کد خبر: ۶۷۹۹
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲- 13 May 2020
پاسخ روابط عمومی شورای نگهبان به گزارش غیرواقعی روزنامه اعتماد

آیا انتخابات ۹۸ گسترده‌ترین ردصلاحیت تاریخ جمهوری اسلامی بود؟

جوابیه روابط عمومی شورای نگهبان به گزارش غیرواقعی روزنامه اعتماد منتشر شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، روابط عمومی شورای نگهبان در پاسخ به گزارش روزنامه اعتماد در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ جوابیه‌ای صادر کرد که امروز در این روزنامه منتشر شده است، متن این جوابیه به شرح زیر است:

روزنامه اعتماد در شماره ۴۶۴۵ روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ در گزارشی با عنوان «تخلف کنند، عزل می‌شوند» با درج عبارتی تکراری و ناقص باعث قلب حقیقت شده است که روابط عمومی شورای نگهبان در راستای تنویر افکار عمومی توضیحاتی را تنظیم کرده که انتظار است وفق ماده ۲۳ قانون مطبوعات در همان صفحه و ستون چاپ شود:

رسالت یک رسانه آگاهی‌بخشی و سرمایه آن اعتماد عمومی است. این سرمایه تنها با اطلاع‌رسانی صحیح و بیان کامل همه حقایق رخ می‌دهد و پنهان کردن برخی واقعیات، جامعه را در درک درست و تحلیل صحیح رهنمون نمی‌سازد.

آنچه در توصیف انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با عبارت «گسترده‌ترین ردصلاحیت تاریخ جمهوری اسلامی از سوی شورای نگهبان» توسط روزنامه «اعتماد» ذکر شده، به دور از یک نگاه همه‌جانبه و درک صحیح از موضوع انتخابات است.

میزان تایید و رد صلاحیت داوطلبان تابعی از میزان ثبت‌نام آنان در انتخابات است. متاسفانه در نظام انتخاباتی ایران به دلیل ضعف و خلأ قوانین انتخاباتی، شاهد بی‌انضباطی در ثبت‌نام داوطلبان هستیم، به نحوی که انبوهی از داوطلبان فاقد شرایط قانونی به شکل بی‌محابا و بعضا تفننی ثبت‌نام کرده و بار احراز شرایط آنان بر دوش هیات‌های اجرایی و نظارت می‌افتد.

این آسیب و اشکال همواره مورد تاکید کارشناسان و مسوولان برگزاری و نظارت بر انتخابات بوده و به درستی نیز در بند ۲-۱۰ سیاست‌های کلی انتخابات اشاره شده است: «[ارتقاء شایسته‌گزینی از طریق]شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان در مرحله ثبت‌نام به شیوه‌های مناسب قانونی و متناسب با هر انتخابات.»

در انتخابات اخیر بیش از ۱۶ هزار نفر برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کردند که این رقم در تاریخ ادوار انتخابات مجلس شورای اسلامی بی‌سابقه بوده و این آمار نسبت به دور قبل – مجلس دهم – ۴هزار نفر و نسبت به مجلس نهم، بیش از ۱۰ هزار نفر افزایش داشته است. این امر در هیچ نظام انتخاباتی در دنیا سابقه ندارد و رقابت ۵۵ نفر – به‌طور میانگین - برای هر کرسی نمایندگی امری عجیب است.

رقابت میان داوطلبان در انتخابات مجلس یازدهم در حالی آغاز شد که پس از بررسی هیات‌های اجرایی و نظارت نهایتا بیش از ۷ هزار نفر واجد شرایط قانونی، حدود ۷ هزار نفر فاقد شرایط و تعدادی دیگری نیز انصراف دادند؛ لذا از نظر آمار افراد تایید شده، در طول ادوار انتخابات مجالس شورای اسلامی هرگز شاهد این حجم از داوطلب نبوده‌ایم و از منظر نسبت تایید، رد و عدم احراز نیز در این دور از برخی انتخابات گذشته شاهد درصد بالاتری از حضور داوطلبان در رقابت‌های انتخاباتی بوده‌ایم. به همین دلیل عبارت «گسترده‌ترین ردصلاحیت تاریخ جمهوری اسلامی از سوی شورای نگهبان» که در گزارش‌های قبلی روزنامه «اعتماد» نیز به کار برده شده، اشتباه و ناصحیح است که انتظار می‌رود مورد توجه و اصلاح خبرنگاران و اهالی محترم رسانه قرار گیرد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

آیت‌الله رضوانی؛ شاگرد مورد اعتماد امام (ره) و تبیین‌گر نظرات فقهی شورای نگهبان/ فقیهی که نقش موثری در بررسی مصوبات مجلس داشت

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است

عملیات وعده صادق منطبق بر ضوابط حقوق بین‌الملل بود

اقدام نظامی ایران علیه رژیم صهیونیستی یک دفاع کاملا مشروع بود

آتشفشان قهر ملت‌ها و محور مقاومت صهیونیست‌ها را در شعله‌های آتش خواهد سوزاند / آفرین بر سپاه قهرمان ما

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

ایران خویشتنداری لازم را در برابر جنایت رژیم صهیونیستی داشته است

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد