌های جدید و ابتکارات تازه خواندند و افزودند: این کار باید بر اصول و مبانی اسلامی و دینی مبتنی باشد وگرنه تحول بدون مبنا، به تذبذب و هرج‌ومرج منجر میشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایجاد تحول را در عمل بسیار دشوار خواندند و گفتند: البته برخی مقاومت‌ها نه از روی سوءنیت بلکه از سر ناتوانی و یا نداشتن حال و حوصله‌ی تغییرات بنیادین است. البته مخالفت‌های کسانی که از وضع موجود منتفع هستند و کارشکنی‌ها و فضاسازی‌های شبکه‌ی درهم‌تنیده‌ی مفسدان و مجریان نیز ایجاد تحول را سخت‌تر میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تلاش‌های بی‌وقفه‌ی دشمنان برای «خنثی کردن هر حرکت اصلاحی و تحولی در نظام» را از طریق جوسازی رسانه‌ای و ایجاد وسوسه و بدبینی در افکار عمومی، از دیگر دشواری‌های ایجاد تحول خواندند و تأکید کردند: تنها راه مؤثر برای مقابله با همه‌ی عوامل و عناصر ضد تحول، «منفعل نشدن، استقامت، توکل بر خدا و ادامه‌ی شجاعانه‌ی مسیر تحول» است.

رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به وظایف مهم و بسیار گسترده‌ی قوه‌ی قضائیه در قانون اساسی، پیگیری و اجرای متوازن همه‌ی این وظایف را ضروری برشمردند.

ایشان در همین زمینه، موضوع «احیای حقوق عامه» را مهم خواندند و با ابراز خرسندی از فعالیت‌های اخیر قوه در این زمینه، گفتند: اگر دادستانی‌ها احساس کردند حقوق عامه در حال تضییع است باید وارد کار شوند و از حق مردم دفاع کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به یکی دیگر از وظایف اساسی دستگاه قضا در قانون اساسی یعنی «پیشگیری از وقوع جرم» افزودند: اگر بستر‌های شکل‌گیری و وقوع جرم بدرستی شناخته شود، پیشگیری علمی از وقوع جرم و درنتیجه کاهش فراوان هزینه‌های مقابله با جرم محقق خواهد شد که این کار نیازمند همراهی همه‌ی قوا بخصوص قوه‌ی مجریه است.

رهبر انقلاب گفتند: در مسائل گوناگون از جمله پیشگیری از وقوع جرم و تعاریف حقوق عامه، دانشِ صرفاً قضائی مشکل‌گشا نیست و باید از نخبگان حوزه و دانشگاه در علوم مختلف کمک گرفت.

ایشان با ابراز خرسندی از مشخص شدن برخی مصادیق حقوق عامه از جمله محیط زیست و نیز واگذاری‌های غیردقیق بنگاه‌های تولیدی گفتند: اگر مراکز تولیدی به اشخاص ناصالح یا ناتوان واگذار شود، تولید کشور ضربه میخورد؛ بنابراین این مصادیق جزو حقوق عامه است.

رهبر انقلاب، تعمیم تحول‌خواهی از مسئولان دستگاه قضا به بدنه و همه‌ی کارکنان دستگاه را ضروری خواندند و افزودند: «مردمی بودن» از دیگر ضروریات ایجاد تحول است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نگاه از بالا به مردم را غیر قابل قبول دانستند و گفتند: همه‌ی ما مسئولان نظام، جزو مردمیم و خیلی از مردم از ما بالاتر هستند؛ بنابراین همه باید خود را در عمل خدمتگزار مردم بدانیم.

«دسترسی آسان مردم به دستگاه قضا»، «تلاش برای ارتقای آگاهی و اطلاعات قضائی مردم»، «حضور مستمر و مواجهه‌ی مستقیم با مردم» و «بهره‌گیری از کمک و اطلاعات مردمی در مسائلی نظیر مبارزه با فساد» از دیگر تأکیدات رهبر انقلاب به مسئولان قضائی بود.

ایشان بیان گزارش زبانی و آماری به مردم را لازم، اما ناکافی دانستند و با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از هنر و ظرفیت‌های رسانه‌ای در ارائه‌ی گزارش فعالیت‌ها گفتند: متأسفانه با غفلت برخی مسئولان مربوط در عرصه‌ی نظارت بر فیلم‌ها، شاهد نمایش فیلم‌هایی هستیم که اساس و مبانی قضائی جمهوری اسلامی را زیر سؤال میبرند.

رهبر انقلاب افزودند: غربی‌ها برخلاف واقعیت، در فیلم‌های سینمایی، دادگاه‌های خود را عرصه‌ی عدالت محض نشان میدهند، ولی ما حتی در ارائه‌ی واقعیات کشور از ظرفیت‌های هنری و رسانه‌ای بهره نمیگیریم و گاهی برعکس نشان میدهیم.

ایشان با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا درباره‌ی ده سال حبس برای کسانی که نماد‌های برده‌داری و نژادپرستی را به پایین بکشند و یا جدا کردن فرزندان مهاجران از والدینشان گفتند: البته از این بی‌قانونی‌ها در غالب فیلم‌های غربی خبری نیست.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه، نکاتی را درخصوص مبارزه با فساد بیان کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه مبارزه با فساد از دوره‌ی قبل در قوه‌ی قضائیه آغاز شده بود و اکنون به اوج خود رسیده است، گفتند: مردم از مبارزه‌ی بدون ملاحظه و بدون اغماض با مفسد امیدوار میشوند، زیرا فساد مالی و اقتصادی همچون ویروس کرونا، بسیار خطرناک و بشدت واگیردار و مُسری است.

ایشان افزودند: تنها تفاوت ویروس کرونا با ویروس فساد این است که ویروس کرونا با شستشوی دست برطرف میشود، اما تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است.

رهبر انقلاب اسلامی، وظیفه‌ی قوه‌ی قضائیه را برخورد متوازن با همه‌ی اَشکال و ابعاد فساد برشمردند و درعین‌حال تأکید کردند: باید مبارزه با فساد، در درجه‌ی اول در داخل قوه و به‌صورت جدی و کارشناسی انجام شود، زیرا تبعات و ضربه‌ی فساد در داخل قوه‌ی قضائیه بسیار سنگین خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم نگاه کارشناسی برای شناخت بستر‌های فسادزا و مقابله با آن، افزودند: ملاک در مبارزه با فساد باید فقط حق، عدل و قانون باشد و هیچ ملاحظه‌ی دیگری در کار نباشد.

ایشان گفتند: البته همان‌طور که در برخورد با فساد نباید اغماض وجود داشته باشد، اما افراد بی‌گناه هم نباید مورد تعدی قرار گیرند و رسیدگی‌ها باید کاملاً بر اساس قانون و عدالت و بدون جوگیری انجام شود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گسترش فضای مجازی و قضاوت افراد مختلف درباره‌ی رویداد‌ها و مسائل، خاطرنشان کردند: عموم مردم و فعالان فضای مجازی مراقب باشند تا نسبت به افراد بی‌گناه تعدی و ظلمی واقع نشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با گلایه از اهانت و ظلم به برخی بزرگان پاک‌دست قبلی قوه‌ی قضائیه در جریان قضاوت‌ها و اظهارنظر‌هایی که درخصوص دادگاه اخیر شده افزودند: خطاب من در این موضوع مردم و جوانان مؤمن است که مراقب باشند تعدی نکنند و به افراد معاند که به دنبال گرفتن انتقام از مواضع انقلابی و محکم قاطع فلان شخصیت هستند، کاری ندارم.

ایشان تأکید کردند: حرکت مبارزه با فساد که اکنون در قوه‌ی قضائیه بخوبی مشاهده میشود و خود را نشان داده است، از دوره‌ی آقای آملی لاریجانی آغاز شد و ایشان، هم در داخل و هم در بیرون از قوه شروع‌کننده‌ی آن بودند و این‌ها نباید از نظر دور باشد.

رهبر انقلاب اسلامی یکی از اقدامات خوب قوه‌ی قضائیه در مبارزه با فساد را «حمایت از تولید و جلوگیری از تعطیلی واحد‌های تولیدی» دانستند و گفتند: در شرایط کنونی که مردم از لحاظ معیشت دچار سختی هستند، هر دستگاهی که بتواند به اقتصاد کشور کمک کند، باید این کار را انجام دهد و این اقدام قوه‌ی قضائیه درواقع کمک به اقتصاد کشور است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ابلاغیه‌ی اخیر رئیس قوه‌ی قضائیه مبنی بر اینکه برخی بانک‌ها حق مصادره و تعطیلی واحد‌های تولیدی را ندارند، خاطرنشان کردند: این کار، بسیار درست و قابل تعمیم در مورد کسانی است که با خرید واحد‌های تولیدی و اخراج کارگران و فروش تجهیزات، کاربری این واحد‌ها را تغییر میدهند، زیرا این‌گونه اقدامات، ضربه به اقتصاد کشور است.

ایشان یکی از نکات مهم در زمینه‌ی مبارزه با فساد را «نظارت‌ها و گزارش‌های مردمی» خواندند و افزودند: باید برای این موضوع زیرساخت‌های حقوقی در قوه‌ی قضائیه فراهم شود تا امنیت مادی و معنوی گزارشگر حفظ شود و آمر به معروف و ناهی از منکر دلگرم باشد که دستگاه قضائی پشتیبان او است، و در مقابل زمینه‌ی تهمت‌زنی نیز فراهم نشود.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان به یک موضوع غیرقضائی، اما مهم یعنی مسئله‌ی کرونا نیز اشاره کردند و با انتقاد از برخی افراد که مسئله‌ی کرونا را تمام‌شده میدانند، گفتند: در اثر فداکاری دستگاه‌ها و کادر‌های درمانی و بهداشتی و همچنین مجاهدت داوطلبانه‌ی گروه‌های مردمی و همکاری عموم مردم، ایران به‌عنوان یک کشور موفق در دنیا معرفی شد، اما این مربوط به ابتدای کار بود و اکنون متأسفانه آن حرکت و مجاهدت از جانب بعضی مردم و مسئولان سست شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تشکر از خدمات طاقت‌فرسای کادر‌های درمانی، شیوع بیماری را موجب خسته شدن این زحمت‌کشان دانستند و افزودند: اینکه گفته میشود باید کاری کرد که مشکلات اقتصادی از ناحیه‌ی کرونا به وجود نیاید، حرف درستی است، اما در صورت بی‌توجهی و شیوع گسترده‌ی بیماری، مشکلات اقتصادی هم بیشتر خواهد شد.

ایشان با تأکید بر لزوم مراقبت از کشور در همه‌ی جهات از جمله در مقابل دشمنی‌های آمریکای خبیث و انگلیس خبیث و همچنین در مواجهه با اقدامات دولت‌های اروپایی، خاطرنشان کردند: اگر ما به وظایف خود عمل کنیم، به توفیق الهی آن‌ها در هر کاری سرشان به سنگ خورده و نمیتوانند مقاصدشان را عملی کنند و نتیجه‌ی فشار به قول خودشان حداکثری برای به زانو درآوردن مردم، نشستن مشت ملت ایران بر سینه‌ی آن‌ها و به عقب راندنشان خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان از زحمات همه‌ی مسئولان، قضات و کارکنان قوه‌ی قضائیه در سراسر کشور و همچنین از خانواده‌های آنان تشکر کردند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

ترور شهید فخری‌زاده نیازمند پاسخ قاطع و سریع است

پیام‌ تسلیت شورای نگهبان در پی شهادت دکتر محسن فخری‌زاده

درآمدی بر جایگاه حقوقی بسیج مستضعفین / بسیج می‌تواند حلّال بسیاری از مشکلات کشور باشد

جلسه شورای نگهبان به ریاست آیت الله جنتی برگزار شد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۵ آذر ۱۳۹۹

برگزاری سلسله نشست‌های تحلیل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

مغایرت "اعطای صلاحیت به سازمان تعزیرات برای رسیدگی به امور با ماهیت قضایی" با قانون

بسیج نهادی برخاسته از متن مردم برای دفاع از انقلاب اسلامی است

دکتر کدخدایی‏ از تائید طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالا‌های اساسی در جلسه امروز شورای نگهبان خبر داد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۸ آبان ۱۳۹۹

پربازدید ها

تایید طرح استفساریه تبصره (۱) بند (ذ) ماده (۸۷) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

جزئیات جدید از تایید استفساریه تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران توسط شورای نگهبان

جلسه شورای نگهبان جهت بررسی آخرین مصوبات ارسالی

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۷ آبان ۱۳۹۹

برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی بررسی ساختار انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا

بررسی دو مصوبه مجلس شورای اسلامی در پژوهشکده شورای نگهبان

میزان مشارکت وابسته به بهبود وضعیت معیشتی است/ مدافع طرح مالیات بر خانه‌های خالی هستیم

بیانیه آیت الله جنتی در محکومیت توهین رئیس جمهور فرانسه به پیامبر گرامی اسلام (ص)

نشست علمی بررسی جنگ قره‌باغ برگزار می‌شود

جلسه هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری برگزار شد