کد خبر: ۶۷۹۹
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲- 13 May 2020
پاسخ روابط عمومی شورای نگهبان به گزارش غیرواقعی روزنامه اعتماد
جوابیه روابط عمومی شورای نگهبان به گزارش غیرواقعی روزنامه اعتماد منتشر شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، روابط عمومی شورای نگهبان در پاسخ به گزارش روزنامه اعتماد در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ جوابیه‌ای صادر کرد که امروز در این روزنامه منتشر شده است، متن این جوابیه به شرح زیر است:

روزنامه اعتماد در شماره ۴۶۴۵ روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ در گزارشی با عنوان «تخلف کنند، عزل می‌شوند» با درج عبارتی تکراری و ناقص باعث قلب حقیقت شده است که روابط عمومی شورای نگهبان در راستای تنویر افکار عمومی توضیحاتی را تنظیم کرده که انتظار است وفق ماده ۲۳ قانون مطبوعات در همان صفحه و ستون چاپ شود:

رسالت یک رسانه آگاهی‌بخشی و سرمایه آن اعتماد عمومی است. این سرمایه تنها با اطلاع‌رسانی صحیح و بیان کامل همه حقایق رخ می‌دهد و پنهان کردن برخی واقعیات، جامعه را در درک درست و تحلیل صحیح رهنمون نمی‌سازد.

آنچه در توصیف انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با عبارت «گسترده‌ترین ردصلاحیت تاریخ جمهوری اسلامی از سوی شورای نگهبان» توسط روزنامه «اعتماد» ذکر شده، به دور از یک نگاه همه‌جانبه و درک صحیح از موضوع انتخابات است.

میزان تایید و رد صلاحیت داوطلبان تابعی از میزان ثبت‌نام آنان در انتخابات است. متاسفانه در نظام انتخاباتی ایران به دلیل ضعف و خلأ قوانین انتخاباتی، شاهد بی‌انضباطی در ثبت‌نام داوطلبان هستیم، به نحوی که انبوهی از داوطلبان فاقد شرایط قانونی به شکل بی‌محابا و بعضا تفننی ثبت‌نام کرده و بار احراز شرایط آنان بر دوش هیات‌های اجرایی و نظارت می‌افتد.

این آسیب و اشکال همواره مورد تاکید کارشناسان و مسوولان برگزاری و نظارت بر انتخابات بوده و به درستی نیز در بند ۲-۱۰ سیاست‌های کلی انتخابات اشاره شده است: «[ارتقاء شایسته‌گزینی از طریق]شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان در مرحله ثبت‌نام به شیوه‌های مناسب قانونی و متناسب با هر انتخابات.»

در انتخابات اخیر بیش از ۱۶ هزار نفر برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کردند که این رقم در تاریخ ادوار انتخابات مجلس شورای اسلامی بی‌سابقه بوده و این آمار نسبت به دور قبل – مجلس دهم – ۴هزار نفر و نسبت به مجلس نهم، بیش از ۱۰ هزار نفر افزایش داشته است. این امر در هیچ نظام انتخاباتی در دنیا سابقه ندارد و رقابت ۵۵ نفر – به‌طور میانگین - برای هر کرسی نمایندگی امری عجیب است.

رقابت میان داوطلبان در انتخابات مجلس یازدهم در حالی آغاز شد که پس از بررسی هیات‌های اجرایی و نظارت نهایتا بیش از ۷ هزار نفر واجد شرایط قانونی، حدود ۷ هزار نفر فاقد شرایط و تعدادی دیگری نیز انصراف دادند؛ لذا از نظر آمار افراد تایید شده، در طول ادوار انتخابات مجالس شورای اسلامی هرگز شاهد این حجم از داوطلب نبوده‌ایم و از منظر نسبت تایید، رد و عدم احراز نیز در این دور از برخی انتخابات گذشته شاهد درصد بالاتری از حضور داوطلبان در رقابت‌های انتخاباتی بوده‌ایم. به همین دلیل عبارت «گسترده‌ترین ردصلاحیت تاریخ جمهوری اسلامی از سوی شورای نگهبان» که در گزارش‌های قبلی روزنامه «اعتماد» نیز به کار برده شده، اشتباه و ناصحیح است که انتظار می‌رود مورد توجه و اصلاح خبرنگاران و اهالی محترم رسانه قرار گیرد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ مهر ۱۳۹۹

اعتراف به قتل مقام رسمی یک کشور توسط ترامپ نیازمند محاکمه جدی و بی‌طرفانه‌ است

یادمان مرحوم دکتر حسن فاخری؛ حقوقدان مکتبی

بررسی لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان در پژوهشکده شورای نگهبان

صحت انتخابات مرحله دوم در حوزه‌های دهگانه انتخابیه به تایید شورای نگهبان رسید

دفاع مقدس از نشانه‌های عزم راسخ در دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی است

انتقاد عضو شورای نگهبان از عدم تشکیل کمیسیون قضایی در مجلس

تأیید صحت انتخابات مجلس اواسط هفته اعلام می‌شود

مراقب باشیم در زمین ترامپ بازی نکنیم

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۶ شهریور ۱۳۹۹

پربازدید ها

یادمان| آیت‌الله طاهری خرم آبادی؛ اولین رئیس مجمع فقهی شورای نگهبان

ایرادات و ابهامات شورای نگهبان به طرح مالیات بر خانه‌های خالی چیست؟

بررسی لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی در پژوهشکده شورای نگهبان

راهبرد شورای نگهبان قانون است/ قانون، افراد را از ثبت‌نام در انتخابات منع نکرده

"لایحه دو فوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس" به تایید شورای نگهبان رسید

مشروح مذاکرات شورای نگهبان منتشر شد

جلسه فوق‌العاده شورای نگهبان برای بررسی یک لایحه مهم بورسی برگزار شد+جزئیات و تصاویر

فراکسیون روحانیت مجلس جنبه شرعی مصوبات را با فقهای شورای نگهبان در میان بگذارد

نظر شورای نگهبان درباره طرح اصلاح ماده (۵۴ مکرر) قانون مالیات‌های مستقیم

۵ توصیه مهم آیت‌الله یزدی به نمایندگان مجلس